Προς το περιεχόμενο

Ορθογραφικός έλεγχος σε Office Libre


kosamf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα απ' τα απανωτά ΣΟΚ που αντιμετώπισα περνώντας σε Linux (Ubuntu) είναι και η έλλειψη ορθογραφικού ελέγχου στα ελληνικά. 

 

Μπορεί κάποιος να μου πει τι θα κάνω???

(ΥΓ Το ιδανικό θα ήταν να πετάξω το παλιό laptop στα σκουπίδια και να πάρω ένα καινούριο, με WIndows.

Αλλά δεν έχω λεφτά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα απ' τα απανωτά ΣΟΚ που αντιμετώπισα περνώντας σε Linux (Ubuntu) είναι και η έλλειψη ορθογραφικού ελέγχου στα ελληνικά. 

 

Μπορεί κάποιος να μου πει τι θα κάνω???

(ΥΓ Το ιδανικό θα ήταν να πετάξω το παλιό laptop στα σκουπίδια και να πάρω ένα καινούριο, με WIndows.

Αλλά δεν έχω λεφτά).

Eγω βέβαια θα σου πρότεινα να βάλεις επείγοντος win ή να μάθεις ορθογραφία, τι τα θες τα linux;

 

 

 

LibreOffice

post-165560-0-77513300-1501711527_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το εγκατεστησα, αλλά δεν το βρισκω οταν ανοιγω το Libre.

 

Πχ, παω στο Spelling και μου εμφανιζει μόνο "English (USA)"

Eγω βέβαια θα σου πρότεινα να βάλεις επείγοντος win ή να μάθεις ορθογραφία, τι τα θες τα linux;

 

 

 

LibreOffice

attachicon.gifell.png

 

Αυτα τα "να μαθεις ορθογραφία" ειναι λίγο γραφικα και μαλακισμενα, δεν βρισκετε?

 

Αν θες να κανεις κάτι χρησιμο, πες μου τι ειναι το WIn που ανεφερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα τα "να μαθεις ορθογραφία" ειναι λίγο γραφικα και μαλακισμενα, δεν βρισκετε?

 

Αν θες να κανεις κάτι χρησιμο, πες μου τι ειναι το WIn που ανεφερες

 

windows

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, τελικα δούλεψε...

Δλδ εμφανιστηκαν τα Ελληνικα μεσα στις επιλογές του Ελεγχου, στα Tools.

 

Πέρα απο κάποιες περιεργες - εξεζητημενες λεξεις, μπορω να πω οτι δεν κοκκινιζει καταχρηστικά και φαινεται να λειτουργει ΟΚ.

 

Θερμές ευχαριστίες!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Επανερχομαι στο θεμα του ορθογραφικου ελέγχου.

 

Λοιπον, το Thesaurus (υποθετω πως ειναι αυτο που μου προτεινατε παραπανω?) εχει το ΠΟΛΥ ΚΑΚΟ ελαττωμα να σού βγαζει προτασεις λέξεων την ωρα που πληκτρολογεις.

 

Πχ, πατάω "που" και μου βγαζει "πουριτανος"!

 

Υπαρχει καποιος τρόπος να κανει τον ελεγχο, χωρις να εμφανιζει τις προτάσεις? (δλδ να περιοριζεται σε υπογραμμισεις λαθων)

 

Ευχαριστω πολυ.

 

 

upd:

Παιδια το ελυσα (και) αυτο => Word Completion, στα εργαλεία του "Autocorrect"!

 

Παντως, πρεπει να ομολογησω οτι το Office Libre μ' εχει διαλυσει. Μου 'χει κανει τα νευρα κρόσσια. 

Για καθε προβλημα που διευθετω, προκυπτουν 5-6 νέα (σαν τη Λερναια Υδρα). 

 

ΥΓ- Ενταξει, "ψόφο στον Βill Gates και τις Πολυεθνικες", αλλά τουλαχιστον καναμε τη δουλεια μας απερισπαστοι.

Τωρα με το Office Libre, χρειαζομαι 10 λεπτά ρυθμισεων και εντολων για 1 λεπτο δουλειας.

Δηλαδη ΕΛΕΟΣ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκατσα και το δοκίμασα από περιέργεια. Φυσικά δεν μου έβγαλε τίποτα.

 

mq3vjgC.png

 

 

Φίλε μου το όλο θέμα το έχεις πάρει εντελώς στραβά. Σα να μπήκες σε μονόδρομο ανάποδα και εσύ εκεί, συνεχίζεις. Είχε κάποτε (οπότε και τώρα κάπου εκεί είναι) τουλάχιστο 3-4 ΚΑΛΟΥΣ οδηγούς για το πως "στήνουμε" το Libre/Open Office. Απορώ πως σου ξεφύγανε. 

ΔΕΝ έχει (ούτε είχε ποτέ) σχέση με "τις πολυεθνικές".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φαση του Linux (και ειδικα του Office Libre) ειναι ενας λαβυριθνος για τους ανθρωπους που ΔΕΝ μας αρεσουν οι υπολογιστες, αλλά οι απλες δουλιτσες που γινονται μ' αυτους... 

 

Τα πάντα ειναι πολυπλοκα, δυσχρηστα, απαιτουν διαρκες γκουγκλαρισμα, απαιτουν ΑΠΕΙΡΟ χρόνο και υπομονή.

 

Στις περισσοτερες περιπτωσεις, καταφερνεις να υποκαταστησεις τις λειτουργιες των Windows (αφου σού βγει η Παναγία).

 

Ειδικοτερα γι' αυτο που εγραψες:

Δεν δεχομαι οτι ενεργοποιησες "Word Completion (while typing)" και ΔΕΝ σου βγαζει προτεινομενη λεξη, πανω δεξιά απ' τη λεξη που γραφεις...

Θα σημαινε οτι εχω μια βερσιον κατασκευασμενη ειδικα για να με βασανιζει (εμένα!) 

 

Βεβαια, να σημειωσω πως εχω Libre5/ Δεν ξερω τι εχεις εσυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φαση του Linux (και ειδικα του Office Libre) ειναι ενας λαβυριθνος για τους ανθρωπους που ΔΕΝ μας αρεσουν οι υπολογιστες, αλλά οι απλες δουλιτσες που γινονται μ' αυτους... 

Το γεγονός ότι σου φαίνεται λαβύρινθος το Libre Office δε σχετίζεται με το linux. Εικάζω ότι η συμπεριφορά της εφαρμογής θα είναι παρόμοια και σε άλλα ΛΣ.

 

Επίσης, δε καταλαβαίνω γιατί να χρησιμοποιήσεις linux με σκοπό να υποκαταστήσεις τις λειτουργίες των windows ή άλλων ΛΣ, πόσο μάλλον όταν:

 

Τα πάντα ειναι πολυπλοκα, δυσχρηστα, απαιτουν διαρκες γκουγκλαρισμα, απαιτουν ΑΠΕΙΡΟ χρόνο και υπομονή.

Μου φαίνεται τελείως αντιπαραγωγική η προσέγγισή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...