Προς το περιεχόμενο

Αποκάλυψε το Galaxy Note8 σε διαφημιστικό του chip Exynos9 η Samsung;


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικα ρε παιδια με τιποτα δεν ειμαστε ευχαριστημένοι πριν 3-4 χρονια κατηγορουσατε την Samsumg οτι αντεγραφε τον σχεδιασμο του iphone τωρα που πρωτοτυπεί στο σχεδιασμο σε σχεση με ολους τους αλλους κατασκευαστες δεν σας αρεσει ο edge σχεδιασμος. Ενταξει γουστα ειναι αυτα δεν μπορει κατι να αρεσει σε ολους. 

όλοι αυτοί που κατηγορούνε για το edge style ας κάνουν τον κόπο να ψάξουν κάτι άλλο αμα δεν τους αρέσει,πορτοκαλιές υπάρχουν στρέματα για να πάρεις κάτι άλλο.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γεια σ ρε Samsung me της κινητήρες σου πάντα εβγαζες τα καλύτερα κινητά γ αυτό καμοια δεν θα σε φτάσει στο επίπεδο π είσαι μπραβο ρε σαμμυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα εκαναν και εβγαλαν μη αποσπωμενη την μπαταρια.θυμιζε παλαιολιθικη εποχη.

 

και που ακριβώς φαίνεται ώστε να ενοχλεί ή αποσπαζομενη μπαταρία; χωρις καπάκι τριγυρνάς; :P

 

Προσωπικά και εγω το θεωρω μεγαλο μειονεκτιμα διότι θελω να εχω εστω την επιλογή να βαλω extended case. Μάλιστα αυτός ειναι και ο λόγος που δε χρειάστηκε να αλλαξω εδω και 4 χρονια το note 2 με την zerolemon 9700mha. πεταξα και ενα cm 12.1 προσφατα και ξανα ένοιωσε!

 

Δε λεω πως ειμαι παράδειγμα προς μίμηση αλλα οι stock μπαταρίες μου φαίνονται παλαιολιθικες. Αποσπαζομενες και μη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

και που ακριβώς φαίνεται ώστε να ενοχλεί ή αποσπαζομενη μπαταρία; χωρις καπάκι τριγυρνάς; :P Προσωπικά και εγω το θεωρω μεγαλο μειονεκτιμα διότι θελω να εχω εστω την επιλογή να βαλω extended case. Μάλιστα αυτός ειναι και ο λόγος που δε χρειάστηκε να αλλαξω εδω και 4 χρονια το note 2 με την zerolemon 9700mha. πεταξα και ενα cm 12.1 προσφατα και ξανα ένοιωσε! Δε λεω πως ειμαι παράδειγμα προς μίμηση αλλα οι stock μπαταρίες μου φαίνονται παλαιολιθικες. Αποσπαζομενες και μη :)

 

Κανένας δεν κατηγορεί κάποιον για τις προτιμήσεις του. Κατηγορούμε αυτούς που ενώ έχουν δηλώσει πολλάκις οτι το Χ ποριον δεν τους αρέσει συνεχίζουν να μπαινουν σε θεματα και να κραζουν χωρίς λογο. Οσο γι άυτο που ειπες, η ενσωματωμένη μπαταρία επιτρέπει ευκολοτερη αδιαβροχοποίηση (δεν λεω δεν γινεται αλλιως, απλά ειναι ευκολοτερο) και επιτρέπει ποιο ομορφη συσκευη με καλυετρα υλικά κατασκευής. Καταλαβαίνω πως καποιοι δεν αρέσκονται στην εργοστασιακή μπαταρία. Προσωπικά προτιμώ ενα Note 8 με μπαταρία που βγαζει μια μέρα και αν χρειαστώ παραπάνω να εχω fast charge power bank παρα μια Zero Lemon που που μετατρεπει ενα τηλεφωνο με παχος 2 φυλλων σε ντουλάπα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πάλι πιστεύω (ισως και κάπως αυθαίρετα) οτι ο βασικός λογος που οι μπαταρίες έρχονται fix σχεδόν μονοπωλιακα ειναι διότι αποτελεί το ποιο ευπαθεί- αναλώσιμο εξάρτημα. οταν τον χρόνο έχουμε και απο 2-3 νεα μοντέλα (με ελάχιστες μάλιστα διαφορες) ε κάπως πρέπει να πουλήσουν. θα μου πεις οι fix δεν αλλάζουν; απο εύκολα ως δύσκολα. το θέμα είναι ποιος χρήστης ιδιαίτερα σε ανεπτυγμένες τεχνολογικα χώρες ασχολείται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το TouchWiz απο το S6 και μετά είναι άψογο. Με αποκορύφωμα το S8. Μηδενικό bloat, και χωρις Lag. Σταματήστε τις κομπλεξικές ανακρίβιες

