Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι μεγάλος γρίφος τα CLDO Voltages.

τα έχω βάλει τώρα όλα 1.05 πριν είχα το IOD στο 1.00.

SOC έχω 1.2

Για ram πάνω από 4100 μήπως είναι μικρά τα νούμερα;

Λένε ότι τα cezane αντέχουν και 1.3 SOC για τα cldo δεν  ξέρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, The__Blade είπε

Είναι μεγάλος γρίφος τα CLDO Voltages.

τα έχω βάλει τώρα όλα 1.05 πριν είχα το IOD στο 1.00.

SOC έχω 1.2

Για ram πάνω από 4100 μήπως

είναι μικρά τα νούμερα;

Λένε ότι τα cezane αντέχουν και 1.3 SOC για τα cldo δεν  ξέρω...

Οι cesanne λεει δεν εχουν vddg κανενα απο τα δυο, μονο vddp.... τα εβαλα πιτα χαμηλα και βεncharei αυτη τη στιγμη...

Επεξ/σία από The__Blade
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, The__Blade είπε

Οι cesanne λεει δεν εχουν vddg κανενα απο τα δυο, μονο vddp.... τα εβαλα πιτα χαμηλα και βεncharei αυτη τη στιγμη...

Το επιβεβαίωσα, 5500, 5600g, 5700g και λοιποί cezanne ΔΕΝ έχουν VDDG voltages.

Ευτυχώς δεν πρόλαβα να ξοδέψω πολύ χρόνο για να τα ρυθμίσω 🤪

Μόνο SOC voltage και VDDP λοιπόν.

Και βλέπω κάτι overclock που ουσιαστικά μόνο υψηλό SOC  voltage έχουν.

 

όταν πάω από 4167 σε 4237 χωρίς να αλλάζει τίποτα (ουτε το tPHYRDL) χάνω read write & latency.....!!!!

με το gear down disabled σημαίνει ότι μπορώ να βάζω μονά timmings; π.χ. CL 17 και να τα παίρνει ως έχει αλλιώς τα κάνει round up;

aida 4550-4167 2T.JPG

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, The__Blade είπε

όταν πάω από 4167 σε 4237 χωρίς να αλλάζει τίποτα (ουτε το tPHYRDL) χάνω read write & latency.....!!!!

Μαλλον δεν ειναι stable . Τρεξε 5-6 aida αν η αποκλιση ειναι σημαντικη τοτε οι πιθανοτητες να μην ειναι stable μεγαλωνουν σημαντικα . Μιλαω παντα για ενδειξη instablity για σιγουρια μονο tm5 κ τα γνωστα 

Ή πιθανον οι μνημες να ειναι ενταξει και να εχεις whea αλλα δε ξερω αν τα whea επηρεαζουν το aida (επηρεαζουν το gaming ομως και μιλαμε για μεγαλη πτωση αποδοσης ! ) 

1 ώρα πριν, The__Blade είπε

με το gear down disabled σημαίνει ότι μπορώ να βάζω μονά timmings; π.χ. CL 17 και να τα παίρνει ως έχει αλλιώς τα κάνει round up;

 

Ναι οντως μπορεις να βαζεις μονα timings αλλα μικροτερο cl σημαινει και περισσοτερο ρευμα για να ειναι stable . Κανε τις δοκιμες σου κ βλεπεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nickk0kkav είπε

Μαλλον δεν ειναι stable . Τρεξε 5-6 aida αν η αποκλιση ειναι σημαντικη τοτε οι πιθανοτητες να μην ειναι stable μεγαλωνουν σημαντικα . Μιλαω παντα για ενδειξη instablity για σιγουρια μονο tm5 κ τα γνωστα 

Ή πιθανον οι μνημες να ειναι ενταξει και να εχεις whea αλλα δε ξερω αν τα whea επηρεαζουν το aida (επηρεαζουν το gaming ομως και μιλαμε για μεγαλη πτωση αποδοσης ! ) 

Ναι οντως μπορεις να βαζεις μονα timings αλλα μικροτερο cl σημαινει και περισσοτερο ρευμα για να ειναι stable . Κανε τις δοκιμες σου κ βλεπεις 

προσπαθώ να σταθεροποιήσω τα 4167 2Τ, δοκιμάζω με λίγο υψηλότερο TRFC γιατί είδα ότι για hynix το 550 που έχω μπορεί να είναι χαμηλό

Το 2T δεν είναι μεγάλο μειονέκτημα από ότι βλέπω ή δεν έχω καταλάβει καλά;

Επεξ/σία από The__Blade
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, The__Blade είπε

προσπαθώ να σταθεροποιήσω τα 4167 2Τ, δοκιμάζω με λίγο υψηλότερο TRFC γιατί είδα ότι για hynix το 550 που έχω μπορεί να είναι χαμηλό

Το 2T δεν είναι μεγάλο μειονέκτημα από ότι βλέπω ή δεν έχω καταλάβει καλά;

