Προς το περιεχόμενο

Επιστροφή a6000 και αποζημίωση


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το ξαναείπα και μερικές σελίδες πίσω , η SONY είναι σκιά του εαυτού της πριν 10-15 χρόνια θα είχε ποιο προσεγμένο προϊόν με καλύτερη ποιότητα κατασκευής χωρίς ελαττώματα υπερθερμανσης και θα ήταν ποιο δεκτική σε παράπονα των πελατών.

 

 

Μετά το "κινέζικο τσουνάμι" αναγκάστηκε να ρίξει ποιότητα και τιμές και έγινε μια εταιρία της σειράς.

Ναι ναι πολύ χάλια... κανένας δεν την προτιμάει πάρα μόνο αυτοί που θέλουν να γλυτώσουν χρήματα κ δεν τους ενδιαφέρει η ποιότητα... Για κλείσιμο πάει...

Έ ρε τι άλλο θα ακούσουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 169
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι ναι πολύ χάλια... κανένας δεν την προτιμάει πάρα μόνο αυτοί που θέλουν να γλυτώσουν χρήματα κ δεν τους ενδιαφέρει η ποιότητα... Για κλείσιμο πάει...

Έ ρε τι άλλο θα ακούσουμε

 

Ξαναδιαβασε προσεκτικα, λεξη λεξη τι ειπε ο jgeorgiou κατα προτιμηση χωρις γυαλια sony. Δεν υπαρχει ουτε ενα σημειο που  να αναφερετε σε αυτα που λες. Ακομα και εαν το εκανε ομως, το οτι εχει ριξει τη ποιοτητα και την εξυπηρετηση δε συνεπαγετε οτι δε θα τη προτιμαει ο κοσμος, το ενα δηλαδη δεν αποκλειει το αλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναδιαβασε προσεκτικα, λεξη λεξη τι ειπε ο jgeorgiou κατα προτιμηση χωρις γυαλια sony. Δεν υπαρχει ουτε ενα σημειο που  να αναφερετε σε αυτα που λες. Ακομα και εαν το εκανε ομως, το οτι εχει ριξει τη ποιοτητα και την εξυπηρετηση δε συνεπαγετε οτι δε θα τη προτιμαει ο κοσμος, το ενα δηλαδη δεν αποκλειει το αλλο.

 

Μια χαρα το διαβασα κ δεν εχει καμια σχεση με την πραγματικοτητα. Ειδικα για τις τιμες, μιας κ το συστημα sony δεν ειναι καθολου μα καθολου φτηνο. Μακαρι να ηταν. Αντικειμενικα κ χωρις γυαλια sony.

Επισης το οτι την προτιμαει ο κοσμος οπως λες φυσικα κ δεν λεει κατι. Οτι την προτιμουν φωτογραφοι και prosumers κατι λεει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και λεει, τι προτιμουν γιατι κανει σωστα αυτο που τους ενδιαφερει να κανει σωστα. Αυτο δεν αναιρει το γεγονος οτι η υπερθερμανση ειναι προβλημα και οτι βγηκε ετσι εις γνωση της εταιριας. Ουτε αναιρε το γεγονος οτι η εταιρια εχει χασει την αιγλη που διακιολογημενα ειχε στο παρελθον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

προσωπικά ήμουν "οπαδός" της ποιότητας SONY , πριν 15-20 χρόνια έπαιρνα με "κλειστά" μάτια τα προϊόντα της γιατί ήξερα ότι ήταν τα καλύτερα. Αυτό χάθηκε , δεν είναι πλέον ότι η  "mercedes" για τα αυτοκίνητα. Το ξέρουν και οι ίδιοι και έχουν αναγκαστεί να έχουν ανταγωνιστικές τιμές όταν παλιά απλά πουλούσε ακριβότερα από όλους χωρίς σκέψη και όλοι ξέραμε ότι είναι ακριβότερη γιατί απλά έχει το καλύτερο προιόν.

 

 

teobot

προφανώς είσαι νεότερος γι'αυτό δεν καταλαβαίνεις τι λέω. Αν αγόραζες προϊόντα της τα '90 θα το καταλάβαινες αμέσως. Το ξέρω ότι σε νεότερους αυτά φαίνονται "περίεργα".

