Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, nickk0kkav είπε

Λοιπον με τα παρακατω timings ειμαι σταθερος. Στο 3600x εδω κ 2 χρονια κ τωρα στο 5800x3d (tm5). Κανω το μικρο βημα για 3866mhz / if 1933 με τα ιδια timings κ τρωω error 4 tm5

Παρακατω λεει κατι με mirror timings κ trfc . Με trfc στα 600 και τσιγκουνικη ανοδο +0,01v στο ρευμα ξανατρωω το ιδιο error  . Καμμια ιδεα ??? Micron edies

EqDQIaN.png

* με τα ιδια ακριβως timings / ρευματα εκτος απο το trfc που το πηγα 700 ετσι για χαβαλε .. εχω boot στα 4000/2000 αλλα τρωω crash ακομα κ στο aida :P . Προφανεστατα κ μονο που μπαινω windows με 1.37v ειναι επιτυχια :P . (το οποιο 1.37 το κανει 1.39 η μητρικη )

 

* προφανως αυτα που ρωταγα για pbo2 κτλ μενουν στον παγο μεχρι να δω τι μπορω να κανω με τις μνημες 

 

 

zen timings.jpg

Mωρ'μάναμ δώσε λίγο VSOC, 1.10-1.12 δεν θα έχεις κανένα θέμα.

Στα 3800 είχα tRFC 552, το 570 περισσεύει νομίζω (πρέπει να είναι και ακέραιο πολλαπλάσιο του 8, οπότε 568 ξέρω γω), με e-dies επίσης (μετά, ήρθαν τα whea).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Mωρ'μάναμ δώσε λίγο VSOC, 1.10-1.12 δεν θα έχεις κανένα θέμα.

Στα 3800 είχα tRFC 552, το 570 περισσεύει νομίζω (πρέπει να είναι και ακέραιο πολλαπλάσιο του 8, οπότε 568 ξέρω γω), με e-dies επίσης (μετά, ήρθαν τα whea).

Ενα 1.1 εχω βαλει καρφωτα vsoc , το ριχνει λιγο μονο του . Καλη σκεψη να βαλω λιγο παραπανω αν κ στα 3800 ειναι ηδη σταθερο .

 

Οσο για το trfc ναι το γνωριζω οτι ειναι ενα κλικ πιο πανω . Ειχα βαλει το fast του calculator νομιζω 554 , ισως και 552 δε θυμαμαι κ ενω ειχα καθαρο tm5 μια στο τοσο ετρωγα restarts . Το πηγα 570 (το οποιο ειναι προτεινομενο alternative fast στο calculator ) και τελειωσαν τα restarts μια για παντα . Το περιεργο ειναι οτι μεχρι τοτε νομιζα οτι το trfc ή θα ειναι stable 100% ή δεν θα εχω post 

Οτι εχω boot κανονικα κ στα 3866 με 570 επιβεβαιωνει οτι οντως ειναι λιγο λασκα , αλλα αφου εκει ειναι stable δε ψηριζω αλλο 

Το εχω ξαναδιαβασει εδω οτι το trfc πρεπει να ειναι πολλαπλασιο του 8 αλλα αφου το δινει το calculator κατι θα ξερει . Οχι οτι αν το βαλω 568 πχ θα εχω θεμα αλλα λεμε . 

 

Νομιζω θα κανω skip το 3866 αφου δε μου δινει κ τιποτα καλυτερο σε latency κ θα βαλω λιγο vdim για 3933. 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στην παρεα 

θα παραθεσω καποιες τιμες απο aida 64 και zen timing 

θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας και οποιαδηποτε τυχον προταση για βελτιωση

stats.png

Μόλις τώρα, sev7n είπε

Καλησπερα στην παρεα 

θα παραθεσω καποιες τιμες απο aida 64 και zen timing 

θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας και οποιαδηποτε τυχον προταση για βελτιωση

stats.png

εχω την εντυπωση οτι η D-die της Micron δεν βοηθαει πολυ..

στο dram calculator δεν την υποστηριζει πανω απο 3400mhz 

την εφτασα στα 3733mhz και δειχνει stable μεχρι στιγμης

εχει καποιος καποια παρατηρηση?

τα sticks ειναι dual channel 2x8gb Corsair LPX 3200mhz σε Msi X570 A-Pro και Ryzen 5 5600g stock 

 

Revision / Raw Card
0000h / A0 (8 layers)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, sev7n είπε

Καλησπερα στην παρεα 

θα παραθεσω καποιες τιμες απο aida 64 και zen timing 

θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας και οποιαδηποτε τυχον προταση για βελτιωση

stats.png

εχω την εντυπωση οτι η D-die της Micron δεν βοηθαει πολυ..

