Προς το περιεχόμενο

Ποια διανομή να βάλω?


sanaeriko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα lenovo g550 που καθόταν και είπα να το χρησιμοποιήσω ως tv box. Αυτό το είχα πάρει με προεγκατεστημενα τα Vista. Επειδή είναι ψιλοαθλια και δεν θέλω να βάλω κάτι σπασμένο είπα να πάω προς Linux. Πρώτη φορά. Ταινίες, kodi, live streaming, browsing πάνω κάτω αυτά. Ποια διανομή λέτε να βάλω; Θέλω κάτι απλό και όμορφο!! Και μια ακόμη ερώτηση, το bluestacks λειτουργεί σε Linux?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα lenovo g550 που καθόταν και είπα να το χρησιμοποιήσω ως tv box. Αυτό το είχα πάρει με προεγκατεστημενα τα Vista. Επειδή είναι ψιλοαθλια και δεν θέλω να βάλω κάτι σπασμένο είπα να πάω προς Linux. Πρώτη φορά. Ταινίες, kodi, live streaming, browsing πάνω κάτω αυτά. Ποια διανομή λέτε να βάλω; Θέλω κάτι απλό και όμορφο!! Και μια ακόμη ερώτηση, το bluestacks λειτουργεί σε Linux?

OpenELEC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ κάτι έπιασα! Αυτό που δεν κατάλαβα είναι αν μπορώ να του εγκαταστήσω κανονικά προγράμματα όπως θα έκανα και στα Ubuntu ? Πχ Chrome, utorrent κλπ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

με λιγο ψαξιμο θα βρεις διαφορα προσθετα/addons για την δουλεια που θες να κανεις.

 

Αν θες ενα πληρες λειτουργικο συστημα, βασισμενο στο Ubuntu και καταλληλο για αρχαιους υπολογιστες τοτε ριξε μια ματια εδω

 

http://www.lxle.net/

 

 

 

για την δουλεια που κανεις με το bluestacks δοκιμασε αυτο

 

http://www.android-x86.org/

Επεξ/σία από gakos1112
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με λιγο ψαξιμο θα βρεις διαφορα προσθετα/addons για την δουλεια που θες να κανεις.

 

Αν θες ενα πληρες λειτουργικο συστημα, βασισμενο στο Ubuntu και καταλληλο για αρχαιους υπολογιστες τοτε ριξε μια ματια εδω

 

http://www.lxle.net/

 

 

 

για την δουλεια που κανεις με το bluestacks δοκιμασε αυτο

 

http://www.android-x86.org/

Το τσέκαρα το lxle, καλό φαίνεται. Όταν λες όμως πλήρως λειτουργικό; πχ έχω ένα wifi stick γιατί η κάρτα δικτύου του λαπτοπ τα χει φτύσει, θα το αναγνωρίσει; έχω και έναν ανταπτορα vga - hdmi θα χω θέμα;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πληρες εγραψα, οχι πληρως.

Παντα σε σχεση με το OpenELEC το οποιο για μενα ειναι ενα  Media Center και οχι ενα πληρες Λειτουργικο Συστημα.

Λογικα με το wifi-stick δεν θα εχεις προβλημα.

Καψε ενα δισκακι με το LXLE η δοκιμασε ενα Live-USB 

Δες αν δουλευει το στικακι η αν δεν το βλεπει δωσε στο τερματικο την εντολη

lsusb 

για να δουμε το id της συσκευης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μιάς και δεν έχεις προηγούμενη επαφή με το συγκεκριμένο OS θα σου προτείνω 2-3 διαφορετικά πράγματα και επέλεξε εσύ τι σου ταιριάζει περισσότερο. Θα μπορούσα να σου μιλήσω για απίστευτα καλές και λειτουργικές διανομές που έχω δοκιμάσει αλλά σε αυτή την περίπτωση θα εστιάσω στο εξής : Την καλύτερη διανομή για κάποιον που δεν έχει ξαναπιάσει linux. Με την έννοια του να κάνεις smooth μετακίνηση έχοντας συνηθίσει τόσα χρόνια σε windows/mac.

 

1)Zorin Os

αυτή η διανομή σχεδιάστηκε ως αντικαταστάτης των windows/mac. Πολύ παρόμοια σχεδιασμένο όμως με τις ελευθερίες και τις δυνατοτητες των linux. Πόλυ καλό γενικά και από άποψη hardware. Τα αναγνωρίζει όλα. Τσέκαρε το.

 

2)Ubuntu

Τα λόγια είναι περιττά. Μία από τις καλύτερες intro διανομές με τεράστια κοινότητα να την υποστηρίζει. Την χρησιμοποιούν άτομα κάθε επιπέδου γνώσεων στα linux.

 

Ό,τι και να διαλέξεις σε λίγο καιρό θα έχεις μετανιώσει που δε χρησιμοποιούσες linux από πάντα. Καλή τύχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

100 να απαντησουν θα σου πουν 150 διανομες.

Θα πω και 'γω τη γνωμη μου.

Λοιπον αφου τον περισσοτερο χρονο λογικα θα ειναι μεσα στο κοδι, βαλε κατι ελαφρυ και μετα αλλαξε το οσο θες εσυ.

 

Βαλε xubuntu, που ειναι λιγο πιο βαρυ απο lubuntu, με πιο πολλα πραγματα πανω του και σταθερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "αιώνιο" ερώτημα!!

 

Για να μην μπω στη λογική βάλε την τάδε και τη δείνα διανομή, το μόνο που θα σου πω είναι να βάλεις μια διανομή που ξέρεις ανά πάσα στιγμή ότι θα βρεις υποστήριξη σε τυχόν προβλήματα ή ακόμη καλύτερα να έχεις κάποιον φίλο σου που τη δουλεύει ήδη.

 

Ότι και να επιλέξεις λόγω του hardware που έχεις, μην προτιμήσεις "βαρύ" γραφικό περιβάλλον (gnome,unity,KDE) αλλά κάτι πιο lightweight (LXDE,LXQT,XFCE)

 

Προτού προχωρήσεις σε εγκατάσταση της διανομής που επέλεξες, τρέξε την μέσω live USB στο pc σου να δεις αν όλα δουλεύουν ΟΚ και στη συνέχεια αν βεβαιωθείς ότι όλα δουλεύουν σωστά, μπορείς να προχωρήσεις στην εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ubuntu 16.04 ή Linux Mint 18.2 (το οποίο βασίζεται στο Ubuntu 16.04). Το δεύτερο είναι πιο εύκολο για αρχάριους με Linux και προσωπικά το προτιμώ. 

 

https://sites.google.com/site/easylinuxtipsproject/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...