Προς το περιεχόμενο

Επιστροφή a6000 και αποζημίωση


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

28 βαθμους σε δωματιο χωρις a/c;; που εισαι να μας φιλοξενησεις λιγες μερες γιατι εχουμε λιωσει :) Το οτι τραβουσες ομως ενα στατικο θεμα, παιζει κ αυτο τον ρολο του. Δηλ αν υπηρχε κινηση στα πλανα δυσκολευει το συστημα και στο encoding κ στο af. Εκτος κ αν ειχες. Απο εκει κ περα μηπως οντως εχει θεμα η συγκεκριμενη συσκευη του stefstefan; Αν βοηθαει να τεσταρω κ εγω την δικη μου στους 35 βαθμους κ να δω ποτε θα σβησει.

 

Κρακοβία είμαι και επίσης βράζουμε αυτές τις μέρες.

 

Το τεστ ήταν απλά η μηχανή να τραβάει σε στατικό θέμα, με af-s.

 

Μπορώ να την ξαναδοκιμάσω, έτσι και αλλιώς θα ρίξω και το τελευταίο firmware, να πάρει και τις αναβαθμίσεις, ίσως και να άλλαξε κάτι η Sony, πέρα από την προσθήκη xavc-s και να διογκώνει το πρόβλημα. Αυτή έχει τοσο παλιό firmware που δεν εμφανιζει καν το warning, κλείνει κατευθειαν, χωρίς προειδοποίηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 169
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις σήμερα παρέλαβα φάκελο από τον Συνήγορο του Καταναλωτή όπου απλά μου γνωστοποιείται η απάντηση της Sony και πως είναι σε αναμονή της απάντησης και από το κατάστημα αγοράς.

 

Η Sony κινήθηκε πάνω κάτω όπως και στη μεταξύ μας επικοινωνία. Αναφέρει συγκεκριμένα πως δεν ευσταθούν τα πέρι παραπληροφόρησης και εξαπάτησης καθώς οι σχετικές πληροφορίες για τη προστασία από την υπερθέρμανση την οποία λανθασμένα χαρακτηρίζω ως ελάττωμα αναφέρονται και στο εγχειρίδιο αλλά και σε ηλεκτρονική μορφή στην ιστοσελίδα της.

Πρώτον μας λέει πως η υπερθέρμανση δεν είναι υπερθέρμανση γιατί στο αναφέρω από πριν και δεύτερον πως ένας περαστικός από μια βιτρίνα αφού σταμπάρει μία συσκευή υποχρεούται πρώτα να μπει στην ιστοσελίδα της και να διαβάσει το εγχειρίδιο της συσκευής.

 

Επίσης αναφέρει πως η μηχανή είναι ερασιτεχνική φωτογραφική μηχανή και όχι βιντεοκάμερα, υπάρχει η δυνατότητα της περιορισμένης χρήσης της ως βιντεοκάμερα αλλά δεν μπορεί να αντικαταστήσει ένα αντίστοιχο τύπο συσκευής που εύλογα έχει άλλες προδιαγραφές.

Το αν είναι βιντεοκάμερα και δεν είναι βιντεοκάμερα και τραβάει βίντεο σαν βιντεοκάμερα χωρίς όμως να είναι βιντεοκάμερα σε καμία περίπτωση δε δικαιολογεί την πρόωρη (από την ελάχιστη διάρκεια που η ίδια δίνει) διακοπή της εγγραφής του βίντεο από υπερθέρμανση.

 

Άρα με λίγα λόγια αν κάποιος προειδοποιήσει έναν δεύτερο πως θα τον γρονθοκοπήσει και το κάνει, σε καμία περίπτωση δεν συνιστά αυτό πρόκληση σωματικής βλάβης γιατί τον προειδοποίησε και άρα δεν μπορεί να διωχθεί ποινικά ο πρώτος.

 

Δε ξέρω ίσως ο παραλληλισμός με το παραπάνω υποθετικό παράδειγμα να μην είναι τόσο πετυχημένος αλλά με αυτή τη Sony τα έχω ακούσει όλα πραγματικά δλδ και θα ξεχάσω και αυτά που ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα αναμενόμενα δηλαδή.

