Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
19 ώρες πριν, mechpanos είπε

Βέβαια στο απομακρυσμένο κλείσιμο (και γενικά στο αυτόματο κλείσιμο χωρίς να είσαι παρών) θέλει και λίγο προσοχή, διότι αν έχει ξεχαστεί καμία καρέκλα βεράντας πχ από κάτω και βρει το ρολό, μπορεί να γίνει ζημιά στην καρέκλα ή στο ρολό ή και στα δύο, έχω ξαναγράψει παλιότερα, σχετικά με αυτό το θέμα.

Αφου εχει δυνατοτητα να κλεινει αν δει παραπανω καταναλωση απο αυτη που του ορίσεις δηλαδη οταν βρει εμπόδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

43 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Αφου εχει δυνατοτητα να κλεινει αν δει παραπανω καταναλωση απο αυτη που του ορίσεις δηλαδη οταν βρει εμπόδιο.

Έχω αναφερθεί σε αυτό παλιότερα...το ρεζουμέ είναι ότι, αν το ρολό είναι με ψάθα (που συνήθως είναι) συν το τύλιγμα που έχει στον άξονα, το μοτέρ για να φτάσει να ζορίσει και να το καταλάβει το shelly πρέπει να μαζέψει η ψάθα, να ξετυλίξει και η όποια ανοχή έχει στον άξονα (είναι με κάτι λαμάκια εκεί το ρολό πιασμένο) και τότε θα ανιχνεύσει τα παραπάνω Ampere για να σταματήσει.  Άσε την πάτησα πέρυσι 2 φορές, την 2η ξεκαλιμπραρίστηκε μάλιστα το stop του μοτέρ, καθώς και το Shelly και όταν του είπα να ανοίξει στο 100% πήρε το ρολό μέσα. Στο τσακ γλιτώσαμε την ζημιά (ήταν ποιοτική η βαφή και κάτι ψιλογδαρσίματα δεν φαίνονται).
 Από τότε τα ρολά στις βεράντες, αποφεύγω να τα κλείνω από την εφαρμογή, πάω επί τόπου από τον διακόπτη. Και έχω ξετσεκάρει και το με ένα πάτημα να κλείνει τέρμα το ρολό, πρέπει να το κρατήσω πατημένο στις 2 μεγάλες μπαλκονόπορτες, μην πάει κανείς το πατήσει να κλείσει χωρίς να έχει κοιτάξει,  και φύγει!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spect~ είπε

Αφου εχει δυνατοτητα να κλεινει αν δει παραπανω καταναλωση απο αυτη που του ορίσεις δηλαδη οταν βρει εμπόδιο.

δεν το προλαβαινεις. Πρεπει να εισαι πολυ τυχερος για να μην γινει ζημια. Οποτε πρεπει να σου γινει συνηθεια να μην υπαρχει ποτε τιποτα μπροστα στην πορεία του ρολού.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 minutes ago, mechpanos said:

Έχω αναφερθεί σε αυτό παλιότερα...το ρεζουμέ είναι ότι, αν το ρολό είναι με ψάθα (που συνήθως είναι) συν το τύλιγμα που έχει στον άξονα, το μοτέρ για να φτάσει να ζορίσει και να το καταλάβει το shelly πρέπει να μαζέψει η ψάθα, να ξετυλίξει και η όποια ανοχή έχει στον άξονα (είναι με κάτι λαμάκια εκεί το ρολό πιασμένο) και τότε θα ανιχνεύσει τα παραπάνω Ampere για να σταματήσει.  Άσε την πάτησα πέρυσι 2 φορές, την 2η ξεκαλιμπραρίστηκε μάλιστα το stop του μοτέρ, καθώς και το Shelly και όταν του είπα να ανοίξει στο 100% πήρε το ρολό μέσα. Στο τσακ γλιτώσαμε την ζημιά (ήταν ποιοτική η βαφή και κάτι ψιλογδαρσίματα δεν φαίνονται).
 Από τότε τα ρολά στις βεράντες, αποφεύγω να τα κλείνω από την εφαρμογή, πάω επί τόπου από τον διακόπτη. Και έχω ξετσεκάρει και το με ένα πάτημα να κλείνει τέρμα το ρολό, πρέπει να το κρατήσω πατημένο στις 2 μεγάλες μπαλκονόπορτες, μην πάει κανείς το πατήσει να κλείσει χωρίς να έχει κοιτάξει,  και φύγει!

