Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε από ότι κατάλαβα είναι περισσότερο για baseline, να ξεκινήσεις από κάπου. Το θέμα είναι ότι αν δεν σου τρέχει αυτό που θα σου βγάλει (κανείς δεν σου εγγυάται ότι θα είναι σταθερά τα timings που προτείνει), άντε να βγάλεις άκρη τι από όλα φταίει.

Εγώ δεν το χρησιμοποίησα προσωπικά. Απλά διαβάζω ό,τι μπορώ εδώ και σε άλλα φόρουμ και το πάω σιγά σιγά με δοκιμές όποτε έχω χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω εκνευριστεί έβαλα να τρέξει ένα stress test και μετά από σχεδόν 16 ώρες μου πέταξε ΠΑΛΙ αυτό το γαμη**** σφάλμα 2!!! Έχω απελπιστεί το συγκεκριμένο overclock το παλεύω εδώ και 2 εβδομάδες! Έχετε να μου προτείνετε κάτι; Επίσης άλλο ένα κουλό αυτός ο επεξεργαστής δεν μπορεί να τρέξει τίς ταχύτητες 3800/3866mhz αλλά είναι ικανός να τρέξει τα 4000mhz. Αν αυτό δεν είναι σπάσιμο νεύρων...............

Άτιτλο.png

Επεξ/σία από Seliakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Seliakos said:

Έχω εκνευριστεί έβαλα να τρέξει ένα stress test και μετά από σχεδόν 16 ώρες μου πέταξε ΠΑΛΙ αυτό το γαμη**** σφάλμα 2!!! Έχω απελπιστεί το συγκεκριμένο overclock το παλεύω εδώ και 2 εβδομάδες! Έχετε να μου προτείνετε κάτι; Επίσης άλλο ένα κουλό αυτός ο επεξεργαστής δεν μπορεί να τρέξει τίς ταχύτητες 3800/3866mhz αλλά είναι ικανός να τρέξει τα 4000mhz. Αν αυτό δεν είναι σπάσιμο νεύρων...............

Άτιτλο.png

Λάθος τιμές σε tRC/tRAS/tRTP όπως και τα RTTs, λογικό να σκάει error

Ξεκίνα με GDM OFF 2T για αρχή και με καλύτερα timings, το TRC δεν γίνεται να είναι 2 μονάδες παραπάνω απο το tRAS όπως επίσης και το tRTP πρέπει να είναι το μισό του tWR

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Seliakos είπε

αυτός ο επεξεργαστής δεν μπορεί να τρέξει τίς ταχύτητες 3800/3866mhz αλλά είναι ικανός να τρέξει τα 4000mhz.

Ξεκίνησες από το πιο βασικό;

Δεν έχεις καθόλου WHEA;

Αν όχι, κάνε αυτό που λέει ο αποπάνω μου. GDM off + 2T και στοχεύεις για tPHYRDL= 26 και στα δύο κανάλια.

5 ώρες πριν, Seliakos είπε

Έχω εκνευριστεί έβαλα να τρέξει ένα stress test και μετά από σχεδόν 16 ώρες μου πέταξε ΠΑΛΙ αυτό το γαμη**** σφάλμα 2!!!

Μετά από τόσες ώρες και anta-extreme δε νομίζω να υπάρχει θέμα σε πραγματική χρήση. Λογικά λόγω μνήμης δε θα σου κρασάρει ποτέ. Λόγω των υπολοίπων δε γνωρίζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/8/2024 στις 10:09 ΠΜ, Seliakos είπε

Έχω εκνευριστεί έβαλα να τρέξει ένα stress test και μετά από σχεδόν 16 ώρες μου πέταξε ΠΑΛΙ αυτό το γαμη**** σφάλμα 2!!! Έχω απελπιστεί το συγκεκριμένο overclock το παλεύω εδώ και 2 εβδομάδες! Έχετε να μου προτείνετε κάτι; Επίσης άλλο ένα κουλό αυτός ο επεξεργαστής δεν μπορεί να τρέξει τίς ταχύτητες 3800/3866mhz αλλά είναι ικανός να τρέξει τα 4000mhz. Αν αυτό δεν είναι σπάσιμο νεύρων...............