Προφανώς και οι εταιρείες έχουν ήδη προβλέψει τέτοια περιστατικά και μέσω των πολλαπλών στρωμάτων νομικής προστασίας που διαθέτουν, δεν επιτρέπουν ελιγμούς στον καταναλωτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο συνηγορος του καταναλωτη ειναι μια βιτρινα, ισως για να μασανε διαφορα κονδυλια. Παλιοτερα ειχα παρει ενα ταμπλετ που στον μηνα επανω ειχε καποιο προβλημα, η αντιπροσωπεια δεν ειχε ανταλλακτικο και ο κατασκευαστης μου ειπε να το παω πισω στο καταστημα αγορας για να παρω τα χρηματα μου πισω. Ο συνηγορος του καταναλωτη μου ειπε οτι ολα καλα, αφου μου δινουν τα χρηματα πισω ειναι οκ. Καμια κουβεντα γιατο εαν εγω χρειαζομουν ενα ταμπλετ.

Δεν εχει καμια αρμοδιοτητα να κανει το παραμικρο, μονο ψαρωνει τους πολυ αδαεις. Εαν ο εμπορος δεν θελει να ειναι νομιμος και γνωριζοντας το δαιδαλωδες δικαστικο συστημα που ειναι εδω και δεκαετιας στα ορια της αρνησιδικιας μπορει να κανει οτι θελει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα όσα υποστηρίζει η Σονυ καταρρίπτονται πολύ εύκολα και αμφιβάλλω αν η απάντηση της συντάχθηκε από το νομικό της τμήμα. Αν όμως όντως έτσι έγινε τότε οι τύποι είναι ερασιτέχνες.

 

Αυτό που κάνουμε τώρα είναι να αναμένουμε και την επίσημη απάντηση απ το κατάστημα και στη συνέχεια να μου την γνωστοποιήσει ο Συνήγορος του Καταναλωτή.

 

Έχω αντιληφθεί πως ο Συνήγορος πέρα από αυτό δεν αναλαμβάνει κάποια δράση δεν έχει κάποια εξουσία για να εξαναγκάσει κάποια πλευρά να εφαρμόσει την οποιαδήποτε νομοθεσία αλλά ούτε καν και σε συμβουλεύει σαν καταναλωτή για το πως πρέπει να κινηθείς ή έστω αν έχουν βάσει αυτά που υποστηρίζεις.
Περιορίζεται σε ρόλο μεσολαβητικό δλδ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η Σονυ θα μπορουσε θεωρητικα να σε κυνηγησει για δυσφημιση διοτι ένα πραγματικο χαρακτηριστικο της μηχανησ που αναφέρεται παντου, τοπαρουσιαζεισ ηθελημένα σαν ελάττωμα και ισωσ αποτρεπεισ σκοπιμα αλλουσ αγοραστες...προσοχη λοιπον στον χειρισμο και στις δημοσιοποιησεισ, είναι ευκολο να μπλέξεις. Ρωτα δικηγορο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η Σονυ θα μπορουσε θεωρητικα να σε κυνηγησει για δυσφημιση διοτι ένα πραγματικο χαρακτηριστικο της μηχανησ που αναφέρεται παντου, τοπαρουσιαζεισ ηθελημένα σαν ελάττωμα και ισωσ αποτρεπεισ σκοπιμα αλλουσ αγοραστες...προσοχη λοιπον στον χειρισμο και στις δημοσιοποιησεισ, είναι ευκολο να μπλέξεις. Ρωτα δικηγορο.

 

Έλα πάμε απ την αρχή.

 

Πάμε να δούμε τι είναι η υπερθέρμανση και την οποία αναγνωρίζει και η ίδια η Sony και το αναφέρει μόνο στο εγχειρίδιο κι όχι παντού όπως λες και εσύ.

 

Υπερθέρμανση (θηλυκό): Η υπερβολική θέρμανση, όταν κάτι θερμαίνεται σε βαθμό υψηλότερο από τις προδιαγραφές των κατασκευαστών του

 

(Ο παραπάνω ορισμός είναι γραμμένος στα ελληνικά. Αν κάτι δεν καταλαβαίνεις μου λες.)

 

Αυτό εσύ λοιπόν το βαφτίζεις χαρακτηριστικό. Στα χαρακτηριστικά συνήθως αναφέρεις θετικά στοιχεία και όχι αρνητικά της συσκευής και τα εκθέτεις προς το κοινό για να αποτελέσουν κίνητρο αγοράς. Αν αυτά βέβαια αποτελούν θετικά στοιχεία, αν αποτελούν αρνητικά τότε τα κρύβεις μέσα στα εγχειρίδια υπό τη μορφή προειδοποίησης. Δεν ξέρω καμιά εταιρεία να επιδιώκει να θερμαίνονται σε υπερβολικό βαθμό οι συσκευές της και να απενεργοποιούνται από μόνες τους. Ξες εσύ μήπως; 

 

Η υπερθέρμανση είναι δυσλειτουργία και μια δυσλειτουργία οφείλεται σε κάποιο κατασκευαστικό ελάττωμα. Δεν το παρουσιάζω αυθαίρετα ως ελάττωμα. Η Sony το αναγνωρίζει, εσύ γιατί το αρνείσαι; Αν πάλι δεν καταλαβαίνεις του όρους "δυσλειτουργία" και "ελάττωμα" πες μου να σε βοηθήσω.

