Προς το περιεχόμενο

Νοσταλγία στο gaming: πότε θα περάσει η μόδα;


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θυμαστε που οταν ειμασταν μικροι μας λεγαν οι γονεις, παππουδες, γιαγιαδες οτι τα παλια τα χρονια τα παιδια μεγαλωναν σωστα με παιχνιδι στην αλανα και ματωμενα γονατα καθε μερα. Νομιζω οτι ηρθε η ωρα να μεταλαμπαδευσουμε αυτη την σιχασια με την σειρα μας στις επομενες γενιες, λεγοντας τους οτι οταν ειμασταν εμεις μικροι τα παιχνιδια ηταν καλα, τα ηλεκτρονικα πλεον, με κακα γραφικα αλλα καλο gameplay, ενω στον αντιποδα τα σημερινα παιχνιδια εχουν μονο τα γραφικα.

 

ΤΡΙΧΕΣ, τριχες κατσαρες.

 

Η καθε εποχη εχει τα καλα της, σαφως και το παιχνιδι στην αλανα ηταν ωραιο (με τα ματωμενα γονατα), σαφως και τα παλια video games με τα τετραγωνακια ειχαν βγαλει διαμαντακια (και παρα πολυ σαπιλα), σαφως και τα σημερινα video games εχουν βγαλει διαμαντακια (και παρα πολυ σαπιλα).

Τι αλλαζει;

Η νοσταλγια, γιατι ο καθενας απο εμας θυμαται τα παιδικα του χρονια που το μονο που τον ενοιαζε ηταν να τελειωσουν οπως-οπως τα μαθηματα και να ξεκινησει το παιχνιδι, το μυαλο ολων μας εκει γυρναει σαν καλη εποχη και οχι η ενηλικη ζωη που πρεπει να πληρωσεις τους λογαριασμους, να τσακωθεις για τα κοινοχρηστα, να αγχωθεις εαν θα σου χτυπησουν το αυτοκινητο και θα φυγουν, εαν θα βρεις δωματιο στο νησι κλπ

 

Χαλαρωστε και απολαυστε την ζωη σας με οτι σας ευχαριστει καλυτερα

 

ΥΓ Ψαχνω το DoubleDragon για Gameboy (απλο), οχι δεν ηταν το καλυτερο παιχνιδι, αλλα αυτο ειχα και επαιζα μικρος, γιαυτο ψαχνω αυτο

ΥΓ2 Εαν το πουλαει καποιος ΠΜ

Nαι ρε φίλε Nαι! Σπάνια παλιά να έβρισκα παιχνίδι με σωστό μετρημένο gameplay, τώρα υπάρχουν τα πάντα μα τα πάντα...και επειδή τώρα είμαστε στην εποχή της απόλυτης αφθονίας τα παλιά ξαφνικά έγιναν διαμάντια όλα..στο gameplay!

Είναι σα να λες ότι το πρώτο NIVA της Autovaz είχε οδική συμπεριφορά ανώτερη από τα περισσότερα αμάξια που κυκλοφορούν σήμερα, είπαμε λίγο φρένο στο memorabilia hype..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το γαματο είναι να πας να πάρεις έναν τίτλο Day one,να σκάσεις το 60αρι σου να το τερματίσεις,να σε πάρει τηλέφωνο ένας φίλος και να του πεις τερμάτισα το τάδε game.και γυρίζει και σου λέει <<παπάκια τερμάτισες.εχω τερματίσει και τα 7 dlc's του>>..αυτα με τα ρετρό ας πούμε δεν τα είχαμε.ωραια τα νέα games,καλό το eye candy αλλά έχουν και τις ασθένειες τους τα σύγχρονα παιχνίδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι πολυ πιο οικονομικο να βγαλεις remaster ή την συνεχεια ενος επιτυχημενου τιτλου παρα να επενδύσεις σε κατι νεο με το ότι ρισκο μπορει να εχει αυτο. Το gaming εχει γινει τρελη μπιζνα με πολλα δις να παιζουν για αυτο. Οπου μπαινει το χρημα και το κερδος πεφτει η ποιοτητα. Χαρακτηριστηκα παραδειγματα ειναι αυτα του κινηματογραφου και της μουσικης που τα τελευταια χρονια ειναι χειροτερα απο ποτε! Ετσι ειναι και το gaming...

