Προς το περιεχόμενο

Ενθαρρυντικά τα πρώτα αποτελέσματα εφαρμογής του ηλεκτρονικού εισιτηρίου


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν το κάνουν ηλεκτρονικό και πάλι πληρώνεις 1.40 για μια-δύο στάσεις, όχι απλά να τα σπάσουν, να τα ξηλώσουν από το πάτωμα χρειάζεται. Αυτοί όπως και όλοι εξάλλου θέλουν την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο. Κάντε τη χρήση του εισητηρίου αναλογική της διαδρομής, αλλιώς έχει να πέσει σπάσιμο σαν να  μην υπάρχει αύριο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το κάνουν ηλεκτρονικό και πάλι πληρώνεις 1.40 για μια-δύο στάσεις, όχι απλά να τα σπάσουν, να τα ξηλώσουν από το πάτωμα χρειάζεται. Αυτοί όπως και όλοι εξάλλου θέλουν την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο. Κάντε τη χρήση του εισητηρίου αναλογική της διαδρομής, αλλιώς έχει να πέσει σπάσιμο σαν να μην υπάρχει αύριο.

Ενημερωτικά έχεις από τα φθηνότερα εισιτήρια στην Ευρώπη κάτι που αν ταξίδευες θα το γνώριζες, άσχετα από αυτό θεωρείς ότι είναι ακριβό το να πας από Πειραιά Καλλιθέα πχ με 1,40 ή με 30 ευρώ τον μήνα να κάνεις όση χρήση θέλεις;Έχεις αναλογιστεί ποτέ πόσο μπορεί να είναι το κόστος του να σε μεταφέρει ένας συρμός δύο σταθμούς; να φανταστώ δεν σε νοιάζει εσένα αρκεί να μεταφέρεσαι τσάμπα. εδώ οι περισσότεροι έδωσαν κοντά 2 ευρώ να μείνει ο Ντανος. Σύμφωνα με την αναλογική που αναφέρεις. Εντάξει μην τα ισοπεδώνουμε όλα, θα δοκιμαστεί κι αυτό και θα δούμε αν ήταν για καλύτερα ή όχι, υπομονή τέλεια να γίνουν όλα και παντού αποκλείεται σημασία έχει να πηγαίνουμε μπροστά

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερωτικά έχεις από τα φθηνότερα εισιτήρια στην Ευρώπη κάτι που αν ταξίδευες θα το γνώριζες, άσχετα από αυτό θεωρείς ότι είναι ακριβό το να πας από Πειραιά Καλλιθέα πχ με 1,40 ή με 30 ευρώ τον μήνα να κάνεις όση χρήση θέλεις; εδώ οι περισσότεροι έδωσαν κοντά 2 ευρώ να μείνει ο Ντανος. Σύμφωνα με την αναλογική που αναφέρεις

 

Επειδή θες να βλέπεις αυτά που θες  να βλέπεις και μόνο, στην Ευρώπη στις χώρες που είναι ακριβότερα τα εισητήρια, έχεις δει τι μισθούς έχουν; Έχεις δει τι τιμές που έχουν στα αγαθά που αγοράζουν (είναι πιο φθηνά τα σουπερμάρκετ από την Ελλάδα με εξαίρεση Νορβηγία, Ελβετία); Έχεις δει την ανεργία τους; Έχω ταξιδέψει σε 4 χώρες της Ευρώπης κι έχω πληρώσει ναι κ δε με χάλασε παρότι πληρώνεις πιο ακριβά τα μετρό τους είναι μέσα στη μπίχλα γιατί έχουν όλα τα υπόλοιπα. Ξέρεις ότι τα ΜΜΜ είναι τα μέσα μεταφοράς των φτωχών κυρίως; Γι αυτό ΑΣΕ την καραμέλα το "τι κάνουν έξω" διόλου μας νοιάζει . Την έχουμε δει εδώ στο μέτρο, να το έχουμε κόσμημα κ να πληρώνουμε και να πετάμε το σάντουιτς που πήραμε στην είσοδο μην τυχόν κ λερώσουμε κάτι. Ούτε τουαλέτες έχει για το κοινό, κάθε τρεις και λίγο απεργίες και βλάβες τα λεωφορεία. Δε λέω να ταξιδεύουμε τσάμπα, στο κάτω-κάτω οι υπάλληλοι εκεί μέσα πληρώνονται ΑΔΡΑ για τις εποχές που ζούμε,αν θέλουν ας μειώσουν κάποιο μισθό αν δε τους φθάνει να κάνουν αναλογικό το εισητήριο. Τα ίδια και στα διόδια τα ίδια στα καύσιμα τα ίδια παντού. Σε λίγο όσοι είμαστε χαμηλόμισθοι, δε θα τολμάμε να βγούμε από την πόλη μας. Έλεος δηλαδή που τους υποστηρίζετε κιόλας. Έχουν κάνει την μετακίνηση πολυτέλεια και προνόμιο.

