Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ryzen 3600 με ram 2x16GB και τις εχω στα 3600Μhz με τα παρακάτω timings τα οποία τα θεωρώ χαλαρά. Ενω περναει tm5 anda extreme και πίστευα ότι είμαι σταθερός, καπου διαβασα για τα wheas κ μετα είδα ότι έχω 1 φορα περιπου στις 10 μέρες (χωρίς να μου εχει εμφανίσει blue screen).  Τι πιστεύετε ότι φταίει?

 

image.png.cc1213f4d6b2a17d8573d3ae10f33d9f.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Case study για blck overclock 

5800x 3d , b450 tomahawk , 16 gb ram στα 3800

 

Θεωρησα λογικο να βαλω το blck στο 102 . Η διαφορα και στις ram 3733 με 3800 ειναι 2% οποτε λεω δε θα χασω κ ταχυτητα . 

Δεν γινεται. Εχω boot το bios ζοριζεται μου βγαζει μηνυμα οτι εχω βαλει το game boost on και δεν προτεινεται ξανακανει boot ε φοβηθηκα και εκανα πισω . 

 

* το game boost ειναι λειτουργια των μητρικων msi αλλα οταν πας να το επιλεξεις με τον 5800 3d βγαζει μηνυμα οτι το oc δεν υποστηριζεται στον επεξεργαστη μου 

 

Παω blck 101 . Ολα καλα . 101.5 επισης ολα καλα . 101.9 αργει το boot πολυ παραπανω απο το κανονικο αλλα με βαζει windows . Παω να ανοιξω hwinfo βλεπω ζοριζεται να ανοιξει κανω restart . 101.8 δε μπαινω καν windows . Δοκιμασα και 2η φορα δεν . 101.7 μπαινω κανονικα. Οταν λεω κανονικα παντα εννοω οτι περα απο το log in ανοιγω hwinfo και τρεχω aida 64 για να δω τη διαφορα στο latency αν υπαρχει απο τις λιγο πιο αργες μνημες και cb23 για να δω σκορ / θερμοκρασιες και φυσικα ειναι κ ενα πολυ γρηγορο stability test που δεν αρκει απο μονο του βεβαια αλλα τουλαχιστον δειχνει οτι αξιζει να αφιερωσεις λιγο χρονο 

 

Πανω στη χρηση με 101.7 blck βλεπω οταν μπαινω στον παλιο hdd λογικα 10ετιας που εχει μονο data κολλαει το windows explorer. Φευγω απο το σπιτι το ξαναδοκιμαζω μετα παλι τα ιδια . Κολλαει ο hdd , οι m2 / ssd κανενα θεμα στη περιηγηση .

 

Βαζω 101.6 ολα καλα και ο hdd . Παω λοιπον στο pbo2 tuner που ηδη απο την αρχη των δοκιμων ειναι σε -30 σε ολους τους πυρηνες κ ξεκιναει αυτοματα με τα windows μεσω task scheluder . Αλλαζω power limits να βρω το καλυτερο . Καλυτερα σκορ cb23 . Βρισκω 2 ρυθμισεις καλες 142 /70/ 90 και 142 /75/90

 

Λεω τελευταια δοκιμη το βαζω blck 100 να δω διαφορες με το 101.6 . Το 142/70/90 600 ποντους λιγοτερους με bus 100 κ μολις ενα βαθμο κελσιου λιγοτερο . Εδω ειμαστε λεω . Βαζω 142/75/90 ακριβως το ιδιο σκορ , δηλαδη στο οριο λαθους . 14800+ 

 

Οποτε κραταω το προφιλ κ μη σας πω τσεκαρω καλυτερες ρυθμισεις με το blck 100 για να μη μπλεκω .

Προφανως σε single thread θα ειναι καλυτερο το 101.6 αλλα δεν αξιζει το χρονο μου για δοκιμες 

Αν πηγαινε το blck ψηλοτερα εκει να εκανα δοκιμες τωρα μονο μπελας 

 

---------

 

Αλλη στιγμη εχω δοκιμασει και το kombo strike της msi που υποτιθεται κανει overclock τον 5800 3d . Η 3η και πιο επιθετικη επιλογη βαζει -30 curve σε ολους τους πυρηνες αλλα αφηνει default τα power limits.. που πρεπει να τα ρυθμισεις με pbo2 tuner. Οποτε τα κανεις ολα απο pbo2tuner και τελειωνεις 

 

 

 

 

Επεξ/σία από nickk0kkav
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, ssd93 είπε

Μια απορία. Ο κατασκευαστής πως θα καταλάβει ότι έγινε o/c?