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και λεει, τι προτιμουν γιατι κανει σωστα αυτο που τους ενδιαφερει να κανει σωστα. Αυτο δεν αναιρει το γεγονος οτι η υπερθερμανση ειναι προβλημα και οτι βγηκε ετσι εις γνωση της εταιριας. Ουτε αναιρε το γεγονος οτι η εταιρια εχει χασει την αιγλη που διακιολογημενα ειχε στο παρελθον.

Το θεμα της υπερθερμασης απο οτι βλεπεις δεν το αντιμετωπιζουν ολοι με τον ιδιο τροπο. Οι περισσοτεροι το θεωρουν λεπτομερεια κ καποιοι δυσλειτουργια.

Κ για ποια αιγλη του παρελθοντος μιλαμε; Στην μετα Μινολτα εποχη, μονο τα τελευταια χρονια προσπαθει να μπει σφηνα αναμεσα σε Canikon κ ακομη στην προσπαθεια ειναι...

προσωπικά ήμουν "οπαδός" της ποιότητας SONY , πριν 15-20 χρόνια έπαιρνα με "κλειστά" μάτια τα προϊόντα της γιατί ήξερα ότι ήταν τα καλύτερα. Αυτό χάθηκε , δεν είναι πλέον ότι η  "mercedes" για τα αυτοκίνητα. Το ξέρουν και οι ίδιοι και έχουν αναγκαστεί να έχουν ανταγωνιστικές τιμές όταν παλιά απλά πουλούσε ακριβότερα από όλους χωρίς σκέψη και όλοι ξέραμε ότι είναι ακριβότερη γιατί απλά έχει το καλύτερο προιόν.

 

 

teobot

προφανώς είσαι νεότερος γι'αυτό δεν καταλαβαίνεις τι λέω. Αν αγόραζες προϊόντα της τα '90 θα το καταλάβαινες αμέσως. Το ξέρω ότι σε νεότερους αυτά φαίνονται "περίεργα".

 

Για φωτογραφικα προιοντα μιλαμε ή γενικα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και το αντιμετωπιζουν διαφορετικα, αφου για τους πλειστους χρηστες της η κυρια χρηση της ειναι η φωτογραφια και σε αυτο το τομεα αριστευει.

Η sony δε κατεσκευαζει/ε μονο φωτογραφικες μηχανες. Δραστηροποιουταν σε πολλους τομεις και στους περισσοτερους ηταν σχεδον οτι καλυτερο μπορουσες να αγορασεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προφανώς η Sony κρυβεται πισω απο το μεγεθος της προβαλοντας "επιχειρηματα" για να καλυφθει. Το ιδιο κανει και ο καθε εμπλεκόμενος σε μια διαμαχη. Δεν σημαινει βεβαιως οτι ολα αυτα τα "επιχειρηματα" ευσταθουν.

 

Κι επειδη δεν εχει σημασια τι λεω εγω, εσεις ή οποιος αλλος, να ξαναβαλω το τι προβλεπει ο νομοθετης:

 

---

 

 

Ν.3043/2002

 

Αρθρο 535

....

4) Δεν εχει την ποιοτητα ή την απόδοση που ο αγοραστης ευλόγως προσδοκά απο πράγματα της ίδιας κατηγορίας, λαμβανοντας υποψην και τις δημοσιες δηλωσεις του πωλητη, του παραγωγού ή του αντιπροσωπου του...

 

---

 

"...που ο αγοραστης ευλόγως προσδοκά απο πράγματα της ίδιας κατηγορίας..."

 

Λαμβανοντας υποψην οτι μονο η Sony αντιμετωπιζει τετοιο προβλημα σε αυτο τον βαθμο σε ολη την κατηγορια, μπορουμε με ασφάλεια να πουμε οτι ειναι υπολογη σε αποζημιωση του καταναλωτη που ευλογως αναμενει προιον με αποδοση τουλαχιστον αντιστοιχη με τα υπολοιπα. Το γεγονος της τεραστιας διαφορας με μεγαλους περιορισμους στην διαρκεια του βιντεο θα επρεπε να επισημαινεται ξεκαθαρα στον καταναλωτη και οχι να υποκρυπτεται σε υποσημειωσεις.

