Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 hours ago, just getting started said:

Αν όμως δεν φαίνονται errors, πώς μπορώ να βρω τι προκαλεί την αστάθεια?

Να δοκιμάσω άλλο stress test αντί για TM5, δοκιμάζοντας όλα τα timings από την αρχή λες?

Δεν παίζει άρα η διαφορά από τα 30400 να είναι κάποιο variance των windows ε?

Το ΤΜ5 κοιτάει μνήμες (timings βασικά) και μόνο αυτό, δεν ειναι αρκετό ποτέ. Το έχω πεί άπειρες φορές

Y-Cruncher με όλα τα test enabled για ένα 2ωρο, Karhu με cache enabled για τουλάχιστον 10.000 (θα πάρει κανα 6ωρο)

Όλα αυτά με stock CPU (χωρίς CO) να είσαι σίγουρος οτι είναι θέμα μνήμες/fabric/cache κλπ κλπ

Επεξ/σία από Devastor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 hour ago, Devastor said:

Το ΤΜ5 κοιτάει μνήμες (timings βασικά) και μόνο αυτό, δεν ειναι αρκετό ποτέ. Το έχω πεί άπειρες φορές

Y-Cruncher με όλα τα test enabled για ένα 2ωρο, Karhu με cache enabled για τουλάχιστον 10.000 (θα πάρει κανα 6ωρο)

Όλα αυτά με stock CPU (χωρίς CO) να είσαι σίγουρος οτι είναι θέμα μνήμες/fabric/cache κλπ κλπ

Οκ σίγουρα θα δω για y-cruncher και karhu όταν βρω χρόνο.

Το θέμα είναι πώς θα βρω τι φταίει, γιατί αν τα κάνω όλα από την αρχή, και με κάθε αλλαγή stressάρω 2+6=8 ώρες, θα τελειώσω το 2025 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαίρετε λοιπών μετά από 24 ώρες Y-Cruncher v0.8.5 (την καινούρια έκδοση η οποία περιέχει παραπάνω tests) δεν παρουσιάστηκε κανένα σφάλμα όσον αφορά στα test οπότε μπορώ να το θεωρήσω σταθερό το pc;

Άτιτλο.png

4000mhz_CL17_GDM-OFF+1T_1.45V.png

Αιδα 4000μηζ.png

multicore.jpeg

singlecore.jpeg

Επεξ/σία από Seliakos
Προσθήκη εικόνων
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Seliakos είπε

Χαίρετε λοιπών μετά από 24 ώρες Y-Cruncher v0.8.5 (την καινούρια έκδοση η οποία περιέχει παραπάνω tests) δεν παρουσιάστηκε κανένα σφάλμα όσον αφορά στα test οπότε μπορώ να το θεωρήσω σταθερό το pc;

Άτιτλο.png

4000mhz_CL17_GDM-OFF+1T_1.45V.png

Αιδα 4000μηζ.png

multicore.jpeg

singlecore.jpeg

γτ δεν τα κανεις 16αρια τα  αρχικα ,λογικα θα τα πανε οι μνημες ευκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

γτ δεν τα κανεις 16αρια τα  αρχικα ,λογικα θα τα πανε οι μνημες ευκολα.

Τα προηγούμενα μου ήταν 16 με GDM OFF+2T, το tPHYDRDL με +1T μου πήγαινες στα 28. 26 έχω τώρα με τις ταχύτητες 17. Με 15 πάει 26 όμως πρέπει να ανεβάσω το ρεύμα των μνημών στα 1.5v και πάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Seliakos είπε

Τα προηγούμενα μου ήταν 16 με GDM OFF+2T, το tPHYDRDL με +1T μου πήγαινες στα 28. 26 έχω τώρα με τις ταχύτητες 17. Με 15 πάει 26 όμως πρέπει να ανεβάσω το ρεύμα των μνημών στα 1.5v και πάνω. 

Τo 1.5v ειναι μια χαρα για bdie μην το φοβασαι και θα μπορεις να κατεβεις και σε trfc. Εγω τις εχω χρονια με τασεις πανω απο 1.5v και δεν εχουν κανει κιχ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, Inler είπε

Seliakos στο Y-Cruncher v0.8.5 ποιο τεστ έτρεξες(το 2ο) για να τσεκάρω ένα build που θέλω για σταθερότητα.

Χαίρετε, όλα τα test έτρεξα, άλλωστε το δείχνουν και οι φωτογραφίες που ανέρτησα. 