Προς το παρόν δεν γίνεται με κανένα τρόπο..... 🤪 🤣

2 ώρες πριν, nickk0kkav είπε

Case study για blck overclock 

5800x 3d , b450 tomahawk , 16 gb ram στα 3800

 

Θεωρησα λογικο να βαλω το blck στο 102 . Η διαφορα και στις ram 3733 με 3800 ειναι 2% οποτε λεω δε θα χασω κ ταχυτητα . 

Δεν γινεται. Εχω boot το bios ζοριζεται μου βγαζει μηνυμα οτι εχω βαλει το game boost on και δεν προτεινεται ξανακανει boot ε φοβηθηκα και εκανα πισω . 

 

* το game boost ειναι λειτουργια των μητρικων msi αλλα οταν πας να το επιλεξεις με τον 5800 3d βγαζει μηνυμα οτι το oc δεν υποστηριζεται στον επεξεργαστη μου 

 

Παω blck 101 . Ολα καλα . 101.5 επισης ολα καλα . 101.9 αργει το boot πολυ παραπανω απο το κανονικο αλλα με βαζει windows . Παω να ανοιξω hwinfo βλεπω ζοριζεται να ανοιξει κανω restart . 101.8 δε μπαινω καν windows . Δοκιμασα και 2η φορα δεν . 101.7 μπαινω κανονικα. Οταν λεω κανονικα παντα εννοω οτι περα απο το log in ανοιγω hwinfo και τρεχω aida 64 για να δω τη διαφορα στο latency αν υπαρχει απο τις λιγο πιο αργες μνημες και cb23 για να δω σκορ / θερμοκρασιες και φυσικα ειναι κ ενα πολυ γρηγορο stability test που δεν αρκει απο μονο του βεβαια αλλα τουλαχιστον δειχνει οτι αξιζει να αφιερωσεις λιγο χρονο 

 

Πανω στη χρηση με 101.7 blck βλεπω οταν μπαινω στον παλιο hdd λογικα 10ετιας που εχει μονο data κολλαει το windows explorer. Φευγω απο το σπιτι το ξαναδοκιμαζω μετα παλι τα ιδια . Κολλαει ο hdd , οι m2 / ssd κανενα θεμα στη περιηγηση .

 

Βαζω 101.6 ολα καλα και ο hdd . Παω λοιπον στο pbo2 tuner που ηδη απο την αρχη των δοκιμων ειναι σε -30 σε ολους τους πυρηνες κ ξεκιναει αυτοματα με τα windows μεσω task scheluder . Αλλαζω power limits να βρω το καλυτερο . Καλυτερα σκορ cb23 . Βρισκω 2 ρυθμισεις καλες 142 /70/ 90 και 142 /75/90

 

Λεω τελευταια δοκιμη το βαζω blck 100 να δω διαφορες με το 101.6 . Το 142/70/90 600 ποντους λιγοτερους με bus 100 κ μολις ενα βαθμο κελσιου λιγοτερο . Εδω ειμαστε λεω . Βαζω 142/75/90 ακριβως το ιδιο σκορ , δηλαδη στο οριο λαθους . 14800+ 

 

Οποτε κραταω το προφιλ κ μη σας πω τσεκαρω καλυτερες ρυθμισεις με το blck 100 για να μη μπλεκω .

Προφανως σε single thread θα ειναι καλυτερο το 101.6 αλλα δεν αξιζει το χρονο μου για δοκιμες 

Αν πηγαινε το blck ψηλοτερα εκει να εκανα δοκιμες τωρα μονο μπελας 

 

---------

 

Αλλη στιγμη εχω δοκιμασει και το kombo strike της msi που υποτιθεται κανει overclock τον 5800 3d . Η 3η και πιο επιθετικη επιλογη βαζει -30 curve σε ολους τους πυρηνες αλλα αφηνει default τα power limits.. που πρεπει να τα ρυθμισεις με pbo2 tuner. Οποτε τα κανεις ολα απο pbo2tuner και τελειωνεις 

 

 

 

 

το BCLK είναι μανίκι, εγώ το έχω πάει 102.5 αλλά έδωσα voltage, στον 5800x3d νομίζω to voltage είναι no-go σωστά;

Είμαι 1.35-1.37 v under load αλλά οι θερμοκρασίες έχουν αρχίσει να ζορίζουν ειδικά σε ycruncher.