 

Ετσι λοιπον υπαρχουν καποιοι που βλεπουν ότι το ρετρο δινει ευκαιριες ξεζουμίσματος ανθρωπων που δυσανασχετουν για τις νεες κυκλοφοριες και αυτοι οι ανθρωποι είναι το target group αυτων των ρετρο κυκλοφοριων.

 

Για μενα που γουστάρω την φαση video games 30 χρονια τωρα, προσπαθω πολύ να βρω τιτλους που να με ικανοποιουν. Ψαχνω και προκληση, ψαξιμο και βαθος σε ότι τιτλο παρω! Δυστηχως τέτοιοι τιτλοι είναι μετρημένοι καθως τα περισσοτερα 60ευρα που δινει κανεις σημερα είναι για 6-7 ωρες single player Και με 20-30 ακόμα ευρω παιρνεις dlc για να φτασεις το 10ωρο. Κοροιδια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να χαιρομαστε που γυρισε. Η νοσταλγια και η δυναμη του ανθρωπου να φερει ξανα στην αγορα κατι που αγαπησε ειναι γεγονος. Ηταν απλα θεμα χρονου και απλα δεν νομιζω ή δεν θελω να πιστευω οτι θα φυγει ποτε. Επισης δινει την δυνατιτητα στις εταιριες να αναπτυξουν τα ιδια παιχνιδια ή παρομοια που αγαπησαμε χεχε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βιντεο με το Virtua Tennis(Dreamcast) ειναι απο το επισημο καναλι της SEGA Forever.

Παρατηρησατε κατι?

 

https://www.youtube.com/watch?v=_4Iy-ruVnQI

 

Το βιντεο εχει γινει capture απο RF.

Ουτε RGB (VGAbox) ουτε καν component.

:-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα γράψει ένα σχετικό θέμα πρόσφατα σχετικά στο blog μου που ασχολείται γύρω από την Ν:
Nintendo & Στερεότυπα: Νοσταλγία

 

Το σίγουρο είναι πως η βιομηχανία εκμεταλλεύεται την Νοσταλγία αλλά αυτό δεν μπορούμε να το γενικεύσουμε για όλες τις περιπτώσεις όπως και αναλύω μέσα από το κείμενο μου. Απλά η Ν είναι λογικό να έχει μεγαλύτερη δυναμική σε αυτό το κομμάτι γιατί είναι και η μόνη κατασκευάστρια εταιρία που συνεχίζει μέχρι σήμερα όταν άλλοι μετράνε δύο και τρεις γενιές λιγότερες. 

 

*Αν και γενιές πλέον δεν υφίστανται, έχουμε περάσει στα οικοσυστήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως παλαιός gamer που έχει ιδιαίτερη ευαισθησία στο παλιό και αγνό gaming θα κάνω την εξής δήλωση...το καλύτερο gaming είναι σήμερα. Ναι καλά ακούσατε, σήμερα λοιπόν εν έτη 2017 έχουμε το καλύτερο gaming ever. Γιατί; Γιατί το gaming πλέον καλύπτει κυριολεκτικά τα πάντα από γούστα και υπάρχει γενικά ανεβασμένο επίπεδο σε παραγωγή με κάποιους κανόνες δημιουργίας. Ακόμα και στο PC με τα υποτιθέμενα "κακά" ports το παιχνίδι που παίρνεις είναι μια χαρά (εκτός από πολύ συγκεκριμένες περιπτώσεις). 

 

Ναι οκ, η επιτομή του gaming για εμένα θα είναι πάντα η έκτη γενιά κονσολών και τα αντίστοιχα παιχνίδια του PC εκείνης της περιόδου αλλά έχει να κάνει πολύ με το ότι ήταν πραγματικό overload ποιότητας, απλότητας και ποικιλίας. Αγόραζες δισκάκι, έβαζες δισκάκι και έπαιζες. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως παλαιός gamer που έχει ιδιαίτερη ευαισθησία στο παλιό και αγνό gaming θα κάνω την εξής δήλωση...το καλύτερο gaming είναι σήμερα. Ναι καλά ακούσατε, σήμερα λοιπόν εν έτη 2017 έχουμε το καλύτερο gaming ever. Γιατί; Γιατί το gaming πλέον καλύπτει κυριολεκτικά τα πάντα από γούστα και υπάρχει γενικά ανεβασμένο επίπεδο σε παραγωγή με κάποιους κανόνες δημιουργίας. Ακόμα και στο PC με τα υποτιθέμενα "κακά" ports το παιχνίδι που παίρνεις είναι μια χαρά (εκτός από πολύ συγκεκριμένες περιπτώσεις). 

