Προς το περιεχόμενο

Με τη Radeon RX Vega, η AMD βάζει το Crossfire στο περιθώριο


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπραβο στην AMD όμως προσωπικα το μονο που βλεπω είναι μετα από ένα χρονο δεν μπορει να κοντραρει μια 1080ΤΙ ,Και στους επεξεργαστες ... cores cores cores + cores cores cores Και δυναμη PER CORE καληνύχτα .... Ασε που ακομα οι μητρικες είναι για κλαματα , ουτε καν μπορεις να βρεις μια μητρική με Bluetooth + WIFI κατω από 190 Ευρο... Ασε που για να εχει τα βασικα όπως Bluetooth + WIfi+ αντε και στο τσακιρ κεφι κανα USB3.1  ουτε καν να σκεφτουμε για MATX or ITX .

Και είναι κριμα , γιατι πραγματικα θελω ανταγωνισμο , μιας και ολους μας βολεύει 

Το τεχνολογικό άλμα που έκανε η AMD τον τελευταίο καιρό δύσκολα το συναγωνίζεται άλλη εταιρία. Έγινε όχι απλά ανταγωνιστική, αλλά προτιμότερη.

1) Η Vega που τόσο υποτιμάς έχει το μεγαλύτερο compute performance στην αγορά, με HBM2 σε ένα πακετάκι των 500€. Η 1080Ti με 1-2 TFLOP λιγότερα, πιο αργή GDDR5X κοστίζει 200€ παραπάνω.

2) Η αρχιτεκτονική της CPU βγάζει πολύ καλά νούμερα σε IPC, αν και ο χρονισμός είναι λίγο χαμηλός. Επιτρέπει παράλληλα να συνδεθούν πολλά modules μαζί και να έχεις πολλούς πυρήνες σε χαμηλή τιμή. Ένα χρόνο πριν έπαιρνες 10-core intel 1700€ και τώρα 16-core AMD 1000€ και πάνε δες τα cinebench scores τους.

Αν θες ανταγωνισμό τον έχεις, στο gaming, στους server, στο content creation η AMD αυτή τη στιγμή έχει αν όχι τις καλύτερες προτάσεις σίγουρα τις πιο προσιτές. Κι ακόμα δεν είδαμε Naples και drivers για Vega.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε Agony,

Θα ήθελα να ρωτήσω αν σήμερα ή ακόμη και στο κοντινό μέλλον πιστεύεις ότι κάποιος χρειάζεται μία κάρτα τόσο δυνατή όσο η 1080 Ti. Το ρωτάω αυτό γιατί αν κάποιος έχει τα φράγκα να τα σκάσει για μία τότε ίσως να θέλει σε 3-4 χρόνια να ξανά αλλάξει GPU και να βάλει πάλι την top. Οπότε λέμε πως πολύ χοντρικά θα χρειαστεί για 8 χρόνια περίπου 1600 ευρώ σε κάρτες. Η άποψή μου είναι πως αν είναι να δώσει τόσα χρήματα σε τόσο διάστημα ας τα δώσει αγοράζοντας 3 top κάθε φορά κάρτες κάθε 2-3 χρόνια στην AMD. Το μόνον σίγουρο είναι ότι θα έχει λιγότερο χάσιμο ευρώ σε κάθε αλλαγή κάρτας και στο τέλος θα του μείνουν κι άλλα.

Δεκτή για συζήτηση κάθε τεκμηριωμένη άποψη.

Καλή συνέχεια.

 

Καλησπέρα φίλε μου ... Μια 1080 Ti δεν αρκεί για εμένα, ο λόγος είναι ότι παιχνίδια όπως Wildlands. GTA. Witcher.Quantum break....κτλ κτλ δεν μπορούν να παίξουν maxed out σε minimum 60 fps 4K αυτή την στιγμή παίζω αναγκαστικά σε ultrawide 3440x1440 γιατί διαφορετικά δεν έχω minimum 60fps. Triple screen σε 1440p Ούτε για αστείο που παίζω εξομιοτες... για VR ? Assetto corsa max shadows reflections post effects με 90 fps minimum σε 2 πάνελ με τίποτα... Οπότε όχι δεν είναι αρκετή... Εκτός αν παίζουμε Wildlands 1080p ultra ... Η μικρότερα settings σε μεγαλύτερες αναλύσεις....

Θα μου πεις μα δεν σου αρκεί να παίζεις σε low medium η high? με αυτή την λογική μου αρκεί να παίζω και σε κονσόλα με 30 fps 1080p medium.... Ο καθένας ανάλογα το τι θέλει.

