Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, nickk0kkav είπε

Ωραια . Αστο 550

 

Tfaw = trrds x 4 δηλαδη 24

 

Επισης 

https://github.com/integralfx/MemTestHelper/blob/oc-guide/DDR4 OC Guide.md#frequency-and-timings-relationScreenshot_20221126-210910_Opera.jpg.d285d7eba4c3c8b0b5b969819562fd0d.jpg

tfaw=24

tras=64

με βάση τους τύπους. τώρα θα δω για σταθερότητα

 

tfaw-trfc-tras.JPG.2e830e24a2ee8eca2beb8ecc93ffaf55.JPG

TCL

TRCDWR

TRCDRD

TRP

ποια είναι η βαρύτητά τους στο latency αν τα μειώσεις TCL> TRCDWR, TRCDRD, TRP ?

Αν και νομίζω καλύτερα να δοκιμάσω για επιπλέον συχνότητα π.χ. 4133 κλπ

θα πρέπει να περιμένω να έρθει το καινούριο CPU λογικά παρασκευή αλλιώς τζάμπα κόπος.

Επεξ/σία από The__Blade
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, The__Blade είπε

tfaw=24

tras=64

με βάση τους τύπους. τώρα θα δω για σταθερότητα

 

tfaw-trfc-tras.JPG.2e830e24a2ee8eca2beb8ecc93ffaf55.JPG

TCL

TRCDWR

TRCDRD

TRP

ποια είναι η βαρύτητά τους στο latency αν τα μειώσεις TCL> TRCDWR, TRCDRD, TRP ?

Αν και νομίζω καλύτερα να δοκιμάσω για επιπλέον συχνότητα π.χ. 4133 κλπ

θα πρέπει να περιμένω να έρθει το καινούριο CPU λογικά παρασκευή αλλιώς τζάμπα κόπος.

Ναι περιμενε . 

 

Tcl προφανως ειναι το πιο σημαντικο αλλα θελει περισσοτερο ρευμα 

Εχεις tcl 18 και gear down enable οποτε αν βαλεις 17 θα στο στρογγυλοποιησει το gear down στο 18 οποτε δεν εχει νοημα . Τωρα για να παιξεις μπαλα ή θα ανεβασεις ρευμα κ θα πας για 4000 cl 16 ή θα προσπαθησεις να δεις αν μπορεις να μπουταρεις με gd off κ cl 17 . Δε μπορω να σε βοηθησω εδω γιατι στη δικια μου b450 tomahawk max με edies ποτε δεν μπορεσα να μπουταρω με gd off ουτε στα 3000 με ρυθμισεις xmp . Πρεπει να ρυθμισεις αντιστασεις κ γενικα εχει τρελλη δουλεια σιγουρα δε καθεσαι να ασχοληθεις αυτη τη στιγμη που περιμενεις cpu

 

Trcdrd το πιο σημαντικο για gaming. Στις e dies που ειχα δεν πεφτει καθολου ευκολα κ δεν εξαρταται απο το ρευμα  . Στις δικες σου hynix δε ξερω τι συμπεριφορα εχουν 

 

Trcdwr πεφτει ευκολα αλλα απο ενα σημειο κ μετα δεν εχει διαφορα στις επιδοσεις . Εχω στα 3800 το ειχα παει 12 φαντασου αλλα δεν εχει νοημα . Βαλε οτι σου λεει στο fast το calculator κ αστο εκει 

Trc μια απο τα ιδια 

 

Προσεξε πριν εβαλα κ εναν αλλο τυπο για το trc 

 

Προσεξε εκει τηρεις τους τυπους κ δεν πας για το ελαχιστο . 

Παντα στο aida θα κανεις 3 τεστ κ θα κοιτας μεσο ορο κ να μην εχεις μεγαλη αποκλιση . Αν πεσεις κατω απο τους τυπους μαλλον θα βλεπεις χαμηλοτερο latency μερικες φορες ... στο ενα τεστ κ στα αλλα παραπανω .