Άτιτλο.png

 

23 ώρες πριν, Devastor είπε

Λάθος τιμές σε tRC/tRAS/tRTP όπως και τα RTTs, λογικό να σκάει error

Ξεκίνα με GDM OFF 2T για αρχή και με καλύτερα timings, το TRC δεν γίνεται να είναι 2 μονάδες παραπάνω απο το tRAS όπως επίσης και το tRTP πρέπει να είναι το μισό του tWR

 

23 ώρες πριν, kkatzos είπε

Ξεκίνησες από το πιο βασικό;

Δεν έχεις καθόλου WHEA;

Αν όχι, κάνε αυτό που λέει ο αποπάνω μου. GDM off + 2T και στοχεύεις για tPHYRDL= 26 και στα δύο κανάλια.

Μετά από τόσες ώρες και anta-extreme δε νομίζω να υπάρχει θέμα σε πραγματική χρήση. Λογικά λόγω μνήμης δε θα σου κρασάρει ποτέ. Λόγω των υπολοίπων δε γνωρίζω...

Χαίρετε έβαλα GDM off +1T με τα ίδια timings και το άφησα να τρέξει 24 ώρες testmem5 anta-extreme και δεν βρήκε κανένα error αυτή την φορά! Δεν άλλαξα κανένα timing απλά έβγαλα off το GDM! Η ερώτηση τώρα είναι η εξής να αλλάξω τίς ρυθμίσεις που μου ανέφερες πιο πάνω; Τό tRC/tRAS/tRTP και το RTTs

-Ευχαριστώ και πάλι!

Άτιτλο.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Seliakos είπε

 

 

Χαίρετε έβαλα GDM off +1T με τα ίδια timings και το άφησα να τρέξει 24 ώρες testmem5 anta-extreme και δεν βρήκε κανένα error αυτή την φορά! Δεν άλλαξα κανένα timing απλά έβγαλα off το GDM! Η ερώτηση τώρα είναι η εξής να αλλάξω τίς ρυθμίσεις που μου ανέφερες πιο πάνω; Τό tRC/tRAS/tRTP και το RTTs

-Ευχαριστώ και πάλι!

Άτιτλο.png

Χαίρετε εδώ τα τελευταία timings που τροποποίησα! το tPHYRDL είναι στο 28 και στα δύο κανάλια των μνημών! Δεν ξέρω αν αυτό είναι καλό!

Άτιτλο.png

Επεξ/σία από Seliakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Seliakos είπε

Χαίρετε εδώ τα τελευταία timings που τροποποίησα! το tPHYRDL είναι στο 28 και στα δύο κανάλια των μνημών! Δεν ξέρω αν αυτό είναι καλό!

 

Δες αν με GDM off + 2T σου το κάνει 26/26

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kkatzos είπε

 

Δες αν με GDM off + 2T σου το κάνει 26/26

Καλησπέρα, ευχαριστώ εκ των προτέρων για τα μυνήματα σου αδελφέ! Άλλαξα το GDM από +1 σε +2 τώρα τρέχω πάλι το anta-extreme μαζί με κάποιες άλλες τροποποιήσεις που έκανα για να δω πως θα συμπεριφερθεί. Ως επί των πλείστων το tPHYRDL είναι στο 26 και στα δύο κανάλια των μνημών.

IMG_20240811_220052.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Seliakos 2000MHz σε 1:1:1; Τι τρελά νούμερα είναι αυτά;! Ουαου. 

Με Β0 stepping cpu τέτοια settings δεν τα βλέπω ούτε με κυάλι. Μπορείς να τρέξεις ένα aida memory test να δούμε τι ψάρια πιάνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, akisk είπε

@Seliakos 2000MHz σε 1:1:1; Τι τρελά νούμερα είναι αυτά;! Ουαου. 

Με Β0 stepping cpu τέτοια settings δεν τα βλέπω ούτε με κυάλι. Μπορείς να τρέξεις ένα aida memory test να δούμε τι ψάρια πιάνει;

5800X3D έχει άρα θα έχει πολύ χειρότερα νουμερα από έναν 5600/5800 π.χ.

Στις 10/8/2024 στις 10:09 ΠΜ, Seliakos είπε

είναι ικανός να τρέξει τα 4000mhz

Είχα ξαναρωτήσει τις προάλλες. Δεν έχεις WHEA στα 4000;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, akisk είπε

@Seliakos 2000MHz σε 1:1:1; Τι τρελά νούμερα είναι αυτά;! Ουαου. 