 

Μήπως εσύ έχεις να πιάσεις χρόνια άλλη συσκευή πλην της Samsung?

 

Μια χαρά bloat (τις εφαρμογές της ms) και lag (κάνε scroll για να ανοίξεις το μενού εφαρμογών) έχει το S8. 

Επίσης, έχω παρατηρήσει lag στα animations και σε άσχετες περιπτώσεις που η συσκευή δεν κάνει τίποτα. 

 

 

Αυτή τη στιγμή πάντως το Touchwiz και το S8 είναι πίσω σε θέματα smoothness σε σχέση με όλες τις υπόλοιπες ναυαρχίδες που κυκλοφορούν. LG G6, HTC 11, 1+5, Xperia Premium, Pixel και φυσικά iPhone. 

 

Πως τώρα αυτό το λες "άψογο" κιόλας, τι να πω? Δεν μπορεί να είσαι σοβαρός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως εσύ έχεις να πιάσεις χρόνια άλλη συσκευή πλην της Samsung?

 

Μια χαρά bloat (τις εφαρμογές της ms) και lag (κάνε scroll για να ανοίξεις το μενού εφαρμογών) έχει το S8. 

Επίσης, έχω παρατηρήσει lag στα animations και σε άσχετες περιπτώσεις που η συσκευή δεν κάνει τίποτα. 

 

 

Αυτή τη στιγμή πάντως το Touchwiz και το S8 είναι πίσω σε θέματα smoothness σε σχέση με όλες τις υπόλοιπες ναυαρχίδες που κυκλοφορούν. LG G6, HTC 11, 1+5, Xperia Premium, Pixel και φυσικά iPhone. 

 

Πως τώρα αυτό το λες "άψογο" κιόλας, τι να πω? Δεν μπορεί να είσαι σοβαρός.