 

Τώρα ως προς την σκοπιμότητα και που την εντόπισες καλό θα ήταν να μας το διευκρινήσεις μιας και το μόνο που έκανα είναι να παραθέσω το πρόβλημα μου ζητώντας βοήθεια όπως επίσης και το πως εξελίχθηκαν τα γεγονότα. Δυσφήμιση θα αποτελούσε αν υποστήριζα κάτι που δεν ισχύει και στη προκειμένη περίπτωση τα όσα υποστηρίζω τα επιβεβαιώνει και η Sony.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα όσα υποστηρίζει η Σονυ καταρρίπτονται πολύ εύκολα και αμφιβάλλω αν η απάντηση της συντάχθηκε από το νομικό της τμήμα. Αν όμως όντως έτσι έγινε τότε οι τύποι είναι ερασιτέχνες.

 

Αυτό που κάνουμε τώρα είναι να αναμένουμε και την επίσημη απάντηση απ το κατάστημα και στη συνέχεια να μου την γνωστοποιήσει ο Συνήγορος του Καταναλωτή.

 

Έχω αντιληφθεί πως ο Συνήγορος πέρα από αυτό δεν αναλαμβάνει κάποια δράση δεν έχει κάποια εξουσία για να εξαναγκάσει κάποια πλευρά να εφαρμόσει την οποιαδήποτε νομοθεσία αλλά ούτε καν και σε συμβουλεύει σαν καταναλωτή για το πως πρέπει να κινηθείς ή έστω αν έχουν βάσει αυτά που υποστηρίζεις.

Περιορίζεται σε ρόλο μεσολαβητικό δλδ.

 

Παλλικαρε τζαμπα ψάχνεις το δικιο σου... Ετσι ακριβως την πατησαν πολλα ατομα με την go pro στο παρελθον... Εκει βεβαια δεν υπηρχε αναφορα πουθενα και παλι δεν δεχοντουσαν να μου δωσουν λεφτα πισω... μεχρι και στον προισταμενο στα κεντρικα εφτασε το θεμα... τελος μετα από πολλες χαμμενες ωρες δοθηκε πιστωτικο υπολοιπο για να παρεις κατι άλλο... κανε και εσυ το ιδιο αν μπορεις ή δοκιμασε καμμια δικη σου πατεντα γιατι κατά τα αλλα η καμερα είναι τζιτζι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστά τα λες stefstefan αλλά τα λες όπως σε βολεύουν.

Κ λέω όπως σε βολεύουν γιατί μιλάς γενικά κ όχι ειδικά.

Ειδικά λοιπόν, η υπερθέρμανση προκύπτει κατά την χρήση της φωτογραφικής ως βιντεοκάμερα, κάτι που δεν είναι το κύριο χαρακτηριστικό της αλλά δευτερεύον. Αν αγόρασες φωτογραφική για να την δουλεύεις ως βιντεοκάμερα δεν σε φταίει κανείς. Θα σου θυμίσω το παράδειγμα που σου έχω ήδη πει. Είναι σαν να παίρνεις ένα αυτοκίνητο πόλης (φωτογραφικη) το οποίο κινείται απροβληματιστα στην άσφαλτο (βγάζει φωτογραφίες) υπό οποιεσδήποτε καιρικές συνθήκες, αλλά εσύ θες να το πας κ εκτός δρόμου (δευτερεύουσα χρήση - λήψη βίντεο). Οκ θα πας σε χωματοδρομο (λήψη βίντεο) αλλά πόσο θα πας στον χωματοδρομο (λεπτά λήψης βίντεο) εξαρτάται από τις συνθήκες του χωματοδρομου κ πόσο κακοτραχαλος είναι.