 

Ναι οκ, η επιτομή του gaming για εμένα θα είναι πάντα η έκτη γενιά κονσολών και τα αντίστοιχα παιχνίδια του PC εκείνης της περιόδου αλλά έχει να κάνει πολύ με το ότι ήταν πραγματικό overload ποιότητας, απλότητας και ποικιλίας. Αγόραζες δισκάκι, έβαζες δισκάκι και έπαιζες. 

συμφωνώ μαζί σου, για όποιον δεν παράτησε το gaming μεγαλώνοντας τα πράγματα είναι μια χαρά πλέον και υπάρχουν ένα σωρό πράγματα να ευχαριστηθεί κανείς..

 

εγώ προσωπικά θυμάμαι ευχάριστα το παρελθόν, αλλά δε με ενδιαφέρει τόσο όσο να παίζω διαρκώς όλο και νέα πράγματα, για αυτό το λόγο πολύ δύσκολα θα τα σκάσω για τη "νοσταλγία" όταν δεν προλαβαίνω να παίξω καλά καλά πιο καινούρια παιχνίδια που δεν έχω ακόμα τελειώσει..

 

η νοσταλγία για τους περισσότερους είναι από λίγα λεπτά έως λίγες ώρες άντε να πούμε ότι θυμηθήκαμε τα παλιά και μετά από λίγο ξανά διακοπή της σχέσης τους με το gaming. 

 

το gaming όμως μπορεί να είναι ένα χόμπι που έχει τεράστια διάρκεια και μπορεί να διαρκέσει όλη τη ζωή σου, αρκεί φυσικά να σου αρέσει πραγματικά και όχι απλά να ήταν η "συνηθισμένη ενασχόλησή σου" όταν ήσουν μικρός γιατί αυτό έκαναν οι φίλοι σου ή για να σε έχουν οι γονείς σου ασφαλή σπίτι σου μη σε πατήσει κάνα αμάξι 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νοσταλγία ειναι για όσους ζούσαν.

Για όσους δεν ζούσαν και παίζουν αποκλειστικά 8bit games & 16bit games θα εχουν το λόγο τους.

Γενικα τα σημερινά παιχνίδια κουράζουν.

100+1 λόγους μπορώ να βρώ γιατί βγαίνει μάπα το καρπούζι.

Το κακό είναι βεβαια πως ολα είναι το ίδιο πραγμα ακόμα και το story τους είναι το ιδιο πράγμα. 

 

Το 3d απο την άλλη κουράζει. Ακόμα και σήμερα δεν υπάρχει ενα τέλειο 3d. Στην εικόνα του ρεαλισμού που θα προσπαθήσουν να προσφέρουν δεν θα τον επιτύχουν ειτε γιατι ο cpu δεν ειναι 64 πυρήνες  με 3000gb ram και gpu στα 16ghz ειτε γιατί δεν θα πετύχουν ποτέ τη φυσικότητα πχ που εχει το zelda botw διοτι δεν υπάρχει λόγος σου λεει η sony με το horizon zd.

Στο 2d απο την αλλη δεν προλαβαίνεις να κουραστείς μπαίνεις κατευθείαν στο challenge του εκάστου τίτλου καθώς και πως ενα 2d game δεν χρειάζεται 64 πυρήνες κλπ αρα έχουμε το τέλειο αποτέλεσμα με το μάτι να μη βλέπει ατέλειες.

Σε γενικές γραμμές εχει κουράσει το 3d διότι το 99% φτιάχνονται κάτω από την ίδια μηχανή γραφικών και ετσι το 99% ειναι μια απο τα ιδια, εχει κουράσει το οτι θα πρέπει να εχω 1000 ανούσια πράγματα πχ rpg features σε fps games,ραλακια,σκατακια, εχει κουράσει το lootαρισμα και γενικά εχουν κουράσει τα δήθεν ρεαλιστικά γραφικά αλλά να βγάζει ματι πως εν ετη 2017 ακόμα περνάνε τα χορτάρια-κλαδιά μέσα απο το χαρακτήρα που χειριζόμαστε. 0physics που το botw έδωσε τα ρέστα του.

Συνοψίζοντας. 

