Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

To o/c με BCLK + PBO μου πάει πολύ καλά προς το παρόν, κρατάει σε cinebench το boost sto 90% του τεστ στα 4550 (max δηλαδή) με μερικά κατεβάσματα στα 4525.

θα δοκιμάσω να ανεβάσω πάνω από το +102.5 BCLK ίσως μέχρι 105 αλλά σιγά σιγά.

Με 105 θα είμαι μνήμες 4200 και αν δεν μειώσω το +200 το max all-core boost θα είναι 4650 αλλά λογικά εκεί θα throtlarei παραπάνω, ίσως λοιπόν να είμαι ήδη κοντά στο max.

για CPU stability μου προτάθηκε p95 32-192 με 1 λεπτό καθένα.

Αυτό όμως είναι επαρκές για να τεστάρει όλα τα load?

Γιατί σε ultra heavy loads όπως αυτά throtlarei π.χ στα 4.3 όμως στο cinebench δουλεύει 4550-4525......

Υπάρχει κάτι ποιο αξιοπιστο για τσεκάρισμα stability με PBO Overclocking?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, The__Blade είπε

To o/c με BCLK + PBO μου πάει πολύ καλά προς το παρόν, κρατάει σε cinebench το boost sto 90% του τεστ στα 4550 (max δηλαδή) με μερικά κατεβάσματα στα 4525.

θα δοκιμάσω να ανεβάσω πάνω από το +102.5 BCLK ίσως μέχρι 105 αλλά σιγά σιγά.

Με 105 θα είμαι μνήμες 4200 και αν δεν μειώσω το +200 το max all-core boost θα είναι 4650 αλλά λογικά εκεί θα throtlarei παραπάνω, ίσως λοιπόν να είμαι ήδη κοντά στο max.

για CPU stability μου προτάθηκε p95 32-192 με 1 λεπτό καθένα.

Αυτό όμως είναι επαρκές για να τεστάρει όλα τα load?

Γιατί σε ultra heavy loads όπως αυτά throtlarei π.χ στα 4.3 όμως στο cinebench δουλεύει 4550-4525......

Υπάρχει κάτι ποιο αξιοπιστο για τσεκάρισμα stability με PBO Overclocking?

corecycle

https://www.overclock.net/threads/corecycler-tool-for-testing-curve-optimizer-settings.1777398/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, ultraex2003 είπε

το έβαλα με y-cruncher kagari 10min

μετά απο 6 ώρες ήταν ακόμα στον ίδιο core, πόσες ώρες θέλει για 1 core? είχε κάνει 48 iterations

το 10 min που είχα βάλει όριο τι νόημα είχε;

To max iterations 10000 δηλαδή θα έκανε 10000 iterations στο πρώτο core και μετά θα άλλαζε core?

 

Επεξ/σία από The__Blade
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, The__Blade είπε

το έβαλα με y-cruncher kagari 10min

μετά απο 6 ώρες ήταν ακόμα στον ίδιο core, πόσες ώρες θέλει για 1 core? είχε κάνει 48 iterations

το 10 min που είχα βάλει όριο τι νόημα είχε;

To max iterations 10000 δηλαδή θα έκανε 10000 iterations στο πρώτο core και μετά θα άλλαζε core?

 

Δεν ξέρω τι ρυθμισεις έκανες εγώ το παίζω στο default prime 95  Huge που είναι 6 λεπτά ανά core και δεν έχω θέμα εμένα μου αρκεί αυτο

Επεξ/σία από ultraex2003
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, ultraex2003 είπε

Δεν ξέρω τι ρυθμισεις έκανες εγώ το παίζω στο default prime 95  Huge που είναι 6 λεπτά ανά core και δεν έχω θέμα εμένα μου αρκεί αυτο

και αλλάζει core ανά 6 λεπτά;

το config σου είναι το τελείως default?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, The__Blade είπε

και αλλάζει core ανά 6 λεπτά;

το config σου είναι το τελείως default?

