Προς το περιεχόμενο

Ορθογραφικός έλεγχος σε Office Libre


kosamf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί θέλει και μπορεί. Τι ερωτήσεις είναι τώρα αυτές;

Θα ζοριστεί λίγο στην αρχή, θα γκρινιάξει, θα μάθει.

 

Παρεξηγηθηκες για τα λινουξ; Ο φιλος τα εβαλε και γκρινιαζει. Εχει ανοιξει δυο τοπικς. Δεν ειναι λογικο να ρωταω το λογο που την εκανε αυτη την αλλαγη; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

To linux όχι τα

 

 

Όπως είπαν και άλλοι δεν είναι πρόβλημα του linux αλλά του software (LibreOffice).

Στην τελική free είναι αν θέλεις πληρώνεις και πας σε Ms Office

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ έχει (ούτε είχε ποτέ) σχέση με "τις πολυεθνικές".

 

H ιστορία του Libre Office προέκυψε κατά κάποιον τρόπο «αναγκαστικά» όταν η Oracle εξαγόρασε την Sun Microsystems που την εποχή εκείνη είχε δημιουργήσει το Open Office.

Mια ομάδα προγραμματιστών αποχώρησε επειδή δεν συμφωνούσαν με την προσπάθεια της Oracle να το μετατρέψει στην ουσία σε κλειστού κώδικα εφαρμογή και έτσι δημιούργησαν το Libre που είναι fork του Open.

Αργότερα η Oracle παράτησε τη δική της σουίτα και την παραχώρησε στην Apache όπου την συνέχισε σαν Apache OpenOffice.

 

Δυστυχώς, το εν λόγο πρόγραμμα έχει αρκετή «σχέση» με πολυεθνικές. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεξηγηθηκες για τα λινουξ; Ο φιλος τα εβαλε και γκρινιαζει. Εχει ανοιξει δυο τοπικς. Δεν ειναι λογικο να ρωταω το λογο που την εκανε αυτη την αλλαγη; 

 

Ειναι πολυ απλο:

 

Εχω ενα λαπτοπ 11 ετιας [φτηνο, απ' οταν αγοραστηκε...] και τα WIndows - οντας "σπασμενα" μετά απο ενα φορμάτ - εμειναν επι χρόνια χωρις update.

Τωρα τελευταια, ολες οι σχετικες με το διαδικτυο λειτουργιες ειχαν αρχισει να παραλυουν.

Οι explorers δεν ενημερωνονταν (λόγω Windows) και γενικα, τα παντα σερνονταν. Τα antivirus (2-3 διαφορετικα που δοκιμασα) δεν επετρεπαν στους explorers να κανουν τη δουλεια τους. Μπορουσα, μεν, να λειτουργησω χωρις antivirus, αλλά ειμαι σιγουρος πως σε μερικες βδομαδες θα ειχα διαλυθει απ' τους ιους.

+ Θα εμενα χωρις Facebook, χωρις Twitter κλπ.. λογω εγκαταλειψης των Windows Millenium από τους explorers (Chrome, Mozilla). 

 

Ενας φιλος μού προτεινε Ubuntu, ως κυκνειο ασμα των αδυναμων υπολογιστων.

 

Πραγματι, τα πάντα λειτουργουν μια χαρα απ' οταν εβαλα Ubuntu. Μικρη λεπτομερεια: ΟΤΑΝ λειτουργουν!

 

Εχοντας μεγαλωσει σ' εναν κοσμο με Windows, με Office, με Paint κλπ κλπ... παρατηρω πως χρειαζεται ΠΟΛΥΣ κόπος για να φερεις τα αντιστοιχα προγραμματα του ελευθερου λογισμικου στα μέτρα των προγραμματων του Bill Gates.

Ναι, κατορθωσα να μπαλωσω τις πιο πολλες τρυπες. Κατορθωσα να κανω (χειροκινητη) επισκευη σε bugs, μεσω εντολων που βρηκα online. 

 

Ομως, ρε παιδια, ειναι σοκαριστικο το να θες να στειλεις ενα κειμενο καπου, και να πρεπει να παραστησεις τον hacker για να γραψεις με Times New Roman [δλδ την πιο δημοφιλη γραμματοσειρα διεθνως...], ή να βαλεις ελληνικα εισαγωγικα, ή να κανεις ορθογραφικο ελεγχο στα ελληνικα. Ή να δεις ενα παλιο σου κειμενο στην ίδια αριθμηση σελιδων (γτ το υποκαταστατο των Times New Roman εχει μια μικρη διαφορα στο μεγεθος, και πιανει περισσοτερες σελιδες!)

Και περα απ' το "comfort zone" της παλιας, τετριμμενης καταστασης, νομιζω πως υπαρχουν και αντικειμενικες δυσκολίες - Ακομη και για καποιον Αρειανο, που ΔΕΝ εχει ξαναδουλεψει σε Windows και ΔΕΝ προσπαθει να "μιμηθει" τα Windows, αλλά να κανει τη δουλεια του...

 

ΥΓ: Δεν ειμαι ο πιο υπομονετικος ανθρωπος του κοσμου, αλλά μπορω να φανταστω δεκαδες φιλους μου που θα ΕΚΛΑΙΓΑΝ αν ηταν αναγκασμενοι να μεταβουν απο Windows σε Linux.

