Προς το περιεχόμενο

Επιστροφή a6000 και αποζημίωση


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να επισημάνω λίγο τα 2 φαουλ που έκανε η Sony και τα οποία λογαριάζονται ως διαφορετικές περιπτώσεις αλλά ως προς το αποτέλεσμα που φέρνουν έχουν κοινά.

 

Το 1ο φάουλ της Sony είναι να μην αναφέρει τον περιορισμό στη διάρκεια του βίντεο στα διαφημιζόμενα χαρακτηριστικά. Τέτοιον περιορισμό αναφέρουν αρκετές συσκευές κάτι που με απέτρεψε από την αγορά των συγκεκριμένων μοντέλων. Είτε ήταν mirrorless ή dlsr είτε δεν ξέρω κι εγώ τι.

 

Το 2ο φάουλ, όπως πολύ σωστά ανέφερε και ο KenJiNx, είναι το ζήτημα της υπερθέρμανσης που λόγω αδυναμίας να το διορθώσει το άφησε ως έχει και απλά πρόσθεσε σημείωση στο εγχειρίδιο. Είναι ναι μεν τελείως άσχετο με το χαρακτηριστικό του περιορισμού στη διάρκεια του βίντεο που προανέφερα, αλλά προκαλεί δε και αυτό περιορισμό στη διάρκεια του βίντεο.

 

Έχουμε λοιπόν ένα χαρακτηριστικό το οποίο σε περιορίζει στη διάρκεια του βίντεο και έχουμε και μία δυσλειτουργία η οποία πάλι σε περιορίζει στη διάρκεια του βίντεο και μάλιστα πρόωρα.

 

Το τι αναφέρει ο κάθε κατασκευαστής και το κάθε κατάστημα είτε στο εγχειρίδιο είτε οπουδήποτε αλλού δεν αναιρεί την ισχύουσα νομοθεσία. 

Θα δώσω ένα πρόσφατο παράδειγμα σε επικοινωνία που είχα με ένα κατάστημα που αφορούσε στην αγορά ενός κινητού για να καταλάβεις καλύτερα teobot και τι θέλω να πω. Πραγματοποιούσα τηλεφωνικά μια αγορά κινητού τηλεφώνου και όταν η συζήτηση έφτασε στο θέμα της εγγύησης η κοπέλα που ήταν στη γραμμή μου ανέφερε πως για το συγκεκριμένο κινητό το κατάστημα τους προσφέρει 1 χρονο εγγύηση. Ενώ ξεκάθαρα για όλες τις συσκευές βάσει ευρωπαϊκής νομοθεσίας η ελάχιστη εγγύηση είναι 2 χρόνια. Άρα επειδή το κατάστημα έκανε λόγο για 1 χρόνο εγγύηση δεν έχω εγώ κανένα απολύτως δικαίωμα να τους πάω χαλασμένη συσκευή μετά από 1,5 χρόνο. Επειδή απλά μου το ανέφεραν αυτοί. 

 

Ως προς τη προστασία που αναφέρεις. Μια δικλείδα ασφαλείας πότε ενεργοποιείται συνήθως; Όταν ξεπεραστούν κάποια επιτρεπτά όρια ασφαλείας. Άρα όταν εμφανιστεί μια δυσλειτουργία. Όταν μια συσκευή τίθεται εκτός λειτουργίας από μόνης της επανειλημμένα για το ίδιο ακριβώς πρόβλημα τότε δεν μπορείς να πεις πως η συσκευή αυτή είναι λειτουργική. Απλή λογική.  

 

Το ζήτημα της υπερθέρμανσης αλλά και αυτό του περιορισμού το εντόπισα μετά από 2 μήνες. Αλλά αυτό δε λέει τίποτα εφόσον καλύπτεται από την εγγύηση ακόμα.

 

Και για να απαντήσω σε προηγούμενη ερώτηση σου, σε περίπτωση που μου επιστραφούν τα λεφτά θα κοιτάξω να προχωρήσω σε αγορά μίας φωτογραφική η οποία θα τραβάει απρόσκοπτα βίντεο χωρίς τον οποιονδήποτε περιορισμό σε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 169
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δηλ τι επρεπε να πει; οτι σε περιπτωση που βραζει ο τοπος, ενδεχεται η μηχανη να υπερθερμανθει κ να μην τραβαει βιντεο για παραπανω απο 10 λεπτα; Σιγουρα θα μπορουσε να το λεει, αλλα οπως ειπες κ εσυ, μετα απο κουβεντα διαπιστωσες οτι το κινητο εχει περιορισμενη εγγυηση.