Ως επί τον πλείστον, καλό θα είναι για να είσαι 100% σίγουρος να τρέξεις κι εσύ όλα τα test και όχι κάποιο συγκεκριμένο! 

Τώρα αν θέλεις να ξέρεις τo "BBP" Digit Extraction κοιτάει κατά πολύ την CPU, το "FFT" Fast Fourier Transform (v3) και το καινούριο "FFTv4" Fast Fourier Transform (v4) κοιτάνε πιο πολύ τις μνήμες. Εσύ θέλεις ένα ολικό test για όλο το hardware κομμάτι.

Από θέμα όμως της σταθερότητος των μνημών το testmem5 είναι ανώτερο του Y-Cruncher! χρησιμοποιεί παραπάνω την μνήμη! Μιας και στην καινούρια έκδοση 0.13.1 μπορείς να ορίσεις εσύ την ελεύθερη μνήμη που θα αφήσει το πρόγραμμα αν επιλέξεις 0 τότε οι μνήμες θα τρέχουν στο 100%.  

Άτιτλο.jpeg

Επεξ/σία από Seliakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτό έτρεχα το extreme anta777 αλλά δεν είχα δει ότι είχε βγει νεότερη της 0.12

Πόσες ώρες το αφήνουμε αυτό εγώ κάνα 4ωρο το αφήνω συνήθως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Inler είπε

Ναι αυτό έτρεχα το extreme anta777 αλλά δεν είχα δει ότι είχε βγει νεότερη της 0.12

Πόσες ώρες το αφήνουμε αυτό εγώ κάνα 4ωρο το αφήνω συνήθως.

Φίλε μου εγώ θα σου πρότεινα 10 ώρες και πάνω οι μνήμες πετάνε σφάλματα σε υψηλές θερμοκρασίες, εμείς θέλουμε να δούμε πως συμπεριφέρεται η μνήμη ενώ είναι φορτωμένη μαζί με την θερμοκρασία!

Να ξέρεις ότι στα ηλεκτρονικά, πλακέτες κτλπ, η θερμοκρασία είναι ο χειρότερος τους εχθρός.

Τώρα όσον αφορά στις μνήμες τα ολοκληρωμένα κυκλώματα ζορίζονται να περάσουν τις πληροφορίες τους πίσω στον επεξεργαστή και αντιστρόφως ανάλογα διότι, όταν υπάρχει υψηλή θερμοκρασία (έχουμε καθυστέρηση του όγκου πληροφοριών) άρα μεταδίδονται σε έναν αρκετά μακροσκελή χρονικό όριο τα προσπελάσιμα δεδομένα.

Επομένως πρέπει να προσέχεις κυρίως τις τιμές TRC,TRFC, PROCODT

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Seliakos είπε

Φίλε μου εγώ θα σου πρότεινα 10 ώρες και πάνω οι μνήμες πετάνε σφάλματα σε υψηλές θερμοκρασίες, εμείς θέλουμε να δούμε πως συμπεριφέρεται η μνήμη ενώ είναι φορτωμένη μαζί με την θερμοκρασία!

Να ξέρεις ότι στα ηλεκτρονικά, πλακέτες κτλπ, η θερμοκρασία είναι ο χειρότερος τους εχθρός.

Τώρα όσον αφορά στις μνήμες τα ολοκληρωμένα κυκλώματα ζορίζονται να περάσουν τις πληροφορίες τους πίσω στον επεξεργαστή και αντιστρόφως ανάλογα διότι, όταν υπάρχει υψηλή θερμοκρασία (έχουμε καθυστέρηση του όγκου πληροφοριών) άρα μεταδίδονται σε έναν αρκετά μακροσκελή χρονικό όριο τα προσπελάσιμα δεδομένα.

Επομένως πρέπει να προσέχεις κυρίως τις τιμές TRC,TRFC, PROCODT

1. Δεδομένου ότι μένει σταθερή η θερμοκρασία του χώρου, οι μνήμες πιάνουν την μέγιστη θερμοκρασία τους μέσα σε μία ώρα, μπορεί και λιγότερο. Μετασχηματιστές 1-2 κιλά που έχουν θερμική αδράνεια κάτι δεκάδες φορές μεγαλύτερη θέλουν 3ωρο σκέψου. Το 10ωρο αχρείαστα υπερβολικό. 

2. Εξαρτάται τα ηλεκτρονικά και την λειτουργία τους, σε μερικές περιπτώσεις χρειάζονται υψηλές θερμοκρασίες για την ορθή λειτουργία.  