Οι εφαρμογές της MS είναι προεγκατεστημένες και σε άλλα κινητά αν δεν κάνω λάθος. Οι περισσότερες εξ αυτών είναι χρήσιμες, αλλά... έκπληξη μπορείς να τις απεγκαταστήσεις! Bloat είναι κάποιες εφαρμογές τις Sammy που δεν απεγκαθίστανται απλώς απενεργοποιούνται. Όσον αφορά το scrolling και το lag προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα στο S7 μου. Δεν αμφιβάλλω ότι το Pure Android ή το Oxygen OS είναι ακόμα καλύτερα, αλλά από το S6 και έπειτα η Sammy έχει βελτιστοποιήσει το skin. Και γι' αυτό τα κινητά της συνεχίζουν να έχουν επιτυχία άλλωστε. Και θα σε σοκάρω τώρα. Αν η Sammy έβγαζε νωρίτερα τα updates του λειτουργικού (αν και έχει βελτιωθεί κατά πολύ) θα προτιμούσα 100% Sammy skin από Ρure Αndroid, καθώς έχει πρώτη features που η Google δεν έχει ακόμα ή απέκτησε στην πορεία (όπως themes, always on display, multi window, καλό dialer, πολλές επιλογές στις φωτό, και τρελή ευελιξία στις επιλογές παραμετροποίησης). Φυσικά, το ανώτερο skin είναι το Oxygen, αλλά και το επόμενο κινητό μου πάλι Samsung θα ΄ναι. ΥΓ. Κάποιες εφαρμογές της Sammy είναι πραγματικά καλές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εφαρμογές της MS είναι προεγκατεστημένες και σε άλλα κινητά αν δεν κάνω λάθος. Οι περισσότερες εξ αυτών είναι χρήσιμες, αλλά... έκπληξη μπορείς να τις απεγκαταστήσεις! Bloat είναι κάποιες εφαρμογές τις Sammy που δεν απεγκαθίστανται απλώς απενεργοποιούνται. Όσον αφορά το scrolling και το lag προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα στο S7 μου. Δεν αμφιβάλλω ότι το Pure Android ή το Oxygen OS είναι ακόμα καλύτερα, αλλά από το S6 και έπειτα η Sammy έχει βελτιστοποιήσει το skin. Και γι' αυτό τα κινητά της συνεχίζουν να έχουν επιτυχία άλλωστε. Και θα σε σοκάρω τώρα. Αν η Sammy έβγαζε νωρίτερα τα updates του λειτουργικού (αν και έχει βελτιωθεί κατά πολύ) θα προτιμούσα 100% Sammy skin από Ρure Αndroid, καθώς έχει πρώτη features που η Google δεν έχει ακόμα ή απέκτησε στην πορεία (όπως themes, always on display, multi window, καλό dialer, πολλές επιλογές στις φωτό, και τρελή ευελιξία στις επιλογές παραμετροποίησης). Φυσικά, το ανώτερο skin είναι το Oxygen, αλλά και το επόμενο κινητό μου πάλι Samsung θα ΄ναι. ΥΓ. Κάποιες εφαρμογές της Sammy είναι πραγματικά καλές.

 

Πρώτα απ' όλα δεν μπορείς να απεγκατατήσεις τις εφαρμογές της ms. Να τις απενεργοποιήσεις μπορείς αλλά δεν είναι ακριβώς το ίδιο. Είναι εκεί και σου τρώνε τσάμπα χώρο. Αυτό όμως δεν είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα...

 

Όσο αναφορά το scrolling και το lag στο S8 μου, χτυπάει (σε μένα τουλάχιστον) πολύ άσχημα σε ναυαρχίδα συσκευή να έχει θέματα σε τόσο απλά πράγματα. Ειδικά όταν όλοι οι υπόλοιποι το έχουν λύσει αυτό το πρόβλημα πλέον.

Μάλιστα με την πρόσφατη AQG5 μέχρι και lag κατά την πληκτρολόγηση στο google και στο phone search έχω παρατηρήσει αρκετές φορές. Ανεπίτρεπτο. 

 

 

Όσο αναφορά τα "features" είναι υποκειμενικό.

 

Το μοναδικό feature που βρίσκω χρήσιμο σε σχέση με το Pixel μου είναι το AO display του galaxy και τίποτα άλλο. 

Για τον dialer δεν γνωρίζω ακριβώς τι εννοείς... ένας απλός dialer είναι, ας είμαστε σοβαροί. 

Όσο αναφορά τα themes, δεν χρειάζεσαι touchwiz για να τα έχεις. Όποιος ασχολείται με τέτοιες παραμετροποιήσεις κατεβάζει έναν launcher και έχει πολύ περισσότερες επιλογές. Και μάλιστα ο touchwiz σε περιορίζει στα themes και στα icons του Samsung store το οποίο έχει κάτι τιμές που σε κάνουν να ξεκαρδίζεσαι στα γέλια. Ούτε καν live wallpapers από το play store δεν σε αφήνει να βάλεις πλέον. Μόνο ό,τι έχει στο Samsung Themes (τα οποία δεν είναι ακριβώς live).

