Προς το περιεχόμενο

Αγορά 50mm f/1.8g για χρήση σε APS-C


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω την D3300 και φακούς τον kit Nikon 18-55mm VR II, τον Nikon 35mm f/1.8g DX και τον 85mm f/1.8g. Αν και την μηχανή την έχω 3 χρόνια μόλις φέτος άρχισα να ψάχνομαι και να παίζω κυρίως σε aperture priority αλλά και σε full manual. Τον 35mm αν και τον έχω από την αρχή μόνο όταν άρχισα να παίζω με το βάθος πεδίου κατάλαβα τι προσφέρει. Στην πορεία ο kit φακός έχει μείνει λίγο στην άκρη και πήρα και τον 85mm.

 

Η χρήση σε αυτή τη φάση είναι κυρίως φωτογράφηση του μπέμπη που ήρθε τον Δεκέμβρη, οπότε κυρίως πορτραίτα, είτε από τη μέση και πάνω είτε μόνο πρόσωπο (βέβαια, όταν μιλάμε για μωρό το από τη μέση και πάνω είναι όλο το μωρό). Κάπου εκεί πήρα και τον 85mm, ο οποίος όμως σε crop sensor με δυσκολεύει σε εσωτερικό χώρο - και επειδή ο μικρός είναι ακόμα μικρός :) η πλειοψηφία των λήψεων είναι στο σπίτι. Ο 35mm με έχει βολέψει πολύ στο σπίτι και λόγω ποιότητας και λόγω εστιακού μήκους. Το ρηχό βάθος πεδίου που προσφέρουν οι primes αλλά και η χρήση που κάνω σε αυτή την περίοδο - λίγα ταξίδια - με έχουν βάλει σε σκέψεις να αγοράσω τον Nikon 50mm f/1.8G, ο οποίος είναι σε καλή τιμή. Οι σκέψεις μου είναι οι εξής:

 

  • Χρησιμοποιώ τον 35mm σε ποσοστό 80% με 85% μέχρι στιγμής, ωστόσο σε close-up ή head portraits, ή και full body - ο μπέμπης είναι 70cm :) - ένιωθα ότι ήμουν πολύ κοντά. Αν και στα μωρά η παραμόρφωση των χαρακτηριστικών δεν είναι τόσο εμφανής - είναι όλα τόσο μικρά - αποφάσισα να πάρω και έναν φακό για πορτραίτα.
  • Πήρα τον 85mm 1.8g, όμως εκεί κατέληξα στο αντίστροφο πρόβλημα, το οποίο είναι πολύ λογικό αφού σε APS-C έχει το fov ενός 127.5mm. Δεν μετάνιωσα ωστόσο γιατί ακόμα και για το 20% των λήψεων που τον χρησιμοποιώ, το αποτέλεσμα είναι εκπληκτικό, ενώ ο φακός είναι επένδυση (σκέφτομαι ότι μπορεί κάποια στιγμή στο μέλλον να πάω σε full frame).

 

Ο 50mm σε APS-C θα έχει ισοδύναμα το fov ενός 75mm, το οποίο είναι πιο κοντά στο 85mm που θεωρείται το ιδανικό για πορτραίτα. Εκεί ανάμεσα λοιπόν στον 35mm και τον 85mm νιώθω ότι με τον 50mm θα γεμίσει ένα κενό και θα αμβλύνει τα θέματα που έχω με τους άλλους δύο. Δεν ξέρω ωστόσο αν ο φακός θα παράγει αντίστοιχης ποιότητας αποτέλεσμα (φαντάζομαι δεν θα μπορεί να συγκριθεί με τον 85mm, αλλά αν είναι κοντά στον 35mm, και με λίγο καλύτερο bokeh, θα με ικανοποιήσει).

 

Ποια είναι η γνώμη σας; Θα κάνω κάποιες δοκιμές με τον kit στα 50mm ώστε να δω αν το fov με βολεύει για τις χρήσεις που κάνω, όμως γενικά πιστεύετε έχει νόημα η αγορά ενός 50mm ενώ υπάρχουν ήδη 35mm και 85mm ή είναι πλεονασμός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γελασα πολυ διαβαζοντας το μην με παρεξηγησεις :) Ρωτάς πολυ ωραια και συγκεκριμμένα, και απαντας (εδω γελασα) εξισου ωραια και συγκεκριμμενα :D

 

ειναι σαν να τα εχεις βαλει κατω και να εισαι στο 99.99999%

 

Βασικα οπως τα λες ολα ειναι :) ο 85αρης αν και εξαιρετικος ειναι πολυ περιοριστικός σε εσωτερικό χωρο (APS-C). νομιζω οτι ο 50αρης θα σε βολεψει πιο πολυ (για μενα και τις αναγκες μου, ειναι οριακα για εσωτερικο χωρο, συνηθως δουλευω τον 35)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ήταν φάση "αγαπημένο μου ημερολόγιο" :)

 

Πιο πολύ μάλλον ψάχνω κάποιον να με αποτρέψει αν υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος να μην πάρω τον συγκεκριμένο φακό ή αν υπάρχει κάτι άλλο που να αγνοώ στο ανωτέρω σκεπτικό. Το να πάρω έναν έξτρα φακό στα €210 για το χόμπι μου δεν είναι απαγορευτικό και προφανώς αν μου έλειπαν δεν θα το σκεφτόμουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χμ...Νομιζω πως πρωτα πρεπει να ξεκινησεις με τις δοκιμες του κιτ "καρφωμενο" στα 50mm και βλεπεις..