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε κόσμε!!! Οτι πούν ακολουθείτε, με κλειστά μάτια! Πάρε POS παίρνω! Πάρε e-ticket, παίρνω. Πάρε τσίπ, παίρνω! Πάρε κόσμε, ΠΑΙΡΝΩ! Δεν βαριέσαι! Γιατί παίρνω;; Δεν ξέρω γιατί φοβάμαι να πω ΟΧΙ! Γιατί αν πω ΟΧΙ ποιός ξέρει, μπορεί να μην είναι καλό...;;; Χορέψτε το χορό τους και όταν θα είναι αργά, ποιός ξέρει;;; Μπορεί να ξυπνήσουμε, όλοι μαζί, μπορεί και ποτέ.... Μέχρι τότε ΙΣΩΣ να είναι ΠΟΛΥ αργά! Πείτε ΝΑΙ, σε οτι λένε! Σε οτι μας ΣΕΡΒΙΡΟΥΝ και ας έχει και κόκαλα. Ο καλός ο μύλος ε; Ακούστε τα παραμύθια τους! Ευκολία, ταχύτητα, ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ και οτι άλλο γουστάρουμε και θέλουμε να ακούμε! Βαράνε ντέφι αυτοί, εμείς; Χορεύουμε! Αυτό είναι ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ! Το ΟΧΙ απο οτι φένεται το έχετε ξεχάσει, εδω και χρόνια... Γιατί ΠΑΝΤΑ να γίνεται το δικό τους;;; Εσείς δεν έχετε λόγο, φωνή, θέλω, δεν θέλω;;; Μήπως χάθηκε κάπου μέσα στις ΠΛΑΝΕΣ αυτών των "σειρήνων"; Βολεύει, συμφέρει; Ποιός ξέρει, άστο μωρέ! Εγω θα αλλάξω το κόσμο; Μπά σιγά, την δουλειά μου / μας να κάνω / κάνουμε και όλα ΚΑΛΑ; Μπορεί... Ποιός ξέρει...;

 

Πατηρ Κλεομενη εσυ?

