Προς το περιεχόμενο

Επιστροφή a6000 και αποζημίωση


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΣΤΕΦ για πες μας από που πηρες τη μηχανη (ποιο μαγαζι) μπας και μπορέσουμε να βοηθήσουμε συγκεκριμενα.

 

ας πω και τη δικη μου εμπειρια

 

αγορασα επαγγελματικο εκτυπωτή 40,000 ευρω + φπα (σαραντα λεμε). Στα 10 λεπτα εσβηνε. Ερχεται ο τεχνικοσ α/πος να δει τι γινεται και μου λεει ότι οριο λειτουργειας 18-28 βαθμοι κελσιου υγρασία τοση κλπ κλπ. Παει ενα +10ρικο για μονωσεις / κλιματιστικο ντουλαπα / διαμορφωση χωρου...κλπ. Μετα καπακι ειδικα αντιστατικα δάπεδα και καινουργια καλωδιωση από τον πινακα / αφυγρανση κλπ....οκ το μηχανημα ταχυτατο ελα ντε που δεν προλαβαινε να στεγνωσει το μελανι και μουτζουρωνε...+ 5000 για infra dryers / fans etc. Τιποτα από αυτά δεν αναφερονταν στο βιβλιαρακι εκτος την θερμοκρασια. Σαν πολύ ειδικο μηχανημα που να βρω ινφοσ στο νετ?...τουλάχιστον εσυ ειχεσ την δυνατοτητα. Τεσ πα μου στοιχισε ενα σκασμο και οκ όλα καλα τωρα. Οκ με χαλασε το ολο θεμα αλλα στην τελικη και να τα ηξερα τα προβλήματα / εξοδα παλι θα το αγοραζα το μηχανημα αλλα θα διαπραγματευομουν την παραδοση από τομν α/ πο με το κλειδι στο χερι και θα αφηνα υπολοιπο για εξωφληση. Εκτοτε εχοντασ την εμπειρια πηρα 3 αλλουσ ακομη εκτυπωτεσ αλλης μαρκας / στα ιδια λεφτα αλλα με φτηνοτερεσ κεφαλεσ / αλλα ζητησα γραπτα εγγυησεισ μηχανηματοσ εγκαταστασης αφου μου υπεδειξαν εξ αρχησ προδιαγραφεσ χωρου   κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 169
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

όταν πρόκειται για εξειδικευμένο εξοπλισμό , ο αγοραστής πρέπει να ρωτήσει για αναλυτικές προδιαγραφές λειτουργίας.

όταν πρόκειται για προϊόντα ευρείας κατανάλωσης που τα αγοράζουν και ερασιτέχνες , ο κατασκευαστής πρέπει να είναι προσεκτικός και να φροντίσει να καλύπτει τις "κανονικές συνθήκες" των πιθανών αγοραστών.

 

προσωπικά εγώ εδώ βλέπω φαουλ στην SONY γιατί πρόκειται για πολυδιαφημισμένο προιόν σε προσιτή τιμή που το αγοράζουν πολλοί ερασιτέχνες. Η SONY δεν είναι η παλιά ποιοτική εταιρία που ξέραμε , έχει πιεστεί πολύ από το "κινέζικο τσουνάμι" και έχει κάνει συμβιβασμούς σε τιμές , ποιότητα , εξυπερέτηση και έγινε μια εταιρία της "σειράς" ποια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά κάποια πράγματα σε κάνουν να απορείς με τη Sony. Πως για παράδειγμα δεν βγάζει μια καλή αναδιπλούμενη touch οθόνη στα APSC και full frame μοντέλα της όπως έχει στην RX100.

Anyway, ελπίζω να βρει άκρη ο φίλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως υπαρχει και η λυση να παρεις απο ebay thermal pads και να πας σε εναν ειδικο να στα βαλει. το youtube ειναι γεματο με τετοια βιντεο


Με ενδιαφέρει πάρα πολύ να μάθω τι θα γίνει με την περίπτωση.

 

 

Έχεις βγει τελείως εκτός θέματος η a6000 του παιδιού είναι ελαττωματική αφού κλείνει ακόμα και αν τραβάει mp4. Αφού είναι εντός εγγύησης δικαιούται επισκευή.

 

ολες κλεινουν ακομα και στα mp4. και η δικια μου το κανει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ολες κλεινουν ακομα και στα mp4. και η δικια μου το κανει

Μην ασχολειστε με τον odys03 ρε σεις. Αφου δεν εχει επαφη με την πραγματικοτητα (εκτος εαν δουλευει στην Sony...).

