Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, nickk0kkav είπε

Οταν παω σπιτι θα στειλω εγω ενα zen tumings . Δοκιμασα απο gd on να παω 2T και το tPHYRDL πηγε και σε εμενα 26 απο 28 αλλα το aida ηταν σταθερα 3 με 3,5ns μεγαλυτερο σε σχεση με το gd on !!! 

(3866 16 15 15 15 31 46)

Δε γίνεται αυτό. Κάτι άλλο συμβαίνει.

Έλεγξες για mismatch; Errors;

Αρχικά ... με tRCDRD = 15 (και τα υπόλοιπα primary timings) δεν είχες πραγματικά 15 αλλά 16. 16άρια τα είχες γιατι είχες GDM = on οπότε σιωπηλά τα στρογγυλοποιούσε σε 16. Ακόμα και αν φαίνονται 15.

Ως εκ τούτου μάλλον δε σηκώνουν tRCDRD σε πραγματικό 15, κάτι που έγινε όταν το γύρισες σε 2Τ, οπότε και σου κάνει κόλπα το latency.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, nickk0kkav είπε

Οντως 2 cl ειναι πολυ , πιο πολυ απο περιεργεια αν το δοκιμασεις να δεις το μεγιστο που πιανουν οι ram σου (και  μητρικη / cpu )

 

Παντως υποθετικα ισως καταφερεις να κρατησεις το cl αν ανεβασεις trcdrd ή χαλαρωσεις αλλα timings

 

Παντως λογικα σε αποδοση απο εδω και περα δεν θα κερδισεις τιποτα ουσιαστικο  με δεδομενο το χρονο που θα χρειαστεις για τις δοκιμες 

 

 

--‐--------

 

Οταν παω σπιτι θα στειλω εγω ενα zen tumings . Δοκιμασα απο gd on να παω 2T και το tPHYRDL πηγε και σε εμενα 26 απο 28 αλλα το aida ηταν σταθερα 3 με 3,5ns μεγαλυτερο σε σχεση με το gd on !!! 

(3866 16 15 15 15 31 46)

Εχεις δικιο οτι δεν προκειται να παρω κατι με 60 mhz στη μνημη, σε σχεση με την ταλαιπωρια παντα.

Μαλλον καλυτερα να σπρωξω λιγο ακομα το bclk ωστε να παρω 15 mhz ram και καμμια 30αρια στο cpu. Για κατι σε 4625 -4150.

Το καλο του 5500 ειναι οτι πολυ δυσκολα throttlarei ειδικα με -30 CO που τον εχω. Δηλαδη με τα ιδια settings o 5600g παντα ηταν 50-100 mhz κατω απο τα μεγιστα. Αυτος ειναι κολλημενος στο τερμα cinebench 23  μισαωρο.

Mono  στο ycruncher throttlarei λιγο σε καποια τεστ.

Η ψυκτρα μου φτανει 92 peak με ycruncher .

Στο cinebench 23 βεβαια παει μεχρι 81-82 oποτε εχω λογικα περιθωρια για 0.03-0.04 στο cpu voltage.

Επεξ/σία από The__Blade
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4620  core  4155 ram

Φαίνεται σταθερό θα το τσιτώσω μέχρι αύριο σερί

 

CB20 4620-4155.JPG

CB23 4620 4155.JPG

πρέπει να δοκιμάσω και 2t για να μαζέψω το tPHYRDL αν και δεν  βλέπω διαφορά προς τα κάτω με τα 4135 που το κρατούσε 26...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/1/2023 στις 8:47 ΜΜ, kkatzos είπε

Δε γίνεται αυτό. Κάτι άλλο συμβαίνει.

Έλεγξες για mismatch; Errors;

Αρχικά ... με tRCDRD = 15 (και τα υπόλοιπα primary timings) δεν είχες πραγματικά 15 αλλά 16. 16άρια τα είχες γιατι είχες GDM = on οπότε σιωπηλά τα στρογγυλοποιούσε σε 16. Ακόμα και αν φαίνονται 15.

Ως εκ τούτου μάλλον δε σηκώνουν tRCDRD σε πραγματικό 15, κάτι που έγινε όταν το γύρισες σε 2Τ, οπότε και σου κάνει κόλπα το latency.

 

Σε gd on εχει περασει 20 κυκλους tm5 1usmus, σε t2 δεν εκανα κανενα τεστ . Δεν ειχα διαβασει οτι το gd on επηραζει τα αλλα πρωτευοντα εκτος απο το cl . Για αλλα δευτερευοντα το ξερω 

 

Με εβαλες σε σκεψη γυρναω τα timings σε 16 και ξανακοιταω gd on / t2 

 

Φυσικα οποιαδηποτε προταση καλοδεχουμενη

ZenTimings_Screenshot3866.png

Επεξ/σία από nickk0kkav
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Μπορει να ειχες μονό tRCDRD και το GDM on αθόρυβα να σου το εκανε ζυγό προς τα πανω.

