Προς το περιεχόμενο

Επιστροφή a6000 και αποζημίωση


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν δεχομαι τον χαρακτηρισμο "φωτογραφικη" δεν ειμαστε στο 1900 οπου η φωτογραφικη μηχανη ηταν ενα πραγμα 100κιλων με δυνατοτητα ληψης 2 φωτογραφιων την ωρα.

Ειμαστε στο 2017 οπου η τεχνολογια εχει προοδευσει, υπαρχουν για αγορα φωτογραφικες μηχανες (πιο σωστα πολυμηχανηματα) που μπορει να τραβηξει βιντεο. Και το κινητο τηλεφωνο, εαν τηλεφωνο ειναι, αλλα εαν δεν μπορει να μπει στο ιντερνετ θα το πας πισω σαν ελλατωματικο, φαντασου σκηνικο εκει να σου λενε "μα αγορασες κινητο ΤΗΛΕΦΩΝΟ, κλησεις κανει, ειναι μια χαρα, εαν θες ιντερνετ παρε υπολογιστη"

Εαν εχω καταλαβει η οχι ας το αφησουμε, εδω ανταλλασουμε αποψεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 169
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έγραψες ότι είναι πολύ σημαντικό το πότε γνωστοποιούνται τα χαρακτηριστικά ενός προϊόντος στον καταναλωτή. Το ότι υπάρχει στο διαδίκτυο το εγχειρίδιο καταρρίπτει το ισχυρισμό σου ότι δεν είχες πρόσβαση σε πληροφορίες για το προϊόν πάρα μόνο μετά την αγορά του. Επίσης είναι διαθέσιμο σε όλες τις αντιπροσωπείες ή ακόμη θα μπορούσε να σου το δώσει κ ο προμηθευτής αν το ζητούσες. Το ότι δεν εκατσες να διαβάζεις 10 σελίδες για να ενημερωθείς για όλες τις λεπτομέρειες ενός προϊόντος που σε ενδιαφέρει δεν σου δίνει άλλοθι. Εγώ προσωπικά έχω αποφύγει αποτυχημένες αγορές απλά διαβάζοντας το εγχειρίδιο πριν την αγορά.

Δεν σου λέω ότι συμφωνώ με το ότι είναι οκ που υπερθερμαινεται. Αλλά οι πληροφορίες ήταν διαθέσιμες προς εσένα και δεν μπορείς να ισχυριστείς ότι δεν ήξερες. Στο κάτω κάτω φωτογραφική μηχανή αγόρασες η οποία ναι καταγραφεί κ βίντεο. Αλλά αυτή είναι η δευτερεύουσα κ οχι η κυρία χρήση της. Είναι σαν να αγόρασες ένα αυτοκίνητο κ επειδή είναι αυτοκίνητο κ πάει κ εκτός ασφάλτου, έχεις την απαίτηση να ανεβαίνει κ σε βουνά όπως ένα τζιπ. Δεν γίνεται όμως γιατί δεν είναι τζιπ.

Κ ναι, έκατσα κ διάβασα όλες τις σελίδες στα γρήγορα κ μπορεί να μου ξέφυγαν μερικά σχόλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ν.3043/2002

 

Αρθρο 535

 

4) Δεν εχει την ποιοτητα ή την απόδοση που αγοραστης ευλόγως προσδοκά απο πράγματα της ίδιας κατηγορίας, λαμβανοντας υποψην και τις δημοσιες δηλωσεις του πωλητη, του παραγωγού ή του αντιπροσωπου του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ν.3043/2002

 

Αρθρο 535

 

4) Δεν εχει την ποιοτητα ή την απόδοση που αγοραστης ευλόγως προσδοκά απο πράγματα της ίδιας κατηγορίας, λαμβανοντας υποψην και τις δημοσιες δηλωσεις του πωλητη, του παραγωγού ή του αντιπροσωπου του...