στο dram calculator δεν την υποστηριζει πανω απο 3400mhz 

την εφτασα στα 3733mhz και δειχνει stable μεχρι στιγμης

εχει καποιος καποια παρατηρηση?

τα sticks ειναι dual channel 2x8gb Corsair LPX 3200mhz σε Msi X570 A-Pro και Ryzen 5 5600g stock 

 

Revision / Raw Card
0000h / A0 (8 layers)

Βαλε μια και την σελιδα του aida που δειχνει το test με την latency . 

 

Δε ξερω καθολου τι παιζει με τα micron d dies αλλα θεωρω οτι καλυτερα να το παλεψεις με μικροτερη ταχυτητα και cl 16 . Αρκει να σου βγαζει μικροτερο latency στο aida !

Επεξ/σία από nickk0kkav
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nickk0kkav είπε

Βαλε μια και την σελιδα του aida που δειχνει το test με την latency . 

 

Δε ξερω καθολου τι παιζει με τα micron d dies αλλα θεωρω οτι καλυτερα να το παλεψεις με μικροτερη ταχυτητα και cl 16 . Αρκει να σου βγαζει μικροτερο latency στο aida !

οι μετρησεις του benchmark δεν ειναι stock vs 3733mhz ειναι 3666mhz vs 3733mhz με καποιες αλλαγες στα timings 

stock latency ειναι γυρω στο 75+ αυτες οι ραμ

δεν εχω καταφερει ποτε να μπουταρω με 3800mhz με timings +1-2  

ποια timings να κοιταξω περισσοτερο για να πετυχω χαμηλοτερο latency?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, sev7n είπε

οι μετρησεις του benchmark δεν ειναι stock vs 3733mhz ειναι 3666mhz vs 3733mhz με καποιες αλλαγες στα timings 

stock latency ειναι γυρω στο 75+ αυτες οι ραμ

δεν εχω καταφερει ποτε να μπουταρω με 3800mhz με timings +1-2  

ποια timings να κοιταξω περισσοτερο για να πετυχω χαμηλοτερο latency?

Τωρα βλεπω στο πινακακι 69.8 ns

 

Και 72.9 το 3666 ? 

Πηγαινε οπως εισαι για 3600 mhz cl 16 

Αλλαζεις και το tras = tcl + trp

 

Δες και τα παρακατω . Αν εχεις boot μιλαμε

https://www.reddit.com/r/overclocking/comments/ahs5a2/demystifying_memory_overclocking_on_ryzen_oc/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, sev7n είπε

θα ειναι καλυτερα θεωρεις στα 3600?

Αν πιασει cl 16 ναι .Αν ριξεις και τα υπολοιπα primary timings κατα 1 σιγουρα ναι .

Αν βεβαια μπορεις να κανεις 3733 cl 16 δε το συζηταμε ! Το προτιμας !

  • Usually, a 200 MHz increase in effective DRAM frequency negates the latency penalty of loosening tCL, tRCD, and tRP by 1 but has the benefit of higher bandwidth.
    For example, DDR4-3000 15-17-17 has the same latency as DDR4-3200 16-18-18, but DDR4-3200 16-18-18 has higher bandwidth. This is typically after initial tuning has been completed and not at XMP

 

https://github.com/integralfx/MemTestHelper/blob/oc-guide/DDR4 OC Guide.md

 

Απο τα παραπανω αν και το bandwith θα ειναι καλυτερο σε 3733 cl 18 , στο latency το 3600 cl 16 θα ειναι καλυτερο αν συνοδευτει με μικροτερα primary κατα 1 

(+ τα προφανη 133mhz διαφορα < 200mhz , και για το εξαιρετικα σημαντικο  cl μιλαμε για 2 μοναδες διαφορα ) 

 

Για μονο cl οπως 17 πρεπει να μπορεις να βγαλεις το gear down κ να βαλεις καθαρο 1T που μπλεκει η κατασταση (εγω με micron edies δε μπορω ουτε στο xmp που ειναι 3000 cl15 !!) 

Για αυτο λεω οτι ειναι βασικο να πας cl16. Αν βγαινει 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nickk0kkav είπε

Αν πιασει cl 16 ναι .Αν ριξεις και τα υπολοιπα primary timings κατα 1 σιγουρα ναι .

Αν βεβαια μπορεις να κανεις 3733 cl 16 δε το συζηταμε ! Το προτιμας !

