Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, PadPoet είπε

Για GDM disabled εδωσες παραπάνω VDIMM σε σχέση με enabled?

Έδωσα ακριβώς το ίδιο ρεύμα στις μνήμες και με GDM on. Πιο κάτω δεν πάει με αυτά τα timingκαι με την συγκεκριμένη mobo που έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, PadPoet είπε

Μια χαρά settings. Αλλά δεν νομίζω ότι θα πάρει μερικές τιμές...

Καμία τιμή δε θα πάρει γιατί έχετε τελείως διαφορετικές μνήμες. Micron DR εσύ και Samsung B-Die SR αυτός.

16 λεπτά πριν, PadPoet είπε

Για GDM disabled

Τα settings σου είναι οκ.

Έλεγξε ότι το tPHYRDL είναι 26/26 και στα δύο κανάλια/DIMMs.

Αν δεν είναι πρέπει να βάλεις το GDM = off και 2Τ για να γίνουν

ή

CL = 17 και GDM off + 1T αλλά έτσι μπορεί να μην είσαι σταθερός.

Ούτε εγώ ήμουν αλλά έγινα έτσι.

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Micron DR εσύ και Samsung B-Die SR αυτός.

Τα SR είναι γενικά πιο ανοικτά ως προς το OC αντί των DS σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, Seliakos said:

Τα SR είναι γενικά πιο ανοικτά ως προς το OC αντί των DS σωστά;

Κατά πολύ

15 minutes ago, kkatzos said:

Καμία τιμή δε θα πάρει γιατί έχετε τελείως διαφορετικές μνήμες. Micron DR εσύ και Samsung B-Die SR αυτός.

Τα settings σου είναι οκ.

Έλεγξε ότι το tPHYRDL είναι 26/26 και στα δύο κανάλια/DIMMs.

Αν δεν είναι πρέπει να βάλεις το GDM = off και 2Τ για να γίνουν

ή

CL = 17 και GDM off + 1T αλλά έτσι μπορεί να μην είσαι σταθερός.

Ούτε εγώ ήμουν αλλά έγινα έτσι.

Διάβαζα χθες το thread και το είχα τσεκάρει, ίδιες τιμές έχω σε tPHYRDL, τουλάχιστον το ZenTimings αυτό λέει όταν αλλάζω dimms στην κάτω καρτέλα.

Οπότε πρώτο βήμα απλά αλλάζω GDM off? Και αν δεν το πάρει ή έχω errors αλλάζω τα drive strength όπως στην φωτό που έκανες link; 

Επίσης γιατί μειώνουν πολλοί το tRCDWR κατά πολύ; Πχ το βάζουν 8 ή 10. Υπάρχει κάποιο safe setting να δοκιμάσω αντί του 16;

Επεξ/σία από PadPoet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Seliakos είπε

Τα SR είναι γενικά πιο ανοικτά ως προς το OC αντί των DS σωστά;

Μόνο ότι κάνουν πιο εύκολα GDM off + 1T.

Και αν πας για ρεκόρ θα κάνουν πιο εύκολα 5500MHz. 🤣

7 λεπτά πριν, PadPoet είπε

Οπότε πρώτο βήμα απλά αλλάζω GDM off?

Δεν ασχολείσαι καθόλου. Αφού έχεις 26/26 δεν το κάνεις 2Τ. Ίσως χάσεις λίγο.

Για να το κάνεις GDM off + 1T χρειάζεσαι μονό CL (17 ή 15 αν είσαι έξτρα τυχερός).

9 λεπτά πριν, PadPoet είπε

Επίσης γιατί μειώνουν πολλοί το tRCDWR κατά πολύ; Πχ το βάζουν 8 ή 10. Υπάρχει κάποιο safe setting να δοκιμάσω αντί του 16;

Γιατί δίνει κάτι ψιλά σε writes. Δοκιμάζεις και αποφασίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Και αν πας για ρεκόρ θα κάνουν πιο εύκολα 5500MHz. 🤣

Lol με b550m aorus elite ddr4 δεν πλησιάζω αυτές τις τιμές ακόμα και ο ίδιος ο Θεός να το πει.

-Μην μου βάζεις ιδέες όμως χαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, kkatzos said:

Μόνο ότι κάνουν πιο εύκολα GDM off + 1T.

Και αν πας για ρεκόρ θα κάνουν πιο εύκολα 5500MHz. 🤣

Δεν ασχολείσαι καθόλου. Αφού έχεις 26/26 δεν το κάνεις 2Τ. Ίσως χάσεις λίγο.

Για να το κάνεις GDM off + 1T χρειάζεσαι μονό CL (17 ή 15 αν είσαι έξτρα τυχερός).

