Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, just getting started είπε

Προς το παρόν το έχω αφήσει να τρέχει TM5 (1usmus v3 config), να βάλω μήπως κάποιο άλλο config? Δεν βρίσκω πώς να αλλάξω πόσα cycles κάνει, γιατί τελειώνει γρήγορα 😂

image.jpeg.b533452e3c04946158bc6c238210bed4.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτρεξα 1 ώρα 1usmus γιατί δεν είχα πιο πολύ χρόνο, και μετά μια ώρα extreme anta, χωρίς errors στα 3800-16-19-21-38. Υπάρχει καμία προτίμηση μεταξύ των 2?

Στα 3866 λίγο αφού μπει windows, αρχίζει τα whea, οπότε δεν νομίζω να το προσπαθήσω εφόσον δεν είμαι άνετος να δώσω πάνω από 1.42v.

Δεν έχω πιο πολύ χρόνο ρε γμτ να τρέξω 25-30 κύκλους εκτενή stress tests, οπότε τα κόβω αν είναι να φύγω/κάνω κάτι άλλο.

Εσείς τα αφήνετε να τρέχουν και φεύγετε δηλαδή? 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, just getting started είπε

Έτρεξα 1 ώρα 1usmus γιατί δεν είχα πιο πολύ χρόνο, και μετά μια ώρα extreme anta, χωρίς errors στα 3800-16-19-21-38. Υπάρχει καμία προτίμηση μεταξύ των 2?

Στα 3866 λίγο αφού μπει windows, αρχίζει τα whea, οπότε δεν νομίζω να το προσπαθήσω εφόσον δεν είμαι άνετος να δώσω πάνω από 1.42v.

Δεν έχω πιο πολύ χρόνο ρε γμτ να τρέξω 25-30 κύκλους εκτενή stress tests, οπότε τα κόβω αν είναι να φύγω/κάνω κάτι άλλο.

Εσείς τα αφήνετε να τρέχουν και φεύγετε δηλαδή? 😂

Τα whea δεν ειναι απο τις μνημες αλλα απο το if.  Οι μνημες σου μια χαρα ειναι εφοσον  βγαζεις τα τεστ αυτα ,απλα μετα τα memory tests πρεπει να στρεσαρεις και if και imc με καποιο stress test. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, akoinonitos said:

Τα whea δεν ειναι απο τις μνημες αλλα απο το if.  Οι μνημες σου μια χαρα ειναι εφοσον  βγαζεις τα τεστ αυτα ,απλα μετα τα memory tests πρεπει να στρεσαρεις και if και imc με καποιο stress test. 

Αααα οκ, από ότι κατάλαβα όμως δεν υπάρχει κάποιο stress test που στοχεύει αποκλειστικά σε αυτό?

Οπότε ούτε έχει νόημα να δοκιμάζω με ~22-24-24-48 timings μιας και το load μετά στον imc θα είναι μικρότερο?

Να δοκιμάσω κάποιο old school prime 95 large ffts/blend?

Έχω σπαμμαρει ερωτήσεις, σόρρυ 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, just getting started είπε

Αααα οκ, από ότι κατάλαβα όμως δεν υπάρχει κάποιο stress test που στοχεύει αποκλειστικά σε αυτό?

Οπότε ούτε έχει νόημα να δοκιμάζω με ~22-24-24-48 timings μιας και το load μετά στον imc θα είναι μικρότερο?

Να δοκιμάσω κάποιο old school prime 95 large ffts/blend?

Έχω σπαμμαρει ερωτήσεις, σόρρυ 😂

Εκει που εχεις whea δεν πολυ εχει νοημα να προσπαθησεις ,λογικα θα τα εχεις οτι και να κανεις.

Μεινε οπως εισαι

κατεβασε το  ycruncher και κανε enable ολα τα test να τα τρεξει

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, just getting started είπε

Στα 3866 λίγο αφού μπει windows, αρχίζει τα whea,

Για τα WHEA μπορείς να ανεβάσεις Vsoc, CPU_VDD1.8, VDDG_IOD.

Όχι απαραίτητα και τα 3, κάποιο από τα 3 μπορεί να κάνει τη δουλειά.

Στον 5600 που είχα π.χ για 3933 και 4000 ήθελα περισσότερο CPU_VDD1.8,  στο 1.85V και 1,92V αντίστοιχα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 minutes ago, akoinonitos said:

Εκει που εχεις whea δεν πολυ εχει νοημα να προσπαθησεις ,λογικα θα τα εχεις οτι και να κανεις.

Μεινε οπως εισαι

κατεβασε το  ycruncher και κανε enable ολα τα test να τα τρεξει

Λογικά όντως, με βλέπω μόνο "εγκυκλοπαιδικά" να προσπαθήσω για παραπάνω fclk.

Σίγουρα θα δοκιμάσω και y-cruncher πάντως!

