Προς το περιεχόμενο

[Linux] Αναζητηση USB WiFi adapter με chipset ath10k


nostos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα ppl!

 

Εχει βρει κανεις καποια ασυρματη καρτα σε USB μορφη που να φοραει ath10k chipset?

 

Θα ηθελα να μπορει στην 5αρα μπαντα να ποιανει κοντα στα 900Mbps, αντε τα 600Mbps στην χειροτερη.

(Φανταζομαι οτι θα πρεπει να ειναι USB 3.0)

 

Επισης να υπαρχει στην Ελληνικη (σκρουτζο)αγορα.

Η τιμη μου ειναι αδιαφορη αν προκειται για κατι πραγματικα καλο.

 

Υπαρχει κατι αυτη τη στιγμη ή πρεπει να περιμενω μηπως εμφανιστει κατι στο μελλον?

Ευχαριστω!

 

ΥΓ:

 

Προτιμησα να βαλω εδω το θεμα αντι στο "hardware γενικα" γιατι πιστευω πως οι linuxαδες ισως να εχουν ασχοληθει περισσοτερο και επειδη με ενδιαφερει να δουλευει οπωσδηποτε και σε linux.

 

Το να δουλευει "απροβληματιστα" ειναι επιθυμητο αλλα οχι απαραιτητο αφου εφοσον μιλαμε για Atheros, ακομα και προβληματα να υπαρχουν αυτη τη στιγμη, θα λυθουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλυτερα να ρωτησεις στο θεμα για hardware :P

Εδω εχει μια λιστα με supported devices, αλλα καμια απο αυτες δεν ειναι usb στικακι.

 

Επισης, δινοντας (στο συστημα μου τουλαχιστον) "modinfo ath10k_core" λεει αυτα, μεσα στα οποια δεν υπαρχει καμια γραμμη που να ξεκιναει με alias, δηλαδη με hardware που υποστηριζει

filename:       /lib/modules/4.11.0-1-amd64/kernel/drivers/net/wireless/ath/ath10k/ath10k_core.ko
license:        Dual BSD/GPL
description:    Core module for Qualcomm Atheros 802.11ac wireless LAN cards.
author:         Qualcomm Atheros
depends:        mac80211,cfg80211,ath
intree:         Y
vermagic:       4.11.0-1-amd64 SMP mod_unload modversions
parm:           debug_mask:Debugging mask (uint)
parm:           uart_print:Uart target debugging (bool)
parm:           skip_otp:Skip otp failure for calibration in testmode (bool)
parm:           cryptmode:Crypto mode: 0-hardware, 1-software (uint)
parm:           rawmode:Use raw 802.11 frame datapath (bool)

Δινοντας "modinfo ath10k" σκετο, βγαζει module not found.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks για το response.

 

Λοιπον, μετα απο ψαξιμο το μοναδικο ath10k adapter που βρηκα ειναι το LinkSys WUSB6100M.

Φοραει το QCA9377.

 

Το θεμα ειναι πως δεν καλυπτει τα κριτηρια μου, αφου:

  1. Στην 5αρα μπαντα ποιανει max 433Mbps.
  2. Ειναι mini και δεν εχει εξωτερικη κεραια, πραγμα το οποιο με χαλαει.

Η τιμη στα 50 ευρω το τεμαχιο ειναι λιγο υπερβολικη για τετοια specs και απο την στιγμη που με τα μισα χρηματα αγοραζεις MediaTek based συσκευη με τα ιδια χαρακτηριστικα. Και επειδη θελω και δυο τεμαχια, με 100 ευρω αγοραζω καλυτερα router και το κανω AP/Client.

 

Μαλλον θα περιμενω καποιους μηνες μηπως βγει κατι καλυτερο.

Αν δεν, θα κοιταξω να παω σε MediaTek.

 

ΥΓ:

Θα προτιμησω να το αφησω εδω το θεμα, οποιος παιζει με Linux ειναι πιο πιθανο να ενδιαφερθει και να βγει εδω, ειτε ψαχνοντας το ιδιο πραγμα, ειτε εχοντας/δινοντας πληροφοριες σχετικα. :)


Εδω εχει μια λιστα με supported devices, αλλα καμια απο αυτες δεν ειναι usb στικακι.

Το "εδω", που ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ειχα βγει και εκει πριν ανοιξω το θεμα.

 

Με το ψαξε-ψαξε, βγηκα και στο github του Linus. :P

https://github.com/torvalds/linux/tree/master/drivers/net/wireless/ath/ath10k

 

Παντως εχω προβληματιστει με το τι θα κανουμε οι κατοχοι laptop που δεν εχουμε την πολυτελεια να αγορασουμε PCI/PCI Express καρτες (εκτος απο τις Mini PCI Express φυσικα). Θελω να ελπιζω οτι θα βγουν AC προιοντα της προκοπης και σε USB μορφη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι το θες για να το κάνεις access point? Μπερδεμένα τα λες μια λες για λάπτοπ, μια για να το κάνεις ρουτερ. Δεν έχω καταλάβει ποια θα είναι η χρήση του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry αν σας μπερδευω.