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή θες να βλέπεις αυτά που θες  να βλέπεις και μόνο, στην Ευρώπη στις χώρες που είναι ακριβότερα τα εισητήρια, έχεις δει τι μισθούς έχουν; Έχεις δει τι τιμές που έχουν στα αγαθά που αγοράζουν (είναι πιο φθηνά τα σουπερμάρκετ από την Ελλάδα με εξαίρεση Νορβηγία, Ελβετία); Έχεις δει την ανεργία τους; Έχω ταξιδέψει σε 4 χώρες της Ευρώπης κι έχω πληρώσει ναι κ δε με χάλασε παρότι πληρώνεις πιο ακριβά τα μετρό τους είναι μέσα στη μπίχλα γιατί έχουν όλα τα υπόλοιπα. Ξέρεις ότι τα ΜΜΜ είναι τα μέσα μεταφοράς των φτωχών κυρίως; Γι αυτό ΑΣΕ την καραμέλα το "τι κάνουν έξω" διόλου μας νοιάζει . Την έχουμε δει εδώ στο μέτρο, να το έχουμε κόσμημα κ να πληρώνουμε και να πετάμε το σάντουιτς που πήραμε στην είσοδο μην τυχόν κ λερώσουμε κάτι. Ούτε τουαλέτες έχει για το κοινό, κάθε τρεις και λίγο απεργίες και βλάβες τα λεωφορεία. Δε λέω να ταξιδεύουμε τσάμπα, στο κάτω-κάτω οι υπάλληλοι εκεί μέσα πληρώνονται ΑΔΡΑ για τις εποχές που ζούμε,αν θέλουν ας μειώσουν κάποιο μισθό αν δε τους φθάνει να κάνουν αναλογικό το εισητήριο. Τα ίδια και στα διόδια τα ίδια στα καύσιμα τα ίδια παντού. Σε λίγο όσοι είμαστε χαμηλόμισθοι, δε θα τολμάμε να βγούμε από την πόλη μας. Έλεος δηλαδή που τους υποστηρίζετε κιόλας. Έχουν κάνει την μετακίνηση πολυτέλεια και προνόμιο.

Ορθότατος!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

H μόνη λύση!

 

Και επισεις γιατι δεν εχουν χωσει ακομα αυτον τον παλαβο μεσα? Και μην μου αρχισετε τα ειναι παπας και φοραει ρασα και μ@λ@κι3ς. Εγω βλεπω εναν κανιβαλο με μουσια να σπαει μηχανηματα γιατι ειναι διαβολεμενα τα οποια και πληρωνουμε απο την τσεπη μας! Ας του εξηγησει καποιος σε ποιον αιωνα ζουμε και αν δεν του αρεσει η τεχνολογια να μην τα ανεβαζει στο Youtube. Aς παει να κατοικισει μονος του στα βουνα και ας μεινει εκει να τον ταιζει ο υψιστος σαυρες και ριζες δεντρων

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή θες να βλέπεις αυτά που θες να βλέπεις και μόνο, στην Ευρώπη στις χώρες που είναι ακριβότερα τα εισητήρια, έχεις δει τι μισθούς έχουν; Έχεις δει τι τιμές που έχουν στα αγαθά που αγοράζουν (είναι πιο φθηνά τα σουπερμάρκετ από την Ελλάδα με εξαίρεση Νορβηγία, Ελβετία); Έχεις δει την ανεργία τους; Έχω ταξιδέψει σε 4 χώρες της Ευρώπης κι έχω πληρώσει ναι κ δε με χάλασε παρότι πληρώνεις πιο ακριβά τα μετρό τους είναι μέσα στη μπίχλα γιατί έχουν όλα τα υπόλοιπα. Ξέρεις ότι τα ΜΜΜ είναι τα μέσα μεταφοράς των φτωχών κυρίως; Γι αυτό ΑΣΕ την καραμέλα το "τι κάνουν έξω" διόλου μας νοιάζει . Την έχουμε δει εδώ στο μέτρο, να το έχουμε κόσμημα κ να πληρώνουμε και να πετάμε το σάντουιτς που πήραμε στην είσοδο μην τυχόν κ λερώσουμε κάτι. Ούτε τουαλέτες έχει για το κοινό, κάθε τρεις και λίγο απεργίες και βλάβες τα λεωφορεία. Δε λέω να ταξιδεύουμε τσάμπα, στο κάτω-κάτω οι υπάλληλοι εκεί μέσα πληρώνονται ΑΔΡΑ για τις εποχές που ζούμε,αν θέλουν ας μειώσουν κάποιο μισθό αν δε τους φθάνει να κάνουν αναλογικό το εισητήριο. Τα ίδια και στα διόδια τα ίδια στα καύσιμα τα ίδια παντού. Σε λίγο όσοι είμαστε χαμηλόμισθοι, δε θα τολμάμε να βγούμε από την πόλη μας. Έλεος δηλαδή που τους υποστηρίζετε κιόλας. Έχουν κάνει την μετακίνηση πολυτέλεια και προνόμιο.