Ναι πρώτα παίζω σε OCCT. 1 ώρα με εναλλαγή cores ανά 8 λεπτά και  μετα με αυτό παίζω  μου βρίσκει πάντα αστάθεια εάν υπάρχει αν κάτι δεν πάει καλά επίσης έχω δοκιμάσει και κάποιες άλλες ρυθμίσεις αλλά προσωπικά δεν βρήκα τρελλες διάφορες 

image.jpeg.6f6490c692924efdfca9aa2be774e51b.jpeg

Επεξ/σία από ultraex2003
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, ultraex2003 είπε

Ναι πρώτα παίζω σε OCCT. 1 ώρα με εναλλαγή cores ανά 8 λεπτά και  μετα με αυτό παίζω  μου βρίσκει πάντα αστάθεια εάν υπάρχει αν κάτι δεν πάει καλά επίσης έχω δοκιμάσει και κάποιες άλλες ρυθμίσεις αλλά προσωπικά δεν βρήκα τρελλες διάφορες 

image.jpeg.6f6490c692924efdfca9aa2be774e51b.jpeg

πόση ώρα αφήνεις το core cycler? overnight ας πούμε;

Διάβαζα λίγο για το PBO Scalar

Αν ανεβάσω το SCALAR και αφήσω το curve εκεί που το έχω -15 ας πούμε θα δίνει μεγαλύτερο volt χωρίς να μειώνει το boost με τίμημα μόνο αυξημένες θερμοκρασίες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαιξα λιγο με το pbo2 tuner και τον 5800x3d . Ψυχτρα εχω την arctic duo esports 34. 

 

Λοιπον

-stock cb 23 score 13814 max temp 72

-30 σε ολους τους πυρηνες χωρις να βαλω limits (γκαφα) 

Cb23 score 14608 (σχεδον 6 % αυξηση) max temp 84!!! (+12!)

 

-30 σε ολους τους πυρηνες κ limits

 ppt 95, Tdc 60, Edc 90  cb23 score 14108 (+2% απο stock ) max temp 66!!! (Μειον 6 βαθμους απο stock )

 

Δεν εχω κανει ακομα stability test , δε ξερω αν ειναι stable ακομα .

 

Τα limits που γραφω πανω τα βρηκα εδω 

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/xwzj44/undervolting_a_5800x3d_with_pbo2_tuner_results_in/

 

Αν εχετε να μου προτεινετε καμια αλλη ρυθμιση για δοκιμη σας ακουω ευχαριστως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, nickk0kkav είπε

Επαιξα λιγο με το pbo2 tuner και τον 5800x3d . Ψυχτρα εχω την arctic duo esports 34. 

 

Λοιπον

-stock cb 23 score 13814 max temp 72

-30 σε ολους τους πυρηνες χωρις να βαλω limits (γκαφα) 

Cb23 score 14608 (σχεδον 6 % αυξηση) max temp 84!!! (+12!)

 

-30 σε ολους τους πυρηνες κ limits

 ppt 95, Tdc 60, Edc 90  cb23 score 14108 (+2% απο stock ) max temp 66!!! (Μειον 6 βαθμους απο stock )

 

Δεν εχω κανει ακομα stability test , δε ξερω αν ειναι stable ακομα .

 

Τα limits που γραφω πανω τα βρηκα εδω 

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/xwzj44/undervolting_a_5800x3d_with_pbo2_tuner_results_in/

 

Αν εχετε να μου προτεινετε καμια αλλη ρυθμιση για δοκιμη σας ακουω ευχαριστως. 

Ξεκινά πρώτα με OCCT όπως δείχνω ποιο πάνω και μετα με core cycler  στο default (prime 95 huge ανα 6 λεπτά και core) 

Mε πρεσαρισμα για σταθερότητα στο  CO 

Σε κρασαρισμα κατεβάζεις  και ξανα τρεχεις

Το βρίσκεις στο λινκ που έβαλα στο φίλο ποιο πάνω  

Επεξ/σία από ultraex2003
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, ultraex2003 είπε

Ξεκινά πρώτα με OCCT όπως δείχνω ποιο πάνω και μετα με core cycler  στο default (prime 95 huge ανα 6 λεπτά και core) 

Mε πρεσαρισμα για σταθερότητα στο  CO 

Σε κρασαρισμα κατεβάζεις  και ξανα τρεχεις

Το βρίσκεις στο λινκ που έβαλα στο φίλο ποιο πάνω  

Λοιπόν δεν πέρναγα το ycruncher και ψάχνοντας το Scalar είδα ότι ανεβάζει core voltage και δεν αφήνει το cpu να throttlarei

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nickk0kkav είπε

Επαιξα λιγο με το pbo2 tuner και τον 5800x3d . Ψυχτρα εχω την arctic duo esports 34. 