 

 

Τέλος, τα κινητά της σίγουρα δεν έχουν επιτυχία λόγω software. Λόγω οθόνης, κάμερας, και (τώρα τελευταία) design έχουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Μήπως εσύ έχεις να πιάσεις χρόνια άλλη συσκευή πλην της Samsung?

 

Μια χαρά bloat (τις εφαρμογές της ms) και lag (κάνε scroll για να ανοίξεις το μενού εφαρμογών) έχει το S8. 

Επίσης, έχω παρατηρήσει lag στα animations και σε άσχετες περιπτώσεις που η συσκευή δεν κάνει τίποτα. 

 

 

Αυτή τη στιγμή πάντως το Touchwiz και το S8 είναι πίσω σε θέματα smoothness σε σχέση με όλες τις υπόλοιπες ναυαρχίδες που κυκλοφορούν. LG G6, HTC 11, 1+5, Xperia Premium, Pixel και φυσικά iPhone. 

 

Πως τώρα αυτό το λες "άψογο" κιόλας, τι να πω? Δεν μπορεί να είσαι σοβαρός.

 

Εξήγησέ μου σε παρακαλώ ποιές εφαρμογές ειναι bloat; Γιατι στο δικό μου έχει 4 εφαρμογές της Microsoft (Office, Skype, OneDrive) οι οποίες ειναι χρησιμοτατες και αν δεν τις θες σβηνονται. Πες μου λοιπον που ειναι το bloat γιατι εγώ δεν το βλέπω. Οσο για το smoothness; Δεν μετράω το Pixel γιατι δεν εχει τυπικά skin ειναι το original Android. Ναι κατι που το htc και το LG το κανει σε μισο δευτερολεπτο, το TouchWiz το κανει σε 1. Προσωπικά όμως θεωρώ το TouchWiz (πλεον) το ομορφοτερο third party skin (με εξαιρεση το νεο της Sony που το εχω δει μονο σε εικονες οποτε δεν μπορω να κρινω), με αποτέλεσμα να προτιμω να εχω μισο δευτερολεπτο delay μια στο τοσο (γιατι μια στο τοσο ειναι) παρα να εχω κατι αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξήγησέ μου σε παρακαλώ ποιές εφαρμογές ειναι bloat; Γιατι στο δικό μου έχει 4 εφαρμογές της Microsoft (Office, Skype, OneDrive) οι οποίες ειναι χρησιμοτατες και αν δεν τις θες σβηνονται. Πες μου λοιπον που ειναι το bloat γιατι εγώ δεν το βλέπω. Οσο για το smoothness; Δεν μετράω το Pixel γιατι δεν εχει τυπικά skin ειναι το original Android. Ναι κατι που το htc και το LG το κανει σε μισο δευτερολεπτο, το TouchWiz το κανει σε 1. Προσωπικά όμως θεωρώ το TouchWiz (πλεον) το ομορφοτερο third party skin (με εξαιρεση το νεο της Sony που το εχω δει μονο σε εικονες οποτε δεν μπορω να κρινω), με αποτέλεσμα να προτιμω να εχω μισο δευτερολεπτο delay μια στο τοσο (γιατι μια στο τοσο ειναι) παρα να εχω κατι αλλο

 

Έχω απαντήσει σε μερικά στο παραπάνω post.

 

Για να ξεκαθαρίσουμε κάτι, άλλο το πόσο smooth είναι το λειτουργικό και άλλο το πόσο γρήγορο.

 

Το πρόβλημα δεν είναι αν θα ανοίξει κάτι στο μισό ή στο ένα δευτερόλεπτο. Πιθανών βλέπετε κάποια συγκριτικά στο YT και νομίζετε ότι ο touchwiz δεν έχει τόσο μεγάλες διαφορές σε σχέση με άλλους launchers. Δεν είναι όμως έτσι. 

Εάν δεν έχετε δουλέψει ποτέ iphone, nexus, pixel ή έστω άλλες πρόσφατες android ναυαρχίδες, προφανώς δεν μπορείτε να καταλάβετε τι εννοώ. 