Δε γνωριζω να σου πω για το 2T . Συμφωνα με τις δοκιμες μου σε edies θελει περισσοτερο ρευμα σε σχεση με το geardown (για stability ) . Βεβαια και αυτο που λεω για το ρευμα παιζει να εξαρταται απο αντιστασεις ?? καπου το εχω χασει το κομματι αυτο ειμαι πιστος σε gear down :P

Οσο για το trfc προφανως το χαλαρωνεις οσο ανεβαζεις ταχυτητα . Αν και στη δικια σου περιπτωση δε θα βοηθησει πολυ βαζω αυτο εδω 

 

Σε bdies βεβαια το trfc εξαρταται και απο το ρευμα , στα edies οχι . Σε hynix δεν εχω ιδεα

 

vqizab42rr431.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, nickk0kkav είπε

Δε γνωριζω να σου πω για το 2T . Συμφωνα με τις δοκιμες μου σε edies θελει περισσοτερο ρευμα σε σχεση με το geardown (για stability ) . Βεβαια και αυτο που λεω για το ρευμα παιζει να εξαρταται απο αντιστασεις ?? καπου το εχω χασει το κομματι αυτο ειμαι πιστος σε gear down :P

Οσο για το trfc προφανως το χαλαρωνεις οσο ανεβαζεις ταχυτητα . Αν και στη δικια σου περιπτωση δε θα βοηθησει πολυ βαζω αυτο εδω 

 

Σε bdies βεβαια το trfc εξαρταται και απο το ρευμα , στα edies οχι . Σε hynix δεν εχω ιδεα

 

vqizab42rr431.png

αμα πατήσω 1.55 στη μνήμη για 24-7  λες να την παρω στα χέρια; έχει εγκύηση lifetime αλλά βαριέμαι (λίγο ) τα RMA...

Επεξ/σία από The__Blade
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, The__Blade είπε

αμα πατήσω 1.55 στη μνήμη για 24-7  λες να την παρω στα χέρια; έχει εγκύηση lifetime αλλά βαριέμαι (λίγο ) τα RMA...

Οι μνημες δε νομιζω να παθουν κατι ειδικα αν χτυπαει πανω τους ενα case fan για να ριξεις τις θερμοκρασιες ΑΛΛΑ δε ξερω καθολου αν υπαρχει θεμα με τη μητρικη ή τη cpu σε αυτη τη ταση . Για μονιμο overclock παντα 

 

Δε γνωριζω τοσο τεχνικα θεματα αλλα εγω δεν θα πηγαινα τοσο ψηλα . Η επισημη προδιαγραφη jedec μιλαει για ρευμα μεχρι 1.5 που προφανως δεν αντεχουν κ ολα τα ics . Εγω ειμαι στα 1.42 που το bios το παει 1.44v ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι στα 4135 στις μνήμες.

Προσπάθεια για σφίξημο  σε twr trtp οδηγεί σε errors

Σταμάτησα και είπα να προσπαθήσω για 4200.

 

έχω αμέσως άπειρα errors 6 στο ΤΜ5  1usmus έχει κανεί καμμιά πρόταση;

aida 4600-4135.JPG

Επεξ/σία από The__Blade
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, The__Blade είπε

Είμαι στα 4135 στις μνήμες.

Προσπάθεια για σφίξημο  σε twr trtp οδηγεί σε errors

Σταμάτησα και είπα να προσπαθήσω για 4200.

 

έχω αμέσως άπειρα errors 6 στο ΤΜ5  1usmus έχει κανεί καμμιά πρόταση;

aida 4600-4135.JPG

Απειρα λαθη 6 = λιγο ρευμα . 

Αν δε περνει να ανεβασεις αλλο χαλαρωνεις τα timing . Δε ξερω αν εχει νοημα να βαλεις tcl 20 και να προσαρμοσεις tras / trc (+2 ιδια αυξηση με cl )

 

Ή ανεβαζεις  και trcdrd . Μπορεις δοκιμαστικα να βαλεις τα primiries 20 24 24 24 44 68 και να δεις πια ειναι η μεγαλυτερη ταχυτητα που εχεις boot κ απο εκει κ περα βλεπεις πως κινεισαι . Πιθανον να μην εχει νοημα σε αποδοση αλλα το βλεπεις 

 

* Trrdl βλεπω το εχεις 9 πως και ετσι . Συνηθως 6 ειναι το πιο συνηθισμενο η και 4 για πιο extreme (αστο προς το παρον στο 9 αν δεν εχεις καταληξει στη ταχυτητα )

 

Edit : η λιστα με τα λαθη του tm5 usmus v3

https://docs.google.com/spreadsheets/u/0/d/1MTKvkEI5mXchE_XFaiG9AAS89sOANAy7YY69bWLkdQ8/htmlview

 

 

Επεξ/σία από nickk0kkav
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, nickk0kkav είπε

Απειρα λαθη 6 = λιγο ρευμα . 