  • Usually, a 200 MHz increase in effective DRAM frequency negates the latency penalty of loosening tCL, tRCD, and tRP by 1 but has the benefit of higher bandwidth.
    For example, DDR4-3000 15-17-17 has the same latency as DDR4-3200 16-18-18, but DDR4-3200 16-18-18 has higher bandwidth. This is typically after initial tuning has been completed and not at XMP

 

https://github.com/integralfx/MemTestHelper/blob/oc-guide/DDR4 OC Guide.md

 

Απο τα παραπανω αν και το bandwith θα ειναι καλυτερο σε 3733 cl 18 , στο latency το 3600 cl 16 θα ειναι καλυτερο αν συνοδευτει με μικροτερα primary κατα 1 

(+ τα προφανη 133mhz διαφορα < 200mhz , και για το εξαιρετικα σημαντικο  cl μιλαμε για 2 μοναδες διαφορα ) 

 

Για μονο cl οπως 17 πρεπει να μπορεις να βγαλεις το gear down κ να βαλεις καθαρο 1T που μπλεκει η κατασταση (εγω με micron edies δε μπορω ουτε στο xmp που ειναι 3000 cl15 !!) 

Για αυτο λεω οτι ειναι βασικο να πας cl16. Αν βγαινει 

 

αυτη την στιγμη ειμαι στο 1T και power down mode disabled 

το βλεπω δυσκολο να παει 16 γιατι και 17 που προσπαθησα ενω ανοιξε κανονικα στο zen timing το ειχε 18 ενω στο bios εδειχνε 17

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, sev7n είπε

αυτη την στιγμη ειμαι στο 1T και power down mode disabled 

το βλεπω δυσκολο να παει 16 γιατι και 17 που προσπαθησα ενω ανοιξε κανονικα στο zen timing το ειχε 18 ενω στο bios εδειχνε 17

Αλλο το power down (που καλως το εχεις disable ) αλλο το gear down   .  Επειδη εχεις enable το gear down (gdm 3ο πανω αριστερα στο zen timings που ανεβασες λιγο πιο κατω απο τη συχνοτητα  ) οταν βαζεις μονο cl το δεχεται στο bios αλλα στο training το κανει autocorrect και το ανεβαζει στο πλησιεστερο, μεγαλυτερο, μονο ακεραιο δηλαδη το 17 το κανει 18 .

 

Οσο το gdm ειναι enable ΔΕΝ τρεχεις καθαρο 1Τ . Σε καποια σετακια / μητρικες / δεν ξερω τι ακριβως δεν περνει καθαρο 1Τ οτι κ να κανεις . Σε εμενα δε το περνει ουτε στα 3000 με b450 tomahawk max κ edies

 

Για αυτους τους λογους πιστευω για να πας cl 16 καλυτερα να κατεβασεις συχνοτητα . Αν το κανεις τσεκαρεις aida αν σου αρεσει, το αφηνεις / σταθεροποιεις

 

Παντως καταλαβαινεις οτι λογω gd enable δε μπορεις να κανεις cl 17 . Αυτο ομως δεν σημαινει οτι δε μπορεις να κανεις ν cl 16 . Ασχετο το ενα με το αλλο . Δοκιμαζεις κ βλεπεις . Αν δεν κανεις boot κατσαβιδακι κ τα γνωστα. Παντως σιγουρα θα χρειαστεις περισσοτερο ρευμα για 3733 cl κ ισως να μην αξιζει κιολας . Εκτος αν εισαι ηδη απλας στο cl18 κ δινεις παραπανω απο οσο χρειαζεται . 

Επεξ/σία από nickk0kkav
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμάζω αυτή την στιγμή να αλλάξω μόνο το cas σε 16 με 3600 και δεν μπουταρει στα 1.40 βολτ κατέβασα λίγο 

Τώρα προσπάθησα και gear down power down disabled στις παλιές ρυθμίσεις και μου έβγαλε ερρορ μπλε οθόνη 

Error 0xc0000428

δεν νομιζω οτι θα καταφερω 16 στο 3733 το δοκιμασα και με 1.50 παλι δεν ποσταρει

αλλα ουτε και στο 3600 ποσταρει με 16 και ολα τα αλλα ειναι loose σχετικα 

εντομεταξυ δεν μπορω με τιποτα να βρω την ρυθμιση BGS Alt βρισκω το BGS το οποιο εκανα disable αλλα δεν βρισκω το αλλο που θελω να κανω enable 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sev7n είπε

Δοκιμάζω αυτή την στιγμή να αλλάξω μόνο το cas σε 16 με 3600 και δεν μπουταρει στα 1.40 βολτ κατέβασα λίγο 

Τώρα προσπάθησα και gear down power down disabled στις παλιές ρυθμίσεις και μου έβγαλε ερρορ μπλε οθόνη 

Error 0xc0000428

δεν νομιζω οτι θα καταφερω 16 στο 3733 το δοκιμασα και με 1.50 παλι δεν ποσταρει

αλλα ουτε και στο 3600 ποσταρει με 16 και ολα τα αλλα ειναι loose σχετικα 

εντομεταξυ δεν μπορω με τιποτα να βρω την ρυθμιση BGS Alt βρισκω το BGS το οποιο εκανα disable αλλα δεν βρισκω το αλλο που θελω να κανω enable 

 

Οταν εβαλες cl 16 αλλαξες κ το tras = tcl + trp ?