Για την μηχανη ο πωλητης σου ειπε οτι τραβαει βιντεο οτι κ να γινει; Αν σε παραπληροφορησε, τοτε ας αναλαβει κ τις ευθυνες του. Αν κ σε αυτο υπαρχει συνυπευθυνοτητα απο μεριας σου.

Ενα google την φραση "a6000 recording time" να εκανες κ θα επαιρνες τις απαντησεις σου. Εκτος κ αν συμπερανες οτι δεν τιθεται τετοιο θεμα απο την στιγμη που δεν το γραφει καπου ο κατασκευαστης. Σκεψου ομως οτι επισης δεν γραφει κ πολλα αλλα...

Εγω σχεδον ποτε δεν συμβουλευομαι τους πωλητες γιατι οι περισσοτεροι ειναι ασχετοι.

Κ ναι αν αποδειξεις οτι ειναι δυσλειτουργια, τοτε ειναι μεσα στην εγγυηση κ θα πρεπει να σε καλυψει.

Να σε γλυτωσω απο τον κοπο κ να σου πω οτι δεν υπαρχει φωτογραφικη μηχανη που να τραβαει (διχως hack) παραπανω απο 30 λεπτα κ τον λογο τον εχω εξηγήσει σε προηγουμενο μου ποστ. Οπως κ επισης δεν υπαρχει αλλη φωτογραφικη μηχανη με τα συγκεκριμενα χαρακτηριστηκα της a6000 που να μην εχει θεμα υπερθεμανσης.

Θα πρεπει να καταφυγεις σε σωμα dslr, dslr-like κ ισως κ με μικροτερο αισθητηρα, οποτε παμε σε αλλη κατηγορια προϊοντος και σε αλλο ευρος τιμης. Ολες φωτογραφικες ειναι, αλλα προοριζονται η καθε μια για διαφορετικη χρηση.

 

P.S εχεις δοκιμασει να τραβηξεις βιντεο με την οθονη υπο κλιση, δηλ να αφηνει την πλατη της μηχανης ελευθερη και το καπακι της μπαταριας ανοιχτο; Επισης, αν πας σε λυση εξωτερικης τροφοδοσιας με dummy battery+power bank, γιατι η μπαταρια ειναι αυτη που ανεβαζει τις θερμοκρασιες, θα μπορεις να τραβας οσα 30 λεπτα θελεις διχως να κλεινει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε βλέπω πολλά αμάξια στο Ντουμπάι να κάνουν στην άκρη επειδή βράζει ο τόπος. Λίγο άστοχο το επιχείρημα αυτό και να σου θυμίσω πως σε κλιματιζόμενο χώρο εμφάνισε το πρόβλημα της υπερθέρμανσης άρα καμία δικαιολογία δεν χωράει σε αυτό.

 

Επίσης το κινητό δεν έχει περιορισμένη εγγύηση όπως υποστήριζε το κατάστημα. Το κατάστημα έλεγε τα δικά του αλλά η νομοθεσία είναι τελειώς διαφορετική. Τα όσα λέει ένας καταστηματάρχης έχουν μεγαλύτερη ισχύ από την εκάστοτε ισχύουσα νομοθεσία; Ασφαλώς και όχι, με το παράδειγμα εκείνο ήθελα να σου καταδείξω πως παρά τα όσα υποστηρίζουν και αναφέρουν στα εγχειρίδια οι κατασκευαστές δεν τους απαλλάσσει αυτό από τις όποιες ευθύνες τους.

Το να προκύπτει ένα προϊόν δυσλειτουργικό και η εταιρεία για να τη βγάλει καθαρή προσθέτει απλά μια σημείωση στο εγχειρίδιο θα έβρισκε εφαρμογή ίσως σε κάποια άλλη αγορά τριτοκοσμικής χώρας όπου δεν ισχύουν διατάξεις για τη προστασία του καταναλωτή. 

 

Για διάρκεια δεν μου είχε αναφέρει τίποτα ο πωλητής ούτε και αναγραφόταν τίποτα σχετικό πουθενά. Το θέμα της διάρκειας ωστόσο δεν θα ήταν τόσο τρομερό αν κατάφερνε να πιάσει τα 30 λεπτά. Η συγκεκριμένη μηχανή και ρυθμισμένη στη χαμηλότερη ανάλυση έκλεινε κάτω από τα 20 λεπτά. Οπότε μπορείς να καταλάβεις για πόσο απαράδεκτο θέμα συζητάμε.