 

Λοιπον

-stock cb 23 score 13814 max temp 72

-30 σε ολους τους πυρηνες χωρις να βαλω limits (γκαφα) 

Cb23 score 14608 (σχεδον 6 % αυξηση) max temp 84!!! (+12!)

 

-30 σε ολους τους πυρηνες κ limits

 ppt 95, Tdc 60, Edc 90  cb23 score 14108 (+2% απο stock ) max temp 66!!! (Μειον 6 βαθμους απο stock )

 

Δεν εχω κανει ακομα stability test , δε ξερω αν ειναι stable ακομα .

 

Τα limits που γραφω πανω τα βρηκα εδω 

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/xwzj44/undervolting_a_5800x3d_with_pbo2_tuner_results_in/

 

Αν εχετε να μου προτεινετε καμια αλλη ρυθμιση για δοκιμη σας ακουω ευχαριστως. 

Αποκλείεται τελείως στοκ να σου βγαλε τόσο χαμηλό σκορ με τόσο χαμηλές θερμοκρασίες και μετά με co να σου ανέβηκαν. Κάτι λάθος έγινε. Φαντάζομαι ότι η κύρια χρήση του είναι τα παιχνίδια οπότε εκεί δεν ανεβάζει τόσο θερμοκρασίες οπότε δεν έχει νόημα να του μειώνεις το ppt. Για μένα παίξε μόνο με το edc. Το co προφανώς εννοείται. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, The__Blade είπε

Λοιπόν δεν πέρναγα το ycruncher και ψάχνοντας το Scalar είδα ότι ανεβάζει core voltage και δεν αφήνει το cpu να throttlarei

Μη παίζεις με το Scalar άστο στο auto!! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, chrisde είπε

Αποκλείεται τελείως στοκ να σου βγαλε τόσο χαμηλό σκορ με τόσο χαμηλές θερμοκρασίες και μετά με co να σου ανέβηκαν. Κάτι λάθος έγινε. Φαντάζομαι ότι η κύρια χρήση του είναι τα παιχνίδια οπότε εκεί δεν ανεβάζει τόσο θερμοκρασίες οπότε δεν έχει νόημα να του μειώνεις το ppt. Για μένα παίξε μόνο με το edc. Το co προφανώς εννοείται. 

Ναι καλα φανταζεσαι τα παιχνιδια ειναι η βασικη χρηση . Ευχαριστω για τη συμβουλη. 

Οι 72 βαθμοι και εμενα μου φανηξαν λιγοι ... οσο για το σκορ ποσο περιπου εχει ο 58003d συνηθως ?? Με ενα γρηγορο google βλεπω γυρψ στο 14000 ειναι λογικο σκορ..ωστοσο αυτο που μπορει να επηρεασε ειναι το power plan των windows (συμφωνα με ενα reddit που επεσα πανω στο ιδιο googlαρισμα) . Τωρα απο Τριτη θα μπορεσω να τσεκαρω 

Edit : αν και εκανα update τον chipset driver με τον νεο cpu παιζει να εχει μεινει το ryzen balanced που ειχα με τον 3600x (που διαβαζω οτι δεν κανει για ryzen 5000) . Οπως ειπα απο Τριτη ..

Επεξ/σία από nickk0kkav
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, nickk0kkav είπε

Ναι καλα φανταζεσαι τα παιχνιδια ειναι η βασικη χρηση . Ευχαριστω για τη συμβουλη. 

Οι 72 βαθμοι και εμενα μου φανηξαν λιγοι ... οσο για το σκορ ποσο περιπου εχει ο 58003d συνηθως ?? Με ενα γρηγορο google βλεπω γυρψ στο 14000 ειναι λογικο σκορ..ωστοσο αυτο που μπορει να επηρεασε ειναι το power plan των windows (συμφωνα με ενα reddit που επεσα πανω στο ιδιο googlαρισμα) . Τωρα απο Τριτη θα μπορεσω να τσεκαρω 

Edit : αν και εκανα update τον chipset driver με τον νεο cpu παιζει να εχει μεινει το ryzen balanced που ειχα με τον 3600x (που διαβαζω οτι δεν κανει για ryzen 5000) . Οπως ειπα απο Τριτη ..

Προσωπικά δεν ακουμπάω καθόλου τις ρυθμίσεις του που βάζει ο driver παίζω πάντα με το balance των win

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...