 

Έχω δει τι μισθούς έχουν γιατί συνεργάζομαι αρκετά με το εξωτερικό αυτό που κολλάει όμως; χαλάει περισσότερο ρεύμα στην Αγγλία το τρένο από ότι εδώ;οκ είναι το επίπεδο βιωσιμότητας, για το ποσοστό που δεν ξέρει καν τι είναι εισιτήριο στην Ελλάδα δεν είδα να γράφεις κάπου, ούτε οι χειρότεροι είμαστε ούτε τίποτα, απλά πρέπει κάποια πράγματα που είχαν ξεφύγει να μπουν λίγο σε τάξη θεωρώ. ενημέρωσε με σε παρακαλώ που είναι πιο φθηνά τα σούπερ μάρκετ να πηγαίνω θα με βοηθούσε αρκετά, κάτι πιο συγκεκριμένο και όχι για ένα προϊόν μόνο γενικότερα. Το αν πληρώνονται οι υπάλληλοι αδρά ή όχι προσωπικά δεν με ενδιαφέρει φίλε μου δουλεύω και ότι μπορώ να κάνω για εμένα το κάνω είδα και τον ιδιωτικό τομέα με αποδείξεις κτλ,συντάξεις από 35 χρόνων κτλ,δεν είμαι ο τύπος που παρακαλάει να πεθάνει και η κατσίκα του γείτονα, να παίρνει οποίος μπορεί για να χαλάει κιόλας γιατί αν δεν παίρνει κανείς κάποιοι θα πεινάσουν και θα λένε μετά δεν πειράζει πεινάμε όλοι μας χαλάλι. καλά από αυτά υπάρχουν και σε άλλες χώρες και τα κάνουν και άνθρωποι που βγάζουν εκατομμύρια την ημέρα τι να κάνουμε that's life δυστυχώς. Απλά είπα μην τα ισοπεδώνουμε όλα

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

χαλάει περισσότερο ρεύμα στην Αγγλία το τρένο από ότι εδώ;

Αν είναι περισσότεροι οι σταθμοί και μεγαλύτερες οι διαδρομές λογικά ναι. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον όσοι χρησιμοποιούμε κανονικά χάρτινα εισιτήρια, καλό θα είναι να μην ξεχνάμε να τα αφήνουμε φεύγοντας έξω από το σταθμό σε σημείο όπου μπορεί να το πάρει κάποιος άλλο συμπολίτης μας.

Αν και χρησιμοποιώ το App του ΟΑΣΑ, προσπαθώ να το αποφεύγω.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ηλεκτρονικό εισιτήριο μας Μάρανε ! εδω δεν έχουν Λάστιχα ανεγκέφαλοι ανεγκέφαλοι υπεύθυνοι  τα λεωφορεία και τα τρόλει,ούτε σωστά φρένα κλπ ανταλακτικά και τρίζουν ολόκληρα ! Αν βιαστούν να το κάνουν μόνο ηλεκτρονικό θα είναι μεγάλη παπαριά το θέμα που θα μπερδέψει και θα εκνευρίσει πολύ κόσμο.

