Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 minutes ago, parsifal said:

4xSR B-die sticks είναι σε ποιοτικό mobo, σιγά τα ωά. 3733MHz θα τα έχει εύκολα. Αν όχι, θα έχει πέσει σε φόλα IMC.

@PadPoet, ψάξε στο YT κανάλι του buildzoid (Actually Hardcore Overclocking) για παλιότερα videos μήπως έχει δείξει RAM OC σε Gigabyte X570/B550 μητρική με 4x8GB Samsung B-die.

Τον έχω λιώσει τον Buildzoid, τα βίντεο του τα έχω δει 4-5 φορές το καθένα. Χθες έβαλα Crucial Ballistix Micron ένα παλιό βίντεο να δω. Σηκώθηκε και η γυναίκα μου στις 4 το πρωί και αντί να με πετύχει να βλέπω τσόντες, άκουγε έναν Βρετανό να λέει κάτι ακαταλαβίστικα από το κινητό μου (είχα ξαπλώσει στον καναπέ)

Στα σοβαρά τώρα, θα ξαναρίξω μια ματιά, αλλά δεν ξέρω αν έχει b-die 4X8gb sticks. Αλλά οκ, όπως σου είπα δεν με φοβίζει να πειραματιστώ σε αυτήν την μητρική γιατί δεν έχω περασμένα data και κάποιο λειτουργικό που δεν θα σβήσω μετά οπότε ας γίνουν και όλα corrupt, θα της πιώ το αίμα!

Επεξ/σία από PadPoet
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, PadPoet είπε

Στα σοβαρά τώρα, θα ξαναρίξω μια ματιά, αλλά δεν ξέρω αν έχει b-die 4X8gb sticks. Αλλά οκ, όπως σου είπα δεν με φοβίζει να πειραματιστώ σε αυτήν την μητρική γιατί δεν έχω περασμένα data και κάποιο λειτουργικό που δεν θα σβήσω μετά οπότε ας γίνουν και όλα corrupt, θα της πιώ το αίμα!

Και ο buildzoid έχει βίντεο και εδώ μέσα έχουμε μέλος που δούλευε για αρκετό καιρό σε 5800X3D 4x8 B-Die στα 4000 σε daisy-chain μητρική με χειρότερα traces από της δική σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, kkatzos said:

Και ο buildzoid έχει βίντεο και εδώ μέσα έχουμε μέλος που δούλευε για αρκετό καιρό σε 5800X3D 4x8 B-Die στα 4000 σε daisy-chain μητρική με χειρότερα traces από της δική σου.

Το πέτυχα χθες αυτό. Αυτά συνήθως δεν είναι καλύτερα binned όμως μιας και είναι 4400; Τα δικά μου είναι 3200mhz 14-14-14-31 της Teamgroup.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, PadPoet είπε

Το πέτυχα χθες αυτό. Αυτά συνήθως δεν είναι καλύτερα binned όμως μιας και είναι 4400; Τα δικά μου είναι 3200mhz 14-14-14-31 της Teamgroup.

Ναι,, δε θα κάνεις 3800 CL14. Θα κάνεις κάτι πιο αργό.

Σημασία έχει ότι η μητρική θα το σηκώσει και μάλλον θα σε κόψει το FCLK, όπως γίνεται στο 99% των περιπτώσεων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, kkatzos said:

Ναι,, δε θα κάνεις 3800 CL14. Θα κάνεις κάτι πιο αργό.

Σημασία έχει ότι η μητρική θα το σηκώσει και μάλλον θα σε κόψει το FCLK, όπως γίνεται στο 99% των περιπτώσεων.

Ok, άρα το limiting factor είναι 99% ο IMC της CPU σωστά; Αυτό δεν λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...