 

Έχω διαβάσει και αλλού τα tips αυτά που αναφέρεις, οθόνη, καπάκι μπαταρίας κτλ αλλά έχω απογοητευθεί τόσο από την μηχανή που την έχω στο κουτί της από τότε. Και σίγουρα δεν θα κάτσω να επενδύσω περισσότερα χρήματα αγοράζοντας dummy battery με powerbank κτλ. για ένα πρόβλημα το οποίο δεν προκάλεσα εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν τα βλεπεις στην ακρη επειδη ετσι προβλεπει η χρηση τους. Κ λεμε οτι η εταιρεια δεν ειναι καλυμμενη παρολο που στο λεει στο εγχειριδιο οκ. Ομως βλεπω κ ξαναβλεπω τα χαρακτηριστηκα της στο επισημο site (φυσικα στην κατηγορια φωτογραφικων ειδων κ οχι βιντεοκαμερας) κ δεν εντοπιζω πουθενα υποσχεση εγγραφης καποιας min χρονικης διαρκειας. Κακως;; Κακως να πω κ εγω;; Αλλα αφου δεν σου εχει υποσχεθει κατι τετοιο, απο που προερχεται αυτη σου η απαιτηση απο την στιγμη που δεν υπαρχει κ αλλο παρομοιο προιον που να πληρει τις προδιαγραφες που θετεις. Μπερδευτηκες με τις dslr; Δεν θα επρεπε...Θεωρεις οτι δεν ειναι τρομερο να πιανει τα 30 λεπτα;; Κ ομως ειναι, μιας κ αυτο ειναι το κοστος του μικρου μεγεθους. Δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα.

Απο εκει κ περα ειναι σεβαστο να μην θελεις να ασχοληθεις παραπανω, οπως κ το να εχεις την αποψη σου κ να θελεις να την γυρισεις πισω κ καλα κανεις κ το διεκδικεις αφου αυτο πιστευεις.

Επεξ/σία από teobot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Canon: σειρά Μ

Fuji: σειρα Χ

Samsung: σειρα NX

 

Καμια υπερθερμανση σε αισθητηρες APS-C αφου κακως θελεις να εξαιρεσεις τους m4/3" (σαν να λεμε να μιλησουμε μονο για αυτοκινητα 1800cc γιατι τα 1600cc ειναι αλλο πραγμα!!!)

 

Ξεχνας βεβαια οτι η υπερθερμανση της Sony συμβαινει και στις χαμηλοτερες αναλυσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Canon: σειρά Μ

Fuji: σειρα Χ

Samsung: σειρα NX

 

Καμια υπερθερμανση σε αισθητηρες APS-C αφου κακως θελεις να εξαιρεσεις τους m4/3" (σαν να λεμε να μιλησουμε μονο για αυτοκινητα 1800cc γιατι τα 1600cc ειναι αλλο πραγμα!!!)

 

Ξεχνας βεβαια οτι η υπερθερμανση της Sony συμβαινει και στις χαμηλοτερες αναλυσεις

Αναρωτιεμαι αν ξερεις εστω ενα μοντελο απο τις σειρες που εγραψες. Ολες αυτες που ανεφερες γραφουν σε mp4 κ με εξαιρεση την NX1 (dslr σωμα) κ τις νεοτερες φετινες κ πολυ πιο ακριβες Fuji δεν τιθεται θεμα συγκρισης. Το οτι θελεις να βαλεις κ τις m4/3 επιβεβαιωνει οτι δεν εισαι σχετικος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με εκπλησει που μερικοι εδω μεσα υποστηριζετε τοσο πολυ την Sony με τοσο παθος (και την καθε μεγαθηριο εταιριαρα, για την οποια η οποια χασουρα εαν αποδεχθει και παρει πισω την μηχανη θα ειναι μηδαμινη) και οχι τον απλο χρηστη που παραπλανησανε και εχει δικιο (και θα δυσκολευτει πολυ να μαζεψει ξανα χρηματα να παρει κατι που θα κανει την δουλεια που θελει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με εκπλησει που μερικοι εδω μεσα υποστηριζετε τοσο πολυ την Sony με τοσο παθος (και την καθε μεγαθηριο εταιριαρα, για την οποια η οποια χασουρα εαν αποδεχθει και παρει πισω την μηχανη θα ειναι μηδαμινη) και οχι τον απλο χρηστη που παραπλανησανε και εχει δικιο (και θα δυσκολευτει πολυ να μαζεψει ξανα χρηματα να παρει κατι που θα κανει την δουλεια που θελει)

 

Κ γιατι δεν σκεφτεσαι κ εσυ το μερος του μεροκαματιαρη στο καταστημα που προσπαθει να τα βγαλει περα κ μπορει να του τυχαινει καθε φορα καποιος που εκανε κακη επιλογη κ του ζηταει ευθυνες;  Δεν τιθεται καν θεμα καταναλωτης  vs sony. Η sony κ η καθε sony να εισαι σιγουρος οτι ειναι καλυμμενη μεχρι εκει που δεν παει. Το θεμα ειναι εαν παραπλανηθηκε ή οχι.