Δε θυμαμαι να πρεπει να αλλαξεις  κατι αλλο. Το ρευμα αστο οπως ειναι για τη δοκιμη αν κ δεν το λες κ μικρο . Ειδικα αν η  μητρικη δινει παραπανω οπως η δικη μου παει στο 1.44 . Δε γνωριζω αν ειναι safe για τις μνημες σου . Εγω με edies δε θα το πηγαινα μεχρι εκει .  Υπαρχει περιπτωση το 3600 cl 16 να θελει κ παραπανω ρευμα απο το 3733 cl18 , μπορει να μη συμφερει . Τωρα η δοκιμη που εκανες με 1.5 καλυτερα που δε ποσταρε !!! :P Πολυ ψηλα 

Παμε σε αυτα που καταληξες 3733 cl 18 αν δε μπορει να γινει κατι αλλο

 

tfaw = tRRDs * 4 = 16 

 Μετα βλεπεις αν μπορεις να κατεβασεις το trfc

Και μετα κατεβαζεις οσο σε περνει το ρευμα για να φτασεις σε ενα overclock που μπορεις να το εχεις καθημερινα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω πως, αλλα χωρις καποια αλλαγη εκτος του power down disabled και του bgs disabled bgs alt disabled πετυχα αυτο το latency και επεσα περιπου 1000 στις υπολοιπες μετρησεις..

πως μπορω να βρω στην μητρικη μου το bgs alt???image.png.47bc97d0650ff6e61af4b96abd4c6c56.png

εκανα αυτες τις αλλαγες tRas=tRCD+tRTP

και tRC=tRP+tRAS 

ZenTimings_Screenshot_27840844.6774487.png

τελικα το tRAS ειναι  tcl + trp? ή tRCD+tRTP οπως λεει στο σαιτ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/12/2022 στις 1:39 ΜΜ, Devastor είπε

Rev E δεν έχεις? χαμήλωσε tRP όσο πάει και μην πολυ ασχοληθείς με το GDM, έτσι και αλλιώς και GDM OFF να κάνεις δεν θα δείς μεγάλες διαφορές (μη σου πώ θα δείς και χειρότερο latency επειδή το tPHYRDL θα πάει στα 28)

Ξεκίνησα τσούκου-τσούκου το κατέβασμα, στο 15 το πήρε χωρίς το παραμικρό θέμα, έβγαλε και τόσες μέρες δουλίτσα/παιγνίδι/idle, χτες το πήγα στο 14.

Το πήρε κι εκεί χωρίς πρόβλημα ή errors, αλλά στο aida φαίνεται να ανέβασε lat, σε 7-8 test κάτω από 59ns δεν κατέβηκε (58.1 καρφωμένο με το 15), μέσα στα win. Σε safe mode και τα δύο έχουν παρόμοιο, αλλά το 14 μου φαίνεται λίγο δυσκοίλιο.

Το γύρισα στο 15 προς το παρόν, έριξα και το tRC από 60-58 και συνολικά φαίνεται καλύτερο. Θα δω μερικές μέρες εδώ τί γίνεται και βλέπω πάλι για το 14ρι.

Το PHYRDL πάντως, 28ρι είναι, δεν λέει να πέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχω φτασει σε αυτα τα νουμερα με 3666mhz, αυτο που πετυχα ειναι το καλυτερο latency που εχω δει μεχρι στιγμης αλλα εχω πεσει σε m/t σε σχεση με 3733mhz..

1.δοκιμασα και gdm off ανοιξε αλλα οταν πηγα να κανω καποια τεστ εκανε restart 

2.δοκιμασα tCL 17+16 δεν κανει ποστ 

3. δοκιμασα tRCDWR και RD (το καθε ενα ξεχωριστα) σε 20 παλι δεν κανει ποστ 

4. και δοκιμασα tFAW 16 αλλα βγαζει πολλα ερρορς μεμ τεστ

 

σκεφτομαι μηπως κατεβασω κι αλλο tRFC εχω προσπαθησει και 482 αλλα δεν ανοιγει ισως δοκιμασω 528-538

πειτε μου τη γνωμη σας..

121212.png

Επεξ/σία από sev7n
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...