Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παίδες! Πρόκειται σύντομα να προβώ σε ολική ανακαίνιση ενός διαμερίσματος. Ιδανικά, θα ήθελα από τώρα, που θα ξηλωθούν τα πάντα, να κάνω μια κάποια βασική "προεργασία" ώστε το σπίτι να υποστηρίζει/γίνει όσο το δυνατόν πιο smart γίνεται.

Οπότε τι να προσέξω; Εννοώ, να ζητήσω κάτι ιδιαίτερο για τον ηλεκτρολογικό πίνακα; Κάποια επιπλέον καλωδίωση;

Ξέρω ότι είναι γενικό και αόριστο το ερώτημά μου, αλλά δεν μπορώ να το συγκεκριμενοποιήσω παραπάνω καθώς ΑΝ μπει κάποια smart συσκευή, θα γίνει με την πάροδο του χρόνου.

Απλά θα ήθελα, όσο γίνεται, να αποφύγω τότε κάποιο γενόμενο εμπόδιο που θα μπορούσε να είχε διευθετηθεί νωρίτερα, π.χ. κάποιου είδους καλωδίωση που θεωρείται απαραίτητη για αρκετές smart λειτουργίες ή κάτι άλλο εξίσου θεμελιώδες.

Ένα πράγμα που σκέφτομαι, για παράδειγμα, είναι να βάλω smart sockets αντί για απλές πρίζες. Το σκέφτομαι σωστά;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, magnam είπε

Καλημέρα παίδες! Πρόκειται σύντομα να προβώ σε ολική ανακαίνιση ενός διαμερίσματος. Ιδανικά, θα ήθελα από τώρα, που θα ξηλωθούν τα πάντα, να κάνω μια κάποια βασική "προεργασία" ώστε το σπίτι να υποστηρίζει/γίνει όσο το δυνατόν πιο smart γίνεται.

Οπότε τι να προσέξω; Εννοώ, να ζητήσω κάτι ιδιαίτερο για τον ηλεκτρολογικό πίνακα; Κάποια επιπλέον καλωδίωση;

Ξέρω ότι είναι γενικό και αόριστο το ερώτημά μου, αλλά δεν μπορώ να το συγκεκριμενοποιήσω παραπάνω καθώς ΑΝ μπει κάποια smart συσκευή, θα γίνει με την πάροδο του χρόνου.

Απλά θα ήθελα, όσο γίνεται, να αποφύγω τότε κάποιο γενόμενο εμπόδιο που θα μπορούσε να είχε διευθετηθεί νωρίτερα, π.χ. κάποιου είδους καλωδίωση που θεωρείται απαραίτητη για αρκετές smart λειτουργίες ή κάτι άλλο εξίσου θεμελιώδες.

Ένα πράγμα που σκέφτομαι, για παράδειγμα, είναι να βάλω smart sockets αντί για απλές πρίζες. Το σκέφτομαι σωστά;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Ζητά σε κάθε διακόπτη να πάει και ουδέτερος.

Όπως και στα ρολά 

 

Αν θες ειδική καλωδίωση πας για bus καλώδιο και knx. Αλλά εκεί το κόστος ξεφεύγει.

Επεξ/σία από thn
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, unforgiven είπε

Υπάρχει κάποιο smart σύστημα για πότισμα σε γλάστρες;

https://www.woox.gr/woox-zigbee-diakoptis-nerou-r7060.html αυτο εχω ,δουλευει και με z2m εξαιρετικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ηλεκτρικα ρολα, εχετε βρει κανεναν αξιοπιστο διακοπτη που να δουλευει με Ewelink ?

Ακομα καλυτερα, αν εχετε βρει κανενα sonoff Που μπορει να παει πισω απο τον συμβατικο διακοπτη και να δουλευει ΚΑΙ με ewelink.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Στις 12/4/2024 στις 10:54 ΜΜ, andreaspA είπε

Για ηλεκτρικα ρολα, εχετε βρει κανεναν αξιοπιστο διακοπτη που να δουλευει με Ewelink ?

Ακομα καλυτερα, αν εχετε βρει κανενα sonoff Που μπορει να παει πισω απο τον συμβατικο διακοπτη και να δουλευει ΚΑΙ με ewelink.

 

για μενα για ρολα ο πιο καλος συνδυασμος ειναι διακοπτης button της αρεσκειας σου με shelly 2 plus. Αν δεν εχεις χώρο δες για διακοπτες πχ της TEM που πιανουν μια θέση στον διακόπτη και ετσι αφήνει μεγαλύτερο κενό για συσκευες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Spect~ είπε

για μενα για ρολα ο πιο καλος συνδυασμος ειναι διακοπτης button της αρεσκειας σου με shelly 2 plus. Αν δεν εχεις χώρο δες για διακοπτες πχ της TEM που πιανουν μια θέση στον διακόπτη και ετσι αφήνει μεγαλύτερο κενό για συσκευες

Πως δουλευει το shelly 2 plus? Με το που παιρνει εντολη στο S1 και S2 , δινει φάση ? και θελει καποιου ειδους καλιμπραρισματος ?

Με τι εφαρμογη δουλευει? δικια του ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Πως δουλευει το shelly 2 plus? Με το που παιρνει εντολη στο S1 και S2 , δινει φάση ? και θελει καποιου ειδους καλιμπραρισματος ?