 

Υ.γ Το iq του 50αρη ειναι εφαμιλλο του 35αρη οποτε δεν τιθετε ερωτημα για αυτο.

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειμαι και εγω σε παρομοιο διλημμα αλλα δεν βιαζομαι καθολου (δεν εχω ομως 85αρη...εχω τον 35αρη 1.8 σε Amount ειμαι)

 

Κατεληξα ειτε σε 50αρη f1.4 ειτε εναλλακτικα σε κατι τυπου 60mm F2(tamron).

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον λάθος αγορά ο 50mm όταν έχεις τον 35mm κατά τη γνώμη μου καλύτερα ο 85mm .

Ο Tamron είναι macro μόνο σε απόσταση αναπνοής όποτε ανάλογα τα ενδιαφέροντα σου το εκτιμάς, έχει καλύτερο iq από τους φακούς της sony όπως και μεγάλη διαφορά στη τιμή από τον 85mm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω και τους τρείς φακούς 35,50,85 /1.8G και σου λέω με σιγουριά να τον πάρεις με κλειστά μάτια

Σε crop ειναι ελαφρά τηλεφακός και το βάθος πεδίου σε f2.8-4 είναι άριστο για πορτραίτα σε αντίθεση με τον 85 που σε αντίστοιχα διαφράγματα πρέπει να προσέχεις πολύ στην εστίαση

Έχω την εντύπωση ότι ειναι και ελαφρά καλύτερος από τον 85 σε οξύτητα

Επεξ/σία από Nasokosm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nakokosm παρέλειψα να πω ότι τον πήρα τελικά :). Κανείς δεν με έπεισε για το αντίθετο και μετά από 2 εβδομάδες που τον έχω μόνιμα κουμπωμένο πάνω στη μηχανή έχω να πω ότι συμφωνώ απόλυτα με όσα γράφεις. Με βολεύει πολύ περισσότερο για τις λήψεις που ήθελα στην παρούσα περίοδο - baby moments - καθώς δεν χρειάζεται να κολλήσω στο μάτι του παιδιού (με τον 35mm 1.8g) ή στον τοίχο (με τον 85mm 1.8g). Το bokeh είναι αρκετά καλύτερο από τον 35mm και η προοπτική όσο πιο συμπιεσμένη ήθελα, η οξύτητα καταπληκτική. Πλέον έχω χωρίσει κάπως τις χρήσεις, πορτραίτα/στιγμές εξωτερικού χώρου με τον 85άρη, εσωτερικού χώρου με τον 50άρη, και όταν θέλω να καδράρω περισσότερα/περισσότερους τον 35άρη.

 

Γενικά μιλώντας (και με βάση τις προσωπικές μου φωτογραφικές εμπειρίες) νιώθω ότι έχοντας από έναν prime σε κάθε μία κατηγορία (35/50/85) είσαι καλυμμένος για κάθε χρήση - αν και σε ταξίδια και με crop μηχανή μάλλον θα ξανακουμπώσω τον kit 18-55 VRII που για kit και με αρκετό φως είναι εξαιρετικός και θα έχω έναν ή δύο από τους άλλους μαζί μου just in case.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικά μιλώντας (και με βάση τις προσωπικές μου φωτογραφικές εμπειρίες) νιώθω ότι έχοντας από έναν prime σε κάθε μία κατηγορία (35/50/85) είσαι καλυμμένος για κάθε χρήση - αν και σε ταξίδια και με crop μηχανή μάλλον θα ξανακουμπώσω τον kit 18-55 VRII που για kit και με αρκετό φως είναι εξαιρετικός και θα έχω έναν ή δύο από τους άλλους μαζί μου just in case.

Μια χαρα σε βρισκω και τεκμηριωμενο...εγω θα παρακαμψω την αγορα του 85αρη με 50αρη f1.4....την θεση του κιτ θα παρει μαλλον ο tamron 17-50 2.8 (εχω ηδη 35αρη 1.8 και 58μμ f2 helios)

 

Για πορτραιτα σε εξωτερικους χωρους θα κανω χρηση του Minolta Original 35-105 f3.5/4.5.....μελλοντικα ομως θα με τριβελιζει να παρω και εναν 85αρη 1.8/2.8

Επεξ/σία από afterhours
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...