50 minutes ago, kkatzos said:

Για τα WHEA μπορείς να ανεβάσεις Vsoc, CPU_VDD1.8, VDDG_IOD.

Όχι απαραίτητα και τα 3, κάποιο από τα 3 μπορεί να κάνει τη δουλειά.

Στον 5600 που είχα π.χ για 3933 και 4000 ήθελα περισσότερο CPU_VDD1.8,  στο 1.85V και 1,92V αντίστοιχα.

Ευχαριστώ! Εντωμεταξύ το cpu_vdd1.8 ούτε στο memtesthelper δεν το ανέφεραν, θα το δοκιμάσω σίγουρα.

Και κάτι τελευταίο, μιας και θα λείπω διακοπές για λίγες μέρες, διαβάζοντας προς τα πίσω το thread είδα για το διαφορετικό tPHYRDL. Είναι και εμένα 26 και 28. Πώς το λύνουμε αυτό για να είναι ίδιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, just getting started είπε

διαφορετικό tPHYRDL. Είναι και εμένα 26 και 28.

GDM off + 2T θέλεις

Αν έχεις ήδη αρκετό CLDO_VDDP ο κανόνας για να έχεις χαμηλό tPHYRDL χωρίς mismatch πάει κάπως έτσι:

GDM off + 1T για μονό CL

GDM on + 1T για ζυγό CL αλλά σε υψηλές συχνότητες μπορεί να χρειαστεί και GDM off + 2T

 (Το GDM off + 2T μπορεί με τη σειρά του να χρειαστεί λίγο ψάξιμο για να είναι σταθερό.)

Σχεδόν 1ns διαφορά υπέρ του σωστά στημένου συστήματος είχα:

GDM on + 1T + tPHYRDL mismatch

cachememPBO3800C16tPHYRDL-28.png.4439d22d56815cb414e775fc0bb31b34.png

---------------------------------------------------

GDM off + 2T + tPHYRDL 26/26

cachememPBO380016-16-14.png.e62f2287e97ad8add4dc4890de4c5c1c.png

 

1 ώρα πριν, just getting started είπε

Εντωμεταξύ το cpu_vdd1.8 ούτε στο memtesthelper δεν το ανέφεραν,

https://www.overclock.net/threads/official-amd-ryzen-ddr4-24-7-memory-stability-thread.1628751/page-359?post_id=28770328#post-28770328

https://www.overclock.net/threads/official-amd-ryzen-ddr4-24-7-memory-stability-thread.1628751/page-611?post_id=28866127#post-28866127

Στο memtesthelper ποτέ δε βρήκα ούτε ένα tip να με βοήθησε. Ίσως ήμουν προχωρημένος .. ίσως είναι άσχετοι αυτοί ;)

Επεξ/σία από kkatzos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω τώρα αν είσαι κινητή εγκυκλοπαίδεια για ddr4 OC και τα θυμάσαι αυτά, ή αν κάνεις γρήγορες αναζητήσεις και βρίσκεις τέτοια threads 😂

Όπως και να έχει, ξεκινάω διάβασμα.

Πάντως λίγο ακραίο ότι μικρές αλλαγές μπορεί να έχουν μετρήσιμη διάφορα πχ στο cyberpunk που δοκιμάζω, πέρα από Aida.

Στην πλατεία κάτω από το διαμέρισμα του V, από 46 fps που μπορεί να έπεφτε με 3200cl16, τώρα δεν βλέπω κάτω από 59. Χαοτική διαφορά, και δεν είναι placebo. Ακόμα και στα ίδια fps φαίνεται η διαφορά στο ποντίκι και στα ms του average PC latency, που από 65+ είναι =<50 τώρα. Από unplayable, οριακά playable.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι για κάποιες συμβουλές όσο αφορά την B550I Aorus Pro AX 1.1 μητρική που έχω:

Άλλαξα κουτί και τα μετέφερα όλα σε ένα Lzmod a24-v5 2.0 case που πήρα μέσα από το Insomnia. Πριν είχα έναν 5900X B0 stepping και έβαλα έναν 5800X B2 stepping. Είμαι στο F15 bios (AGESA ComboV2 1.2.0.5) με 2X32gb Crucial Ballistix στα 3733mhz. Το Ryzen Master έδωσε suggested setting -29,-29,-29,-26,-29,-29,-29,-25 για το curve optimiser και εγώ έβαλα στο BIOS -25,-25,-25,-20,-25,-25,-25,-20 και μέχρι στιγμής όλα καλά. Πήγα από 6800 στα 7015 στο CPUZ benchmark και πλέον οι μαξ θερμοκρασίες είναι 68-70 Κελσίου. Είμαι με PPT 120, TDC 75 και EDC 100 στο ECO mode setting.