Εγω πιστευω οτι εκανε λαθος ερευνα αγορας, λαθος επιλογη για τις αναγκες του κ το ανακαλυψε αργα. Τιποτε περισσοτερο...τιποτε λιγοτερο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

teobot το τι πιστεύει ο καθένας έχει μηδαμινή σημασία μπροστά στην εφαρμογή του νόμου. Άλλοι πιστεύουν στον Θεό άλλοι στον Αλλάχ και άλλοι στον Βασίλη Καρρά ή την Θύρα 4. Ο καθένας ερμηνεύει και αντιλαμβάνεται τα πράγματα με την δικιά του οπτική.

 

Η νομοθεσία όμως είναι ξεκάθαρη. Ήταν η μηχανή αυτή που πίστευες (με την όποια έρευνα κι αν έκανες και στον βαθμό που έκανες) και καλύπτει τις ανάγκες σου; Όχι; Τότε έχεις κάθε δικαίωμα να ζητήσεις την επιστροφή της και να αξιώσεις αποζημίωση. Από ποιον; Απ τον καταστηματάρχη. Όχι από τον υπάλληλο τον μεροκαματιάρη, αλλά από τον καταστηματάρχη. Που ακόμα και ο υπάλληλος μπορεί να είναι δασκαλεμένος στο να λέει και να αποκρύπτει πληροφορίες που στο μέλλον πιθανόν να χρησιμοποιηθούν εναντίον της επιχείρησης που εργάζεται. Λογικό να διασφαλίζει τα συμφέροντα της η κάθε πλευρά.

 

Όταν όμως θα προκύψει ζήτημα από εκεί και πέρα δεν έχει σημασία τι υποστηρίζει και πιστεύει και αν πιστεύει ο καθένας, τότε απλά και μόνο γίνεται εφαρμογή της νομοθεσίας.

 

Απλά τα πράγματα. Θες να το καταλάβεις; κατάλαβε το. Δεν θες; Αρκέσου τότε στον 1 χρόνο εγγύηση που σου προσφέρουν ορισμένα ελληνικά καταστήματα κι αν σου χαλάσει στον 1,5 χρόνο απάνω η συσκευή τράβα πάρε καινούρια γιατί έτσι πιστεύεις εσύ, αυτοί, οι άλλοι ο γείτονας και ο περιπτεράς.

Επεξ/σία από stefstefan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγαπητε stefstefan (Στεφανε) βαση νομοθεσιας μπορεις να επιστρεψεις 3 μηνες μετα την μηχανη επειδη δεν σου κανει;; Αν ναι τοτε φυσικα μαζι σου. Σου απεκρυψε πληροφοριες και  παραπληροφορησε ο δασκαλεμενος υπαλληλος ή ο καταστηματαρχης;; Παλι μαζι σου. Αλλα μην μπερδευεις το θεμα της εγγυησης. Για να σε καλυψει η εγγυηση, πρεπει να αποδειξεις οτι ειναι ελαττωματικο, οπου εδω τιθεται θεμα το τι πιστευει ο καθενας κ τι μπορει να αποδειξει ο καθενας...

Επεξ/σία από teobot
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό περιμένω να δω κι εγώ αν μετά τους 2 μήνες που αντιλήφθηκα πως η μηχανή αυτή και διαθέτει περιορισμούς στην εγγραφή ταινιών αλλά και παρουσιάζει υπερθέρμανση (ξεκάθαρα δυσλειτουργία από κατασκευαστικό λάθος) και διακόπτει πρόωρα την εγγραφή, έχω δικαίωμα επιστροφής χρημάτων. Νομίζω πως έχω γιατί δεν αναφέρει χρονικό περιθώριο στην περίπτωση των παραπλανητικών παραλείψεων η νομοθεσία όπου εμπίπτει η δικιά μου η περίπτωση.

