Προς το περιεχόμενο

Νοσταλγία στο gaming: πότε θα περάσει η μόδα;


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το γαματο είναι να πας να πάρεις έναν τίτλο Day one,να σκάσεις το 60αρι σου να το τερματίσεις,να σε πάρει τηλέφωνο ένας φίλος και να του πεις τερμάτισα το τάδε game.και γυρίζει και σου λέει <<παπάκια τερμάτισες.εχω τερματίσει και τα 7 dlc's του>>..αυτα με τα ρετρό ας πούμε δεν τα είχαμε.ωραια τα νέα games,καλό το eye candy αλλά έχουν και τις ασθένειες τους τα σύγχρονα παιχνίδια

 

Αυτό είναι σίγουρα ένα από τα θετικά του παρελθόντος. Οταν έπαιζες ένα παιχνίδι τότε ακριβώς το ίδιο παιχνίδι θα είχε παίξει και οποιοσδήποτε άλλος. Πράγματι η σημερινή κατάσταση πρόκειται για ασθένεια αλλά είναι κάτι που δέχτηκαν οι gamers με το πορτοφόλι τους. Δεν είμαι αντίθετος στα DLC όμως, αρκεί να γίνονται σωστά. Αλλωστε ούτε και παλιά ήμουν κατά των expansion στο PC. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτο το καταραμένο playstation φταίει για όλα. Καταραμένο να είναι και αναθεματισμένο!
Χάρις στο psx απενοχοποιηθηκε το gaming και έγινε mainstream το να παίζεις video games..Πριν από αυτό οποίος έπαιζε είχε τη στάμπα του nerd δυστυχώς..Εκτός από τα μπλιμπλικια(arcades) που έπαιζαν εκεί μέσα οι "αλήτες"..
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χάρις στο psx απενοχοποιηθηκε το gaming και έγινε mainstream το να παίζεις video games..Πριν από αυτό οποίος έπαιζε είχε τη στάμπα του nerd δυστυχώς..Εκτός από τα μπλιμπλικια(arcades) που έπαιζαν εκεί μέσα οι "αλήτες"..

σωστός το πρώτο ps ήταν και lifestyle gadget πέρα από κονσόλα και ίσως ήταν η πρώτη φορά που έγινε κάτι τέτοιο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι 40 ετων την εζησα αυτη την εποχη και εγω με παιδικες και οικογενοιακες αναμνησεις αυτο που εχω να πω ειναι ''οτι και να κανουμε δεν μπορουμε να γυρισουμε στον χρονο πισω ακομα και να το ''καταφερουμε'' γυρω μας δεν θα ειναι τιποτα ιδιο οπως τοτε''... και αυτες οι στιγμες που ζουμε σημερα μετα απο 25 χρονια θα τις αναπολουμε πλεον στα 65 μας ...να ζουμε την στιγμη περνανε τα χρονια!! ... <ασχετο το παρακατω εχει να κανει με τις αξιες τις ζωης μας μεσα στα χρονια>...Και να ειμαστε φυλανθρωποι να δινουμε στον συνανθρωπο οπου κρινουμε ατομικα οτι εχει πραγματικη αναγκη.. η συνειδηση σου το βραδυ θα εχει κατι καλο να σου πει στο αυτι... http://spiritscience.gr/index.php/homepage/2014-05-29-09-08-34/683-2016-03-23-12-36-06

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μόδα δεν θα περάσει ποτέ. Θυμάμαι πως με αδιαφορία πετούσα τον Tulip ΑΤ 386DX25 στην αποθήκη το 1998, θεωρώντας ότι δεν θα ξανασχοληθώ με το DOS, καθώς τα παιχνίδια έπαιζαν σε Windows 95/98 χωρίς προβλήματα και μπορούσες να τρέξεις σε pure DOS περιβάλλον κατά την εκκίνηση, φορτώνοντας CD-ROM drivers, Sound Card drivers, XMS και ΕΜS, όπως στο καθαρό DOS.

 

Το 1998 - 1999 άρχισα να ασχολούμαι και με emulators, κυρίως με το NESticle και τα MAME. Θυμάμαι άρχισα να λιώνω με Magic Sword!!!

 

Από την άνοιξη του 2001 ξεκίνησα να ασχολούμαι με SNES και Genesis emulators. Δεν ξέρω και 'γω πόσα παιχνίδια κατέβαζα τότε την ημέρα με dial-up, από ΕΜU PARADISE και ROM NATION και καναδυό άλλα που δεν θα τα θυμάμαι.

 

Το καλοκαίρι του 2001 ξεκίνησα να κατεβάζω και από τα λεγόμενα abandonware, τότε ξεκίνησε και η μόδα περίπου και κατέβαζα όσα DOS παιχνίδια δεν τα είχα. Home of The Underdogs, Metal Painkiller Abandonware κτλ.

 

Το καλοκαίρι του 2002 με έπιασε μια νοσταλγία και στον Atlhon XP 1900+ έπαιζα DOS παιχνίδια, όπως Beneath A Steel Sky, Prisoner Of Ice, Ι Have No Mouth And I Must Scream. Κυρίως Adventures δηλαδή και τερμάτισα και όσα παλιά είχα. Από τότε ξεκίνησα να αγοράζω από το eBay γνήσια και εννοείται τις CD-ROMs editions. Ήταν πάμφθηνα τότε!