Μείωσα χειροκίνητα και το VSoc σε 1.1 (τα screenshot είναι από auto setting της μητρικής που έδινε 1.2) και όλα φαίνονται οκ και σταθερά. Δεν ξέρω αν έχει νόημα να το πουσάρω άλλο αυτό το PCάκι μιας και το θέλω σταθερό/βράχο. Έχω και μια Nvidia A2000 με ένα custom cooler 1 slot από χαλκό και αυτή η κάρτα είναι undervolted. Αν κάποιος έχει κάποια συμβουλή στο να μειώσω κάποια volt ή να αλλάξω κάποια ρύθμιση, όλα ευπρόσδεκτα.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω και που με καίει πιο πολύ, είναι αν έχει νόημα να μεταβώ σε πιο πρόσφατο BIOS και αν θα δω κάτι καλύτερα με πιο καινούργιο AGESA.

Δεν έχω θέματα έτσι όπως είναι με USB ή κρακάρισμα στον ήχο που αναφέρουν συχνά άλλοι χρήστες. Ο 5900X B0 που είχα ήταν τρομακτικά δύστροπος με το curve optimiser σε οποιαδήποτε ρύθμιση ενώ ο συγκεκριμένος 5800X B2 φαίνεται πολύ πιο σταθερός και το σύστημα πολύ πιο σφαίρα γενικότερα, δεν τρώει άκυρα κολλήματα.

5800X B2 + 2X32gb Crucial Ballistix.jpeg

Lzmod a24-v5 2.0 01.jpg

Lzmod a24-v5 2.0 02.jpg

Nvidia A2000 Single Slot cooler.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, PadPoet είπε

Μείωσα χειροκίνητα και το VSoc σε 1.1

Τώρα να σου πω ότι και στο ~1.0V μπορεί να είσαι OK...

Θυμάμαι ότι ο 5600 B2 (καλός IMC) μου ήθελε ~1V για 3800.

Ταυτόχρονα με μείωση του ProcODT στο 36.9Ω εννοείται

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, kkatzos said:

Τώρα να σου πω ότι και στο ~1.0V μπορεί να είσαι OK...

Θυμάμαι ότι ο 5600 B2 (καλός IMC) μου ήθελε ~1V για 3800.

Ταυτόχρονα με μείωση του ProcODT στο 36.9Ω εννοείται

Ναι στο Reddit μου είπανε ότι ακόμα και 1.00 ή και 1.05 μπορεί να είμαι οκ. Απλά με 1.1 είσαι σίγουρος ότι είσαι οκ. Πάντως 1.2 που έδινε αυτόματα δεν ήθελε σίγουρα.

Μου είπε ένας στο Reddit τα παρακάτω όσο αφορά το ProcODT:

"With that kit at those settings, anywhere from 36-60 is fine for procODT. The Micron DDR4 ICs aren't very sensitive to the termination resistance and it has little impact on stability except at edge cases. Something like Samsung b-die, I'd definitely lower it to 40ohms or lower, but there's not really any need for your configuration, especially if it's stable and passing memory tests."

Edit: Διάβασα χθες ότι το AGESA 1.2.0.3c δίνει το καλύτερο performance σε οτιδήποτε εκτός X3D chip (5700X3D/5800X3D) και ότι αμέσως μετά πάει το 1.2.0.6. Αν ισχύουν αυτά δεν ξέρω αν και το πιο παλιό BIOS για την μητρική μου (1.1 version) είναι το F14 με AGESA 1.2.0.4A

https://www.gigabyte.com/Motherboard/B550I-AORUS-PRO-AX-11/support#support-dl-bios

Επεξ/σία από PadPoet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, PadPoet είπε

Μου είπε ένας στο Reddit τα παρακάτω όσο αφορά το ProcODT:

Στα 3733 τα δικά μου B-Die Dual Rank έχω 28,2Ω ProcODT.

Το 36,9Ω που σου λέω είναι το στάνταρ-δουλεύει-στα-πάντα στις Gigabyte. Πάντα βάζουμε το χαμηλοτερο ProcODT, με το οποίο είμαστε σταθεροί. Αυτό με τη σειρά του μας επιτρέπει να χαμηλώσουμε και το Vsoc και να έχουμε χαμηλότερες θερμοκρασίες, κατανάλωση και υψηλότερο boost clock.

41 λεπτά πριν, PadPoet είπε

Edit: Διάβασα χθες ότι το AGESA 1.2.0.3c δίνει το καλύτερο performance σε οτιδήποτε εκτός X3D chip (5700X3D/5800X3D) και ότι αμέσως μετά πάει το 1.2.0.6. Αν ισχύουν αυτά δεν ξέρω αν και το πιο παλιό BIOS για την μητρική μου (1.1 version) είναι το F14 με AGESA 1.2.0.4A

Αυτά είναι βλακείες.

Βάλε το τελευταίο bios που δεν περιέχει τα security mitigations. To F17 πρέπει να είναι για τη μητρική σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...