Προς το περιεχόμενο

Πολυμηχάνημα για οικιακή χρήση έως 60€


Symbad

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να αγοράσω ένα πολυμηχάνημα για το σπίτι με όριο τα 60€. Θα χρησιμοποιηθεί για εκτύπωση φύλλων εργασίας για σχολείο. Ζητούμενο είναι να έχει όσο το δυνατόν φθηνά αναλώσιμα και όχι τόσο η ποιότητα της εκτύπωσης.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις προτάσεις σας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Επειδή λες για σχολείο και υποθέτω ότι οι εκτυπώσεις θα είναι αρκετές τα περισσότερα απλά μηχανήματα έχουν

ακριβά μελάνια.

Εκεί βασίζεται και η χαμηλή τους τιμή.Να σου τα παίρνουν από τα μελάνια.

 

Επειδή και εγώ εκτύπωνα αρκετά φύλλα,μερικές φορές και 50 την ημέρα ψάχνοντας πήγα στη λύση γεμίσματος

μελανιών και σώθηκα.Με 12 ευρώ πήρα ένα λίτρο μαύρο μελάνι το οποίο όπως πάει θα μου κρατήσει μέχρι

τα βαθιά μου γεράματα και δε με απασχολεί πόσες θα βγάλω την ημέρα.Τελειώνει;;; Απλά γεμίζω με τη σύριγγα

και συνεχίζω.

 

Αν πιάνουν τα χέρια σου δες το.Και να ξέρεις είναι μεγάλη απόλαυση γνωρίζοντας ότι οι πολυεθνικές δεν του

πιάνουν το κ@@ο για 4-5 ml μελάνη ασήμαντης αξίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Επειδή λες για σχολείο και υποθέτω ότι οι εκτυπώσεις θα είναι αρκετές τα περισσότερα απλά μηχανήματα έχουν

ακριβά μελάνια.

Εκεί βασίζεται και η χαμηλή τους τιμή.Να σου τα παίρνουν από τα μελάνια.

 

Επειδή και εγώ εκτύπωνα αρκετά φύλλα,μερικές φορές και 50 την ημέρα ψάχνοντας πήγα στη λύση γεμίσματος

μελανιών και σώθηκα.Με 12 ευρώ πήρα ένα λίτρο μαύρο μελάνι το οποίο όπως πάει θα μου κρατήσει μέχρι

τα βαθιά μου γεράματα και δε με απασχολεί πόσες θα βγάλω την ημέρα.Τελειώνει;;; Απλά γεμίζω με τη σύριγγα

και συνεχίζω.

 

Αν πιάνουν τα χέρια σου δες το.Και να ξέρεις είναι μεγάλη απόλαυση γνωρίζοντας ότι οι πολυεθνικές δεν του

πιάνουν το κ@@ο για 4-5 ml μελάνη ασήμαντης αξίας.

Τσεκαρα καποια βιντεακια στο youtube σχετικα με refill σε ΗP Cartridges και πολλοι παραπονιουνται οτι ο εκτυπωτης τα βλεπει αδεια , καθως δε γνωριζει οτι τα γεμισαμε.

Αντιμετωπισες καποιο τετοιο θεμα ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι όταν γεμίζεις με σύριγγα τα βλέπει πάντα άδεια και δεν αυτό δεν διορθώνεται γιατί είναι κατασκευασμένα έτσι 

από τις εταιρείες.

 

Όσοι γεμίζουν το γνωρίζουν αυτό.Και σε μαγαζί έξω να πας να τα γεμίσεις πάλι άδεια θα τα βλέπει.Απλά μόλις 

δεις ότι το μαύρο δεν εκτυπώνει σωστά (αχνά ή αφήνει κενά) αμέσως το βγάζεις και το ξαναγεμίζεις.

Την  1η φορά και εμένα μου φαίνονταν παράξενο αλλά πλέον συνήθισα,από τη στιγμή που γλυτώνω τα χαράτσια

των εταιρειών. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλισταα. Αρα το clue ειναι να προλαβει καποιος να μην αδειασει τέρμα το μελανι ωστε να "ξεγελασουμε" το μηχανημα .

 

Πες ας πουμε οτι η ενδειξη ποσότητας μελανιού δείχνει μια μπάρα ακόμη . Αν παω εγω και το κανω refill και αρχισω και κανω εκτπώσεις αβέρτα, αυτη η μια μπάρα θα παραμείνει εκέι ; 

Θελω να πω "ξεγελαμε" το μηχανημα μια για πάντα ;

 

 

ΥΓ: Δεν ξερω αν θα προβω σε refill χειροκινητα γιατι και μονο στην ιδεα οτι θα τα κανω ολα @@@ φριττω !!! Απο την αλλη φριττω και με τις τιμες των μελανιων . :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωρίζω αν αυτό μπορεί να συμβεί αλλά δεν νομίζω.

Ο δείκτης μελανιού βασίζεται σε αριθμό σελίδων και όχι σε εναπομείνασα ποσότητα μελανιού π.χ. ένα κάντριτζ

έχει προγραμματισμό να εκτυπώσει 300 σελίδες και έτσι ανάλογα με τις σελίδες αναπροσαρμόζει και την 

εναπομείνασα ποσότητα.

 

Δεν το έχω κάνει αλλά νομίζω ότι και να το γεμίσεις πριν αδειάσει,αυτό μόλις πιάσει τις 300 σελίδες θα μηδενίσει

από μόνο του,όπως δεν νομίζω ούτε ο δείκτης θα ανέβει παραπάνω και να του βάλεις μελάνι πριν το άδειασμα.

Πιθανώς παλιά λειτουργούσαν με αυτό το τρόπο αλλά πλέον όλες οι εταιρείες έχουν εισάγει αυτή τη μέθοδο

(αριθμό σελίδων που μπορεί να εκτυπώσει ένα κάντριτζ) για να μας μπερδεύουν και να μας κρατάνε δέσμιους.

 

Όπως σε αρκετά μοντέλα εκτυπωτών καθώς  και κάντριτζ τοποθετούν τσιπάκι ώστε να μην τα αναγνωρίζει

ο εκτυπωτής όταν τα γεμίσεις με σύριγγα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγγνωμη, τοτε πως συνεχιζει να εκτυπωνει εφοσον ειπες οτι δεν μπορουμε να διορθωσουμε το τι βλεπει το μηχανημα ; 

 

Στις 300 σελιδες π.χ "βαραει κοφτη" και δεν σου επιτρεπει να εκτυπωσεις περετερω !?!

Επεξ/σία από redykt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι βέβαια δεν βαράει κόφτη απλά σου δείχνει ότι είναι άδειο ή σε προειδοποιεί συνεχώς ότι η μελάνη 

τελειώνει και πρέπει να αγοράσεις νέο και αυτό σου σπάει περισσότερο τα νεύρα μέχρι που δεν θα

εκτυπώνει άλλο. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...