Γιατί δίνει κάτι ψιλά σε writes. Δοκιμάζεις και αποφασίζεις.

Οπότε δεν εχω κανενα benefit αν απλά βάλω GDM off στο BIOS με τις τιμές που έχω τώρα; Αν όχι καλώς, τα αφήνω όπως έχουν.

ProcODT και τίποτε άλλο έχει νόημα να μειώσω; Να σου δώσω να καταλάβεις θέλω να μειώσω λίγο το latency αν γίνεται με ασφάλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, PadPoet είπε

ProcODT

Από ότι έχω διαβάσει αυτό είναι υπεύθυνο για τον χρόνο της προσπελάσεως των δεδομένων (Πόσο γρήγορα διαβάζει τα δεδομένα). Θα μπορούσες να το κατεβάσεις στο 36.9Ω το κακό με αυτό είναι ότι στην υπερβολική πτώση αυτής της τιμής πχ 28.2Ω χρειάζεσαι και το ανάλογο ρεύμα στις μνήμες! 

39 λεπτά πριν, PadPoet είπε

τα αφήνω όπως έχουν.

Μια παράθεση αδελφέ στο AIDA64 βλέπω ότι τρέχεις την Bios Version F15 θα σου πρότεινα να αναβαθμίσεις τη έκδοση της στην F20b από το site του κατασκευαστή της https://www.gigabyte.com/Motherboard/B550I-AORUS-PRO-AX-10/support#support-dl μιας και η AGESA version βοηθάει πάρα πολύ στην αξιοπιστία και σταθερότητα των μνημών!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 hours ago, kkatzos said:

procODT 36.9

Και στοχεύεις σε 17-20-20 (και tRCDWR όσο χαμηλότερα είσαι σταθερός, 8/10/κτλ)

Hynix δεν είναι οι μνήμες σου; Βλέπω 1.35V έχουν στο XMP.

Άρα στο 3800 17-20-20 θα είσαι κάτω από 1.4V. Επίσης βλέπω περιθώριο να ρίξεις το tRFC.

Όπως σωστά είπες, με procODT 36.9 και tRCDRD 20 και tRP 21 (στο 20 πετάει errors στο 20λεπτο δυστυχώς) περνάει TM5 στα 1.4v 3 ώρες που το είχα.

Τώρα δοκιμάζω 1.37v και είναι ήδη μιάμιση ώρα χωρίς λάθη.

Το περίεργο είναι ότι όταν έκανα τις πρώτες δοκιμές με GDM on + 1T, αλλά tCL = 16 (και tRCDRD 19 αντί για 20), κάτω από 1.41v έβγαζε errors...

Πρακτικά δηλαδή σε εμένα είναι πιο εύκολο το GDM off, ή είναι λόγω του αυξημένου tCL??

Edit: έβγαλε 3 κύκλους TM5 anta extreme και άλλους 30 κύκλους 1usmus καπάκι στα 1.37v με αυτά τα timings.

Επεξ/σία από just getting started
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/9/2024 στις 11:22 ΠΜ, kkatzos είπε

Φίλε, πήρες 5900Χ και θέλεις:

Και να ανεβάσεις την απόδοση

Και να είναι σταθερός

Και να ρίξεις θερμοκρασίες

και όλα αυτά χωρίς να ασχοληθείς πολύ; Δε γίνεται.

Ενδεικτικά ... στους 2-CCD Ryzen (5900/5950X) δεν κάνουμε All-core curve optimizer (CO).

Πρέπει να κάνεις per-CCD ή per-core γιατί τα δύο CCDs έχουν πολύ διαφορετικό binning και συχνότητες λειτουργίας. Στο "γρήγορο" CCD θα έχεις λιγότερο CO (π.χ. -10) και στο "αργό" CCD θα έχεις περισσότερο (π.χ. -20).

Τελικά ασχολήθηκα λίγο παραπάνω και το σύστημα δεν κρασαρει σε παιχνίδια με 

PPT:220 \ TDC:140 \ EDC:140

Άλλαζα με βήματα των 5 το Curve optimizer   (άρχισα με -20) ανάλογα με τον πυρήνα που κρασαρει και μέχρι τώρα έχω τα εξής με αρνητικό curve optimizer 

Core 0 = 0

Core 1=20

Core 2 =10

Core 3 =20

Core 4,5,6 =10

Core 7 =5

Core 8,9,10,11= 20

Στο Cinebench multi έχω  21100 σκορ

Δεν μπορώ να ξεπεράσω τα 22.000 multi Cinebench r23 όπως πολλοί , ίσως φταίει η μητρική ; Ή το PPT , TDC EDC ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, insomiaistas είπε