Να επιβεβαιώσω ότι το κομμάτι που έχω κάνει highlight δυστυχώς ισχύει και ο έλεγχος προστασίας στην πράξη ΔΕΝ παίζει. Έχω Shelly σε όλα τα ρολά, έχω ενεργοποιήσει τη σχετική προστασία με τα Αμπέρ σε όλα τα ρολά και δεν δούλεψε ΠΟΤΕ σωστά όταν έπρεπε. Για την ακρίβεια έφαγα αρκετές εβδομάδες για καλιμπράρισμα της ρύθμισης, γιατί το μοτέρ κάθε φορά τραβάει ελαφρώς διαφορετικά Αμπέρ και μέχρι να βρω τη μέγιστη τιμή στο καθένα πέρασα μια διαρκή διαδικασία trial and error. Μέχρι εδώ καλά.

Όμως έξω από κάθε μπαλκονόπορτα υπάρχει σίτα και αν το εξωτερικό χερούλι της είναι προτεταμένο, τότε λόγω (όχι ιδανικής) εγκατάστασης το ρολό μαγκώνει όταν κατεβαίνει. Η προστασία του Shelly δεν δούλεψε ούτε μία φορά. Το έπαθα σε ΟΛΕΣ τις μπαλκονόπορτες αφού κάθε φορά όλο και κάποιος ξεχνούσε να διπλώσει το χερούλι. Τότε το ρολό μάγκωνε, ξετυλιγόταν όλο, χαλούσε τα λαμάκια, πέταγε έξω το καπάκι του ρολού, γρατζουνούσε τις περσίδες κλπ. Γενικά ένας κακός χαμός, σε σημείο που 2 ρολά αντικαταστάθηκαν εξ' ολοκλήρου λόγω εκταμένων φθορών. Στο τέλος απλώς ξήλωσα όλα τα εξωτερικά χερούλια από τις σίτες αφού δεν υπήρχε καλύτερη λύση.

Παρόμοιο πρόβλημα είχα και με 2 παράθυρα, όπου το ρολό έτυχε να μαγκώσει για διαφορετικούς λόγους. Ούτε εκεί βοήθησε η "προστασία" του Shelly. Συνολικά τα περιστατικά με μπαλκονόπορτες/παράθυρα πρέπει να έγιναν πάνω από 7-8 φορές, κάθε φορά σε διαφορετικό κούφωμα και Shelly. Και μόνο που γράφω αυτές τις γραμμές, μου σηκώνεται η τρίχα όταν σκέφτομαι πόση ταλαιπωρία πέρασα και πόσα θα είχα γλυτώσει αν γνώριζα εξ αρχής αυτό το θέμα.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαίρετε, έχω διαβάσει πάρα πολλά σε αυτό το νήμα για τον έλεγχο του θερμοσίφωνα με διακόπτη sonoff και τη χρήση ενδιάμεσου ρελέ ισχύος, καταλαβαίνω στο περίπου το ρόλο του καθενός και θα ήθελα τη βοήθειά σας αν κάποια υλικά που έχω μπορούν να έχουν το ανάλογο αποτέλεσμα ή να προμηθευτώ κάτι επιπλέον. 

Ο πίνακας που έχω φαίνεται στην εικόνα και σε πιο κοντινό οι δύο ασφάλειες για το θερμοσίφωνα. Δεν ξέρω γιατί είναι δύο αλλά αναρωτιόμουν μήπως το ένα είναι κάτι σαν προστατευτικό, όπως λένε όλοι για το ρελέ ισχύος πριν τον Sonoff. 

Τώρα, από φίλο που δεν το χρησιμοποιεί βρήκα έναν smart διακόπτη μιας μάρκας EARU ο οποίος πάνω γράφει 50A. Το βάζω κι αυτό σε εικόνα.