Ωραία. Άρα συμφωνούμε ότι δεν πρόκειται για δυσλειτουργια αλλά για περιορισμό - περιορισμένη απόδοση σε σχέση με αυτό που περίμενε ο φίλος. Αντε τώρα εσύ να αποδείξεις ότι είναι περιορισμένη απόδοση, η μη δυνατότητα λήψης μεγάλης διάρκειας βίντεο από μια υβριδική φωτογραφική. Δεν νομίζω να έχει αναφερθεί ποτέ ως χαρακτηριστικό η διάρκεια καταγραφής βίντεο. Κ αν έχει γίνει να είστε σίγουροι ότι στα ψιλά γράμματα θα λέει 30 λεπτά υπό προϋποθέσεις. Κάτι σαν τις επίσημες καταναλώσεις καυσίμων στα αυτοκίνητα. Οι μετρήσεις γίνονται κάτω από ιδανικές συνθήκες.

Μακάρι πετύχεις αυτό που ζητάς, αλλά χλωμό το κόβω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι δυσλειτουργια του συγκεκριμενου κομματιου. Ειναι κακη κατασκευη του μοντελου σαν συνολο παραγωγης. Η ευθυνη εγκειται στην μη ξεκαθαρη ενημερωση των καταναλωτων για το θεμα του συγκεκριμενου. Κανονικα επρεπε να γινει αποσυρση ή να δωθει δυνατοτητα υπαναχωρησης στους μη ικανοποιημενους πελατες. Η εταιρεια ειναι σε γνωση του θεματος και ωφειλε να το γνωστοποιει ξεκαθαρα την στιγμη που τα αναλογα προιοντα της ιδιας κατηγοριας δεν εχουν αυτο το προβλημα και "ο αγοραστης ευλόγως προσδοκά ανάλογη αποδοση" και απο αυτο το μοντελο.

 

Το θεμα ειναι ποσο ειναι διατεθημενος ο καθενας να το παλεψει. Το οτι θα δικαιωθει ειναι το μονο σιγουρο.

 

Η μεμονωμενη αποφαση για μια υποθεση συνιστα μεν δεδικασμενο αλλα εαν δεν γινουν ομαδικες αγωγες τοτε ο καθενας πρεπει να κυνηγησει το θεμα μονος του (και να δικαιωθει φυσικα) και εκει πονταρουν πι εταιρειες και κανουν την παπια μεχρι την πρωτη καλη αγωγή που θα τα χωσουν χοντρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε παλι...Νομισα συμφωνησαμε οτι δεν ειναι δυσλειτουργια. Ειναι περιορισμος, ο οποιος προκυπτει απο την κατασκευη της συσκευης, της οποιας η κυρια χρηση ειναι να βγαζει φωτογραφιες. Τωρα αν ο αγοραστης περιμενε να κανει χρηση υπο οποιεσδηποτε συνθηκες, κατα την γνωμη μου κακως το περιμενε. Για ποια ενημερωση καταναλωτη μιλαμε; Επειδη τραβαει βιντεο, δεν το καθιστα βιντεοκαμερα. Ως υβριδικη φωτογραφικη μηχανη το πουλαει η εταιρεια, ειναι ξεκαθαρο. Η λιστα με το τι δεν μπορει να κανει η καθε φωτογραφικη, ειναι πολυ μεγαλυτερη απο το τι μπορει να κανει...

Το οτι θελεις να παρεις τα βουνα με ενα αυτοκινητο πολης, επειδη ετσι θεωρησες κ προσμονουσες δεν σου δινει δικιο. Απο την κατασκευη του το αυτοκινητο πολης δεν μπορει να παρει τα βουνα, οπως ενα τζιπ παρολο που κ τα δυο ειναι αυτοκινητα. Αλλες δυνατοτητες κ προορισμο εχει κ το ενα κ αλλες το αλλο.


Κ απο περιεγεια προς τον stefstefan. Υποθετικα τωρα, εαν σου την επαιρναν πισω την μηχανη, με τι θα την αντικαθιστουσες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνουμε πληρως. Συμβαινει. Δεν ειναι και απαραιτητο να συμφωνησουμε.