Ισχυει ο τιτλος του νηματος, ψαχνω δηλαδη για Atheros AC καρτα σε USB μορφη.

 

Η χρηση θα ειναι η συνηθισμενη που μπορει να κανει μια ασυρματη καρτα, δηλαδη Client/AP/Monitor.

 

Η αναφορα σε router εγινε για συγκριση και επειδη θεωρω οτι ειναι υπερβολικη η τιμη του συγκεκριμενου (και μοναδικου) Atheros adapter που βρηκα σε σχεση με τα specs του.

 

Επισης μου κανει εντυπωση που πλεον στην αγορα υπαρχουν παρα πολλα AC routers αλλα δεν υπαρχει ποικιλια οσον αφορα τις καρτες/adapters ωστε να εκμεταλλευονται το AC προτυπο και να δινουν υψηλες ταχυτητες.

 

Anyway, ας μεινει το θεμα περισσοτερο σαν "αναφορα" AC USB καρτων που να ειναι Atheros based ωστε αν καποιος ενδιαφερεται για το ιδιο να βγει εδω ή αν προκυψει καποιο νεο adapter να προστεθει στην λιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξερω οτι ο ath9k ειναι αξιοπιστος και οτι δουλευει απροβληματιστα.

Το θεμα ειναι οτι ειναι b/g/n και οχι ac.

Και επισης εχω ath9k USB adapter, το TL-WN722N, δεν εχω βρει αλλο ath9k εκτος απο αυτο.

 

Ας εβρισκα κατι καλο σε ath10k και θα το αγοραζα χθες.

Οπως εγραψα και πριν ακομα και προβληματα να υπαρχουν, θα λυθουν.

Το θεμα ειναι να εχεις το hardware, το software αναπτυσσεται συνεχως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιες συσκευές εχεις που δουλευουν στα 5Ghz πρωτον και δευτερον σε ac; Απο κινητα μονο τα πανάκριβα τυπου nexus νομιζω εχουν δυνατότητα ac και απο laptop επίσης τα ακριβά. Εδω καλα καλά δε ξερω αν εχουν τη δυνατότητα για τα 300mbps του 802.11n πολλά κινητά -εμένα π.χ κλειδώνει max στα 72 με κρυπτογραφηση-αν θες τα 150 πρέπει να μην εχεις κρυπτογραφηση στο δίκτυο. Άδικα προβληματίζεσαι οταν το vdsl peakαρει στα 50mbps.

Να σου πω κ εγω πριν σχεδόν 2 χρόνια εψαχνα ac για να κανω router και κοιταζα το ath10k. Μετα απο 2 χρόνια ακομα δεν εχει οχι τέλεια αλλά ουτε ικανοποιητικη υποστηριξη σε λινουξ. Παρε ενα wifi n dual band αν θες τη 5ghz μπάντα κ θα είσαι κομπλέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα δυο χρονια ειναι μεγαλο χρονικο διαστημα για την πληροφορικη και το πως εξελισσεται.

 

Αν ριξεις μια ματια στην λιστα των TP-LINK Archer C series routers, θα δεις οτι υπαρχουν αρκετα με QCA* (δηλ. ath10k) chipsets. Οποτε χωρις να εχω δοκιμασει καποιο απο αυτα, φανταζομαι οτι για να πουλαει η TP-Link αυτα τα προιοντα, "παιδικες ασθενειες" και βασικα προβληματα αποδοσης εχουν λυθει και εφοσον υπαρχει συνεχες development θα ερθει η στιγμη που θα ειναι rock solid ο ath10k.

 

Και δεν χρειαζεται να αγορασεις πανακριβο συστημα για να ερθει μαζι με dual band/ac καρτα.

 

To laptop μου, που ειναι μοντελο του 2014 φοραει απο τη μανα του μια Atheros AR5BWB222 που ειναι dual band αλλα n και οχι ac. Ενα Intel NUC με i3 6th gen που αγορασα/εστησα πριν λιγους μηνες, φοραει την Intel AC 8260.

 

Γενικως εχουν αρχισει να μπαινουν οι ac καρτουλες σε ετοιμα συστηματα και σε λιγο θα γινει το στανταρ, οπως εγινε με τις n που αντικατεστησαν τις b/g.

 

Anyway ολες οι γνωμες ειναι σεβαστες και η ανταλλαγη αποψεων ειναι ωραιο πραγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...