Για αποδεικτικά στοιχεία υπάρχουν πολλά bench στο Google πχ 1080ti wildlands και θα δεις τι απόδοση έχει.

καλό καλοκαίρι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τεχνολογικό άλμα που έκανε η AMD τον τελευταίο καιρό δύσκολα το συναγωνίζεται άλλη εταιρία. Έγινε όχι απλά ανταγωνιστική, αλλά προτιμότερη.

1) Η Vega που τόσο υποτιμάς έχει το μεγαλύτερο compute performance στην αγορά, με HBM2 σε ένα πακετάκι των 500€. Η 1080Ti με 1-2 TFLOP λιγότερα, πιο αργή GDDR5X κοστίζει 200€ παραπάνω.

2) Η αρχιτεκτονική της CPU βγάζει πολύ καλά νούμερα σε IPC, αν και ο χρονισμός είναι λίγο χαμηλός. Επιτρέπει παράλληλα να συνδεθούν πολλά modules μαζί και να έχεις πολλούς πυρήνες σε χαμηλή τιμή. Ένα χρόνο πριν έπαιρνες 10-core intel 1700€ και τώρα 16-core AMD 1000€ και πάνε δες τα cinebench scores τους.

Αν θες ανταγωνισμό τον έχεις, στο gaming, στους server, στο content creation η AMD αυτή τη στιγμή έχει αν όχι τις καλύτερες προτάσεις σίγουρα τις πιο προσιτές. Κι ακόμα δεν είδαμε Naples και drivers για Vega.

Γενικότερα και περισσότερα flops και hBM που έχει η AMD η ιστορία έδειξε ότι στην ουσία δλδ gaming ηταν πιο αργή πχ Fury. Λιγοτερα tflop και με πιο αργή μνήμη η 980ti ήταν ανώτερη.

Το να βγάζει λοιπόν η AMD 500 euro gpu που είναι πιο αργή η το ιδιο από gtx 1080 σε games και θα είναι 600 εύρο Ελλάδα σε σχέση με 550 της gtx 1080 Δεν το θεωρώ και κάτι τρομερό ...

Όσο έχει να κάνει με τα cpu εσύ το ξέρεις καλύτερα από μένα το θέμα, οπότε δεν μπορώ να πω κάτι περισσότερο... Μόνο του ότι και να ήθελα δεν υπάρχουν μητρικές τις προκοπής ούτε για ένα low budget pc που να έχει τα βασικά με 70-90 εύρο όπως Wi-Fi bluetooth. Μα και δεν έχει και premium itx για ένα μικρό μοντέρνο pc.

Προφανος θα αλλάξει αυτό στο μέλλον με τις μητρικές... απλά αυτή την στιγμή θεωρώ ότι δεν υπάρχει ποικιλία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Vega που τόσο υποτιμάς έχει το μεγαλύτερο compute performance στην αγορά, με HBM2 σε ένα πακετάκι των 500€. Η 1080Ti με 1-2 TFLOP λιγότερα, πιο αργή GDDR5X κοστίζει 200€ παραπάνω.

 

 

Φίλε μου ειλικρινά τι σημασία έχει αν η Vega έχει μεγαλύτερο compute performance και 1-2 περισσότερα Tflops από την 1080Ti όταν η δεύτερη είναι πάλι πιο γρήγορη στα παιχνίδια? Το ίδιο ισχύει και για την μνήμη που αναφέρεις.

 

Εσύ πχ όταν βλέπεις μια κάρτα να βγάζει καλύτερες επιδόσεις στα games από τη δική σου λες "ΟΚ αλλά η δικιά μου βγάζει περισσότερα TFlops και έχει HBM2"???

 

Εκτός αν πάρεις τη συγκεκριμένη Vega και για mining εκτός από παιχνίδια. Μόνο τότε θα μπορούσες να την συγκρίνεις με 1080Ti αλλά δεν νομίζω ότι αυτός θα είναι ο λόγος που θα την αγοράσουν οι περισσότεροι.

 

Βάζω στην άκρη την τιμή μιας και στο quote αναφέρεσαι σε specs...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός αν πάρεις τη συγκεκριμένη Vega και για mining εκτός από παιχνίδια. Μόνο τότε θα μπορούσες να την συγκρίνεις με 1080Ti αλλά δεν νομίζω ότι αυτός θα είναι ο λόγος που θα την αγοράσουν οι περισσότεροι.