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μέχρι στιγμής έχω αιτηθεί από την Sony να μου αποστείλει επίσημη απάντηση για το ζήτημα μου μέσω email. Για αρχή μου ζήτησαν αντίγραφο απόδειξης και το serial της μηχανής και αφότου τα παραλάβουν θα επανεξετάσουν το ζήτημα μου.

Το "θα επανεξετάσουν" που μου είπε με προβληματίζει λίγο μιας και το θέμα είναι ξεκάθαρο, ζητώ επιστροφή του προιόντος και αποζημίωση. Τέλος πάντων.

 

Σε δεύτερη φάση και αφού λάβει το κατάστημα και αυτό e-mail από τη Sony με την επίσημη απάντηση της, θα αιτηθώ και από αυτούς να μου δώσουν επίσημη έγγραφη απάντηση.

 

Σε περίπτωση που δεν ικανοποιηθώ από το κατάστημα και απλά αρκεστούν σε μια έγγραφη απάντηση αποφεύγοντας να ικανοποιήσουν το αίτημα μου, έχω ετοιμάσει τη φόρμα του εντύπου αναφοράς προς τον Συνήγορο του Καταναλωτή.

 

Αναμένουμε λοιπόν.

 

Υ.Γ. Σκεφτόμουν πως αντί για επιστροφή χρημάτων, αν προβλέπεται να αντικαταστήσω την μηχανή όχι όμως με μηχανή του ίδιου μοντέλου ή της ίδιας εταιρείας, αλλά με μηχανή άλλης εταιρείας. Αφού δεν θα είχε νόημα σε περίπτωση που δικαιωθώ να παραλάβω τα χρήματα και να προχωρήσω εκ νέου σε μια νέα αγορά.

Επεξ/σία από stefstefan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

"

Υ.Γ. Σκεφτόμουν πως αντί για επιστροφή χρημάτων, αν προβλέπεται να αντικαταστήσω την μηχανή όχι όμως με μηχανή του ίδιου μοντέλου ή της ίδιας εταιρείας, αλλά με μηχανή άλλης εταιρείας. Αφού δεν θα είχε νόημα σε περίπτωση που δικαιωθώ να παραλάβω τα χρήματα και να προχωρήσω εκ νέου σε μια νέα αγορά...."

--------------------------------------------------------

αυτο μονο απο το μαγαζι που αγορασες και αν η νεα αγορα ειναι σημαντικα υψηλοτερησ αξιας. Πες μας το μαγαζι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

 

 

"

Υ.Γ. Σκεφτόμουν πως αντί για επιστροφή χρημάτων, αν προβλέπεται να αντικαταστήσω την μηχανή όχι όμως με μηχανή του ίδιου μοντέλου ή της ίδιας εταιρείας, αλλά με μηχανή άλλης εταιρείας. Αφού δεν θα είχε νόημα σε περίπτωση που δικαιωθώ να παραλάβω τα χρήματα και να προχωρήσω εκ νέου σε μια νέα αγορά...."

--------------------------------------------------------

αυτο μονο απο το μαγαζι που αγορασες και αν η νεα αγορα ειναι σημαντικα υψηλοτερησ αξιας. Πες μας το μαγαζι.

 

 

Πρόκειται για ένα τοπικό κατάστημα ηλεκτρικών ειδών εδώ στη Δράμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ  αφου εισαι σε μια σχετικα μικρη κοινωνια (Δραμα) από οπου καταγομαι και εγω, νομιζω ότι είναι πολύ ευκολο ο μαγαζάτορας να σου αλλαξει το προιον μα καποιο άλλο η και πολλα αλλα αν είναι γενικα ηλεκτρικα ειδη του μαγαζιου...πχ υπολογιστη/κλιματιστικο/ηλεκτρ-οικοσυσκευη..κλπ,  δηλ μαλλον εχεισ επιλογες πολλες.

 

Φανταζομαι και η προσωπικη επαφη  υπαρχει οποτε σου δινω πιθανότητες επιτυχιας 75%+ αν το χειριστείς διπλωματικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

. Δεν μπορείς να βάλεις αυτή τη μηχανή σε ένα τρίποδο στην μέγιστη ανάλυση και να τραβήξεις μια εκδήλωση σαν main camcorder.

 

 

 

Επειδη με την υπογραμμιση μου προκαλεσες  μειδιαμα εκατσα να σχολιασω...