 

Ο περιορισμος που εσυ τον βαφτιζεις ετσι, επειδη ειναι περιορισμος οχι της γενικης κατηγοριας ή της τεχνολογίας αλλα περιορισμος του συγκεκριμενου μοντελου (ενω τα υπολοιπα αναλογα δεν εχουν τετοιο θεμα) ωφειλε να γινεται ξεκαθαρος στον αγοραστη που αναμένει να εχει την αποδοση που φυσιολογικα εχουν αυτες οι μηχανες και οχι να ειναι θαμενος μεσα σε μια υποσημειωση.

 

Αυτο ειναι που υποχρεωνει σωστα ο νομος.

 

Διαφωνουμε. Συμφωνουμε οτι διαφωνουμε και παμε παρακατω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνουμε πληρως. Συμβαινει. Δεν ειναι και απαραιτητο να συμφωνησουμε.

 

Ο περιορισμος που εσυ τον βαφτιζεις ετσι, επειδη ειναι περιορισμος οχι της γενικης κατηγοριας ή της τεχνολογίας αλλα περιορισμος του συγκεκριμενου μοντελου (ενω τα υπολοιπα αναλογα δεν εχουν τετοιο θεμα) ωφειλε να γινεται ξεκαθαρος στον αγοραστη που αναμένει να εχει την αποδοση που φυσιολογικα εχουν αυτες οι μηχανες και οχι να ειναι θαμενος μεσα σε μια υποσημειωση.

 

Αυτο ειναι που υποχρεωνει σωστα ο νομος.

 

Διαφωνουμε. Συμφωνουμε οτι διαφωνουμε και παμε παρακατω.

Ναι προφανως διαφωνουμε κ οπως ειπες δεν ειναι ουτε απαραιτητο ουτε κακο.

Αλλα για πες. Ποια υπολοιπα αναλογα δεν εχουν τετοιο θεμα;; Εγω δεν ξερω κανενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι παρα πολλα. Απο απλα καταναλωτικα αγαθα εως δανεια απο τραπεζες, ασφαλιστηρια συμβολαια, κλπ κλπ. Τα ψιλά γραμματα για ουσιώδεις πληροφοριες εχουν απαγορευτει προ πολλου. Δεν εχω ουρε χρονο ουτε διαθεση να μπω να παραθετω συγκεκριμενες υποθεσεις αλλα επειδη τα παρακολουθω τα θεματα δικαιωματων του καταναλωτη το ξερω. Απο εκει και μετα οπως ειπα ποτε δεν ειναι ουτε ευκολο ουτε γρηγορο να τα διεκδικησεις ακομη και σε ξεκαθαρες υποθεσεις. Εαν η εταιρεια ή ο πωλητης ειναι απατεωνες τοτε απλα καλα κουραγια. Δεν μιλαμε για το ευκολο αλλα για το σωστο και το νομιμο ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν καταλαβες. Δεν μιλησα γενικα, αλλα ειδικα κ για αυτο ρωτησα κ πιο πανω, με ποιο συγκεκριμενο προϊον θα την αντικαθιστουσε αν του την περναν πισω. Δηλ ποιο αναλογο προιον με ιδια χαρακτηριστικα πιστευεις οτι θα καλυπτε καλυτερα την συγκεκριμενη αναγκη; Αν δεν υπαρχει, δεν τιθεται θεμα να το συζηταμε.

Επισης δεν χρειαζονται καν ψιλα γραμματα για την συγκεκριμενη περιπτωση. Οπως ειπα ηδη, η λιστα με αυτα που δεν μπορει να κανει ή να κανει περιορισμενα η συγκεκριμενη φωτογραφικη μηχανη, ειναι πολυ μεγαλυτερη απο αυτα που κανει.

Επισης γνωριζω οτι στο εξωτερικο σε σοβαρα καταστηματα, εαν αγορασεις κατι, μπορεις να το επιστρεψεις μεσα σε λιγες μερες πισω χωρις δικαιολογια, απλα λεγοντας οτι δεν μου κανει. Αυτο θα επρεπε να ισχυει κ εδω, αλλα δυστυχως κανεις ή πολυ λιγοι το εφαρμοζουν.

