Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 hours ago, kkatzos said:

Στα 3733 τα δικά μου B-Die Dual Rank έχω 28,2Ω ProcODT.

Το 36,9Ω που σου λέω είναι το στάνταρ-δουλεύει-στα-πάντα στις Gigabyte. Πάντα βάζουμε το χαμηλοτερο ProcODT, με το οποίο είμαστε σταθεροί. Αυτό με τη σειρά του μας επιτρέπει να χαμηλώσουμε και το Vsoc και να έχουμε χαμηλότερες θερμοκρασίες, κατανάλωση και υψηλότερο boost clock.

Αυτά είναι βλακείες.

Βάλε το τελευταίο bios που δεν περιέχει τα security mitigations. To F17 πρέπει να είναι για τη μητρική σου.

Ok, θα δοκιμάσω με το F17 και θα επανέλθω. Σε περίπτωση που δεν κάτσει καλά το BIOS λογικά μπορώ να κάνω revert πίσω σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, kkatzos said:

Τώρα να σου πω ότι και στο ~1.0V μπορεί να είσαι OK...

Θυμάμαι ότι ο 5600 B2 (καλός IMC) μου ήθελε ~1V για 3800.

Ταυτόχρονα με μείωση του ProcODT στο 36.9Ω εννοείται

Έπαιζε το IOD με 0.95 στα 3733? 

Δεν είναι μόνο θέμα WHEA, μπορεί να μην έχεις WHEA και να έχεις θέμα στο performance (GFlops)

7 hours ago, PadPoet said:

Edit: Διάβασα χθες ότι το AGESA 1.2.0.3c δίνει το καλύτερο performance σε οτιδήποτε εκτός X3D chip (5700X3D/5800X3D) και ότι αμέσως μετά πάει το 1.2.0.6. Αν ισχύουν αυτά δεν ξέρω αν και το πιο παλιό BIOS για την μητρική μου (1.1 version) είναι το F14 με AGESA 1.2.0.4A

https://www.gigabyte.com/Motherboard/B550I-AORUS-PRO-AX-11/support#support-dl-bios

Κολοκύθια τούμπανα, Το 1.2.0.3C το λένε επειδή οτιδήποτε BIOS update μέχρι και το 1.2.0.8 ή το 1.2.0.Α είχε το EDC Bug που δεν σε άφηνε να βάλεις πάνω απο 140 EDC, ακόμα και τα τελευταία με τα security migrations είναι μια χαρά

2 hours ago, PadPoet said:

Ok, θα δοκιμάσω με το F17 και θα επανέλθω. Σε περίπτωση που δεν κάτσει καλά το BIOS λογικά μπορώ να κάνω revert πίσω σωστά;

Κανονικά ναι, για Gigabyte δεν γνωρίζω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Devastor είπε

Έπαιζε το IOD με 0.95 στα 3733? 

Δεν είναι μόνο θέμα WHEA, μπορεί να μην έχεις WHEA και να έχεις θέμα στο performance (GFlops)

Ναι, έπαιζε. Πολύ καλό I/O Die ο συγκεκριμένος.

Απόδοση η αναμενόμενη. Καλά νούμερα σε όλα τα bench.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, Devastor said:

Έπαιζε το IOD με 0.95 στα 3733? 

Δεν είναι μόνο θέμα WHEA, μπορεί να μην έχεις WHEA και να έχεις θέμα στο performance (GFlops)

Κολοκύθια τούμπανα, Το 1.2.0.3C το λένε επειδή οτιδήποτε BIOS update μέχρι και το 1.2.0.8 ή το 1.2.0.Α είχε το EDC Bug που δεν σε άφηνε να βάλεις πάνω απο 140 EDC, ακόμα και τα τελευταία με τα security migrations είναι μια χαρά

Κανονικά ναι, για Gigabyte δεν γνωρίζω

 

2 hours ago, kkatzos said:

Ναι, έπαιζε. Πολύ καλό I/O Die ο συγκεκριμένος.

Απόδοση η αναμενόμενη. Καλά νούμερα σε όλα τα bench.

Μου πρότειναν και εμένα στο Reddit να μειώσω VDDG CCD & VDDG IOD στα 0.955 value. Να το επιχειρήσω; Αν δεν είναι σωστά τα ρεύματα εκεί τι συμπτώματα έχω; Restart; Μπλε οθόνες; Κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, kkatzos said:

Ναι, έπαιζε. Πολύ καλό I/O Die ο συγκεκριμένος.

Απόδοση η αναμενόμενη. Καλά νούμερα σε όλα τα bench.