Επίσης, έχω, χωρίςνα έχει εγκατασταθεί ακόμη, στο κουτί, ένα διακόπτη Shelly 3EM που τον πήρα για μέτρηση της κατανάλωσης. Αυτό το αναφέρω μήπως μπορεί να χρησιμοποιηθεί κάπου, γιατί λέει στις προδιαγραφές κάτι για contactor control που δεν ξέρω ακριβώς αν έχει σχέση με όσα λέμε.

Επειδή όσα διαβάζω για το ρελέ ισχύος με οδηγούν στο συμπέρασμα ότι είναι για να προστατεύει τον Sonoff από υψηλά φορτία, αναρωτιέμαι αν αυτός ο διακόπτης EARU που βρήκα (αν δουλεύει βέβαια, αυτό μου έχουν πει αλλά δεν το δοκιμάσαμε) που σηκώνει 50A μπορεί να λειτουργήσει με ασφάλεια χωρίς να βάλουμε ρελέ ισχύος ή αν πρέπει έτσι κι αλλιώς να το βάλουμε. Και αν δεν το βάλουμε και π.χ καεί ο διακόπτης, κινδυνεύει η εγκατάσταση ή απλώς θα καεί ο διακόπτης και τέλος;

Ο Shelly 3EM θα μπορούσε να παίξει κάποιο ρόλο για έλεγχο θερμοσίφωνα; 

Επειδή το η εγκατάσταση είναι καινούργια και σε λίγες μέρες θα έρθουν οι ηλεκτρολόγοι να κάνουμε κάποια υπόλοιπα εργασιών, μέσα στα οποία και η εγκατάσταση του 3EM και του διακόπτη για τον θερμοσίφωνα, θέλω να ξέρω αν πρέπει να προμηθευτώ κάτι ακόμη για αυτό ρωτώ εδώ. Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

 

 

IMG_20240418_183235.jpg

IMG_20240418_183247.jpg

IMG_20240418_183312.jpg

Επεξ/σία από galanta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Δεν είναι 2 ασφάλειες αυτές του θερμοσίφωνα. Η αριστερή είναι η ασφάλεια (πάντα πρέπει να είναι ΟΝ) και δεξιά ο διακόπτης (μέσω αυτού πρέπει να τον λειτουργούμε).

2. Ο EARU που έχεις είναι ένας smart διακόπτης. Δεν γνωρίζω αν ο συγκεκριμένος κόβει και τον ουδέτερο (εκτός της φάσης) όπως κάνει ο διακόπτης που είναι στον πίνακα. Μπορεί να μπει στη θέση του υπάρχοντος ή παράλληλα με αυτόν και τίποτα άλλο.

3. Το Shelly 3M μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τον θερμοσίφωνα αλλά μαζί με κάποιο ρελέ ισχύος, που θα είναι παράλληλα συνδεδεμένο με τον υπάρχοντα διακόπτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, jkoukos είπε

1. Δεν είναι 2 ασφάλειες αυτές του θερμοσίφωνα. Η αριστερή είναι η ασφάλεια (πάντα πρέπει να είναι ΟΝ) και δεξιά ο διακόπτης (μέσω αυτού πρέπει να τον λειτουργούμε).

Δεν ήξερα ότι πρέπει να είναι on η ασφάλεια, επειδή είναι ηλιακός και τώρα δεν τον δουλεύουμε, θεώρησα ότι είναι καλύτερα να είναι Off. Θα το ανεβάσω.

 

19 λεπτά πριν, jkoukos είπε

2. Ο EARU που έχεις είναι ένας smart διακόπτης. Δεν γνωρίζω αν ο συγκεκριμένος κόβει και τον ουδέτερο (εκτός της φάσης) όπως κάνει ο διακόπτης που είναι στον πίνακα. Μπορεί να μπει στη θέση του υπάρχοντος ή παράλληλα με αυτόν και τίποτα άλλο.

