Προς το περιεχόμενο

Scriptwriter για Ubuntu. Υπαρχει?


kosamf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρειαζομαι ενα προγραμμα συγγραφης σεναριου που να τρεχει offline (δλδ ΟΧΙ cloud). 

 

Δεν βρηκα ούτε ενα συμβατό με Ubuntu!

 

ΥΓ- Δεν μπορω να χρησιμοποιησω Wine και PlayOnLinux => Απλά, ΔΕΝ λειτουργουν ποτέ στον υπολογιστη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι το ιδιαιτερο εχει ενα τετοιο προγραμμα που δεν εχει ενας rich text editor σαν το writer του libreoffice πχ? 

 

Δεν εχω ιδεα τι ειναι το "rich text editor". Ειμαι καινουργιος στο Ubuntu...

 

Παντως σε γενικες γραμμες, τα προγραμματα σεναριου εχουν μια πολυ συγκεκριμενη φόρμα και συγκεκριμενες δυνατοτητες (σε περιπτωση που δεν εισαι σχετικος με τον χωρο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Plain text ειναι το κειμενο χωρις μορφοποιηση, αυτο που μπορεις να γραψεις στα notepad, notepad++ κλπ των windows και στα leafpad, gedit κλπ στο λινουξ και σημασια εχει μονο το ιδιο το κειμενο.

Rich text ειναι το κειμενο με μορφοποιηση, αυτο δηλαδη που μπορεις να γραψεις στα word, wordpad κλπ των windows και στο writer του libreoffice και σε αυτο εχει σημασια και η μορφοποιηση, για οποιονδηποτε λογο.

 

Μορφοποιηση ειναι να μπορεις να γραψεις κειμενο με διαφορετικο χρωμα, με bold/italics/underline, με διαφορετικη γραμματοσειρα, με διαφορετικο μεγεθος κλπ και ο editor να μπορει να αποθηκευσει το κειμενο με στον καταλληλο τυπο αρχειου ωστε να κρατησει την μορφοποιηση, πχ doc και οχι txt.

 

Μπορεις να αναφερεις ενα προγραμμα για scriptwriting για windows (ή mac) να παρω μια ιδεα για το πως ειναι περιπου?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοείς bash scripting δεν νομίζω ότι χρειάζεσαι κάτι ιδιαίτερο ....

 

Πάντως με ένα μικρό search που έκανα στο google βρήκα το Link.png Site: GriffonIDE

 

[EDIT] Δεν ξέρω αν είναι για bash scripting ή για προγραμματισμό γενικώς αν θέλεις δοκίμασε το

 

Δεν το έχω δοκιμάσει, γράφω με τον κλασικό τρόπο vim, terminal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

screenplay-first-page.jpg

 

 

Η φόρμα του Σεναριου ειναι συγκεκριμενη. 

Επισης, τα προγραμματα Σεναρίου αντιλαμβανονται το διαχωρισμο σε σκηνες, πλανα κλπ και σου φτιαχνουν μια "ενεργη" λίστα στα δεξια. Πατωντας πανω στους τιτλους, οδηγεισαι στο σημειο που θες.

+ Διατηρουν ενα ιστορικο που τονιζεται χρωματικα, απο draft σε draft για να βλεπεις τις αλλαγές.

+ Δημιουργουν περιθωριο για σημειωσεις, που μπορουν να εκτυπωθουν μαζι με το κυρίως κειμενο.

 

Και πολλα άλλα.

 

ΥΓ- Δεν εχω προβλημα με το Google...

Απλως, εχω δοκιμασει πολλά διαφορετικα πραγματα χωρις αποτελεσμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...