Δεν σε ενδιαφερει το απολυτα χαμηλοτερο latency που θα βγει μια φορα αλλα να εχεις σταθερα κ με συνεπεια χαμηλο latency 

Edit : δε ξερω τι ρευμα βαζεις μη ξεφυγεις  απο το xmp λογικα στα 4000 θα ειναι ηδη ψηλα

 

Επεξ/σία από nickk0kkav
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, nickk0kkav είπε

Ναι περιμενε . 

 

Tcl προφανως ειναι το πιο σημαντικο αλλα θελει περισσοτερο ρευμα 

Εχεις tcl 18 και gear down enable οποτε αν βαλεις 17 θα στο στρογγυλοποιησει το gear down στο 18 οποτε δεν εχει νοημα . Τωρα για να παιξεις μπαλα ή θα ανεβασεις ρευμα κ θα πας για 4000 cl 16 ή θα προσπαθησεις να δεις αν μπορεις να μπουταρεις με gd off κ cl 17 . Δε μπορω να σε βοηθησω εδω γιατι στη δικια μου b450 tomahawk max με edies ποτε δεν μπορεσα να μπουταρω με gd off ουτε στα 3000 με ρυθμισεις xmp . Πρεπει να ρυθμισεις αντιστασεις κ γενικα εχει τρελλη δουλεια σιγουρα δε καθεσαι να ασχοληθεις αυτη τη στιγμη που περιμενεις cpu

 

Trcdrd το πιο σημαντικο για gaming. Στις e dies που ειχα δεν πεφτει καθολου ευκολα κ δεν εξαρταται απο το ρευμα  . Στις δικες σου hynix δε ξερω τι συμπεριφορα εχουν 

 

Trcdwr πεφτει ευκολα αλλα απο ενα σημειο κ μετα δεν εχει διαφορα στις επιδοσεις . Εχω στα 3800 το ειχα παει 12 φαντασου αλλα δεν εχει νοημα . Βαλε οτι σου λεει στο fast το calculator κ αστο εκει 

Trc μια απο τα ιδια 

 

Προσεξε πριν εβαλα κ εναν αλλο τυπο για το trc 

 

Προσεξε εκει τηρεις τους τυπους κ δεν πας για το ελαχιστο . 

Παντα στο aida θα κανεις 3 τεστ κ θα κοιτας μεσο ορο κ να μην εχεις μεγαλη αποκλιση . Αν πεσεις κατω απο τους τυπους μαλλον θα βλεπεις χαμηλοτερο latency μερικες φορες ... στο ενα τεστ κ στα αλλα παραπανω .

Δεν σε ενδιαφερει το απολυτα χαμηλοτερο latency που θα βγει μια φορα αλλα να εχεις σταθερα κ με συνεπεια χαμηλο latency 

Edit : δε ξερω τι ρευμα βαζεις μη ξεφυγεις  απο το xmp λογικα στα 4000 θα ειναι ηδη ψηλα

 

1.4 είναι το XMP έχω δει ότι βγάζει τα ίδια στικακια με 4.400 στο 1.5 v οπότε έχω το 1.5 για μαξ στο μυαλό μου.

Δεν θα αλλάξω άλλα settings θα περιμένω το cpu

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, The__Blade είπε

1.4 είναι το XMP έχω δει ότι βγάζει τα ίδια στικακια με 4.400 στο 1.5 v οπότε έχω το 1.5 για μαξ στο μυαλό μου.

Δεν θα αλλάξω άλλα settings θα περιμένω το cpu

Ένα να έχεις στο μυαλό σου.

Υπάρχουν κάποια timings που είναι σημαντικότερα από οποιαδήποτε αύξηση σε συχνότητα κτλ κτλ.

Αυτά, ακόμα και αν χρειαστεί να πέσεις στα 3800, πρέπει να τα έχεις ως εξής:

1.png.b0337494937c5e286f0dbf7fb0ba36d9.png

Εξαίρεση το tRFC που εξαρτάται από το IC της μνήμης και από τη συχνότητα. Γύρω στα 500 λογικά είναι για τις μνήμες σου.