 

 

Δυστυχώς αυτός είναι και ο λόγος που θα την αγοράσουν οι περισσότεροι και θα πέσουν με τα μούτρα και λόγο έλλειψης η τιμής της θα φτάσει την 1080 Ti :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω ηθελα να ηξερα ως προς τι διαφωνειτε οι περισσοτεροι. Το θεμα ειναι πλεον υπαρχει ανταγωνισμος αν και οπως ολα δειχνουν οι 1080ti θα ειναι η πιο γρηγορη επιλογη , σιγουρα ομως δεν ειναι η πιο συμφερουσα απο αποψη χρηματων -αποδοσης. Επισης συγκρινετε την AMD πριν 4-5 χρονια με την AMD τωρα που ειλικρινα ειναι σαν να βλεπεις αλλη εταιρεια. ΕΙναι γεγονος οτι οι καρτες της AMD σαν κανονας γερνουν καλυτερα λογω του οτι παντα ηταν πιο δυνατες αλλα ειχαν πολυ κακο optimization.Πλεον εχουν διορθωθει κατα πολυ σε αυτον τον τομεα και επισης συγκρινετε καρτες που ειναι 1 χρονο σε κυκλοφορια και εχουν πολυ καλο Optimization με καρτες που δεν εχουν κυκλοφορησει ακομη. Εγω προσωπικα ευκολα βλεπω ενα +10% σε αποδοση απο τα Leaked benchmarks οταν βγουν καλοι drivers για τις Vega, χωρια που ειναι φτιαγμενες για DX12-Vulkan και οχι τοσο για DX-11 δλδ ειναι περισσοτερο future proof. Υπομονη φυσικα λιγες μερες ακομη και θα φανουν ολα. Εγω βλεπω κυριαρχια της VEGA 56 στη κατηγορια 1070 και ενα μικρο μεριδιο αγορας στην 1080-1080ti. Και ενα 10% να παρει απο το 0% που εχει επιτυχια ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λαβράκι είναι,με τους μαγικούς drivers σε δέκα χρόνια θα αγοράζεις tι σε τιμή ευκαιρίας. Κανά 35άρι από insomnia.Κ για το μικρό,σ ρίχνει τιμές η πράσινη και σ λέω μετά.Η σου βγάζει τι Volta και γριά σας. Το παιχνίδι χάθηκε από τη καθυστέρηση,αν είναι πραγματικά καλές έχουν αυτοχαντακωθεί πριν κυκλοφορήσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε μου ... Μια 1080 Ti δεν αρκεί για εμένα, ο λόγος είναι ότι παιχνίδια όπως Wildlands. GTA. Witcher.Quantum break....κτλ κτλ δεν μπορούν να παίξουν maxed out σε minimum 60 fps 4K αυτή την στιγμή παίζω αναγκαστικά σε ultrawide 3440x1440 γιατί διαφορετικά δεν έχω minimum 60fps. Triple screen σε 1440p Ούτε για αστείο που παίζω εξομιοτες... για VR ? Assetto corsa max shadows reflections post effects με 90 fps minimum σε 2 πάνελ με τίποτα... Οπότε όχι δεν είναι αρκετή... Εκτός αν παίζουμε Wildlands 1080p ultra ... Η μικρότερα settings σε μεγαλύτερες αναλύσεις.... Θα μου πεις μα δεν σου αρκεί να παίζεις σε low medium η high? με αυτή την λογική μου αρκεί να παίζω και σε κονσόλα με 30 fps 1080p medium.... Ο καθένας ανάλογα το τι θέλει. Για αποδεικτικά στοιχεία υπάρχουν πολλά bench στο Google πχ 1080ti wildlands και θα δεις τι απόδοση έχει. καλό καλοκαίρι.

Agony φίλε μου χωρίς παρεξήγηση αλλά για φτωχαδάκι σε κόβω αν δεν σου φτάνει μια 1080ti και παίζεις εξομιοτες σε 3 οθόνες.Απλά πρέπει να καταλάβεις ότι όταν μιλάμε πρέπει να βάζεις γνώμονα τον μέσο όρο καταναλωτή και τσέπης.Για μένα που έχω μία οθόνη φανταστική στα 400 ευρώ που είχα πάρει με 2560χ1080 ultrawide μου είναι ιδανική η vega 56 και η VEGA 64 υπεραρκετη.γιατι μέχρι τώρα να πάρω 1080 η 1080ti ούτε για ανέκδοτο.Πήρα μία RX 480 στα 200 απο προσφορα και ειμαι κουμπαρούδι και με το freesync ειμαι σε άλλη διάσταση απο 40 fps και πάνω τα πάντα πολύ ομαλά.Πάντα NVIDIA ήμουν και μετά απο την 970 που είχα έκανα την μετάβαση και δεν το μετανιώνω ειδικά για την τσέπη μου....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε Agony,