 

Το εαν καποιος βεβαια εχει την διαθεση, το κουραγιο, τον χρονο και το χρημα για να κυνηγησει την υποθεση δεν αφορα το δικιο ή το αδικο, το νομιμο ή μη.

 

Τα υπολοιπα που λετε ειναι απλα προσωπικες αποψεις που δεν εχουν σχεση με την ισχυουσα νομοθεσια

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ν.3043/2002

 

Αρθρο 535

....

4) Δεν εχει την ποιοτητα ή την απόδοση που ο αγοραστης ευλόγως προσδοκά απο πράγματα της ίδιας κατηγορίας, λαμβανοντας υποψην και τις δημοσιες δηλωσεις του πωλητη, του παραγωγού ή του αντιπροσωπου του...

 

---

 

"...που ο αγοραστης ευλόγως προσδοκά απο πράγματα της ίδιας κατηγορίας..."

 

Λαμβανοντας υποψην οτι μονο η Sony αντιμετωπιζει τετοιο προβλημα σε αυτο τον βαθμο σε ολη την κατηγορια, μπορουμε με ασφάλεια να πουμε οτι ειναι υπολογη σε αποζημιωση του καταναλωτη που ευλογως αναμενει προιον με αποδοση τουλαχιστον αντιστοιχη με τα υπολοιπα. Το γεγονος της τεραστιας διαφορας με μεγαλους περιορισμους στην διαρκεια του βιντεο θα επρεπε να επισημαινεται ξεκαθαρα στον καταναλωτη και οχι να υποκρυπτεται σε υποσημειωσεις.

 

Τα υπολοιπα που λετε ειναι απλα προσωπικες αποψεις που δεν εχουν σχεση με την ισχυουσα νομοθεσια

 

Προσωπική άποψη είναι και το να γνωρίζεις την νομοθεσία αλλά να την παρουσιάζεις όπως σε βολεύει  για να οδηγήσεις σε λανθασμένα συμπεράσματα. Όλη η παράγραφος λοιπόν λέει

 

 

4. δεν έχει την ποιότητα ή την απόδοση που ο αγοραστής ευλόγως προσδοκά από πράγματα της ίδιας κατηγορίας, λαμβάνοντας υπόψη και τις δημόσιες δηλώσεις του πωλητή, του παραγωγού ή του αντιπροσώπου του, στο πλαίσιο ιδίως της σχετικής διαφήμισης ή της επισήμανσης, εκτός αν ο πωλητής δεν γνώριζε ούτε όφειλε να γνωρίζει τη σχετική δήλωση

Επεξ/σία από teobot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλεπω που το υπολοιπο της παραγραφου αναιρει αυτο λεω....!!!

 

Επισης ΕΓΩ δεν παρουσιάζω τιποτε.

 

ΕΓΩ εβαλα εξ αρχης ολη την νομοθεσια και ειπα διαβαστε την και εβαλα και ολα τα σχετικα link για να αποκτησει ο καθενας την δικη του αποψη. Δεν θα τα ξαναβαζω σε καθε αναρτηση μου.

 

Οποτε πριν να πεις κουβεντες κατσε διαβασε. Αντε με τον καθενα μιγιαγκιχτο που ψαχνει αφορμη εδω μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλεπω που το υπολοιπο της παραγραφου αναιρει αυτο λεω....!!!

 

Επισης ΕΓΩ δεν παρουσιάζω τιποτε.

 

ΕΓΩ εβαλα εξ αρχης ολη την νομοθεσια και ειπα διαβαστε την και εβαλα και ολα τα σχετικα link για να αποκτησει ο καθενας την δικη του αποψη. Δεν θα τα ξαναβαζω σε καθε αναρτηση μου.

 

Οποτε πριν να πεις κουβεντες κατσε διαβασε. Αντε με τον καθενα μιγιαγκιχτο που ψαχνει αφορμη εδω μεσα.