Και απλά δεν θα τα καταφερναν ποτέ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@dpolal

αν και δεν διαφωνούμε, το παιδί είπε κάτι άλλο (ή εγώ έτσι το κατάλαβα) οπότε προσπάθησα (ανεπιτυχώς μάλλον) να του πω ότι το να ασχοληθείς με Linux επειδή εύχεσαι ψόφο στον Bill Gates/στις πολυεθνικές, αυτό δεν μπορεί να σε πάει μακρυά. Η ιστορία με το Open/Libre Office δεν μου είναι άγνωστη. Scott Mcneally doen't want your money ;)

 

@kosamf

φίλε μου σου είπα(με). Πας Α-ΝΑ-ΠΟ-ΔΑ. Επέτρεψέ μου να δώσω ένα παράδειγμα.

Αυτό που έβαλες είναι (μάλλον μιας και δεν το έχω) ΚΑΙ θησαυρός, επομένως λογικό είναι να σου προτείνει λέξεις. Κάνει δλδ αυτό που είναι ο σκοπός του. Αυτό γιατί δεν το σκέφτεσαι ;

Αν αντί να ανοίξεις θέμα εδώ έκανες copy/paste τον τίτλο του θέματός σου στο Google θα σου είχε βγάλει αυτό.

Εκεί έχει αρκετούς οδηγούς. Επειδή γνωρίζω ότι η κατάσταση έχει γίνει πολύπλοκη με πολλά και διαφορετικά λεξικά (τα οποία σχεδόν όλα έχουν την ίδια πηγή) διάβασε αυτό εδώ και η δουλειά που θέλεις θα γίνει όμορφα και ωραία.

Χρόνια τώρα αυτό έχω, έχω κάνει εργασίες (κτλ κτλ) και δεν είχα πρόβλημα.

 

Τι σημαίνει τώρα το ανάποδα. Όταν ρωτάς κάτι, το ρωτάς αφού έχεις δοκιμάσει 2-3 πράγματα. Συνήθως στις 2-3 πρώτες επιλογές κάποια λύνει το πρόβλημα. Τόσα χρόνια, αν έχω ρωτήσει 5 (κυριολεκτικά) πράγματα σε forum. To θέμα είναι ότι είσαι πολύ φρέσκος και πολύ παραθυράς. Δεν είναι το ubuntu το πρόβλημά σου. Η νοοτροπία σου είναι. Η ανταμοιβή σου (εφόσον ασχοληθείς) είναι αυτό που είπες ήδη. Το laptop που έχεις "ξαφνικά" άρχισε να σαλεύει. Άσχετα με αυτό που σου λένε τα windows ("πέτα το ρε φίλε και πάρε ένα καινούριο. Να δες πόσο καλά είναι τα καινούρια μοντέλα"). Δεν είναι έτσι όπως είδες. Έχει ακόμα (έστω λίγη) ζωή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://extensions.openoffice.org/project/Greek_Caps_English_US 

 

"This extension was not updated recently. It might not work with latest versions of OpenOffice."

 

Εξ ου και 66% αξιολογηση...

 

 

Πώς σου φανηκε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ομως, ρε παιδια, ειναι σοκαριστικο το να θες να στειλεις ενα κειμενο καπου, και να πρεπει να παραστησεις τον hacker για να γραψεις με Times New Roman [δλδ την πιο δημοφιλη γραμματοσειρα διεθνως...], ή να βαλεις ελληνικα εισαγωγικα, ή να κανεις ορθογραφικο ελεγχο στα ελληνικα. Ή να δεις ενα παλιο σου κειμενο στην ίδια αριθμηση σελιδων (γτ το υποκαταστατο των Times New Roman εχει μια μικρη διαφορα στο μεγεθος, και πιανει περισσοτερες σελιδες!)

 

 

Γνωρίζεις ότι η συγκεκριμένη γραμματοσειρά είναι των windows ? Δεν φταίει σε κάτι το λειτουργικό ή το libre office που σου λείπει.

Ναι καταλαβαίνω τι εννοείς , δεν είναι απλά τα πράγματα με το linux αλλά τουλάχιστον βρές άλλα πράγματα που σε ενοχλούν για να το μισήσεις . Να μου έλεγες για το unity του ubuntu και θα σε καταλάβαινα.

Αλλά ότι χρειάζεσαι μια γραμματοσειρά ενός λειτουργικού συστήματος σε ένα άλλο ( που στην τελική είσαι τυχερός και την βρήκες γιατί υπάρχει) δεν νομίζω ότι είναι λόγος για να ξενερώνεις με ένα λειτουργικό που όπως λές και εσύ είναι free, κάνει την δουλειά του σε ένα παλιό μηχάνημα και σε γλυτώνει απο κόστος αγοράς antivirus , κειμενογράφου κτλ.

 

Τεσπα το ίδιο πρόβλημα είχω αντιμετωπίσει και εγώ στη δουλειά που παρόλο το στήσιμο και ψάξιμο για έναν περίεργο λόγο δεν δουλεύει καθόλου ο έλεγχος ορθογραφίας.

Και ναί σε κάποια πράγματα ( Ms word, excel , outlook) δεν συγκρίνονται τα αντίστοιχα open source , αλλά όπως και να έχει είμαι χαρούμενος που υπάρχουν και μπορώ να τα χρησιμοποιώ απο το να έγινα μία μικρή περιουσία κάθε χρόνο για να τα αγοράσω .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...