Έχει δύο εισόδους (L και N) και δύο αντίστοιχες εξόδους, δεν ξέρω αν αυτό σημαίνει κάτι για τον ουδέτερο που είπες. Αν μπει παράλληλα, σημαίνει ότι ο αναλογικός θα είναι συνέχεια ανεβασμένος και το ρεύμα θα ελέγχεται από τον EARU ή κάτι άλλο; Η τιμή 50Α παρέχει προστασία και για αυτό δεν αναφέρεις κάτι για ρελέ ισχύος στο σενάριο αυτό;

 

24 λεπτά πριν, jkoukos είπε

3. Το Shelly 3M μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τον θερμοσίφωνα αλλά μαζί με κάποιο ρελέ ισχύος, που θα είναι παράλληλα συνδεδεμένο με τον υπάρχοντα διακόπτη

Άρα σε αυτή την περίπτωση το 3EM θα ενεργοποιεί το ρελέ ισχύος το οποίο με τη σειρά του θα δίνει την παροχή στον υπάρχοντα διακόπτη ο οποίος θα είναι πάντα ανοιχτός, μαζί με την ασφάλεια; Αν χαλάσει ο 3EM σε αυτή την περίπτωση δε θα μπορώ να ανοίξω χειροκίνητα το θερμοσίφωνα; Δε θυμάμαι αν έχει κουμπάκι, ενώ το EARU έχει και κουμπάκι μπροστά.

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Γενικά, με αυτά που έχω θεωρείς να προχωρήσω ή να πάω στη λύση αγοράς Sonoff + ρελέ;

1 ώρα πριν, jkoukos είπε

Δεν γνωρίζω αν ο συγκεκριμένος κόβει και τον ουδέτερο (εκτός της φάσης) όπως κάνει ο διακόπτης που είναι στον πίνακα.

Στη σελίδα εδώ: https://github.com/arendst/Tasmota/discussions/10915 

βρήκα ότι δεν κόβει τον ουδέτερο (δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό αλλά το έψαξα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ένδειξη των αμπέρ στους διακόπτες δείχνει το μέγιστο φορτίο ασφαλούς λειτουργίας αυτών. Η ασφάλεια του θερμοσίφωνα είναι 20Α, οπότε ο οποίος διακόπτης χειρισμού πρέπει να αντέχει μεγαλύτερο φορτίο. Ο υπάρχον διακόπτης είναι 32Α και ο smart 50A, άρα δεν υπάρχει θέμα.

Οποιοσδήποτε smart διακόπτης κανονικά μπαίνει στην θέση του υπάρχοντος απλού. Ωστόσο αν για οποιονδήποτε λόγο δεν λειτουργεί, δεν θα μπορούμε να ανοίξουμε τον θερμοσίφωνα. Γι' αυτό τα συνδέουμε παράλληλα και έχουμε πάντα OFF τον απλό διακόπτη και τον χρησιμοποιούμε μόνον όταν δεν λειτουργεί ο smart.

Όταν ο smart διακόπτης (π.χ. Shelly, Sonoff κλπ) δεν καλύπτει το φορτίο της ασφάλειας, τότε υποχρεωτικά χρησιμοποιούμε και έναν ρελέ ισχύος. Αυτός τώρα συνδέεται παράλληλα με τον απλό διακόπτη, για τον λόγο που ανέφερα παραπάνω.

Το ότι ο smart έχει κουμπί χειροκίνητης λειτουργίας (π.χ. EARU, Sonoff) δεν μας εξασφαλίζει ότι  θα δουλεύει πάντα, αφού έχει εσωτερικό κύκλωμα που μπορεί να αστοχήσει.

Από την στιγμή που έχεις ήδη δύο smart, δεν χρειάζεται να μπεις σε επιπλέον έξοδα για sonoff. 

Συνήθως σε μεγάλες καταναλώσεις ο διακόπτης κόβει φάση και ουδέτερο, αλλά αυτό για λόγους ασφαλείας του τεχνικού που ελέγχει το κύκλωμα. Μπορεί με απλά λόγια να βάλεις τον EARU και ας κόβει μόνον την φάση. Μέχρι σήμερα υποχρέωση για διακοπή φάσης και ουδέτερου υπάρχει μόνον στις ελάχιστες περιοχές με άμεση γείωση. Στο 99% των συνδέσεων στην χώρα μας χρησιμοποιείται ουδέτερογείωση και δεν υπάρχει θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jkoukos είπε

Η ένδειξη των αμπέρ στους διακόπτες δείχνει το μέγιστο φορτίο ασφαλούς λειτουργίας αυτών. Η ασφάλεια του θερμοσίφωνα είναι 20Α, οπότε ο οποίος διακόπτης χειρισμού πρέπει να αντέχει μεγαλύτερο φορτίο. Ο υπάρχον διακόπτης είναι 32Α και ο smart 50A, άρα δεν υπάρχει θέμα.