Το tWR ή το αφήνεις έτσι ή το βάζεις 16 αλλά συνιστάται να είναι διπλάσιο του tRTP. Άρα tRTP = 7, tWR = 14 ή tRTP = 8 και tWR = 16.

Τα υπόλοιπα πρέπει να είναι έτσι, μη χάνεις το χρόνο σου.

 

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kkatzos είπε

Ένα να έχεις στο μυαλό σου.

Υπάρχουν κάποια timings που είναι σημαντικότερα από οποιαδήποτε αύξηση σε συχνότητα κτλ κτλ.

Αυτά, ακόμα και αν χρειαστεί να πέσεις στα 3800, πρέπει να τα έχεις ως εξής:

1.png.b0337494937c5e286f0dbf7fb0ba36d9.png

Εξαίρεση το tRFC που εξαρτάται από το IC της μνήμης και από τη συχνότητα. Γύρω στα 500 λογικά είναι για τις μνήμες σου.

Το tWR ή το αφήνεις έτσι ή το βάζεις 16 αλλά συνιστάται να είναι διπλάσιο του tRTP. Άρα tRTP = 7, tWR = 14 ή tRTP = 8 και tWR = 16.

Τα υπόλοιπα πρέπει να είναι έτσι, μη χάνεις το χρόνο σου.

 

Ερώτημα αυτά τι προσφέρουν ακριβώς και είναι τόσο σημαντικά;

σε κάποια είμαι κοντά με XMP σε κάποια όχι, δες πιο κάτω

από τη στιγμή που η μνήμη συμπεριφέρεται καλά δεν σκοπεύω να πέσω από τα 4000, ίσως να δοκιμάσω και για 4200 με το νέο CPU

Προς το παρόν τεστάρισα 20 γύρους TM5 και gaming warzone 2 (που μ ε κόλαγε αέρα πατέρα) και όλα φαίνονται οκ

tfaw-trfc-tras.JPG.3d3623bb768fe2ed8c6f779c69c995f8.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, The__Blade είπε

 

από τη στιγμή που η μνήμη συμπεριφέρεται καλά δεν σκοπεύω να πέσω από τα 4000, ίσως να δοκιμάσω και για 4200 με το νέο CPU

 

Διαβασε αυτον τον οδηγο παρακατω  . Ειναι μπελας το memory overclocking , αλλα αφου εχεις ορεξη να ασχοληθεις να καταλαβεις πως λειτουργουν μερικα πραγματα 

https://github.com/integralfx/MemTestHelper/blob/oc-guide/DDR4 OC Guide.md

 

Οσο για το σημειο με την ταχυτητα που παραθεσα να ξερεις οτι γενικα το 4000 cl 18 που εχεις ειναι χειροτερο απο ενα 3800 cl 16 αν και εχει μεγαλυτερο bandwith . Καλα για το 3800 cl 15 ΑΝ μπορει να το κανει το κιτ σου δε το συζηταμε . Βεβαια το pc κερδιζει κ απο το oc του infinity fabric αλλα στη σειρα 5000 οχι τοσο οσο στη σειρα 3000 

 

Σε αδρες γραμμες για καθε 200mhz ταχυτητας αν ανεβασεις τα πρωτευοντα timings κατα 1 μοναδα εχεις το ιδιο περιπου latency αλλα εχεις σαν κερδος το αυξημενο bandwith. Με αυτη λογικη το 4000 18 22 22 42 που εχεις ειναι  πιο χαλαρο απο ενα 3800 cl 16 19 16 36  πχ . (το δικο μου / προφανως μετρανε κ τα δευτερευοντα timing βεβαια ) 

 

Με αυτα σαν δεδομενο πιο λογικο να παλεψεις ενα 4000 cl 16 παρα τα 4200 που δε τα εχω δει κ ποτε σε ryzen . Εκτος αν κατσει 4133 cl 18 ξερω γω . Αμα ειναι να το πας 4133 cl 20 το εχασες δεν εχει νοημα. 