Αλλα κ παλι, επειδη εχουν περασει 2.5 μηνες+ κ δεν μπορεις να πεις απλα οτι δεν μου κανει, το βαφτιζουμε δυσλειτουργια, ενω κ παλι θα πω οτι ειναι περιορισμος λειτουργιας λογω εξωτερικων συνθηκων σε συνδυασμο με την κατασκευη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι υπολοιπες φωτογραφικες δεν εχουν θεμα υπερθερμανσης σε φυσιολογικες συνθηκες στο βιντεο των 10' (στην καλυτερη 15' στην Sony). Ακουσες πολλες αλλες να υπερθερμαινονται στο 10λεπτο εσυ ακομη και σε περιβαλλον με χαμηλη σχετικα θερμοκρασια; Γιατι λες να εχει γινει τετοιο ζητημα μονο με την Sony. Δεν μιλαμε για περιστασιακες υπερθερμανσεις που θα τυχουν σε ειδικες περιπτωσεις. Μιλαμε για μονιμη κατασταση.

 

Τελως παντων. Δεν θελω να σε πεισω απαραιτητα. Εγω θα το κυνηγουσα (οπως ξαι εχω κυνηγησει πραγματα) και θα δικαιωνομουν τελικα. Αλλα θελει υπομονη και χρονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μα σου ειπα να μου πεις μια η οποια δεν εχει προβλημα κ παλι το γενικευεις με το "υπολοιπες φωτογραφικες". Εδω δεν μιλαμε γενικα για φωτογραφικες αλλα ειδικα για ακαθρεπτη, με aps c αισθητηρα σε rangefinder σωμα κ με συγκεκριμενο bit rate δεδομενων εικονας.

Οπως ειπα, αυτοκινητα ειναι ολα. Δηλ να παω πισω το opel corsa που αγορασα πριν λιγες μερες πισω, επειδη πιστευα οτι θα με πηγαινει εκτος δρομου στα βουνα;; Δεν το ελεγε πουθενα στο προσπεκτους...Με κοροιδεψαν;

Γιατι αναλογικα αυτο ζητατε απο την συγκεκριμενη φωτογραφικη μηχανη. Να ανταποκριθει σαν κατι που δεν ειναι.

Επεξ/σία από teobot
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ πες μου ποια εχει προβλημα. Εγω λεω οτι καμια δεν εχει το γενικο προβλημα της Sony (εκτος απο πολυ ειδικες συνθηκες)

 

Το Corsa δεν διαφημιζει οτι ειναι off road ουτε και ανηκει στην κατηγορια των off road. Εαν ομως το Homda CRV πηγαινε στο χώμα μόνο εως 1000 μετρα και μετα επρεπε να σταματησεις για να κρυωσει το διαφορικο τοτε σαφως και θα το πηγαινες πισω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, διάβασα όλες τις προηγούμενες σελίδες. 

Γνώμη μου είναι πως:
Η Sony, κατασκεύασε το συγκεκριμένο μοντέλο, αλλά επειδή δε κατάφερε να το φτιάξει να μην υπερθερμαίνεται, το άφησε ως έχει, και απλά το έγραψε στο εγχειρίδιο. Αυτό όμως δεν αλλάζει πως, ξεκάθαρα είναι δυσλειτουργία. Θα έπρεπε να γραφτεί επάνω στο κουτί του προϊόντος αλλά και στα χαρακτηριστικά του πως έχει αυτό το πρόβλημα.

 

 

Παράδειγμα:

Πήρα στην κοπέλα μου ένα φουσκωτό (στυλ φλαμινγκο) και επάνω, φάτσα κάρτα, γράφει με τεράστια γράμματα ΜΑΧ 30kg. Επίσης γράφει από τι υλικό είναι φτιαγμένο, τι πιστοποιήσεις έχει περάσει, κτλπ. Σ' αυτή τη περίπτωση ο νόμος τους αναγκάζει να αναφέρουν επάνω διάφορα στοιχεία για τον καταναλωτή. Μιλάμε για ένα προϊόν 10-15 ευρώ. Φανταστείτε να έπρεπε να μπω στο site της εταιρείας που φτιάχνει την σαμπρέλα να κατεβάσω διάφορα αρχεία με τα εγχειρίδια και να βρω εκεί μέσα το "MAX 30kg".