Οποιοσδήποτε smart διακόπτης κανονικά μπαίνει στην θέση του υπάρχοντος απλού. Ωστόσο αν για οποιονδήποτε λόγο δεν λειτουργεί, δεν θα μπορούμε να ανοίξουμε τον θερμοσίφωνα. Γι' αυτό τα συνδέουμε παράλληλα και έχουμε πάντα OFF τον απλό διακόπτη και τον χρησιμοποιούμε μόνον όταν δεν λειτουργεί ο smart.

Όταν ο smart διακόπτης (π.χ. Shelly, Sonoff κλπ) δεν καλύπτει το φορτίο της ασφάλειας, τότε υποχρεωτικά χρησιμοποιούμε και έναν ρελέ ισχύος. Αυτός τώρα συνδέεται παράλληλα με τον απλό διακόπτη, για τον λόγο που ανέφερα παραπάνω.

Το ότι ο smart έχει κουμπί χειροκίνητης λειτουργίας (π.χ. EARU, Sonoff) δεν μας εξασφαλίζει ότι  θα δουλεύει πάντα, αφού έχει εσωτερικό κύκλωμα που μπορεί να αστοχήσει.

Από την στιγμή που έχεις ήδη δύο smart, δεν χρειάζεται να μπεις σε επιπλέον έξοδα για sonoff. 

Συνήθως σε μεγάλες καταναλώσεις ο διακόπτης κόβει φάση και ουδέτερο, αλλά αυτό για λόγους ασφαλείας του τεχνικού που ελέγχει το κύκλωμα. Μπορεί με απλά λόγια να βάλεις τον EARU και ας κόβει μόνον την φάση. Μέχρι σήμερα υποχρέωση για διακοπή φάσης και ουδέτερου υπάρχει μόνον στις ελάχιστες περιοχές με άμεση γείωση. Στο 99% των συνδέσεων στην χώρα μας χρησιμοποιείται ουδέτερογείωση και δεν υπάρχει θέμα.

Άψογος ευχαριστώ πολύ. Πολύ αναλυτικό και ταυτόχρονα περιεκτικό. 

Έξτρα ερώτηση άνευ σημασίας. Στο σενάριο αυτό, αν ανοίξω τον χειροκίνητο διακόπτη και μετά δώσω εντολή και στον smart, θα συμβεί κάτι περίεργο ή απλώς δε θα γίνει τίποτα; 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί, υπάρχει καμία "έξυπνη" λάμπα που να μη χρειάζεται σύνδεση σε WiFi? Ουσιαστικά θέλω απλά να αλλάζω χρώματα και ένταση, ας είναι από το κινητό με bluetooth ή από τηλεκοντρόλ και όχι απομακρυσμένα, απλά δεν έχω wifi. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα είχα μια ιδέα σήμερα και θα ήθελα να μου πείτε όσοι ασχοληθήκατε με τους αυτοματισμούς σε smart home αν το κάνατε η αν είναι λογικό και πως να γίνει.

Σκεφτηκα να αυτοματοποιήσω το υπάρχον κουδούνι του σπιτιού (διαμέρισμα σε πολυκατοικία) ώστε όταν μου χτυπάνε από κάτω να μπορώ να ανοίξω με την Alexa. Καταλαβαίνω ότι μπορεί να ακούγεται χαζό και υπερβολικό αλλά σαν άτομο με αναπηρία θα με βοηθήσει πολύ. Λέω μήπως γίνεται με κάποιο sonoff.

Σας ευχαριστω εκ των προτέρων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Theo X είπε

Το Nuki opener που κάνει αυτό που θες, συνεργάζεται με αλέξα.

Αδερφέ σε ευχαριστώ το έψαξα και είναι όντως αυτό που θέλω αλλά….. ξέρουμε αν μπορεί να δουλέψει χωρίς το bridge του αλλά με την Alexa σαν home assistant? Εντωμεταξύ πιστεύω θα δούλευε κι αυτό που έγραψα πιο πάνω με τα ανταπτορακια της sonoff έτσι όπως είδα ότι συνδέεται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...