Παράγκειλα μια Peerless Assasin για να αντικαταστήσω την gammaxx v2 και να δοκιμάσω για 103-103.5 με παραπάνω voltage.

 

Επεξ/σία από The__Blade
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, The__Blade είπε

Προς το παρόν δεν γίνεται με κανένα τρόπο..... 🤪 🤣

το BCLK είναι μανίκι, εγώ το έχω πάει 102.5 αλλά έδωσα voltage, στον 5800x3d νομίζω to voltage είναι no-go σωστά;

Είμαι 1.35-1.37 v under load αλλά οι θερμοκρασίες έχουν αρχίσει να ζορίζουν ειδικά σε ycruncher.

Παράγκειλα μια Peerless Assasin για να αντικαταστήσω την gammaxx v2 και να δοκιμάσω για 103-103.5 με παραπάνω voltage.

 

Σωστα δεν εχεις προσβαση στο voltage αλλα νομιζω με κοβουν μητρικη / δισκοι κυριως .  

 

Σε ακριβες μητρικες που εχουν external clock για pcie / sata 3 / nvme και δεν συνδεονται με blck σιγουρα γινεται πολυ καλυτερο overclock . Οσο για τη περιπτωση μου αν αποσυνδεσω τον hdd σιγουρα εχω 0,01 παραπανω :P . Αν αφησω μονο τον nvme πανω κ κανω εκει εγκατασταση των windows θα τσιμπησω λιγο ακομα . 

 

Αλλο οτι δεν αξιζει το κοπο 

 

(Ο nvme ειναι καινουργιος και βαριεμαι να κανω εγκαταση απο την αρχη τα windows . Εχω εκει τα παιχνιδια που ειναι σημαντικοτερα ! Διαβασα οτι οι δισκοι αυτοι παλευουν καλυτερα το blck oc )

 

Επισης στο 102 που ζοριζοταν το bios μπορει να φταιει ακομα και η gpu και αν κατεβασω την ρυθμιση της εκδοση pcie να μπω κανονικα αλλα προφανως αυτο δεν εχει κανενα νοημα ! 

 

Γενικα αν εχεις καλη / ακριβη μητρικη οπου το blck επηρεαζει μονο cpu / μητρικη εννοειται αξιζει αλλιως πας γυρευοντας .

 

Α τουλαχιστον δεν εφαγα corrupt στην εγκατασταση των windows sfc / scannow βγηκε καθαρο . (Hardware να χαλασει δε νομιζω -πιθανον αποκλειεται- αλλα corrupt αρχεια ανετα οπως και το memory overclock )  . Τουλαχιστον απο τη στιγμη που στον απλο hdd εβλεπα ζοριζοντουσαν τα παντα για 0.01 παραπανω προφανως κ ανησυχησα αλλο οτι δε με ενοιαζαν τοσο αυτα τα data ) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, nickk0kkav είπε

Σωστα δεν εχεις προσβαση στο voltage αλλα νομιζω με κοβουν μητρικη / δισκοι κυριως .  

 

Σε ακριβες μητρικες που εχουν external clock για pcie / sata 3 / nvme και δεν συνδεονται με blck σιγουρα γινεται πολυ καλυτερο overclock . Οσο για τη περιπτωση μου αν αποσυνδεσω τον hdd σιγουρα εχω 0,01 παραπανω :P . Αν αφησω μονο τον nvme πανω κ κανω εκει εγκατασταση των windows θα τσιμπησω λιγο ακομα . 

 

Αλλο οτι δεν αξιζει το κοπο 

 

(Ο nvme ειναι καινουργιος και βαριεμαι να κανω εγκαταση απο την αρχη τα windows . Εχω εκει τα παιχνιδια που ειναι σημαντικοτερα ! Διαβασα οτι οι δισκοι αυτοι παλευουν καλυτερα το blck oc )

 

Επισης στο 102 που ζοριζοταν το bios μπορει να φταιει ακομα και η gpu και αν κατεβασω την ρυθμιση της εκδοση pcie να μπω κανονικα αλλα προφανως αυτο δεν εχει κανενα νοημα ! 