Δεν μου τον πουλάς λέω εγώ?:P

Το δικό μου έχει μάπα IOD όπως και ο 5800Χ3D σου, πάνω απο 1867 απλά δεν

2 hours ago, PadPoet said:

 

Μου πρότειναν και εμένα στο Reddit να μειώσω VDDG CCD & VDDG IOD στα 0.955 value. Να το επιχειρήσω; Αν δεν είναι σωστά τα ρεύματα εκεί τι συμπτώματα έχω; Restart; Μπλε οθόνες; Κάτι άλλο;

To CCD/IOD πρέπει να έχουν διαφορά μεταξύ τους. Δοκίμασε 0.94/0.98. Συνήθως τα VDDG πετάνε WHEA αλλά στα τελευταία AGESA δεν είμαι και τόσο σίγουρος. To Y-Cruncher FFT test είναι ένα καλό test να δείς αν είσαι ok

Με το SOC άντε να σώσεις 1-2W. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαίρετε έχω μια μητρική Gigabyte B550M Aorus Elite Ver 1.3 μαζί με έναν 5800x3d και 2 single rank gskill tridentz b-die ακολούθησα τις οδηγίες υπερχρονισμού ddr4 και έβαλα τις επακόλουθες τιμές τώρα που μιλάμε τρέχω το teatmem5 με το extreme anta777. Από μια απλή ματιά στο zentimings μπορείτε να μου πείτε την γνώμη σας; Για το τι θα μπορούσα να αλλάξω στις τιμές;

-Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

IMG_20240726_223915.jpg

Επεξ/σία από Seliakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα κάποιες δοκιμές αφού γύρισα, και όσο δοκίμασα gdm off, είχα errors στο 10λεπτο anta.

Επίσης, είναι αναμενόμενο να πέφτει το read στο Aida σχεδόν 1gb/s με gdm off + 2t (matched tPHYRDL 26) σε σχέση με gdm on + 1t (mismatched tPHYRDL), παρόλο που πέφτει το latency ??

Τέλος, με gdm OFF + 1t μου βγάζει πάλι mismatched tPHYRDL και δεν είναι και σταθερό.

Το θετικό είναι ότι με 3800 gdm on + 1t, 16-19-21-38-59, 536 trfc και κάποια άλλα secondaries περνάει 3 κύκλους TM5 anta777. Αυτό στα 1.41v. στα 1.40 τρώει errors.

Υπάρχει κάτι να δοκιμάσω για gdm off που να μην είναι παραπάνω vdimm? Είμαι ήδη στα 1.42v και δεν με πάει η καρδιά να τις ανεβάσω κι άλλο με 30 βαθμούς στο δωμάτιο και χωρίς ανεμιστήρα πάνω τους 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, just getting started είπε

Τέλος, με gdm OFF + 1t μου βγάζει πάλι mismatched tPHYRDL και δεν είναι και σταθερό.

GDM off + 1T θέλει CL=17 στην περίπτωσή σου.

Τρόποι υπάρχουν να το σταθεροποιήσεις.

Πρώτα δοκιμάζεις να ανεβάσεις σταδιακά, πρώτα σε 40Ω το ClkDrvStr. Αν δεν είναι σταθερό δοκιμάζεις 60Ω.

Αν δε δουλέψει και έτσι χρειάζεσαι Setup time.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άλλο κουλό, πήγα να δοκιμάσω cl 17 (οπότε και άλλαξα και tcwl σε 17), μαζί με gear down disabled και δεν πόσταρε καθόλου. 

Άντε τώρα βραδιάτικα άνοιγμα το PC, clear CMOS και ξανά όλες τις ρυθμίσεις στο bios μία μία 😂

Θέλει μία μία τις αλλαγές; Τι φάση;

Επεξ/σία από just getting started
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 minutes ago, just getting started said:

Άλλο κουλό, πήγα να δοκιμάσω cl 17 (οπότε και άλλαξα και tcwl σε 17), μαζί με gear down disabled και δεν πόσταρε καθόλου. 

Άντε τώρα βραδιάτικα άνοιγμα το PC, clear CMOS και ξανά όλες τις ρυθμίσεις στο bios μία μία 😂

Θέλει μία μία τις αλλαγές; Τι φάση;

tCWL δε μπορεί να είναι περιττός αριθμός, μόνο άρτιος. Και μάλιστα, μικρότερος από tCL, όταν το tCL είναι περιττός. Κάθε μητρική αντιδρά με διαφορετικό τρόπο αν δεν ακολουθήσεις αυτόν τον κανόνα. Άλλες κολλάνε στο POST και θέλουν CMOS reset. Άλλες μπορεί μόνες τους να φορτώσουν προσωρινά safe defaults ίσα ίσα για να POST-άρουν.

tldr: με tCL 17, θες tCWL 16 (ή 14, 12 κ.ο.κ.) για να περάσεις POST.