 

Τους τελευταίους μήνες ξεκίνησα να φτιάχνω vintage PC's για παιχνίδια!

 

Έχω έναν AM386DX40, 16ΜΒ RAM, DVD-ROM, Cirrus Logic 5424 1ΜΒ και ESS688F Audiodrive για παλαιότερα παιχνίδια. Έναν Pentium MMx στα 133 MHz υποχρονισμένο με 32MB RAM, DVD-ROM, TNT2 16MB PCI (Vesa 3.0) και ESS1868F Audiodrive για την απόλυτη DOS εμπειρία και έφτιαξα και έναν Sempron 3000+ με 512MB RAM και 9600XT με Audigy 2 ZS για Win9x/Me gaming!

 

Το Vintage gaming δεν θα πεθάνει ποτέ! Τώρα είναι που ο κόσμος αγοράζει παλιό hardware και οι τιμές έχουν εκτοξευθεί.

 

Υ.Γ. καλό το DOSbox, αλλά, άλλη χάρη έχει η pure DOS εμπειρία!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο περνάει ο καιρός, οι εκδότες αντιμετωπίζουν τα παιχνίδια ως αναλώσιμα όλο και πιο πολύ και αρνούνται με πείσμα να αφήσουν τρίτους να τα διατηρήσουν. Οι νέες γενιές τον gamers ίσος να μη μπορούν να παίξουν τα παιχνίδια με τα οποία μεγάλωσαν. Έχοντας πει αυτό, ίσος και να τους αξίζει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο περνάει ο καιρός, οι εκδότες αντιμετωπίζουν τα παιχνίδια ως αναλώσιμα όλο και πιο πολύ και αρνούνται με πείσμα να αφήσουν τρίτους να τα διατηρήσουν. Οι νέες γενιές τον gamers ίσος να μη μπορούν να παίξουν τα παιχνίδια με τα οποία μεγάλωσαν. Έχοντας πει αυτό, ίσος και να τους αξίζει.

Απο τις πιο ωραιες κι αληθινες κουβεντες που εχουν ειπωθει.

Ευγε!

 

Ειναι φρικιαστικο και μονο που το σκεφτομαι. Να μας στερησουν τη δυνατοτητα να παιζουμε τα παιχνιδια που εχουμε πληρωσει.

Για ποιο λογο?

Για να τα ξαναπληρωνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι' αυτό δεν παντρεύτηκα για να μην έχω τέτοια προβλήματα. Μετά τα δεύτερα άντα βλέπουμε...

Ειναι αργα μετα. Συνηθιζεις τη μοναξια.

Ή μικρος-μικρος παντρεψου ή μικρος... Δικο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Υπεροχο αρθρο! Ολη μου η παιδικη ηλικια αναβιωθηκε μεσα μου διαβαζοντας το.

Προς τους γεννηθεντες στα 80s : ΜΕΓΑΛΩΣΑΜΕ παιδες, γι αυτο τα βλεπουμε διαφορετικα τα πραματα, ζησαμε την (υπεροχη) μεταβατικη περιοδο, απο τις αλανες, το ποδοσσφαιρο με κουτακι αναψυκτικων, τις ατελειωτες ωρες με το ποδηλατο κτλ, βρεθηκαμε με εναν υπολογιστη, κινητα, ιντερνετ και νοιωσαμε οτι ηρθαμε 100 χρονια απο το μελλον. Ασυλληπτο για το μυαλο μας τοτε οτι θα εχουμε εναν υπολογιστη στη τσεπη μας, ενα μικρο κομψο μηχανημα που θα εχει ολα αυτα τα παιχνιδια που παιζαμε στα ογκωδη κουβουκλια στα "ουφαδικα", οτι αυτο που βλεπουμε στη οθονη ( αγαπημενο paint των windows) θα μπορουμε να το εκτυπωσουμε σε χαρτι... οποτε λεω μετα βεβαιοτητας οτι ΝΑΙ η νοσταλγια ποτε δεν θα περασει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι αργα μετα. Συνηθιζεις τη μοναξια.

Ή μικρος-μικρος παντρεψου ή μικρος... Δικο σας.

Άμα μου βρεις γυναίκα που να με ανέχεται με τα "ελαττώματά" μου, δηλαδή να παίζω παιχνίδια στο PC με τις ώρες, να μην ξοδεύω λεφτά για άσκοπες εξόδους για καφέδες κτλ, να ακολουθεί στις εξορμήσεις και τους περιπάτους στα βουνά χωρίς αντιρρήσεις, να μην έχει αναστολές στο κρεβάτι και να με καλύπτει απόλυτα χωρίς να θεωρεί ότι κάνει αγγαρεία. Τότε.. ΝΑΙ! Παντρεύομαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα μου βρεις γυναίκα που να με ανέχεται με τα "ελαττώματά" μου, δηλαδή να παίζω παιχνίδια στο PC με τις ώρες, να μην ξοδεύω λεφτά για άσκοπες εξόδους για καφέδες κτλ, να ακολουθεί στις εξορμήσεις και τους περιπάτους στα βουνά χωρίς αντιρρήσεις, να μην έχει αναστολές στο κρεβάτι και να με καλύπτει απόλυτα χωρίς να θεωρεί ότι κάνει αγγαρεία. Τότε.. ΝΑΙ! Παντρεύομαι.

Και εσύ καμία υποχώρηση πουθενά βεβαίως έτσι; :lol:
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...