 

Γενικα αν εχεις καλη / ακριβη μητρικη οπου το blck επηρεαζει μονο cpu / μητρικη εννοειται αξιζει αλλιως πας γυρευοντας .

 

Α τουλαχιστον δεν εφαγα corrupt στην εγκατασταση των windows sfc / scannow βγηκε καθαρο . (Hardware να χαλασει δε νομιζω -πιθανον αποκλειεται- αλλα corrupt αρχεια ανετα οπως και το memory overclock )  . Τουλαχιστον απο τη στιγμη που στον απλο hdd εβλεπα ζοριζοντουσαν τα παντα για 0.01 παραπανω προφανως κ ανησυχησα αλλο οτι δε με ενοιαζαν τοσο αυτα τα data ) 

έχει φάση το BCLK tweaking, πολύ old school μου θυμίζει 2000's

Φυσικά δεν αξίζει να σε βάλει σε περιπέτειες ειδικά με τον 5800x3d που είναι τούμπανο ούτως ή άλλως..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

* αλλαξα τα 16 gb e dies με 32 gb bdies 2× 16gb .  

Αν και μαλλον δεν αξιζει τον κοπο καμια ιδεα μπας και βρω ισορροπια της infinity fabric σε 1966 ή 2000? Ξερω (?) οτι soc και ρευματα παιζουν ρολο μονο αλλα δεν εχω ιδεα πως να κινηθω τωρα εχω vsoc 1.1 και τα vgg κτλ 0.95 - 1.05 (δεν ειμαι στο pc τωρα )

 

Τα timings μαλλον θα περασουν απο τα 3866 αλλα εχω whea errors οχι πολλα :P . Καμια 500αρια σε κανα 20λεπτο witcher 3 με 3933mhz κ τα frames να φτανουν τα 15 λογω error correction  :P

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, nickk0kkav είπε

* αλλαξα τα 16 gb e dies με 32 gb bdies 2× 16gb .  

Αν και μαλλον δεν αξιζει τον κοπο καμια ιδεα μπας και βρω ισορροπια της infinity fabric σε 1966 ή 2000? Ξερω (?) οτι soc και ρευματα παιζουν ρολο μονο αλλα δεν εχω ιδεα πως να κινηθω τωρα εχω vsoc 1.1 και τα vgg κτλ 0.95 - 1.05 (δεν ειμαι στο pc τωρα )

 

Τα timings μαλλον θα περασουν απο τα 3866 αλλα εχω whea errors οχι πολλα :P . Καμια 500αρια σε κανα 20λεπτο witcher 3 με 3933mhz κ τα frames να φτανουν τα 15 λογω error correction  :P

 

 

 

VSoc 1.2 και όλα τα άλλα 1.05 αν δεν ανέβασέ τα στο 1.1

Ποιες μνήμες πήρες dual rank ή single rank?

Επεξ/σία από The__Blade
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, The__Blade είπε

VSoc 1.2 και όλα τα άλλα 1.05 αν δεν ανέβασέ τα στο 1.1

Ποιες μνήμες πήρες dual rank ή single rank?

https://www.gskill.com/product/165/166/1536651987/F4-3000C14D-32GTZR-EOL

Αυτες πηρα μεταχειρισμενες απο το forum (dual rank) . Δεν ειναι τα καλυτερα b dies που υπαρχουν αλλα τα πηρα σε λογικη τιμη και φυσικα και παλι πολυ ανωτερα απο τα e dies που ειχα (τα οποια ομως ειναι φοβερο vfm !  ) 

Θεωρω οτι στα 3866 θα μεινω αλλα θελω να πειραματιστω κ πιο ψηλα , με τρωει :P

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nickk0kkav είπε

Αν και μαλλον δεν αξιζει τον κοπο καμια ιδεα μπας και βρω ισορροπια της infinity fabric σε 1966 ή 2000? Ξερω (?) οτι soc και ρευματα παιζουν ρολο μονο αλλα δεν εχω ιδεα πως να κινηθω τωρα εχω vsoc 1.1 και τα vgg κτλ 0.95 - 1.05 (δεν ειμαι στο pc τωρα )

Το CPU_VDD1.8 είναι το πιο σημαντικό για ανέβασμα του FCLK και εξάλειψη των WHEA. Εξίσου σημαντικό με το Vsoc θα έλεγα.