Δεν μπορώ να ξεπεράσω τα 22.000 multi Cinebench r23 όπως πολλοί , ίσως φταίει η μητρική ; Ή το PPT , TDC EDC ;

Χαίρετε φίλε, πια μητρική έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, μετά από μερικές δοκιμές με tRFC (και 1.37v), κατέληξα εδώ:

Messenger_creation_FFEB5F93-05C4-49E8-957E-1BAE6AE9D0C0.jpeg.db8107357fba3ad2925569ab089b4204.jpeg

Οτιδήποτε κάτω από 500 τρώει bsod λίγο αφού μπει windows. Στα 512-528 που δοκίμασα μετά, παρόλη την αισθητή βελτίωση στο Aida, κάθε φορά που το έτρεχα είχα και διαφορετικά αποτελέσματα, ειδικά μετά από TM5 (ίσως ζεσταίνονταν τα dimms?). Επίσης δυο φορές σταμάτησε μόνο του το TM5 το stress test. Πρώτη φορά το βλέπω αυτό. Δείγμα αστάθειας?

Τέλος πάντων, στα 532 βγάζει τα πάνω κάθε φορά που το τρέχω και πέρασε 1usmus + anta extreme 3 κύκλους.

Εδώ 3600 xmp

Spoiler

Messenger_creation_B0A9B0FD-E1C2-4926-99A9-F94788EF1885.jpeg.f95bdeeeea5fa3d1d3ac1e7d0d65de16.jpeg

Και εδώ 3800 με τα πάνω timings:

Spoiler

Messenger_creation_2FDC9498-F197-4A7B-B9D5-B8103776B3F7.jpeg.119cca5be0ac55e1836160712ef4c5e4.jpeg

Σχεδόν 15% πάνω τα average, 13% min, 16% τα max. Καλά, σε σχέση με 3200 η διαφορά είναι μέρα με τη νύχτα.

Έχει νόημα να δοκιμάσω τίποτα tCL 16, GDM off + 2T ?? Ή το αφήνω ως έχει? Ή ρίχνω ρεύματα soc/vddp/ccd/iod?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, just getting started said:

Καλησπέρα, μετά από μερικές δοκιμές με tRFC (και 1.37v), κατέληξα εδώ:

Messenger_creation_FFEB5F93-05C4-49E8-957E-1BAE6AE9D0C0.jpeg.db8107357fba3ad2925569ab089b4204.jpeg

Οτιδήποτε κάτω από 500 τρώει bsod λίγο αφού μπει windows. Στα 512-528 που δοκίμασα μετά, παρόλη την αισθητή βελτίωση στο Aida, κάθε φορά που το έτρεχα είχα και διαφορετικά αποτελέσματα, ειδικά μετά από TM5 (ίσως ζεσταίνονταν τα dimms?). Επίσης δυο φορές σταμάτησε μόνο του το TM5 το stress test. Πρώτη φορά το βλέπω αυτό. Δείγμα αστάθειας?

Τέλος πάντων, στα 532 βγάζει τα πάνω κάθε φορά που το τρέχω και πέρασε 1usmus + anta extreme 3 κύκλους.

Εδώ 3600 xmp

  Reveal hidden contents

Messenger_creation_B0A9B0FD-E1C2-4926-99A9-F94788EF1885.jpeg.f95bdeeeea5fa3d1d3ac1e7d0d65de16.jpeg

Και εδώ 3800 με τα πάνω timings:

  Reveal hidden contents

Messenger_creation_2FDC9498-F197-4A7B-B9D5-B8103776B3F7.jpeg.119cca5be0ac55e1836160712ef4c5e4.jpeg

Σχεδόν 15% πάνω τα average, 13% min, 16% τα max. Καλά, σε σχέση με 3200 η διαφορά είναι μέρα με τη νύχτα.

Έχει νόημα να δοκιμάσω τίποτα tCL 16, GDM off + 2T ?? Ή το αφήνω ως έχει? Ή ρίχνω ρεύματα soc/vddp/ccd/iod?

Δεν είναι σταθερό και φαίνεται απο το write bandwidth στο AIDA. Πρέπει να έχεις 30400 (μέχρι -2 είσαι οκ, παρακάτω οχι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, Devastor said:

Δεν είναι σταθερό και φαίνεται απο το write bandwidth στο AIDA. Πρέπει να έχεις 30400 (μέχρι -2 είσαι οκ, παρακάτω οχι)

Αν όμως δεν φαίνονται errors, πώς μπορώ να βρω τι προκαλεί την αστάθεια?

Να δοκιμάσω άλλο stress test αντί για TM5, δοκιμάζοντας όλα τα timings από την αρχή λες?

Δεν παίζει άρα η διαφορά από τα 30400 να είναι κάποιο variance των windows ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...