Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, ultraex2003 είπε

Μη παίζεις με το Scalar άστο στο auto!! 

Για πιο λόγο;

Γιατί βλέπω όταν το έχω 1 είμαι 70-90 mhz κάτω στο ίδιο stress test από ότι όταν το έχω 10x.

Επίσης κερδίζω περίπου 0.5 volt under load το οποίο εφόσον η ψύκτρα το αντέχει θα με κρατάει πιο σταθερό, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, nickk0kkav είπε

Ναι καλα φανταζεσαι τα παιχνιδια ειναι η βασικη χρηση . Ευχαριστω για τη συμβουλη. 

Οι 72 βαθμοι και εμενα μου φανηξαν λιγοι ... οσο για το σκορ ποσο περιπου εχει ο 58003d συνηθως ?? Με ενα γρηγορο google βλεπω γυρψ στο 14000 ειναι λογικο σκορ..ωστοσο αυτο που μπορει να επηρεασε ειναι το power plan των windows (συμφωνα με ενα reddit που επεσα πανω στο ιδιο googlαρισμα) . Τωρα απο Τριτη θα μπορεσω να τσεκαρω 

Edit : αν και εκανα update τον chipset driver με τον νεο cpu παιζει να εχει μεινει το ryzen balanced που ειχα με τον 3600x (που διαβαζω οτι δεν κανει για ryzen 5000) . Οπως ειπα απο Τριτη ..

Γύρω στα 15000. Παραθέτω το δικό μου με co-30 και edc 120. Max temp 75c με fuma2.

Untitled.png.0a45fed2237512ee820edfaf073efb58.png

Επεξ/σία από chrisde
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chrisde είπε

Γύρω στα 15000. Παραθέτω το δικό μου με co-30 και edc 120. Max temp 75c με fuma2.

Untitled.png.0a45fed2237512ee820edfaf073efb58.png

Μπορει να πω χαζομαρα γιατι 1η φορα δουλεψα το cb23 , εγω ειχα min test duration 10 min να φταει αυτο ?? Βλεπω το εχεις στο off

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επιστρεφω με το εξης ευρημα

Co -15 +200 bclk 102.5 scalar 1x

Y cruncher reboot στο μισαωρο (3  φορες)

Ολα τα ιδια scalar 10x  εβγαλα μια ωρα και διεκοψα μονος μου τωρΑ ειμαστε τρεις ωρες κσι συνεχιζει

Το boost καλυτερο σπο πριν θερμοκρασιες χειροτερες και voltage παραπανω.

Επεξ/σία από The__Blade
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nickk0kkav είπε

Μπορει να πω χαζομαρα γιατι 1η φορα δουλεψα το cb23 , εγω ειχα min test duration 10 min να φταει αυτο ?? Βλεπω το εχεις στο off

Μαχ νούμερο κυνηγάμε στο run να είναι όσο ποιο κρύο γίνεται το cpu

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nickk0kkav είπε

Μπορει να πω χαζομαρα γιατι 1η φορα δουλεψα το cb23 , εγω ειχα min test duration 10 min να φταει αυτο ?? Βλεπω το εχεις στο off

Για να βλέπεις σκορ και να συγκρίνεις επιδόσεις ναι, στο off.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, The__Blade είπε

Επιστρεφω με το εξης ευρημα

Co -15 +200 bclk 102.5 scalar 1x

Y cruncher reboot στο μισαωρο (3  φορες)

Ολα τα ιδια scalar 10x  εβγαλα μια ωρα και διεκοψα μονος μου τωρΑ ειμαστε τρεις ωρες κσι συνεχιζει

Το boost καλυτερο σπο πριν θερμοκρασιες χειροτερες και voltage παραπανω.

Βγάλαμε 8 ωρο ycruncher με

scalar 10x

bclk 102.5

CO -15

+200

Χωρίς το scalar ούτε μισάωρο...

θα το αφήσω να κλείσει 10ωρο

Επεξ/σία από The__Blade
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, The__Blade είπε

Βγάλαμε 8 ωρο ycruncher με

scalar 10x

bclk 102.5

CO -15

+200

Χωρίς το scalar ούτε μισάωρο...

θα το αφήσω να κλείσει 10ωρο

updates

1. Οπου γραφω -15 το CO ειναι -10

-15 ειχα πριν απο το bclk overclock μετα το εβαλα -10 κσι δεν το πειραξα.

 2.

scalar 10x

bclk 102.5

CO -10

+200

Cinebench  clocks 4530-4560 

Ycruncher - Εφαγα reboot στο 11ωρο

Ποια ειναι η πιο λογικη κινηση τωρα

Να κατεβασω το CO 2 μοναδες στο -8 ;

Να δωσω πιο δυνατο LLC;

Επεξ/σία από The__Blade
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, The__Blade είπε

updates

1. Οπου γραφω -15 το CO ειναι -10

-15 ειχα πριν απο το bclk overclock μετα το εβαλα -10 κσι δεν το πειραξα.

 2.

scalar 10x

bclk 102.5

CO -10

+200

Cinebench  clocks 4530-4560 

Ycruncher - Εφαγα reboot στο 11ωρο

Ποια ειναι η πιο λογικη κινηση τωρα

Να κατεβασω το CO 2 μοναδες στο -8 ;

Να δωσω πιο δυνατο LLC;

Αν και ουτε εχω δουλεψει το ycruncher ουτε ξερω απο overclock / pbo , νομιζω οτι για να κρατησει 11ωρο σημαινει οτι ειναι αρκετα σταθερο για καθημερινη χρηση , αν υποθεσω οτι σε ενδιαφερουν video games / ταινιες κτλ . Δηλαδη καπου οπα :) (και αμα περασει το 12ωρο θα εχουμε απορια αν στθς 12ωρες κ 10 λεπτα θα κολλαγε :P

 

Τωρα αν ειναι μηχανημα για δουλεια , αλλαζει . Εκει εγω δε θα το πειραζα καθολου . 