 

Οταν αναπαραγεις κατι κομμενο κ ραμμενο ειναι κατα το δοκουν παρουσιαση. Κ μια χαρα τα βαζεις σε καθε σου αναρτηση, οπως το εβαλες κ στην τελευταια κ σε προηγουμενες, απλα ξεχνας παντα 2-3 σειρες που αλλαζουν αρδην το νοημα. Δηλ για εσενα το "λαμβάνοντας υπόψη και τις δημόσιες δηλώσεις του πωλητή, του παραγωγού ή του αντιπροσώπου του" δεν παιζει απολυτως κανενα νοημα ε;;; οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην παραπληροφορούμε τον κόσμο, τι πρόβλημα είχες με την gopro; δεν έχει αναφερθεί καμία υπερθέρμανση ή οτιδήποτε σχετικό ..

 

ψαξε καλυτερα... αναφέρομαι στην gopro 4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οταν αναπαραγεις κατι κομμενο κ ραμμενο ειναι κατα το δοκουν παρουσιαση. Κ μια χαρα τα βαζεις σε καθε σου αναρτηση, οπως το εβαλες κ στην τελευταια κ σε προηγουμενες, απλα ξεχνας παντα 2-3 σειρες που αλλαζουν αρδην το νοημα. Δηλ για εσενα το "λαμβάνοντας υπόψη και τις δημόσιες δηλώσεις του πωλητή, του παραγωγού ή του αντιπροσώπου του" δεν παιζει απολυτως κανενα νοημα ε;;; οκ

Εγω παραθετω δεδομενα. Βαζω links και αν ξερεις να διαβαζεις υπαρχει και ολο το κειμενο σε παραπανω απαντησεις. Οποιος ξερει να διαβαζει βγαζει μια χαρα σωστο νοημα. Εγω τουλαχιστον βαζω την σωστη πληροφορια που ο καθενας μπορει να χρησιμοποιησει σωστα. Δεν παραθετω υποκειμενικες αποψεις που δεν στηριζονται πουθενα νομικα.

 

Αλλα αυτα για οσους μπορουν να διαβασουν οτι γραφεται

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παραθετω δεδομενα. Βαζω links και αν ξερεις να διαβαζεις υπαρχει και ολο το κειμενο σε παραπανω απαντησεις. Οποιος ξερει να διαβαζει βγαζει μια χαρα σωστο νοημα. Εγω τουλαχιστον βαζω την σωστη πληροφορια που ο καθενας μπορει να χρησιμοποιησει σωστα. Δεν παραθετω υποκειμενικες αποψεις που δεν στηριζονται πουθενα νομικα.

 

Αλλα αυτα για οσους μπορουν να διαβασουν οτι γραφεται

Τοτε γιατι επελεξες να κοψεις απο την παραγραφο εκεινες τις 2 σειρες;; Επιανε πολυ χωρο στο προχειρο;;; Δεν το νομιζω.

Το να ερμηνευεις αυτο που διαβαζεις με λαθος τροπο δεν το κανει κ αντικειμενικο. Ειδικα το να νομιζεις οτι το εχεις στηριξει νομικα ειναι για γελια.

Αλλα αυτο, για αυτους που μπορουν να διαβαζουν αλλά κ να ερμηνεουν, γιατι το διαβασμα μονο δεν φτανει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε γιατι επελεξες να κοψεις απο την παραγραφο εκεινες τις 2 σειρες;; Επιανε πολυ χωρο στο προχειρο;;; Δεν το νομιζω.

Το να ερμηνευεις αυτο που διαβαζεις με λαθος τροπο δεν το κανει κ αντικειμενικο. Ειδικα το να νομιζεις οτι το εχεις στηριξει νομικα ειναι για γελια.

Αλλα αυτο, για αυτους που μπορουν να διαβαζουν αλλά κ να ερμηνεουν, γιατι το διαβασμα μονο δεν φτανει...

..... good luck !!!

 

Το σταματαω εδω γιατι ειναι για γελια αυτα που γραφεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...