Θα ήθελα να ρωτήσω αν σήμερα ή ακόμη και στο κοντινό μέλλον πιστεύεις ότι κάποιος χρειάζεται μία κάρτα τόσο δυνατή όσο η 1080 Ti. Το ρωτάω αυτό γιατί αν κάποιος έχει τα φράγκα να τα σκάσει για μία τότε ίσως να θέλει σε 3-4 χρόνια να ξανά αλλάξει GPU και να βάλει πάλι την top. Οπότε λέμε πως πολύ χοντρικά θα χρειαστεί για 8 χρόνια περίπου 1600 ευρώ σε κάρτες. Η άποψή μου είναι πως αν είναι να δώσει τόσα χρήματα σε τόσο διάστημα ας τα δώσει αγοράζοντας 3 top κάθε φορά κάρτες κάθε 2-3 χρόνια στην AMD. Το μόνον σίγουρο είναι ότι θα έχει λιγότερο χάσιμο ευρώ σε κάθε αλλαγή κάρτας και στο τέλος θα του μείνουν κι άλλα.

Δεκτή για συζήτηση κάθε τεκμηριωμένη άποψη.

Καλή συνέχεια.

 

Καλά... δοκίμασε 4Κ με όλα ανοικτά και ΑΑ (αδύνατο και εντελώς unplayable σε πολλούς τίτλους ακόμη και με 2χ1080 sli ) σε νέους τίτλους και θα  δεις πόσο σημαντική είναι η Ti.

 

μην λέμε ότι θέλουμε παιδιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντός θέματος τώρα... μόνο εγώ είμαι ανήσυχος για το θέμα σταθερότητας / driver / συμβατότητας / κατανάλωσης / θορύβου και θέρμανσης?

 

δηλαδή αγοράζουμε τόσο ακριβές κάρτες για να τρέχουμε μόνο τα benchmarks να τα βλέπουμε να χαιρόμαστε?

 

 

τι να πω.... βίτσια είναι αυτά αλλά  όποτε έχω δοκιμάσει να αλλάξω στρατόπεδο με ΟΛΑ ΤΑ ΜΟΝΤΕΛΑ της amd τα τελευταία 10 χρόνια πάντα μα πάντα θα έτρεχα πάλι σε nvidia βλαστημώντας την ώρα και τη στιγμή που έκανα την δοκιμή.

 

και αυτό ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ άποψή μου και μην το γυρίσουμε σε vs είναι καθαρά βίωμα από έναν χρήστη απαιτητικό που θέλει να εκμεταλεύεται στο έπακρο και το τελευταίο ευρώ που έχει αφιερώσει για το αγαπημένο του χόμπι...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τεχνολογικό άλμα που έκανε η AMD τον τελευταίο καιρό δύσκολα το συναγωνίζεται άλλη εταιρία. Έγινε όχι απλά ανταγωνιστική, αλλά προτιμότερη.

1) Η Vega που τόσο υποτιμάς έχει το μεγαλύτερο compute performance στην αγορά, με HBM2 σε ένα πακετάκι των 500€. Η 1080Ti με 1-2 TFLOP λιγότερα, πιο αργή GDDR5X κοστίζει 200€ παραπάνω.

2) Η αρχιτεκτονική της CPU βγάζει πολύ καλά νούμερα σε IPC, αν και ο χρονισμός είναι λίγο χαμηλός. Επιτρέπει παράλληλα να συνδεθούν πολλά modules μαζί και να έχεις πολλούς πυρήνες σε χαμηλή τιμή. Ένα χρόνο πριν έπαιρνες 10-core intel 1700€ και τώρα 16-core AMD 1000€ και πάνε δες τα cinebench scores τους.

Αν θες ανταγωνισμό τον έχεις, στο gaming, στους server, στο content creation η AMD αυτή τη στιγμή έχει αν όχι τις καλύτερες προτάσεις σίγουρα τις πιο προσιτές. Κι ακόμα δεν είδαμε Naples και drivers για Vega.

ωραία τα λες. καλό hardware, καλά νούμερα στα benchmarks καλή η θεωρία... από σταθερότητα κατανάλωση θερμοκρασίες και το σημαντικότερο συμβατότητα και ΥΠΟΣΤΉΡΙΞΗ σε drivers εκεί  θα κάνουν ποτέ τίποτε?
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...