Επεξ/σία από parsifal
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 hours ago, kkatzos said:

GDM off + 1T θέλει CL=17 στην περίπτωσή σου.

Τρόποι υπάρχουν να το σταθεροποιήσεις.

Πρώτα δοκιμάζεις να ανεβάσεις σταδιακά, πρώτα σε 40Ω το ClkDrvStr. Αν δεν είναι σταθερό δοκιμάζεις 60Ω.

Αν δε δουλέψει και έτσι χρειάζεσαι Setup time.

Όντως έτσι ακριβώς! Με GDM off + 1T, cl 17 έχω tPHYRDL 26 και στα 2 dimms!

Stability θα τεστάρω κάποια στιγμή αύριο όμως γιατί θα πάρει περίπου 2μιση ώρες για 3 κύκλους TM5 anta.

Εντωμεταξύ μετά το clear CMOS τα ξήλωσα όλα τα υπόλοιπα για να έχω εξ αρχής gdm off + 1t και είναι ακραίο ότι μαζί με 3800 (από 3600 xmp) + πιο χαλαρά όλα τα primaries έχει ήδη σχεδόν 3 ns διαφορά από xmp συν όποιο πλεονέκτημα σε write/read/copy.

10 hours ago, parsifal said:

tCWL δε μπορεί να είναι περιττός αριθμός, μόνο άρτιος. Και μάλιστα, μικρότερος από tCL, όταν το tCL είναι περιττός. Κάθε μητρική αντιδρά με διαφορετικό τρόπο αν δεν ακολουθήσεις αυτόν τον κανόνα. Άλλες κολλάνε στο POST και θέλουν CMOS reset. Άλλες μπορεί μόνες τους να φορτώσουν προσωρινά safe defaults ίσα ίσα για να POST-άρουν.

tldr: με tCL 17, θες tCWL 16 (ή 14, 12 κ.ο.κ.) για να περάσεις POST.

Όπως τα είπες, μόλις έβαλα cl17 και tcwl 16, ακόμη και που έβαλα μετά το clear cmos όλες τις ρυθμίσεις μαζί (fclk, ταχύτητα, ρεύματα, primaries, gdm) τα πήρε όλα και δεν έκανε κιχ.

Edit: πέρασε και 3 κύκλους anta στα 3800-17-22-22-22-44 GDM off + 1T στα 1.42v με "default" 24-24-24-24 τα DrvStr.

Αυτό σημαίνει ότι "γλιτώνω" να ασχοληθώ με τα DrvStr, ή θα το βρω μπροστά μου καθώς σφίγγω trimmings ?

Επεξ/σία από just getting started
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

@The__Blade

Δοκίμασε tRas = 40, βάσει του κανόνα tRAS(min) = tCL + tRCD(RD)

Δοκίμασε tRC = 62, σύμφωνα με το tRC = tRP + tRAS

Για τα υπόλοιπα δεν έχω ιδέα, καλή τύχη με το https://www.reddit.com/r/overclocking/wiki/ram/ddr4/

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξύ μία βλέπω για το tRAS ότι:

tRAS = tRCD(RD) + tCL και μία ότι:

tRAS = tRCD(RD) + tRTP , ανάλογα πού διαβάζω.

Το οποίο δεύτερο μου φαίνεται κάπως υπερβολικό, γιατί το rtp είναι μισό σχεδόν από το cl...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, akisk said:

@The__Blade

Δοκίμασε tRas = 40, βάσει του κανόνα tRAS(min) = tCL + tRCD(RD)

Δοκίμασε tRC = 62, σύμφωνα με το tRC = tRP + tRAS

Για τα υπόλοιπα δεν έχω ιδέα, καλή τύχη με το https://www.reddit.com/r/overclocking/wiki/ram/ddr4/

 

 

4 hours ago, just getting started said:

Εντωμεταξύ μία βλέπω για το tRAS ότι:

tRAS = tRCD(RD) + tCL και μία ότι:

tRAS = tRCD(RD) + tRTP , ανάλογα πού διαβάζω.

Το οποίο δεύτερο μου φαίνεται κάπως υπερβολικό, γιατί το rtp είναι μισό σχεδόν από το cl...

 

Ryzen timmings calculator είναι obsolete?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...