Προς το περιεχόμενο

Ubuntu 16.04 dual boot Windows 10 Προβλημα


BadTrip^

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οπως γραφω και στο τιτλο προσπαθουσα να κανω διπλη εγκατασταση τα ubuntu 16.04  μαζι με windows 10. Να σημειωσω πως παλαιωτερα χρησιμοποιουσα με διπλη εγκατασταση τα kali. Ακομα και τοτε οταν ανοιγα το pc αν το secure boot ηταν ενεργοποιημενο τοτε bootaran αμεσως τα windows. Οταν ηταν απενεργοποιημενο bootaran αμεσως τα kali χωρις να μπορω να διαλεξω λογισμικο. Το ολο θεμα δν με ενοχλουσε αλλα λογο καποιο προβληματος τα διεγραψα και ειμαι σιγουρος οτι εχω κανει μλκια (ισως πιο παλια) στην διαγραφη των partition απο τον σκληρο. Πλεον οταν απενεργοποιω το secure boot μου πεταει απλα μια μαυρη οθονη χωρις να κανει τιποτα αλλο ενω οταν το secure boot ειναι ενεργοποιημενο τα windows bootaroun κανονικα.  Τα partiotion  πλεον στο σκληρο μ ειναι ετσι:image.png

 

Οποτε κατεβαζω κανονικα τα ubuntu απο το site κανω burn σε dvd, κανω συρικνωση του c και αφηνω ελευθερο χωρο για τα ubuntu 50gb. Απενεργοποιω το secure boot και bootarei κανονικα απο το dvd. Ανοιγω την εγκατασταση των ubuntu και στις ρυθμισεις για τα διαμερισματα κανω τα εξης: 15gb το root , 3-4gb swap area και τα υπολοιπα για το home
Μετα απο αυτο μου πεταει την εξης ειδοποιηση:
 
a02Jy.png
 
Απο εδω και περα αν συνεχισω τα ubuntu θα εγκατασταθουν κανονικα, οταν ξεκιναω το pc bootaroun κατευθειαν χωρις να μου εμφανιστει grub για την επιλογη λειτουργικου. 
 
Τι μλκιες εχω κανει μαγκες ? :P Ριξτε μια βοηθεια

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...