Τραβηξα μια εκδηλωση με τριποδο με την NEX 5R...εχω περασει το hack και γραφει απεριοριστα οσο λεπτα θελω...

 

ΑVCHD maximum bitrate 1080p 50fps για περιπου 45 λεπτα....

Εσωτερικος χωρος με θερμοκρασια περιβαλοντος 30c και η οθονη τραβηγμενη εξω για να βοηθησω την καμερα

 

Τα τελευταια 5 λεπτα εβγαλε το συμβολο οτι ειναι ανεβασμενη η θερμοκρασια αλλα ποτε δεν εκλεισε η καμερα.

 

Για την ιστορια σε κλιματιζομενο εσωτερικο χωρο εχω τραβηξει και συνεχομενο βιντεο με τις παραπανω προδιαγραφες μεχρι και 1ωρα και 10 λεπτα....θα συνεχιζε να τραβαει λογικα αλλα γεμισε η μνημη.

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη με την υπογραμμιση μου προκαλεσες μειδιαμα εκατσα να σχολιασω...

Τραβηξα μια εκδηλωση με τριποδο με την NEX 5R...εχω περασει το hack και γραφει απεριοριστα οσο λεπτα θελω...

 

ΑVCHD maximum bitrate 1080p 50fps για περιπου 45 λεπτα....

Εσωτερικος χωρος με θερμοκρασια περιβαλοντος 30c και η οθονη τραβηγμενη εξω για να βοηθησω την καμερα

 

Τα τελευταια 5 λεπτα εβγαλε το συμβολο οτι ειναι ανεβασμενη η θερμοκρασια αλλα ποτε δεν εκλεισε η καμερα.

 

Για την ιστορια σε κλιματιζομενο εσωτερικο χωρο εχω τραβηξει και συνεχομενο βιντεο με τις παραπανω προδιαγραφες μεχρι και 1ωρα και 10 λεπτα....θα συνεχιζε να τραβαει λογικα αλλα γεμισε η μνημη.

Να υποθεσω οτι την εχεις συνδεδεμενη με εξωτερικη τροφοδοσια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο η ΝΕΧ3, άλλο ή ΝΕΧ5r άλλο η α6000, άλλο η α6300, άλλο ανάλυση, άλλο το bitrate. Καμία σύγκριση. Οι α6000 ήταν αυτές που παρουσίασαν το μεγαλύτερο πρόβλημα. (εικάζω λόγω κατασκευής και μη απαγωγής της θερμότητας).

 

 ΑVCHD 1080p 25fps έχουν όλες οι μηχανές, το bitrate όμως μπορεί να είναι 20 ή 30 ή 50 Mbps ανάλογα με τον codec συμπίεσης.

Στις επαγγελματικές δουλειές παράδειγμα παραγωγή ταινιών ζητάνε τουλάχιστον 50 ώστε να υπάρχει όσο το δυνατόν περισσότερη πληροφορία για λεπτομέρεια.

 

 

1080p 25fps μπορεί να έχουν και τα κινητά όμως το bitrate είναι  5-10 Mbps. Aλλιώς τις ταινίες θα τις γύριζαν με τα κινητά.

 

Για να καταλάβεις, τα Mbps όσο πιο πολλά τόσο λιγότερη είναι η συμπίεση και το χάσιμο πληροφορίας. 

 

Tις ταινιες δεν τις γυριζουν με κινητα οχι λογο bitrate η αναλυσης, μια χαρα φτανουν πολυ υψηλοτερα bitrates, το προβλημα προφανεστατα ειναι το dof, ο θορυβος και τα χαλια χρωματα μολις πεσει το φως, πιθανοτατα αν πουσαρεις και base iso απο κινητα στο post θα δεις θορυβο με το καλημερα  και φυσικα ο σταθερος 28mm φακος, ειναι σοβαρο μειον. Αλλα συγκεκριμενα για το bitrate εισαι λαθος, φτανουν 50 και παραπανω πολλα κινητα. 

 

Απλα αλλο 50mbps σε mp4, αλλο σε avchd, αλλο σε xavc s, αλλο να χρησιμοποιει ολο τον αισθητηρα, αλλο να προσπερναει γραμμες, αλλο να κανει crop σε ενα μικροτερο κομματι του αισθητηρα.

 

To mp4, με χαμηλο bitrate και αρκετο crop factor ειναι το συνηθισμενο στις περισσοτερες φθηνες dslr παντως. Δηλαδη πατογωνια.