 

Τώρα η Sony πατάει πάνω σ' αυτό που έχει γράψει με ψιλά γράμματα επάνω στο εγχειρίδιο.

 

Είναι και ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ βέβαια για σωματικές βλάβες, προιόν που κουβαλάει επάνω του μπαταρία, με καυστικά υγρά, να κυκλοφορεί στο εμπόριο, με γνωστό πρόβλημα υπερθέρμανσης.
Αν σκάσει η μπαταρία απ την υπερθέρμανση του αισθητήρα, στα μούτρα ενός παιδιού, τι θα πει η Sony? Εγώ ανέφερα στο εγχειρίδιο πως υπερθερμαίνετε, άρα καλά να πάθετε?

Άλλο παράδειγμα είναι οι πολιτικές των ηλεκτρονικών καταστημάτων. Γράφουν μέσα στους όρους αγοράς επιστροφής και εγγύησης, διάφορα μπαρμπούτσαλα, ανάλογα πως βολεύεται ο κάθε μαγαζάτορας. Αυτό όμως δεν έχει καμία σημασία, γιατί ο νόμος περί αγορών από την Ε.Ε. υπερέχει πάντα από την κάθε πολιτική καταστήματος.

 

 

Προσωπικό συμπέρασμα, απ την Sony δε θα βγάλεις άκρη. Αν το πας δικαστικά, πιστεύω θα δικαιωθείς 100% αλλά θέλει κότσια λεφτά και υπομονή. 

Καλή δύναμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ πες μου ποια εχει προβλημα. Εγω λεω οτι καμια δεν εχει το γενικο προβλημα της Sony (εκτος απο πολυ ειδικες συνθηκες)

 

Το Corsa δεν διαφημιζει οτι ειναι off road ουτε και ανηκει στην κατηγορια των off road. Εαν ομως το Homda CRV πηγαινε στο χώμα μόνο εως 1000 μετρα και μετα επρεπε να σταματησεις για να κρυωσει το διαφορικο τοτε σαφως και θα το πηγαινες πισω.

Προφανως δεν εισαι γνωστης του χωρου κ μιλας γενικα για αυτο κ αποφευγεις να μου δωσεις ενα τοσο απλο παραδειγμα που σου ζητησα. Επισης ουτε η Sony την διαφημιζει ως βιντεοκαμερα, ουτε οτι τραβαει βιντεο για τοσα λεπτα ανεξαρτητως συνθηκων. Αν εχεις δει καπου κατι τετοιο να μου το υποδειξεις κ θα ανακαλεσω.

 

Είναι και ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ βέβαια για σωματικές βλάβες, προιόν που κουβαλάει επάνω του μπαταρία, με καυστικά υγρά, να κυκλοφορεί στο εμπόριο, με γνωστό πρόβλημα υπερθέρμανσης.

Αν σκάσει η μπαταρία απ την υπερθέρμανση του αισθητήρα, στα μούτρα ενός παιδιού, τι θα πει η Sony? Εγώ ανέφερα στο εγχειρίδιο πως υπερθερμαίνετε, άρα καλά να πάθετε?

 

Μα για αυτον ακριβως τον λογο υπαρχει η προστασια κ κλεινει. Για να μην σκασει καμια μπαταρια και να μην προκληθει βλαβη στον αισθητηρα.

 

Εαν το παλικαρι καταλαβαινε οτι δεν του κανει για τον σκοπο που την προοριζει σχετικα νωρις, ειχε καθε νομιμο δικαιωμα να την επιστρεψει πισω διχως δικαιολογια. Τωρα ειναι αργα για δακρυα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...