Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 hours ago, kostas_anes said:

Το error 6 από ότι ξέρω, δείχνει θέμα στον IMC, όχι στην μνήμη την ίδια. Mάλιστα ο 1usmus δεν θυμάμαι να λέει για κατέβασμα σε VDIMM, ίσα ίσα το αντίθετο. Μάλλον το procODT έκανε την δουλειά. 

image.png.01c6825b9f3610a4c54dccf5ad5abab7.png

Αυτά είναι για 1usmus config. ANTA τρέχει ο παλήκαρος

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

FlareX 4Χ8 3200 CL14 είναι σταθερές σε Χ370 Crosshair VI Hero

Τι μπορώ να πειράξω;

Ένα παράδοξο ότι ενώ δίνω manual 1.38 ρεύμα το bios διαβάζει 1.46 όπως φαίνεται και εδώ.

Χωρίς τίτλο.png

Επεξ/σία από Inler
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Inler είπε

FlareX 4Χ8 3200 CL14 είναι σταθερές σε Χ370 Crosshair VI Hero

Τι μπορώ να πειράξω;

Ένα παράδοξο ότι ενώ δίνω manual 1.38 ρεύμα το bios διαβάζει 1.46 όπως φαίνεται και εδώ.

Χωρίς τίτλο.png

Δες μηπως μπορεις να ριξεις παραπανω το tRFC. Σε b-die το εχω καταφερει και στα 125-130ns, οποτε ισως να εχεις καποιο περιθωριο ακομα.

Για το VDIMM δεν ξερω να σου πω, δες ισως και hwinfo αν διαβαζει το ιδιο. Μονη σιγουρια εδω ειναι πολυμετρο δυστυχως.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρετε και καλό σαββατοκύριακο, ήθελα να κάνω μια ερώτηση' όσον αφορά με τις ρυθμίσεις του BCLK, από ότι έχω διαβάσει σε επεξεργαστές με 3d cache απαγορεύεται η αύξηση των τιμών (μιλάω για OC) από 100 προς 103 πχ μιας και η L3 cashe μπορεί να καταστραφεί μαζί με όλο τον επεξεργαστή. Οπότε η δική σας γνώμη είναι να το αφήσω στο auto(100) η να το αυξήσω λίγο ασ πούμε στο 101;

-Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γνώμη μου είναι να το αφήσεις στο Auto. Για κέρδος 1-3% σε επιδόσεις βάζεις πολύ μεγάλο μπελά στο κεφάλι σου με την αστάθεια που ενδέχεται να προκαλέσεις σε όλο το δίαυλο PCI Express και τις συσκευές που συνδέονται εκεί (audio, δίκτυο, δίσκοι, VGA και λοιπές κάρτες επέκτασης)

Επεξ/σία από parsifal
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostas_anes είπε

Συμφωνω και επαυξανω με τον προλαλησαντα! Δεν αξιζει ουτε στο ελαχιστο.

 

2 ώρες πριν, parsifal είπε

Γνώμη μου είναι να το αφήσεις στο Auto. Για κέρδος 1-3% σε επιδόσεις βάζεις πολύ μεγάλο μπελά στο κεφάλι σου με την αστάθεια που ενδέχεται να προκαλέσεις σε όλο το δίαυλο PCI Express και τις συσκευές που συνδέονται εκεί (audio, δίκτυο, δίσκοι, VGA και λοιπές κάρτες επέκτασης)

Ευχαριστώ πολύ παιδιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/9/2024 στις 9:09 ΜΜ, akoinonitos είπε

Τo 1.5v ειναι μια χαρα για bdie μην το φοβασαι και θα μπορεις να κατεβεις και σε trfc. Εγω τις εχω χρονια με τασεις πανω απο 1.5v και δεν εχουν κανει κιχ 

Χαίρετε αδελφέ, πήρα γνώμη απ' το σχόλιο σου και είπα να δοκιμάσω να κατεβάσω κι άλλο τα timings ετούτη την φορά στο cl15 GDM OFF+1T και το ρεύμα στις μνήμες στο 1,55v (δοκίμασα να τις τρέξω στο 1,5v δυστυχώς μετά από τα 2 λεπτά μου πέταγε σφάλματα #12 το οποίο έχει να κάνει με το ρεύμα.

Επομένως ανέβασα το ρεύμα και τώρα αναμένεται....

IMG_20240914_140303.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Seliakos είπε

Χαίρετε και καλό σαββατοκύριακο, ήθελα να κάνω μια ερώτηση' όσον αφορά με τις ρυθμίσεις του BCLK, από ότι έχω διαβάσει σε επεξεργαστές με 3d cache απαγορεύεται η αύξηση των τιμών (μιλάω για OC) από 100 προς 103 πχ μιας και η L3 cashe μπορεί να καταστραφεί μαζί με όλο τον επεξεργαστή. Οπότε η δική σας γνώμη είναι να το αφήσω στο auto(100) η να το αυξήσω λίγο ασ πούμε στο 101;

-Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Πρόσωπικα έχω παίξει μέχρι 102 - 103 δεν είδα να έχω κάποιο θέμα  παραπάνω κολλούσαν μαλλον οι δίσκοι και κρασαριζε το συστημα