Για να είμαστε στο σωστό:

Εδώ ήμουν τότε

ANWMALIA.png.9c07971fa1fc0e6b69293968d9f46e1c.png

Εδώ είμαι τώρα

ZenTimings_Screenshot.png.fd52dc6ca109cdaee63e761ccc9ebaf6.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Εδώ είμαι τώρα

tRCDRD 19 και tRP 13 βλέπω

άρα σου τα κάνει

20 και 14 αντίστοιχα οπότε με το 2Τ θα δεις βελτίωση σε πολλούς τομείς ΑΝ το σταθεροποιήσεις.

38 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Πώς διάλο ήμουν κοντά 8 μήνες 3800/16 gdm off, error free, δεν ξέρω.

tRCDRD = 20 το έχεις ενώ το 19 δεν το έχεις

επιβεβαιώνεται από το:

39 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

ακόμα και με 1.44 πήζει στα 6ρια

6άρι και 12άρι είναι κλασικά "IMC αρνείται να δουλέψει τόσο χαμηλά το tRCDRD"

Το αυξημένο Vdimm μόνο σε B-Die βοηθάει. Ίσως με παραπάνω Vsoc ή άλλες αντιστάσεις.

ΑΛΛΑ

αν θες να δοκιμάσεις για tPHYRDL 26/26 στα 3800 μπορείς να βάλεις μονό CL (17 π.χ.) + GDM off + 1T

 

6 λεπτά πριν, The__Blade είπε

Πιστεύεις να πάω την μνήμη 1.55 v για 24/7 είναι πιθανό να παραδώσει; Είναι Hynix DJR/CJR  ή ένα καινούριο που κάπου διάβασα ότι βγήκε.

το κουτί μου έχει καλό airflow αλλά δεν έχουν temp σενσορ για να βλέπω θερμοκρασίες

PS δεν πρόκειται να ζητήσω ρέστα σε κανέναν για την γνώμη του αν τις πάρω στο χέρι, έχω lifetime εγγύηση άλλωστε.

Πολλά είναι τα 1.55V για 24/7.

Οι Hynix είναι ευαίσθητες στη θερμοκρασία από την άποψη ότι σε τόσο υψηλές τάσεις όταν ανοίξει ο καιρός και η Ambient temp ανέβει θα βγάζουν errors.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kkatzos είπε

tRCDRD 19 και tRP 13 βλέπω

άρα σου τα κάνει

20 και 14 αντίστοιχα οπότε με το 2Τ θα δεις βελτίωση σε πολλούς τομείς ΑΝ το σταθεροποιήσεις.

1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

Πώς διάλο ήμουν κοντά 8 μήνες 3800/16 gdm off, error free, δεν ξέρω.

tRCDRD = 20 το έχεις ενώ το 19 δεν το έχεις

επιβεβαιώνεται από το:

1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

ακόμα και με 1.44 πήζει στα 6ρια

6άρι και 12άρι είναι κλασικά "IMC αρνείται να δουλέψει τόσο χαμηλά το tRCDRD"

Το αυξημένο Vdimm μόνο σε B-Die βοηθάει. Ίσως με παραπάνω Vsoc ή άλλες αντιστάσεις.

ΑΛΛΑ

αν θες να δοκιμάσεις για tPHYRDL 26/26 στα 3800 μπορείς να βάλεις μονό CL (17 π.χ.) + GDM off + 1T

Θα το γυρίσω σε 20+14 και θα δοκιμάσω πάλι με 1.44 και 2Τ/off, να δούμε τί θα πιάσω.

Σε 3800, πια, τρώω WHEA, δεν ξέρω γιατί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, το πήρε και φαίνεται πως είναι οκ.

Είδα βελτίωση σε AIDA, δείχνει σταθερό, τώρα δοκιμές για μερικές μέρες.

ZenTimings_Screenshot.png.11c2f8bebbafb797856fbbe7b739d7b4.png

26 και στα δύο stick, εξαιρετικά.