3. Αυτό που λες δεν προκύπτει από κάπου, καμία καθυστέρηση δεν υπάρχει στην μετάδοση των δεδομένων. Οι αντιστάσεις αλλάζουν και μπορεί να επηρεάσουν την ισορροπία της γραμμής μεταφοράς, δεν έχει σχέση όμως με αυτό που γράφεις. 

4. Ορθό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Δεδομένου ότι μένει σταθερή η θερμοκρασία του χώρου, οι μνήμες πιάνουν την μέγιστη θερμοκρασία τους μέσα σε μία ώρα, μπορεί και λιγότερο. Μετασχηματιστές 1-2 κιλά που έχουν θερμική αδράνεια κάτι δεκάδες φορές μεγαλύτερη θέλουν 3ωρο σκέψου. Το 10ωρο αχρείαστα υπερβολικό. 

Χαίρετε αδελφέ σε ευχαριστώ θερμά για το σχόλιο σου, μπορείς να μου εξηγήσεις όμως τον λόγο για τον οποίο μετά τις 15 ώρες, (μου πέταγε σφάλματα (#6), το οποίο διόρθωσα κατεβάζοντας το ρεύμα των μνημών και ρίχνοντας το το PROCODT); Ο δημιουργός του TM5 λέει ότι το συγκεκριμένο σφάλμα έχει να κάνει με τον ανασυγχρονισμό της διαπεράσεις των δεδομένων μεταξύ του επεξεργαστή και των μνημών και ότι παίζει ρόλο η θερμοκρασία.

Επομένως είναι αυτό που μου ανέφερες παραπάνω η αλλαγή της θερμοκρασίας του δωματίου και πίστεψε με εδώ που μένω, είναι φως φανάρι το πώς αλλάζει!

51 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Εξαρτάται τα ηλεκτρονικά και την λειτουργία τους, σε μερικές περιπτώσεις χρειάζονται υψηλές θερμοκρασίες για την ορθή λειτουργία.  

Όπως πχ τα ολοκληρωμένα κυκλώματα Hynix,Micron και Samsung;

Επεξ/σία από Seliakos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Seliakos είπε

Χαίρετε αδελφέ σε ευχαριστώ θερμά για το σχόλιο σου, μπορείς να μου εξηγήσεις όμως τον λόγο για τον οποίο μετά τις 15 ώρες, (μου πέταγε σφάλματα (#6), το οποίο διόρθωσα κατεβάζοντας το ρεύμα των μνημών και ρίχνοντας το το PROCODT); Ο δημιουργός του TM5 λέει ότι το συγκεκριμένο σφάλμα έχει να κάνει με τον ανασυγχρονισμό της διαπεράσεις των δεδομένων μεταξύ του επεξεργαστή και των μνημών και ότι παίζει ρόλο η θερμοκρασία.

Επομένως είναι αυτό που μου ανέφερες παραπάνω η αλλαγή της θερμοκρασίας του δωματίου και πίστεψε με εδώ που μένω, είναι φως φανάρι το πώς αλλάζει!

Σε όλα παίζει ρόλο η θερμοκρασία. Και όχι μόνο του δωματίου. Στο case τελείως άλλη θερμοκρασία πχ έχεις αν στρεσάρεις μόνο CPU, άλλη άμα στρεσάρεται και κάρτα. Άν η μνήμη είναι 1C από την αστάθεια, όταν μπει και η κάρτα στο παιχνίδι θα υπάρξει θέμα (χώρια για καλοκαίρι κτλ). 

Το error 6 από ότι ξέρω, δείχνει θέμα στον IMC, όχι στην μνήμη την ίδια. Mάλιστα ο 1usmus δεν θυμάμαι να λέει για κατέβασμα σε VDIMM, ίσα ίσα το αντίθετο. Μάλλον το procODT έκανε την δουλειά. 

image.png.01c6825b9f3610a4c54dccf5ad5abab7.png

1 ώρα πριν, Seliakos είπε

Όπως πχ τα ολοκληρωμένα κυκλώματα Hynix,Micron και Samsung;

Oι μνήμες γενικά προτιμούν ελαφρώς αυξημένες θερμοκρασίες σε σχέση με θερμοκρασία δωματίου (30-40C), σε συνθήκες ψύχους δεν δουλεύουν καθόλου καλά (κάτω από τους 0C δεν δουλεύουν καθόλου οι περισσότερες) και μετά προς τα πάνω έχουν όλο και χειρότερες επιδόσεις μέχρι τους 80-90C όπου και πάλι δεν λειτουργούν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...