Υπάρχουν μερικες μητρικές όμως που οcαρουν ανεξάρτητα του bclock δηλαδή μέσω ρύθμισης στο βίος και ανεβάζουν eclk πχ στο 105-107 και κρατούν bclock στο 100 ώστε να μη έχει θέμα με αστάθειες με άλλο hardware (pci /Ssd κλπ) με αποτέλεσμα υψηλότερα ρολόγια μια από αυτές είναι η asus 670 hero πανάκριβη φυσικά τώρα για μένα κι όπως είπαν και τα άλλα παιδιά δεν αξίζει αυτό το μικρό κέρδος 3-5 % αν το ψάξεις στο utube θα βρεις quide που κάνει oc μέσω eclk στην hero

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ultraex2003 είπε

 

Υπάρχουν μερικες μητρικές όμως που οcαρουν ανεξάρτητα του bclock δηλαδή μέσω ρύθμισης στο βίος και ανεβάζουν eclk πχ στο 105-107 και κρατούν bclock στο 100 ώστε να μη έχει θέμα με αστάθειες με άλλο hardware (pci /Ssd κλπ) με αποτέλεσμα υψηλότερα ρολόγια μια από αυτές είναι η asus 670 hero πανάκριβη φυσικά τώρα για μένα κι όπως είπαν και τα άλλα παιδιά δεν αξίζει αυτό το μικρό κέρδος 3-5 % αν το ψάξεις στο utube θα βρεις quide που κάνει oc μέσω eclk στην hero

Αυτο . Οποιος εχει μητρικη που να εχει ξεχωριστό ρολοι στο bus pci / ssd αξιζει να δοκιμασει . Για ολους τους αλλους ουτε καν 

 

Ειχα κανει δοκιμες και εγω αν θυμάμαι καλα στο 101.6 κολλαγε ο hdd που εχω για data . Οταν εκανα αποσύνδεση το υπολοιπο pc δουλευε μια χαρα .. αλλα δε πιστεύω οτι εχει νοημα . Και απο πλευρας κόπου μιας και σε καθε βημα πειράζεις και τη συχνότητα της ram οποτε και εκει πρεπει να αλλαζεις ρυθμίσεις. Βασικα πρωτα κλειδώνεις blck με ram xmp ( ή και χαμηλοτερα) και μετα ψαχνεις ρυθμίσεις ram απο την αρχη αλλα δεν αξιζει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, nickk0kkav είπε

Αυτο . Οποιος εχει μητρικη που να εχει ξεχωριστό ρολοι στο bus pci / ssd αξιζει να δοκιμασει . Για ολους τους αλλους ουτε καν 

 

Ειχα κανει δοκιμες και εγω αν θυμάμαι καλα στο 101.6 κολλαγε ο hdd που εχω για data . Οταν εκανα αποσύνδεση το υπολοιπο pc δουλευε μια χαρα .. αλλα δε πιστεύω οτι εχει νοημα . Και απο πλευρας κόπου μιας και σε καθε βημα πειράζεις και τη συχνότητα της ram οποτε και εκει πρεπει να αλλαζεις ρυθμίσεις. Βασικα πρωτα κλειδώνεις blck με ram xmp ( ή και χαμηλοτερα) και μετα ψαχνεις ρυθμίσεις ram απο την αρχη αλλα δεν αξιζει 

Έτσι ακριβώς είναι φίλε μου πρέπει να τα δεις όλα αύτα που αναφέρεις γιατί ανεβαίνουν και αυτά  ανεβάζοντας bclk οπότε δεν λέει για τόσο  μικρό κερδος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτηση για τους ξερόλες με την καλή έννοια γύρω από το overclocking:

Έχω 2 κιτ Samsung b-die 16gb το ένα (2x8b). T-Force Pro Dark 8pack edition. Κωδικός TDPGD416G3200HC14ADC01.

Θα χάσω πολύ σε overclock αν βάλω και τα τέσσερα 8άρια πάνω; 16gb μου κακοφαίνονται, 32gb είναι καλά. Θα μπούνε σε Aorus Master X570 1.2 revision.

3200mhz με 1.35V 14-14-14-31 είναι το XMP τους. Θα μπει ένα αρχαίο Corsair σύστημα με φανάκι να τα βαράει και δεν είναι το main σύστημα μου οπότε δεν φοβάμαι το corruption και άλλα τέτοια, μπορώ να πειραματιστώ με volt και ρυθμίσεις. Έλεγα μπας και έπιανα 13-13-13 στα 3200mhz ή 14άρια σε μια πιο υψηλή συχνότητα. Θα είναι 5700X3D η CPU.

Επεξ/σία από PadPoet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, PadPoet είπε

Θα χάσω πολύ σε overclock αν βάλω και τα τέσσερα 8άρια πάνω; 16b μου κακοφαίνονται, 32gb είναι καλά. Θα μπούνε σε Aorus Master X570 1.2 revision.

Η μητρική είναι ο περιορισμός εδώ.

Και εφόσον έχεις Aorus Master θα χάσεις ακριβώς 0%.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

4xSR B-die sticks είναι σε ποιοτικό mobo, σιγά τα ωά. 3733MHz θα τα έχει εύκολα. Αν όχι, θα έχει πέσει σε φόλα IMC.

@PadPoet, ψάξε στο YT κανάλι του buildzoid (Actually Hardcore Overclocking) για παλιότερα videos μήπως έχει δείξει RAM OC σε Gigabyte X570/B550 μητρική με 4x8GB Samsung B-die.

Επεξ/σία από parsifal
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...