Αν δε περνει να ανεβασεις αλλο χαλαρωνεις τα timing . Δε ξερω αν εχει νοημα να βαλεις tcl 20 και να προσαρμοσεις tras / trc (+2 ιδια αυξηση με cl )

 

Ή ανεβαζεις  και trcdrd . Μπορεις δοκιμαστικα να βαλεις τα primiries 20 24 24 24 44 68 και να δεις πια ειναι η μεγαλυτερη ταχυτητα που εχεις boot κ απο εκει κ περα βλεπεις πως κινεισαι . Πιθανον να μην εχει νοημα σε αποδοση αλλα το βλεπεις 

 

* Trrdl βλεπω το εχεις 9 πως και ετσι . Συνηθως 6 ειναι το πιο συνηθισμενο η και 4 για πιο extreme (αστο προς το παρον στο 9 αν δεν εχεις καταληξει στη ταχυτητα )

 

Edit : η λιστα με τα λαθη του tm5 usmus v3

https://docs.google.com/spreadsheets/u/0/d/1MTKvkEI5mXchE_XFaiG9AAS89sOANAy7YY69bWLkdQ8/htmlview

 

 

Λιγο ρεύμα στο SOC ή στα STICKS?

το trrdl θα το φτιάξω όταν καταλήξω σε ταχύτητα

Επεξ/σία από The__Blade
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, The__Blade είπε

Λιγο ρεύμα στο SOC ή στα STICKS?

το trrdl θα το φτιάξω όταν καταλήξω σε ταχύτητα

Vdimm επειδη ειναι πολλα λαθη με το που αρχιζει το test (υποθετω οτι βγαινουν με τη μια  ) . Υπο αλλες συνθηκες θα μπορουσε το 6 να ειναι κ soc αλλα στα " απειρα λαθη " ειναι στανταρ vdimm 

 

Αν χαλαρωσεις cl ή trcdrd πεφτουν οι συνολικες απαιτησεις των μνημων σε ρευμα . Φυσικα ενα σωρο timings επηρεαζουν το ρευμα αλλα αυτα  περισσοτερο (προφανως ειναι κ σημαντικα timings βεβαια !)

Επεξ/σία από nickk0kkav
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nickk0kkav είπε

Vdimm επειδη ειναι πολλα λαθη με το που αρχιζει το test (υποθετω οτι βγαινουν με τη μια  ) . Υπο αλλες συνθηκες θα μπορουσε το 6 να ειναι κ soc αλλα στα " απειρα λαθη " ειναι στανταρ vdimm 

 

Αν χαλαρωσεις cl ή trcdrd πεφτουν οι συνολικες απαιτησεις των μνημων σε ρευμα . Φυσικα ενα σωρο timings επηρεαζουν το ρευμα αλλα αυτα  περισσοτερο (προφανως ειναι κ σημαντικα timings βεβαια !)

επειδή είμαι σταθερός στο cl 18 4133 σκέφτομαι ότι δεν έχει νόημα να χάσω 2 cl.

Βεβαία θα αναγκαστώ να πάω 2t gear down off (γιατί χαλάει εκείνο το περίεργο tPHYRDL) Οπότε μπορεί να το πάω απλά στο 19.

Θα δώσω λίγο voltage στα dimm να δω τι παίζει πιο μετά.

 

Επεξ/σία από The__Blade
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, The__Blade είπε

επειδή είμαι σταθερός στο cl 18 4133 σκέφτομαι ότι δεν έχει νόημα να χάσω 2 cl.

Βεβαία θα αναγκαστώ να πάω 2t gear down off (γιατί χαλάει εκείνο το περίεργο tPHYRDL) Οπότε μπορεί να το πάω απλά στο 19.

Θα δώσω λίγο voltage στα dimm να δω τι παίζει πιο μετά.

 

Οντως 2 cl ειναι πολυ , πιο πολυ απο περιεργεια αν το δοκιμασεις να δεις το μεγιστο που πιανουν οι ram σου (και  μητρικη / cpu )

 

Παντως υποθετικα ισως καταφερεις να κρατησεις το cl αν ανεβασεις trcdrd ή χαλαρωσεις αλλα timings

 

Παντως λογικα σε αποδοση απο εδω και περα δεν θα κερδισεις τιποτα ουσιαστικο  με δεδομενο το χρονο που θα χρειαστεις για τις δοκιμες 

 

 

--‐--------

 

Οταν παω σπιτι θα στειλω εγω ενα zen tumings . Δοκιμασα απο gd on να παω 2T και το tPHYRDL πηγε και σε εμενα 26 απο 28 αλλα το aida ηταν σταθερα 3 με 3,5ns μεγαλυτερο σε σχεση με το gd on !!! 

(3866 16 15 15 15 31 46)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...