Προς το περιεχόμενο

Η Daimler (Mercedes-Benz) επενδύει $735 εκατομμύρια σε υποδομές ηλεκτρικών οχημάτων στη Κίνα


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Γερμανική αυτοκινητοβιομηχανία Daimler ανακοίνωσε ότι σε συνεργασία με την Κινέζικη BAIC Motor Corporation, θα επενδύσει $735 εκατομμύρια σε υποδομές για ηλεκτρικά αυτοκίνητα στην περιοχή.

Η Daimler AG (οι Mercedes-Benz και Smart είναι θυγατρικές της) αποκάλυψε ότι ένα μεγάλο ποσό από τα παραπάνω χρήματα θα ξοδευτούν στην κατασκευή ενός νέου Κινέζικου εργοστασίου μπαταριών υπό την κοινοπραξία Beijing Benz Automotive Co.,Ltd.

 

Η επένδυση της Γερμανικής αυτοκινητοβιομηχανίας στην Κινέζικη υποδομή ηλεκτρικών αυτοκινήτων κάθε άλλο παρά… αλτρουιστικής φύσης είναι. Προκειμένου να ξεπεραστεί το εμπόδιο της ιδιαίτερα υψηλής φορολογίας στην εισαγωγή προϊόντων, φορολογία που εμποδίζει πολλές, διεθνούς επιπέδου εταιρείες να πωλούν τα προϊόντα τους στη Κίνα, η δημιουργία της κοινοπραξίας ήταν μία αναγκαιότητα.

 

Σε μία πρόσφατη δήλωση του, το στέλεχος του διοικητικού συμβουλίου της Daimler, Hubertus Troska προέβλεψε ότι “μέχρι το 2025, η Κινέζικη αγορά θα έχει σημαντικό μερίδιο στις πωλήσεις σε παγκόσμιο επίπεδο των ηλεκτρικών οχημάτων της Mercedes-Benz”. Αν πράγματι συμβεί κάτι τέτοιο, τότε η επένδυση και η κοινοπραξία θα έχουν πιάσει τόπο. Οι δύο εταιρείες τέλος, ανακοίνωσαν πως το σύνολο των $735 εκατομμυρίων θα επενδυθεί στα ηλεκτρικά οχήματα στη Κίνα μέχρι το 2020.

 

Link.png Site: Engadget

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά δεν την γλυτώνουμε. Τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα είναι το μέλλον ε?

 

Σίγουρα πάντως δεν είναι το πετρέλαιο και τα ορυκτά καύσιμα. Αυτά θα εξαντληθούν στο εγγύς μέλλον...

Πιθανόν ούτε καν η πυρηνική αν δεν λυθούν θέματα διαχείρισης αποβλήτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετοιμάζονται 3 τεράστια εργοστάσια παραγωγής στοιχείων μπαταρίας . Εχω φιλο που πήγε με συμβόλαιο 6 μηνών για εργασία σε plc . Ειναι και αμερικανοί στην επένδυση και Γερμανοί αλλα και Ολλανδοί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι εχουν 2 gear τα ηλεκτρικα νταξει οτι καλυτερο για μεσα στην πολη με την κινηση καθως και οι αυτοματοι πιλοτοι. Καποτε θα εισαι πανω στο δρομο και δεν θα ακους τπτ εμεις μαλλον στην ελλαδα δεν θα τα ζησουμε αυτα αλλα εκει παμε ! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα του ακούγεται το μπουρι του τουρμπινάτου Saxo VTS

Δεν είμαι σίγουρος για τον αν θέλω να ακούω το τουρμπινατο saxo η έναν τέρας κινητήρα V8 , αυτό που δεν θέλω σίγουρα να ακούω είναι χαζά σχόλια . Μάθατε όλοι και πετάτε την μα...ια σας σε τέτοια θέματα. Και ναι κάποιος μπορεί να γουστάρει το saxo του εσένα τι σε κόφτει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι σίγουρος για τον αν θέλω να ακούω το τουρμπινατο saxo η έναν τέρας κινητήρα V8 , αυτό που δεν θέλω σίγουρα να ακούω είναι χαζά σχόλια . Μάθατε όλοι και πετάτε την μα...ια σας σε τέτοια θέματα. Και ναι κάποιος μπορεί να γουστάρει το saxo του εσένα τι σε κόφτει ?

Ενοχλεί την αισθητική μου γιατί είναι ουγκ κάγκουρας και ενώ όλος ο κόσμος πάει μπροστά αυτός επιμένει σε συμπεριφορές μπανανίας για να πουλήσει τη μούρη του και να βγάλει το κομενάκι. Το κατάλαβες τώρα ή εξακολουθεί να σου είναι δύσκολο;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δική σου αισθητική τι σχέση έχει με το τι γουστάρει ο άλλος ?

Μπορεί και το ντύσιμο σου να ενοχλεί την δική μου αισθητική, να το κάνω θέμα σε κάποιο φόρουμ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δική σου αισθητική τι σχέση έχει με το τι γουστάρει ο άλλος ?

Μπορεί και το ντύσιμο σου να ενοχλεί την δική μου αισθητική, να το κάνω θέμα σε κάποιο φόρουμ?

Ναι, οι κανόνες της αισθητικής διέπονται πέρα από υποκειμενικότητα και από αντικειμενικότητα.

Έτσι ισχύει σε όλες τις κοινωνίες ανθρώπων, τουλάχιστον στις πολιτισμένες, δυστυχώς όχι εδώ στο γιδότοπο.

Ο κάγκουρας με το VTS είναι κακή αισθητική που ενοχλεί, όχι μόνο στο μάτι αλλά και σε συμπεριφορά κτλ.

Είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνεις ακόμα και αν λες πως όχι. Αλλα πέρα από αυτό το σημείο που δεν θα τελειώσουμε ποτέ,πρέπει να δούμε τι είναι σημαντικό.

 

Εδώ έχουμε να κάνουμε με το περιβάλλον. Και ΠΡΕΠΕΙ όλοι να συμμετάσχουμε. Είναι οι ζωές μας και οι ζωές των παιδιών μας. Και είναι επιτακτική ανάγκη να το σώσουμε. Εαν είσαι πάνω από 25 έχεις σίγουρα δει το αποτέλεσμα της αλλαγής στο κλίμα. Και στην προσπάθεια αυτή είναι πιό σημαντικό το περιβάλλον από το κομενάκι του ουγκ. Αυτό το καταλαβαίνεις; Ελπίζω. Εαν εσύ βάζεις το γούστο του κάγκουρα πάνω από τη σωτηρία του περιβάλλοντος είσαι άξιος της μοίρας σου.

 

Τώρα τι θες να κάνεις εσύ θέμα σε κάποιο φόρουμ επιλογή σου, λέγεται δημοκρατία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...