 

Επεξ/σία από nickk0kkav
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, The__Blade είπε

Ερώτημα αυτά τι προσφέρουν ακριβώς και είναι τόσο σημαντικά;

σε κάποια είμαι κοντά με XMP σε κάποια όχι, δες πιο κάτω

από τη στιγμή που η μνήμη συμπεριφέρεται καλά δεν σκοπεύω να πέσω από τα 4000, ίσως να δοκιμάσω και για 4200 με το νέο CPU

Μου αρέσει που ακούς.

Λογικά δε θα χρειαστεί να κατέβεις από τα 4000. Οι 5600G/5700G φτάνουν και τα 4533/4600MHz με την κατάλληλη μητρική + μνήμες.

Τα timings που σου είπα είναι must αν θες να πάρεις απόδοση. Πρώτα αυτά και μετά η συχνότητα.

Με σωστά sub-timings ακόμα και μνήμες στα 3200 έχουν καλύτερο latency από 4000+ με μάπα subs.

888100107_cachemem3200C15.png.0a0358839f74eb5b5b5c5157ea8f42ca.png

Επίσης την πρόοδο που κάνεις πρέπει οπωσδήποτε να τη μετράς και σε παιχνίδι.

Κάποιο τύπου Shadow of the Tomb Raider και Far Cry 6 που έχουν καλό ενσωματωμένο benchmark.

Οπωσδήποτε όμως.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θυμάμαι αν το έχω ξαναπεί κάπου αλλά η AMD δεν είχε/έχει tras register μέσα στο controller της 

Οπότε δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθεί κάποιος με αυτό, το βάζει απλά στο 21 (ναι καλά ακούσατε 21) και φτιάχνει το tRC

Επίσης οι κανόνες που είπε ο @kkatzos και οτι το tRFC πρέπει να είναι πολλαπλασιαστής του 8 για SR ή του 16 για DR αλλιώς τρώει autocorrection. Το 550 δεν είναι οπότε πάς ή σε 552 ή σε 544 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίδες ποιο είναι το max αποδεκτό 24/7 CPU voltage για ρυζεν 5000?

Δεν λέω για Safe (νομίζω είναι 1.35) αλλά για max αποδεκτό χωρίς να τον πάρεις στο χέρι μέσα στο μήνα...

Επεξ/σία από The__Blade
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στήνω ένα 5600x σε Χ570 -είναι Β0- και παίζοντας λίγο μαζί του έφτασα XMP/ -30 CO / +200 Max Boost Clock (ανά 5 βήματα το CO). Stress test όχι κάτι intensive. Ένα run R23 multi, 10' OCCT Small / Normal / Variable / 1 / SSE. Σίγουρα χρειάζεται πιο βαρύ stressing αλλά ήμουν με την Wraith και ανέβαιναν ψηλά τα temps.

Με ενδιέφερε κυρίως να δω τι clocks μπορώ να πιάσω σε αναλογία με Power Consumption / Thermals έστω με τη στοκ ψύκτρα (θα μπει ΑΙΟ 280 όταν στηθεί). Εκείνο που μου έκανε εντύπωση ήταν το reporting στα clocks του Ryzen Master -λογικά το γνωρίζετε ήδη- εμένα με μπέρδεψε λίγο.

RMon.PNG.5a68e96ce69629b388d23688ebb24dae.PNG


4,5 Ghz έδειχναν CPU-Z, HWinfo, HWMonitor το Ryzen Master 4,14

Max Clock φτάνω 4,85 GHz
(δε φαίνεται στο σκριν).

Επεξ/σία από TR-909
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ανεβάζω γιατί το βρήκα πρόσφατα μήπως και βοηθήσει.Εγω εδώ είμαι με λίγη προσπάθεια 5600x και crusial ballistics 3600.

Screenshot_20221107-020940_Chrome.jpg

Screenshot_20221129-211655_Gallery.jpg

 

Screenshot_20221129-214655_Gallery.jpg

Επεξ/σία από danaos7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...