 

Οπως και στις παλιοτερες nex, α7, ειχα και την nex 5r, εχω την a7, πανε μεχρι το οριο των 30 λεπτων και οπως αναφερθηκε με το hack το προσπερανε, αλλα, γραφουν χαμηλο bitrate, κανουν οικτρο line skipping και γενικα το κινητο μου σε καλο φως εχει καλυτερη ποιοτητα. Οποτε ναι good enough για να γραφεις καμια παιδικη παρασταση ή δεν ξερω τι αλλο θελει απλα καποιος που παταει το κουμπακι και οτι βγει, αλλο να θελεις να κανεις κατι περισσοτερο. 

 

Οποτε απλα προσοχη τι αγοραζετε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να υποθεσω οτι την εχεις συνδεδεμενη με εξωτερικη τροφοδοσια;

 

Οχι με μια γνησια μπαταρια της Sony...με εξωτερικη τροφοδοσια ισως δεν εβγαζε το μυνημα αλλα δεν μπορω να ειμαι σιγουρος φυσικα

 

Βεβαια εχω και δευτερη μπαταρια για να ειμαι παντα σιγουρος....στις mirrorless δεν ειναι οπως με τις μεγαλες καμερες.

Άλλο η ΝΕΧ3, άλλο ή ΝΕΧ5r άλλο η α6000, άλλο η α6300, άλλο ανάλυση, άλλο το bitrate. Καμία σύγκριση. Οι α6000 ήταν αυτές που παρουσίασαν το μεγαλύτερο πρόβλημα. (εικάζω λόγω κατασκευής και μη απαγωγής της θερμότητας).

 

Και η NEX 5R παρουσιαζει προβληματα με υπερθερμανση οπως και πολλες αλλες APSC καμερες  που τραβανε και βιντεο .... σε κλειστο δωματιο χωρις κλιματισμο και με την οθονη κολλημενη στην καμερα (χωρις να την τραβηξω εξω) μου εχει τυχει να κλεισει η καμερα απο υπερθερμανση σε 15 λεπτα

 

Eπισης και με το S5 που εχω σε 4Κ κατα ηλιου μου εχει κλεισει το κινητο απο υπερθερμανση και εκανα reboot...ασχετο αλλα το αναφερω.

Οπως και στις παλιοτερες nex, α7, ειχα και την nex 5r, εχω την a7, πανε μεχρι το οριο των 30 λεπτων και οπως αναφερθηκε με το hack το προσπερανε, αλλα, γραφουν χαμηλο bitrate, κανουν οικτρο line skipping και γενικα το κινητο μου σε καλο φως εχει καλυτερη ποιοτητα. Οποτε ναι good enough για να γραφεις καμια παιδικη παρασταση ή δεν ξερω τι αλλο θελει απλα καποιος που παταει το κουμπακι και οτι βγει, αλλο να θελεις να κανεις κατι περισσοτερο. 

 

Οποτε απλα προσοχη τι αγοραζετε.

Με το Line skipping οντως πεφτει η ποιοτητα και μακαρι να ειχα την G7 (full sensor readout/full pixel readout)  ή καλυτερα καποια μεγαλη καμερα (FF) χωρις crop factor σε 4κ (πολλα τα λεφτα) ....αλλα για εμας τους ερασιτεχνες  (για μενα μιλαω) αν κατσεις και δεις το βιντεο απο το καναπε στην 40αρα FHD τηλέοραση ακομα και απο καμερα με "αξιοπρεπες" line skipping το αποτελεσμα ειναι αποδεκτο και βλεπεται ειδικα αν ο φακος ειναι καλος.

 

Το κινητο το χρησιμοποιω και εγω για 4Κ σε εξωτερικους χωρους...αλλα σε εσωτερικους κλαταρει χωρις video light και φυσικα δεν εχει optical zoom που ειναι για μενα το σημαντικοτερο να εχω αυτη την ευκολια.

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά η ποιότητα του video επηρεάζεται από πολλές παραμέτρους. Μέγεθος αισθητήρα, φακός, codec, bitrate, Με μισό νύχι αισθητήρα και με τόσο μικρό φακό τι να κάνουν τα κινητά;

 

Τρια samples, ενα με 1/2.3'' ενα με aps-c και ενα με full frame, ποιο ειναι ποιο; Δεν εχω κανει καμια επεξεργασια, δεν ασχολουμε γενικα με video, οπως βγηκαν απευθειας απο την καθε καμερα.

 

https://youtu.be/mAKCHEy7Lvk

 

https://youtu.be/yNutJi4HQDw

 

https://youtu.be/8FEHkfFYAzI

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...