Οι μνήμες σου έχουν πολύ χαμηλή στοκ συχνότητα. Σίγουρα πάνε στα 3933 και στα 4000;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Το CPU_VDD1.8 είναι το πιο σημαντικό για ανέβασμα του FCLK και εξάλειψη των WHEA. Εξίσου σημαντικό με το Vsoc θα έλεγα.

Οι μνήμες σου έχουν πολύ χαμηλή στοκ συχνότητα. Σίγουρα πάνε στα 3933 και στα 4000;

Σταθερες μπορει να μη γινουν ποτε τοσο ψηλα ανεξαρτητα απο το if  . Παντως bootαρω κανονικα και απο τη στιγμη που δε τρωω error με το που ανοιγω tm5 μαλλον παλευεται . Αντιθετως whea εχω με τη μια 

 

Τα ιδια timings στα 3866 εβγαλαν tm5 1usmus 20 κυκλους με trfc 296 και twr 16  κ ρευμα 1.36 μολις . Twr 14 το θυμηθηκα δεν εχω τεσταρει . 

 

Σε 3800 c14 14 14 28 42 μαλλον θελει 1.6 ρευμα οποτε ουτε καν . 

 

Τη ρυθμιση που λες δε τη βρηκα ακομα μαλλον ζηταω πολλα απο την b450 tomahawk :P

 

Επισης δε βλεπω να αλλαζει το latency ακομα κ στα 4000 , προφανως το bandwith ανεβαινει . Βασικα ακομα 3800cl14 η διαφορα στο latency ηταν ασημαντη . Θα μου πεις σταθεροποιησε πρωτα και μιλας μετα :P Αλλα και παλι...

 

** με 58003d το latency ειναι γυρω στα 4ns πανω σε σχεση με τους αλλους 5000 συμφωνα με οσα διαβαζω 

ZenTimings_Screenshot1.png

cachememstable record.png

cachemem3800c14.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/11/2022 στις 6:01 ΜΜ, kkatzos είπε

Ένα να έχεις στο μυαλό σου.

Υπάρχουν κάποια timings που είναι σημαντικότερα από οποιαδήποτε αύξηση σε συχνότητα κτλ κτλ.

Αυτά, ακόμα και αν χρειαστεί να πέσεις στα 3800, πρέπει να τα έχεις ως εξής:

1.png.b0337494937c5e286f0dbf7fb0ba36d9.png

Εξαίρεση το tRFC που εξαρτάται από το IC της μνήμης και από τη συχνότητα. Γύρω στα 500 λογικά είναι για τις μνήμες σου.

Το tWR ή το αφήνεις έτσι ή το βάζεις 16 αλλά συνιστάται να είναι διπλάσιο του tRTP. Άρα tRTP = 7, tWR = 14 ή tRTP = 8 και tWR = 16.

Τα υπόλοιπα πρέπει να είναι έτσι, μη χάνεις το χρόνο σου.

 

Χρόνια πολλά σε όλους!

@kkatzos

έβαλα τα timmings που είπες και έπαθα πλάκα.

Είχα βάλει timmings από διάφορες προτάσεις του 1usmus και δεν έβλεπα ουσιαστικές διαφορές το latency ήταν 62-65 ανάλογα το run.

Είδα κάτω από 60 πρώτη φορά. Έβγαλα 40 κύκλους ΤΜ5

Μου κάνει εντύπωση που αυτά τα timmings πρέπει να είναι έτσι ανεξαρτήτως συχνότητας!

προτάσεις για περαιτέρω βελτίωση;

822135728_timings4100A.JPG.68076f55f569480e5ae062dc2cc8de2b.JPG

EDIT άλλαξα το tRTP σε 7 (με βάση @kkatzos ) & tCWL 16 με βάση 1usmus.

Παραπάνω Read Write και λίγο υψυλότερο latency (60)

 

 

1352294152_3800safeSR.png.14e5f04beee44ed76e2db42cb75c46d8.png

Επεξ/σία από The__Blade
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...