Και μάλιστα καλό θα ήταν να μη δουλέψετε καθόλου γιατί μετά θα σας φανεί και σας "κάπως" το touchwiz. 

 

Τέλος, από ομορφιά (και αυτό υποκειμενικό), κι εμένα μου αρέσει το skin του touchwiz. Δεν λειτουργεί όπως θα ήθελα όμως.

 

 

Edit:

Γιατί δεν μετράς το Pixel? Είναι στην ίδια κατηγορία με το Galaxy. Και μάλιστα άλλοι κατασκευαστές το έχουν πλησιάσει πολύ σε θέμα smoothness. Μόνο η Samsung έχει μείνει τόσο πίσω σε αυτόν τον τομέα. Δεν είναι το πόσο βαρύ είναι το skin... δεν έχει εφέ ο Touchwiz ούτε τρελά animations (τα οποία μάλιστα είναι από εποχής gingerbread). Κάκιστη διαχείριση μνήμης έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν κατοχος Note Edge περιμενω το Note 8 για να αναβαθμισω οταν πεσει η τιμη του κοντα στα 800 Ευρω. Αυτα που κανω με το πενακι στο Note δυστυχως δεν τα προσφερει καμια αλλη εταιρεια συνδυαστικα με τετοια οθονη και καμερα οποτε μενω εδω αφου κανεις αλλος κατασκευαστης δεν ειχε τα κοτσια να εκμεταλλευτει την αστοχια της Sammy με το Note 7. Οσον αφορα το λογισμικο ναι το 4πυρηνο S805 Note Εdge μου εχει αρκετα θεματα ειδικα με καθε update αλλα δυστυχως ειναι τετοια η ποιοτητα της συσκευης στο τριπτυχο καμερα/οθονη/πενακι που εχω καταληξει να πιανω αλλες συσκευες και να αδυνατω να λειτουργησω χωρις το πενακι ακομα και σε απλα πραγματα οπως social media ενω για email/productivity ουτε λογος χωρις πενακι πλεον. Σαφως και καποιες λειτουργιες του S Pen υποκαθιστανται απο λογισμικο μεσω PlayStore αλλα απαιτουν τον διπλασιο χρονο να γινουν και δεν ειναι τοσο integrated στο λειτουργικο. Η Sammy πρεπει να βελτιωσει αμεσα την διαχειριση μνημης γιατι ειναι το μονο πραγμα πλεον στο οποιο καταφανεστατα πονανε οι συσκευες της.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και που ακριβώς φαίνεται ώστε να ενοχλεί ή αποσπαζομενη μπαταρία; χωρις καπάκι τριγυρνάς; :P Προσωπικά και εγω το θεωρω μεγαλο μειονεκτιμα διότι θελω να εχω εστω την επιλογή να βαλω extended case. Μάλιστα αυτός ειναι και ο λόγος που δε χρειάστηκε να αλλαξω εδω και 4 χρονια το note 2 με την zerolemon 9700mha. πεταξα και ενα cm 12.1 προσφατα και ξανα ένοιωσε! Δε λεω πως ειμαι παράδειγμα προς μίμηση αλλα οι stock μπαταρίες μου φαίνονται παλαιολιθικες. Αποσπαζομενες και μη :)

Bro παίξε μπαλόνι με LineageOS. Πάει το CM. Σε Galaxy S2 που έχω για δεύτερο, τρέχει τελευταία version και ξυρίζει!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Bro παίξε μπαλόνι με LineageOS. Πάει το CM. Σε Galaxy S2 που έχω για δεύτερο, τρέχει τελευταία version και ξυρίζει!!!

δεν εχω ψαχτεί με αυτό. ευχαριστώ για την πρόταση, θα το κοιταξω :)

 

 

Υ.Γ αν θυμάσαι και Build σε ικανοποίησε θα βοηθούσε.

Επεξ/σία από activex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...