Πραγματικά σε όσους έχω πει την ιστορία σου, μου απάντησαν "μα είναι φωτογραφική, τι περίμενε;“

Η χρήση της ως βιντεοκάμερα προορίζεται για ολιγόλεπτα κλιπακια βίντεο κ τίποτα παραπάνω. Υπό συνθήκες μπορεί να πιάσει το μέγιστο, αλλά δεν είναι ο κανόνας, ούτε ο προορισμός αυτης της μηχανής. Άλλωστε δεν σου λέει πουθενά ότι θα έχεις στάνταρ 30 λεπτά λήψης βίντεο. Το γράφει αυτό κάπου στα χαρακτηριστικά της κ μου διαφεύγει;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα έπρεπε να λέει στο κουτί από έξω ότι βγάζει 20λεπτα βίντεο; Πως αλλιώς να το ξέρεις αυτό; Στο αυτοκίνητο φαίνεται από το πόσο ψηλό ειναι, τα λάστιχα που φοραει κλπ. Στην φωτογραφική δεν έχει εξωτερικά γνωρίσματα για να εξάγεις το συμπέρασμα ότι είναι δευτερεύουσα δουλειά το βίντεο. Εγώ που δεν ξέρω θα έλεγα "το κινητό μου, που είναι από πανέρι της λαϊκής μπορεί να τραβήξει βίντεο hd μέχρι να γεμίσει η μνήμη του, δεν θα μπορεί αυτή η μηχανή που έχει πολλαπλάσια χρηματα;"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα έπρεπε να λέει στο κουτί από έξω ότι βγάζει 20λεπτα βίντεο; Πως αλλιώς να το ξέρεις αυτό; Στο αυτοκίνητο φαίνεται από το πόσο ψηλό ειναι, τα λάστιχα που φοραει κλπ. Στην φωτογραφική δεν έχει εξωτερικά γνωρίσματα για να εξάγεις το συμπέρασμα ότι είναι δευτερεύουσα δουλειά το βίντεο. Εγώ που δεν ξέρω θα έλεγα "το κινητό μου, που είναι από πανέρι της λαϊκής μπορεί να τραβήξει βίντεο hd μέχρι να γεμίσει η μνήμη του, δεν θα μπορεί αυτή η μηχανή που έχει πολλαπλάσια χρηματα;"

 

Αν ρωτας την προσωπικη μου γνωμη, θα επρεπε να λεει οτι η διαρκεια ληψης βιντεο επηρεαζεται απο διαφορους εξωτερικους παραγοντες.

Απο εκει κ περα αν ειχες καποια σχετικη εμπειρια (οπως πχ εχεις με το αυτοκινητο οπως ειπες) θα ηξερες ή θα το θεωρουσες εξαιρετικα πιθανο να υπερθερμαινεται η συγκεκριμενη μηχανη με το τοσο μικρο σωμα, οταν θα τραβαει βιντεο, διοτι οταν τραβαει βιντεο δουλευει στο 100% κ ο αισθητηρας κ ο επεξεργαστης κ η μπαταρια. Το ιδιο παθαινουν κ πολυ πιο ακριβες φωτογραφικες μηχανες απο την Α6000.

Αν δεν ξερεις, ρωτας ή κανεις ερευνα αγορας.

Προφανως η λειτουργια βιντεο ειναι δευτερεουσα λειτουργια μιας φωτογραφικης μηχανης. Η A6000 βρισκεται στην κατηγορια φωτογραφικες μηχανες στο site της εταιρειας κ οχι στις βιντεοκαμερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλλικαρε τζαμπα ψάχνεις το δικιο σου... Ετσι ακριβως την πατησαν πολλα ατομα με την go pro στο παρελθον... Εκει βεβαια δεν υπηρχε αναφορα πουθενα και παλι δεν δεχοντουσαν να μου δωσουν λεφτα πισω... μεχρι και στον προισταμενο στα κεντρικα εφτασε το θεμα... τελος μετα από πολλες χαμμενες ωρες δοθηκε πιστωτικο υπολοιπο για να παρεις κατι άλλο... κανε και εσυ το ιδιο αν μπορεις ή δοκιμασε καμμια δικη σου πατεντα γιατι κατά τα αλλα η καμερα είναι τζιτζι

 

Για να μην παραπληροφορούμε τον κόσμο, τι πρόβλημα είχες με την gopro; δεν έχει αναφερθεί καμία υπερθέρμανση ή οτιδήποτε σχετικό ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ξαναείπα και μερικές σελίδες πίσω , η SONY είναι σκιά του εαυτού της πριν 10-15 χρόνια θα είχε ποιο προσεγμένο προϊόν με καλύτερη ποιότητα κατασκευής χωρίς ελαττώματα υπερθερμανσης  και θα ήταν ποιο δεκτική σε παράπονα των πελατών.

 

 

Μετά το "κινέζικο τσουνάμι" αναγκάστηκε να ρίξει ποιότητα και τιμές και έγινε μια εταιρία της σειράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...