Ευχαριστώ, και πάλι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα σε εμενα ΔΕΝ φταινε τα primary , κατι αλλο κολλαει στα timings για 2T . Εκανα δοκιμες με  cl 16 16 16 16 32 48 ακομα και με 16 16 16 34 50 και μου βγαζει λαθος 2 στο tm5 απο το 1ο κυκλο . Το latency σε aida κλασικα σε 3 - 3,5 ns αν και ενα run στα τοσα εβγαινε κανονικα  επιπεδο gd on  (unstable ... )

 

Οι αντιστασεις παιζουν ρολο στο stability ? Τα 3 set up  τα ειχα στο 63 και τα drive strength δοκιμασα 40 20 20 24 και 60 20 20 24 .  B dies double rate 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 19άρι tRCD GDM on (σε ένα τέλειο σύμπαν που τα tPHYRDL δεν έχουν Missmatch και είναι 26/26) θα είναι λιγο ποιο γρήγορο απο το 20άρι tRCD GDM off

Ας πούμε οτι το GDM κάνει τους μονούς αριθμούς να είναι σαν ζυγοί (19 = 19.5, ούτε 19 ούτε 20)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν έχουμε και λέμε: Αναβάθμισα σε 5700x απο 2700x. 

Προφανώς με το που αλλάζεις το cpu κάνει factrory reset το bios, μικρό το κακό το ήξερα και κράτησα τις ρυθμίσεις σε φωτο πριν αλλάξω το cpu. 

To θέμα είναι ότι με καινούργιο cpu δεν μπορώ να κάνω disable το GDM, με το που το βάζω disable δεν bootαρει το pc Και θέλει clear cmos για να επανέλθει, ενώ με το παλιό το είχα disable χωρίς θέμα. 

Καμιά ιδέα γιατί έχει μουλαρώσει ? 

Θα πειράζατε κάτι απο τα παρακάτω? 

image.png.fe023535e68178a57526b0fdf3d1104b.png

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, leros2004 είπε

Λοιπόν έχουμε και λέμε: Αναβάθμισα σε 5700x απο 2700x. 

Προφανώς με το που αλλάζεις το cpu κάνει factrory reset το bios, μικρό το κακό το ήξερα και κράτησα τις ρυθμίσεις σε φωτο πριν αλλάξω το cpu. 

To θέμα είναι ότι με καινούργιο cpu δεν μπορώ να κάνω disable το GDM, με το που το βάζω disable δεν bootαρει το pc Και θέλει clear cmos για να επανέλθει, ενώ με το παλιό το είχα disable χωρίς θέμα. 

Καμιά ιδέα γιατί έχει μουλαρώσει ? 

Θα πειράζατε κάτι απο τα παρακάτω? 

image.png.fe023535e68178a57526b0fdf3d1104b.png

Μπορει να θελει αλλες τιμες σε procodt / clkdrvstr κτλ ολη η τετραδα και setup . 

Στο intermet προτεινουν  τα str 60 20 20 24 και τα setup 63 63 63 (για procodt δεν εχω ιδεα ) . Παρολα αυτα εγω ποτε δεν εκανα boot σε 1t με 3800 + βεβαια και το 2t δε μπορεσα να το σταθεροποιησω ποτε οποτε καταλαβαινεις :P

-------

Το tfaw πρεπει ειναι τεραστιο δοκιμασε 16 . Γενικα το ελαχιστο που το βαζεις ειναι 4 * trdds ή trddl οποιο ειναι χαμηλοτερο . Γενικα αυτα πανε 4 4 16 ή 4 6 16 (trdds / trddl / tfaw η σειρα ) το trddl στο 5 μου φαινεται λιγο περιεργο δε λεω οτι ειναι λαθος . Για εντελως safe 6 /6 /24 αλλα θα δοκιμαζα 4/6 /16 . Σημαντικα timings για gaming αυτα 

 

Τα twtrs / twtrl πανε 4 / 12 ή 4 / 10 ή πιο extreme 4/8 . Θελει ρευμα μπορει να μην πολυαξιζει αλλα το πρωτο απο 5 πηγαινε το 4 ετσι κι αλλιως 

 

Επισης το βασικοτερο ανεβασε trfc και τωρα που εχεις ryzen 5000 δοκιμασε να ανεβασεις ταχυτητα / infinity fabric . Μεχρι 3800 / 1900 θα σε παει 100% αλλα αν αφησεις cl14 θα θελει ρευμα γυρω στο 1.5 (που ειναι καπως οριακο ) και αν φτανεις μεχρι εκει . Με gd on παντα . Ισως πρεπει να κανεις το cl 16 αλλα εχω στη θεση σου θα διορθωνα tfaw και θα ξεκαρα μεχρι που μπορεις να φτασεις αλλαζοντας μονο ταχυτητα / flck / trfc / ρευμα αφηνοντας τα αλλα timings . Και trdrdscl / twrtwrscl βαλτα στο 4 αν ειναι για μεγαλυερη ταχυτητα καλυτερα και μετα τα ξανακατεβαζεις αν σε περνει στο 3 πρωτα και μετα στο 2

 

 

 

 

Επεξ/σία από nickk0kkav
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...