Με Β0 stepping cpu τέτοια settings δεν τα βλέπω ούτε με κυάλι. Μπορείς να τρέξεις ένα aida memory test να δούμε τι ψάρια πιάνει;

Αν θυμάμαι καλά σε 4000mhz cl 15 15 15 με GDM +1 off πιάνει 54.4ns σε latency με cl 16 16 16 έτρεξα χθες με GDM +2 off ένα πρίν το βάλω να κάνει το test mem 5 και μου έβγαλε 56.8ns και 55.6ns με GDM +1 (τα προηγούμενα timings μου που δεν ήταν και πολύ καλά από την πλευράς του ρεύματος στο soc V το είχα στο 1.15v τώρα στο 1.1v) θα στείλω και φωτό μετα (τρέχει ακόμα το stress test).

IMG_20240812_163235.jpg

2 ώρες πριν, kkatzos είπε

5800X3D έχει άρα θα έχει πολύ χειρότερα νουμερα από έναν 5600/5800 π.χ.

Είχα ξαναρωτήσει τις προάλλες. Δεν έχεις WHEA στα 4000;

Αδελφέ δεν δείχνει να μου πετάει WHEA πουθενά μέχρι στιγμής! Έβαλα χθές και έπαιζα batman Arkham knight και είχα και καλύτερα low fps από πριν! Δεν είχα τόσα πολλά frame drops όπως πριν με τις ταχύτητες 3600mhz cl14 GDM +1 ON! Μήπως επειδή τρέχω το τελευταίο bios update που έχει το AMD AGESA V2 1.2.0.C

Επεξ/σία από Seliakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Seliakos είπε

Αν θυμάμαι καλά σε 4000mhz cl 15 15 15 με GDM +1 off πιάνει 54.4ns σε latency με cl 16 16 16 έτρεξα χθες με GDM +2 off ένα πρίν το βάλω να κάνει το test mem 5 και μου έβγαλε 56.8ns και 55.6ns με GDM +1 (τα προηγούμενα timings μου που δεν ήταν και πολύ καλά από την πλευράς του ρεύματος στο soc V το είχα στο 1.15v τώρα στο 1.1v) θα στείλω και φωτό μετα (τρέχει ακόμα το stress test).

IMG_20240812_163235.jpg

Αδελφέ δεν δείχνει να μου πετάει WHEA πουθενά μέχρι στιγμής! Έβαλα χθές και έπαιζα batman Arkham knight και είχα και καλύτερα low fps από πριν! Δεν είχα τόσα πολλά frame drops όπως πριν με τις ταχύτητες 3600mhz cl14 GDM +1 ON! Μήπως επειδή τρέχω το τελευταίο bios update που έχει το AMD AGESA V2 1.2.0.C

Χαιρετώ μετά από 24 ώρες δεν παρουσιάστηκε κανένα σφάλμα. 

Άτιτλο.png

cachemem.png

21.jpeg

Επεξ/σία από Seliakos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Seliakos είπε

Χαιρετώ μετά από 24 ώρες δεν παρουσιάστηκε κανένα σφάλμα. 

Τώρα μένει να δεις με ποιο setup είσαι καλύτερα στις ίδιες περίπου τάσεις.

4000 16-16-16 με 2T

ή

3866/3933 15-15-15 με 1T

(πάντα GDM off και 26/26 tPHYRDL)

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/8/2024 στις 11:47 ΠΜ, kkatzos είπε

Τώρα μένει να δεις με ποιο setup είσαι καλύτερα στις ίδιες περίπου τάσεις.

4000 16-16-16 με 2T

ή

3866/3933 15-15-15 με 1T

(πάντα GDM off και 26/26 tPHYRDL)

Χαίρετε αδελφέ λοιπόν κατέβασα τις ταχύτητες των μνημών στα 3866mhz cl15-15-15-35 με GDM OFF +1 και tPHYRDL=26/26 έχει χειρότερο σκορ στο latency σε σχέση με τα 4000mhz. Άλλα τώρα τρέχουν με 1T αντί 2T. Λες να κατεβάσω τις ταχύτητες στο 14 αντί 15 και να ανεβάσω την τάση στις μνήμες από 1.45 στο 1.50; Κατά την δική μου άποψη μάλλον δεν συμφέρει.

cachemem.png

ZenTimings_Screenshot_Α2.png

ZenTimings_Screenshot_Β2.png

Επεξ/σία από Seliakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...