Εχει κουράσει η προχειράτζα, η ελλειψη ιδεών, τα dlc  του κ%%ου, και γενικα sony & ms κούρασαν ακόμα και τους εργαζομένους τους..

Ας επιστρέψει sega & atari να έχουμε την άγια τριάδα Sega- Nintendo - Atari να δείτε πως θα σβήσει η "νοσταλγία" που μόνο αυτό δεν είναι.   :-) 

Γενικά θέλουμε γνήσια πράγματα και όχι εταιρίες που κοιτάνε μονο τα λεφτά μας (πληρωμή για online γκουχου γκούχου. )

 

Οπως και η ροκ που αναφέρθηκε πιο πίσω ετσι και τα videogames εχουν τους led zeppelin τους.

Τα σημερινά games στο 99% τους είναι σαν να ακούμε τον σακη ρουβα να διασκευάζει rock τραγούδια και να το παίζουμε ροκάδες στην καρδιά των Εξαρχείων του 2017 γκούχου γκούχου. 

Ακριβώς οτι θα έγραφα και ότι αναφέρω τα τελευταία 4 χρόνια τουλάχιστον...

Έχω δυνατό σύστημα για να παίζω οτι Pc game θέλω,αλλά πάντα στο Pc μου έχω emulators Amiga, Mame, Playstation 1 & 2, GMA & GBC , όπως το ίδιο και στο smartphone μου σε συνδυασμό με Sony Dualshock 3... Τα θεωρώ απαραίτητα σε κάθε σύστημα μου!! :)

Δυστυχώς τα περισσότερα σημερινά παιχνίδια στήνονται πάνω σε συγκεκριμένες μηχανές γραφικών, και μοιάζουν πολύ μεταξύ τους, και δεν είναι η ιδέα μου, πολύ θα το ήθελα να είναι η ιδέα μου...

Ένα καλό παράδειγμα στα όσα γράφω παραπάνω είναι οτι ποτέ δεν είχα PS2, μέχρι το PS1 ήμουν, μετά Pc, και παίζω πολλά παιχνίδια του, που ποτέ δεν τα είχα παίξει, και τα απολαμβάνω πολύ περισσότερο από τα σημερινά, οπότε δεν νομίζω οτι είναι μόνο η νοσταλγία μας... Είναι και αυτό αλλά δεν είναι μόνο αυτό... :) ;)

Κορυφαία παιχνίδια στο Pc για εμένα τα τελευταία χρόνια είχαν βγει πραγματικά την διετία 2012-2013, με προτίμηση στο 2013, μετά το τερματίσανε... 

Και κάτι τελευταίο για να μην το τραβήξω άλλο, βλέπω και τον αδερφό μου που ασχολείται με κονσόλες από το PS1 πωρωμένα, βλέπει όλο αυτό που γίνεται συζήτηση εδώ μέσα,με αφορμή το retro gaming, και έχει ακριβώς την ίδια άποψη... ;)

Ε δεν νομίζω οτι όλα αυτά είναι τυχαία ή η ιδέα μας... :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και γω τη μαλακια μου. Θεωρω οτι ειναι στο DNA  του ανθρωπου να νοσταλγει τα παλιά, όχι γιατι ηταν καλυτερα, απλά του θυμιζουν την εποχη που ηταν πιτσιρικας και εβλεπε τα πάντα με μια πιο "αθωα" ματιά. Αμάξια, γκόμενες, gaming και άλλα πολλά αλλιώς τα βλέπεις όταν είσαι 10-12-15 και αλλιώς όταν είσαι 30+.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παιχνίδια τότε ήταν πολύ καλύτερα. Αν το σκεφτείς με ένα σούπερ νες μπορείς να παίζεις χρόνια με τόσους τίτλους. Snes και psone μπορείς να παίζεις μια ζωή αν πάρεις κασέτα sd η αντιγράφεις για το άλλο. Δεν βγαίνουν τόσο καλά παιχνίδια πλέον όπως σε αυτές τις κονσόλες. Τα γραφικά είναι το λιγότερο αλλά πουλάνε δυστυχώς. Επίσης οι εταιρείες πιέζονται να βγάλουν πολλά παιχνίδια όποτε η καινοτομία και το βάθος μοιράζεται σε δεκάδες τίτλους αντί να βγάλουν ένα καλό κάθε πέντε-δέκα χρόνια όπως τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...