 

Στο θέμα του αν είναι ελαττωματικό πάλι δεν χωράει αμφισβήτηση. Γιατί πρώτα απ όλα εμφανίζει υπερθέρμανση, μετά διακόπτει πρόωρα την εγγραφή βίντεο, και τρίτον παραμένει σε αδράνεια μέχρι να κρυώσει. Αν αυτά δεν συνιστούν ελάττωμα τότε τι συνιστά ελάττωμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιεμαι αν ξερεις εστω ενα μοντελο απο τις σειρες που εγραψες. Ολες αυτες που ανεφερες γραφουν σε mp4 κ με εξαιρεση την NX1 (dslr σωμα) κ τις νεοτερες φετινες κ πολυ πιο ακριβες Fuji δεν τιθεται θεμα συγκρισης. Το οτι θελεις να βαλεις κ τις m4/3 επιβεβαιωνει οτι δεν εισαι σχετικος...

Ξαναδιαβασε εδω (και αλλου) οτι η Sony υπερθερμαινεται ακομη και σε χαμηλή αναλυση και mp4. Οποτε αυτο που λες απλα ειναι μια ασχετη δικαιολογια.

 

Και οπως ειπες και ο ιδιος εχει σχεση με την μπαταρια παρα με τον επεξεργαστη.

 

Οσον αφορα οτι η Sony και καθε Sony ειναι καλυμενες για αυτα τα θεματα σε πληροφορω οτι καμια τους δεν ηταν καλυμένη οταν οι υποθεσεις αυτες πηγαν σοβαρα στα δικαστηρια. Τα ιδια ελεγε η Sony και η Apple με 1 χρονο εγγυηση στα laptops, τα τηλεφωνα κλπ συσκευες τους πριν μερικα χρονια. Τα ιδια ελεγε η Samsung στην αρχη οταν σκαγαν τα τηλεφωνα (για ρωτα τους πρωτους που την πατησαν εαν τους εδωσαν πισω τηλεφωνο). Τα ιδια λενε καθε φορα μεχρι καποιος να τους κυνηγησει χοντρα.

 

Μπλεκεις το σωστο και το νομιμο με το τι και ποσο μπορει να διεκδικησει ο καθε ιδιωτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναδιαβασε εδω (και αλλου) οτι η Sony υπερθερμαινεται ακομη και σε χαμηλή αναλυση και mp4. Οποτε αυτο που λες απλα ειναι μια ασχετη δικαιολογια.

 

Και οπως ειπες και ο ιδιος εχει σχεση με την μπαταρια παρα με τον επεξεργαστη.

 

Οσον αφορα οτι η Sony και καθε Sony ειναι καλυμενες για αυτα τα θεματα σε πληροφορω οτι καμια τους δεν ηταν καλυμένη οταν οι υποθεσεις αυτες πηγαν σοβαρα στα δικαστηρια. Τα ιδια ελεγε η Sony και η Apple με 1 χρονο εγγυηση στα laptops, τα τηλεφωνα κλπ συσκευες τους πριν μερικα χρονια. Τα ιδια ελεγε η Samsung στην αρχη οταν σκαγαν τα τηλεφωνα (για ρωτα τους πρωτους που την πατησαν εαν τους εδωσαν πισω τηλεφωνο). Τα ιδια λενε καθε φορα μεχρι καποιος να τους κυνηγησει χοντρα.

 

Μπλεκεις το σωστο και το νομιμο με το τι και ποσο μπορει να διεκδικησει ο καθε ιδιωτης.

Σήμερα έπαιζα με μια α6000 φίλου, τον ρώτησα αν παρατήρησε το πρόβλημα με την υπερθέρμανση και το σβήσιμο της φωτογραφικής στο βίντεο μου είπε οχι, αλλά δεν το χρησιμοποιώ ιδιαίτερα.

 

Εν ολίγοις του είπα αν τον πειράζει να την αφήσω όπως καθόμαστε να τραβάει βίντεο και μου μου είπε οκ, η μηχανή έσβησε στα 26 λεπτά, σε ένα δωμάτιο περίπου στους 28 βαθμούς χωρίς a/c, η ποιότητα που έγραφε ήταν 1080p50 avchd. Δεν είχε καν περασμένο το firmware που δίνει δυνατότητα για xavc-s και μεγαλύτερο bitrate να το δοκιμάσω και αυτό.