Με τι εφαρμογη δουλευει? δικια του ?

Με το που παίρνει εντολή στο S1 ή S2, βγάζει έξοδο στο O1, O2 αντίστοιχα. Επίσης βγάζει έξοδο και αν του έχεις δώσει εντολή από την εφαρμογή, χωρίς τα μπουτόν, εννοείται...

Εφαρμογή την δικιά του (Shelly) ή αν θες το περνάς σε HomeAssistant.

Καλιμπράρισμα του κάνεις για να μπορείς να του πεις, άνοιξε πχ στο 50% το ρολό...

Επίσης μπορείς να το ρυθμίσεις με μόνο πάτημα, να ανοίξει ή να κλείσει το ρόλο τέρμα.

Επεξ/σία από mechpanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καιγομαι ιδιαιτερα για το 50% ή οχι. Με ενδιαφερει να μπορω να τους δωσω μια εντολη να κλεισουν ολα γιατι κατι ξεχασα ανοιχτο. Ιδανικα να μου εδινε και status για το αν ειναι ανοιχτο καποιο, πολυ ωραιο.

Εχεις κανενα τετοιο να μου δανεισεις να δω μεγεθος και αν χωραει απο πισω ?

Γιατι αληθεια ομως να μπει πισω απο το διακοπτη και να μην μπει στο κουτι του ρολου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί η φάση έρχεται στον διακόπτη και από αυτόν ανεβαίνουν μόνον οι εντολές με αντίστοιχα καλώδια (συν τον ουδέτερο). Αν μπορείς να ανεβάσεις έξτρα καλώδιο με την φάση στο κουτί, μπορεί να παίξει παράλληλα με τον διακόπτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, andreaspA είπε

Δεν καιγομαι ιδιαιτερα για το 50% ή οχι. Με ενδιαφερει να μπορω να τους δωσω μια εντολη να κλεισουν ολα γιατι κατι ξεχασα ανοιχτο. Ιδανικα να μου εδινε και status για το αν ειναι ανοιχτο καποιο, πολυ ωραιο.

Εχεις κανενα τετοιο να μου δανεισεις να δω μεγεθος και αν χωραει απο πισω ?

Γιατι αληθεια ομως να μπει πισω απο το διακοπτη και να μην μπει στο κουτι του ρολου ?

Αν είναι νέα η κατασκευή και το πείς στον ηλεκτρολόγο, μπορεί να βγάλει φάση και ουδέτερο στο κουτί του ρολού, και μόνο εντολές στο διακόπτη. Δεν έχω διαθέσιμο κάποιο τέτοιο, ίσως έχω κάτι σε καμμένο 2.5, ή σε 1 όπου το plus 2 θα είναι σίγουρα, κάπως μικρότερο ή τουλάχιστον ίδιο.

Χρησιμεύει και σε αυτό που λες, το calibration. Βλέπεις ότι ένα ρολό είναι 100%, 50, 25 ή 0. 
Βέβαια στο απομακρυσμένο κλείσιμο (και γενικά στο αυτόματο κλείσιμο χωρίς να είσαι παρών) θέλει και λίγο προσοχή, διότι αν έχει ξεχαστεί καμία καρέκλα βεράντας πχ από κάτω και βρει το ρολό, μπορεί να γίνει ζημιά στην καρέκλα ή στο ρολό ή και στα δύο, έχω ξαναγράψει παλιότερα, σχετικά με αυτό το θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, mechpanos είπε

αν έχει ξεχαστεί καμία καρέκλα βεράντας πχ από κάτω

αποκλειεται σε εμενα! επειδη την εχω πατησει, και επειδη μεχρι να βρω την ορεξη να αλλαξω μοτερ περασαν μερικα χρονια να πεφτει το ρολο!

 

40 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Αν είναι νέα η κατασκευή και το πείς στον ηλεκτρολόγο, μπορεί να βγάλει φάση και ουδέτερο στο κουτί του ρολού, και μόνο εντολές στο διακόπτη

κατσε να δω τι εχει κανει αυριο. Δεν ειμαι σιγουρος.

42 λεπτά πριν, mechpanos είπε

plus 2

με google home εννοειται πως δουλευει. Σωστα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, andreaspA είπε

αποκλειεται σε εμενα! επειδη την εχω πατησει, και επειδη μεχρι να βρω την ορεξη να αλλαξω μοτερ περασαν μερικα χρονια να πεφτει το ρολο!

 

κατσε να δω τι εχει κανει αυριο. Δεν ειμαι σιγουρος.

με google home εννοειται πως δουλευει. Σωστα?

 

Ε ναι αυτό είναι στάνταρ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και αυτο με τσιγκλαει.

https://www.intellihome.gr/product/smartwise-wifi-diakoptis-afis-gia-rola-storia-kourtines-symvatos-me-ewelink-mavros/

Απλα εδω θα εχεις διαφορετικο διακοπτη και touch που ειναι απαραδεκτα στην χρηση. Το να ψαχνεις να βρεις το σημειο για να ακουμπησεις, ειναι αθλιο.

Αν χωραει στο κουτι του τοιχου, αυτη ειναι η καλυτερη επιλογη για μενα που εχω επενδυσει σε sonoff και ewelink

https://itead.cc/product/sonoff-dualr3/

 

DUAL-R3-1000px_14.jpg

Επεξ/σία από andreaspA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...