 

Εντελως υποκειμενικη αποψη προφανως , εγω ετσι θα το χειριζομουν 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, The__Blade είπε

updates

1. Οπου γραφω -15 το CO ειναι -10

-15 ειχα πριν απο το bclk overclock μετα το εβαλα -10 κσι δεν το πειραξα.

 2.

scalar 10x

bclk 102.5

CO -10

+200

Cinebench  clocks 4530-4560 

Ycruncher - Εφαγα reboot στο 11ωρο

Ποια ειναι η πιο λογικη κινηση τωρα

Να κατεβασω το CO 2 μοναδες στο -8 ;

Να δωσω πιο δυνατο LLC;

Επιμένω ότι λάθος ξεκινάς τα τεστ σου

Πρώτα βρίσκεις μαχ Co ανά πυρήνα και μετά παίζεις με boost όλα μαζί δεν γίνεται  ξεκινά με llc 2(λόγω asrock) βάλε για αρχη - 15 Co σε κάθε πυρήνα κλείσε (auto το Scalar /boost) και ξεκινά άμα περάσει το - 15 ανεβάζεις 2 μοναδες Co σε κάθε πυρήνα  και ξανάρχιζεις έτσι και αλλιώς σου δείχνει στο τεστ ποιος /ποιοι πυρήνας σου χτυπάει αν κρασαρει πχ ο1ος του κατεβάζεις το CO   Και ξανά συνεχίζεις μεχρει να πιάσεις μαχ Co σε όλους όταν τελειώσεις με το co ανά πυρήνα ξεκινάς το ρημαδοβοοστ από χαμηλά πρώτα με 25 μετά 50 κοκ μέχρι να περάσεις μαχ Co +το μαχ βοοστ που σου αντεχει

Επεξ/σία από ultraex2003
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι βασανίζεστε με co βρε παιδιά.Manual all cores overclock φτιαξιμο τα ρεύματα και σουπερ.Τωρα αν παρω ενα τσικ παραπάνω με co δεν με ενδιαφέρει απο την στιγμή που ο cpu τρεχει στα 5Ghz σταθερότατα και με αρκετά καλές θερμοκρασίες όχι 24/7 φυσικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, alldaynews είπε

Γιατι βασανίζεστε με co βρε παιδιά.Manual all cores overclock φτιαξιμο τα ρεύματα και σουπερ.Τωρα αν παρω ενα τσικ παραπάνω με co δεν με ενδιαφέρει απο την στιγμή που ο cpu τρεχει στα 5Ghz σταθερότατα και με αρκετά καλές θερμοκρασίες όχι 24/7 φυσικά

bro!! Προσωπικά έχω βγάλει άκρη με hydra και με Co παίζω 4650  games(boost)  με 1.25 καρασταθερος

Αλλά προσπαθώ να βγάλω άκρη με το φίλο που  τυρανιεται  τα έχει ανακατέψει όλα και ψαχνει για σταθερότητα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, alldaynews είπε

Γιατι βασανίζεστε με co βρε παιδιά.Manual all cores overclock φτιαξιμο τα ρεύματα και σουπερ.Τωρα αν παρω ενα τσικ παραπάνω με co δεν με ενδιαφέρει απο την στιγμή που ο cpu τρεχει στα 5Ghz σταθερότατα και με αρκετά καλές θερμοκρασίες όχι 24/7 φυσικά

Ο δικός σου cpu είναι από άλλο παραμύθι, οπότε άσε μας στον πόνο μας. 😄

Εγώ για 4.5 fix πρέπει να θέλω 1.45 volt

2 ώρες πριν, ultraex2003 είπε

bro!! Προσωπικά έχω βγάλει άκρη με hydra και με Co παίζω 4650  games(boost)  με 1.25 καρασταθερος

Αλλά προσπαθώ να βγάλω άκρη με το φίλο που  τυρανιεται  τα έχει ανακατέψει όλα και ψαχνει για σταθερότητα 

ρε συ ο 5500 είναι ιδιαίτερη περίπτωση. Τα boost clock του είναι για τα μπάζα και θες μνήμη ψηλά σε συχνότητα όχι χαμηλά σε latency!

 

Επεξ/σία από The__Blade
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον με τα παρακατω timings ειμαι σταθερος. Στο 3600x εδω κ 2 χρονια κ τωρα στο 5800x3d (tm5). Κανω το μικρο βημα για 3866mhz / if 1933 με τα ιδια timings κ τρωω error 4 tm5

Παρακατω λεει κατι με mirror timings κ trfc . Με trfc στα 600 και τσιγκουνικη ανοδο +0,01v στο ρευμα ξανατρωω το ιδιο error  . Καμμια ιδεα ??? Micron edies

EqDQIaN.png

* με τα ιδια ακριβως timings / ρευματα εκτος απο το trfc που το πηγα 700 ετσι για χαβαλε .. εχω boot στα 4000/2000 αλλα τρωω crash ακομα κ στο aida :P . Προφανεστατα κ μονο που μπαινω windows με 1.37v ειναι επιτυχια :P . (το οποιο 1.37 το κανει 1.39 η μητρικη )

 

* προφανως αυτα που ρωταγα για pbo2 κτλ μενουν στον παγο μεχρι να δω τι μπορω να κανω με τις μνημες 

 

 

zen timings.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...