 

Για μένα που δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσω την φωτογραφική για πολλούς λόγους σε βίντεο μακράς διάρκειας, δεν μου φαίνεται ότι υπάρχει κανένα σοβαρό θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναδιαβασε εδω (και αλλου) οτι η Sony υπερθερμαινεται ακομη και σε χαμηλή αναλυση και mp4. Οποτε αυτο που λες απλα ειναι μια ασχετη δικαιολογια.

 

Και οπως ειπες και ο ιδιος εχει σχεση με την μπαταρια παρα με τον επεξεργαστη.

 

Εδω αν καταλαβα καλα εχεις μπερδεψει τον επεξεργαστη με τον αισθητηρα  :shifty: 

Λοιπον κ η μπαταρια, κ ο επεξεργαστης κ ο αισθητηρας συμβαλουν στην αυξηση της θερμοκασιας. Οσο μεγαλυτερος ειναι ο αισθητηρας τοσο περισσοτερη ειναι η παραγομενη θερμοτητα και μαλιστα στην εγγραφη βιντεο, οπου δουλευει συνεχομενα, ζεματαει και μαλιστα η εγγραφη βιντεο και η "κακοποιηση" του αισθητηρα απο αυτη, ειναι ενας παραγοντας ο οποιος μειωνει σημαντικα την διαρκεια ζωης του. Ο επεξεργαστης οσο πιο δυνατος ειναι, τοσο πιο χαλαρα δουλευει για να διαχειριστει ολες τις διεργασιες ταυτοχρονως, οπου κ παλι στο βιντεο δουλευει στο φουλ. Μαλιστα οταν εχουμε αυξημενο bitrate στο encoding, ταυτοχρονα και πολυ καλη αυτοματη εστιαση και και και πραγματα τα οποια ο ανταγωνισμος δεν τα διαθετει στα μοντελα του, λογικα σε αυτα τα μοντελα να μην υπαρχει υπερθερμανση. Οταν λοιπον δουλευει στο φουλ, ζηταει συνεχομενα παροχη ενεργειας και για αυτο ζεσταινεται κ η μπαταρια, η οποια ομως ειναι η μοναδικη η οποια μπορει να αφαιρεθει απο την εξισωση "παραγοντες" θερμοτητας στο εν λογω συστημα.

 

Σήμερα έπαιζα με μια α6000 φίλου, τον ρώτησα αν παρατήρησε το πρόβλημα με την υπερθέρμανση και το σβήσιμο της φωτογραφικής στο βίντεο μου είπε οχι, αλλά δεν το χρησιμοποιώ ιδιαίτερα.

 

Εν ολίγοις του είπα αν τον πειράζει να την αφήσω όπως καθόμαστε να τραβάει βίντεο και μου μου είπε οκ, η μηχανή έσβησε στα 26 λεπτά, σε ένα δωμάτιο περίπου στους 28 βαθμούς χωρίς a/c, η ποιότητα που έγραφε ήταν 1080p50 avchd. Δεν είχε καν περασμένο το firmware που δίνει δυνατότητα για xavc-s και μεγαλύτερο bitrate να το δοκιμάσω και αυτό.

 

Για μένα που δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσω την φωτογραφική για πολλούς λόγους σε βίντεο μακράς διάρκειας, δεν μου φαίνεται ότι υπάρχει κανένα σοβαρό θέμα.

 

28 βαθμους σε δωματιο χωρις a/c;; που εισαι να μας φιλοξενησεις λιγες μερες γιατι εχουμε λιωσει :) Το οτι τραβουσες ομως ενα στατικο θεμα, παιζει κ αυτο τον ρολο του. Δηλ αν υπηρχε κινηση στα πλανα δυσκολευει το συστημα και στο encoding κ στο af. Εκτος κ αν ειχες. Απο εκει κ περα μηπως οντως εχει θεμα η συγκεκριμενη συσκευη του stefstefan; Αν βοηθαει να τεσταρω κ εγω την δικη μου στους 35 βαθμους κ να δω ποτε θα σβησει.

Με εκπλησει που μερικοι εδω μεσα υποστηριζετε τοσο πολυ την Sony με τοσο παθος (και την καθε μεγαθηριο εταιριαρα, για την οποια η οποια χασουρα εαν αποδεχθει και παρει πισω την μηχανη θα ειναι μηδαμινη) και οχι τον απλο χρηστη που παραπλανησανε και εχει δικιο (και θα δυσκολευτει πολυ να μαζεψει ξανα χρηματα να παρει κατι που θα κανει την δουλεια που θελει)

 

Καλα συντροφε μας επεισες δεν χρειαζεται να επαναλαμβανεσαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...