Καταρχάς είναι το θέμα του κόστους κατασκευής (πέραν απο τα μηχανήματα που στοίχισαν ήδη πολλά και θα στοιχίσουν περισσότερα)του εισιτηρίου που είναι πολλαπλάσιο του κανονικού "χάρτινου"εισιτηρίου,μετά είναι Αλλα διάφορα πρακτικά προβλήματα για σημαντικό μέρος του πληθυσμού και ιδιαίτερα για τους ηλικιωμένους που δεν έχουν ιδέα απο αυτά και θα γίνουν πολλά μπερδέματα.Που θα ξέρει ο άλλος πόσο χρόνος έχει και αν θα τον βγάλει να πάει κάπου ιδιαίτερα αν έχει κίνηση και αλλάζει απο το ενα μέσο στο άλλο μπορεί για ίδια διαδρομή την μία να πάει κανονικά την άλλη να λήξει και φαντάζεσαι με τόσο κόσμο στήν ουρά να πάει να βγεί ο γέρος και η γριά και να πεταχτεί μια μπάρα να του κλείσει τον δρόμο και πιθανός να τον ρίξει και κάτω,είτε απο την φόρα που είχε,είτε απο το σοκ?

Επίσης υπάρχουν και άλλα πχ τι θα γίνει με τους Ανεργους και ευπαθείς ομάδες που έχουν απλά ενα χαρτί για πάσο και δεν έχουν εισιτήριο ? Δεν έχει ακουστεί τίποτα γιαυτά ώς τώρα,καμμία μέριμνα...θα πρέπει για πολύ καιρό να λειτουργήσει παράλληλα με το κανονικό εισιτήριο και να κοιτάξουν να καλύψουν κάθε ενδεχόμενο γιατί θα γίνει μπάχαλο.

Τα λεωφορεία δεν έχουν φρένα και λάστιχα γιατί ένας στους δύο επιβάτες μπαίνει τσάμπα μέσα. Επίσης φροντίζουν κάποιοι "αγωνιστές" και μεγαλώνουν την ζημιά σπάζοντας οτιδήποτε βρουν μπροστά τους γιατί έτσι "δίνουν γροθιά στο κατεστημένο". Αν είχαμε παιδεία δεν θα χρειάζονταν τίποτα από αυτά.  

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερωτικά έχεις από τα φθηνότερα εισιτήρια στην Ευρώπη κάτι που αν ταξίδευες θα το γνώριζες, άσχετα από αυτό θεωρείς ότι είναι ακριβό το να πας από Πειραιά Καλλιθέα πχ με 1,40 ή με 30 ευρώ τον μήνα να κάνεις όση χρήση θέλεις;Έχεις αναλογιστεί ποτέ πόσο μπορεί να είναι το κόστος του να σε μεταφέρει ένας συρμός δύο σταθμούς; να φανταστώ δεν σε νοιάζει εσένα αρκεί να μεταφέρεσαι τσάμπα. εδώ οι περισσότεροι έδωσαν κοντά 2 ευρώ να μείνει ο Ντανος. Σύμφωνα με την αναλογική που αναφέρεις. Εντάξει μην τα ισοπεδώνουμε όλα, θα δοκιμαστεί κι αυτό και θα δούμε αν ήταν για καλύτερα ή όχι, υπομονή τέλεια να γίνουν όλα και παντού αποκλείεται σημασία έχει να πηγαίνουμε μπροστά

το να πας Μαρουσι ΚΑΤ με 1,40 ειναι πολυ ακριβο. Στο Ηονκ Κονγκ που τα σπιτια κοστιζουν 25.000 ευρω το τετραγωνικο, η αντιστοιχη διαδρομη κοστιζει 40 λεπτα

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπερταμείο, Ιδιώτης.

Όλα είναι έτοιμα.

Χαμηλοί πλέον μισθοί και λίγοι υπάλληλοι.

Ηλεκτρονικό εισιτήριο για να ελέγχονται τα έσοδα.

Και στα απ' αυτά τους τα υπόλοιπα: άνεργοι, συντήρηση οχημάτων, κλιματιστικά, συχνότητα δρομολογίων κ.τ.λ

Μέχρι αστυνομικούς έχουν βάλει πλέον και στον ΗΣΑΠ που ήταν "μπάτε σκύλοι".

Χρησιμοποιώ καθημερινά το ΜΕΤΡΟ και βλέπω.

Κάθε μέρα χαλάνε τραίνα, δεν δουλεύουν τα κλιματιστικά, λιποθυμάει κόσμος.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...