Προς το περιεχόμενο

Αντικατάσταση της (σπασμένης) D5200 !


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στους φίλους,

είχα ένα χρόνο και κάτι, την D5200 με τους μαμίσιους φακούς συν φίλτρα ND και CPL (με την βοήθεια των φίλων εδώ) ......γενικά έμεινα πολύ ευχαριστημένος.......

Πριν 2 εβδομάδες γκρεμοτσακίστηκα σε ενα λοφίσκο που έκρυβε συρματόπλεγμα (που δεν το είδα) και μου έφυγαν όλα από το χέρι......αποτέλεσμα 7 ράματα στο μέτωπο (ακόμα πρησμένο) και η D5200, σχεδόν διαλυμένη.

Βέβαια είχε προηγηθεί (πριν από αρκετούς μήνες) και ένα γρατσούνισμα στον αισθητήρα μη επιδιορθώσιμο (από f/11 και πάνω φαίνεται πολύ), οπότε ήρθε και έδεσε!!!!

Κάποιος με είχε γκαντεμιάσει με τη συγκεκριμένη camera!!!!!

Τώρα......να ξαναπάρω την D5200 (σώμα μόνο)? (οπότε και όλα τα αξεσουάρ θα μου μείνουν τα ίδια) ή 

να πάω σε κάποια άλλη?

ΔΕΝ με ενδιαφέρει το video.....τζάμπα εξτρα χρήματα για εμένα, αλλά από ότι καταλαβαίνω αναγκαίο κακό. (?).

Ειλικρινά με ενδιαφέρουν οι γνώμες σας και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ αρχήν περαστικά.... :)  Σε καταλαβαίνω γιατί πολλές φορές έχω φτάσει κοντά σε κάτι παρόμοιο, αλλα΄ευτυχώς την εχω γλυτώσει :)

Απο την άλλη, θελει και λιο τολμη η φαση (και τύχη κατ συνέπεια)

 

Γιατι δεν σκέφτεσαι να πάρεις την 7200 που ειναι εργαλείο μέγιστο? αν σε παιρνει οικονομικα παντα

 

Εγω ειχα την 5200, την πουλησα χαρτι και πηρα την 7200.... τεραστια διαφορα (κυρίως στην χρήση που καθιστα το χομπου πιο απολαυτικο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφοσων εχεις φακους nikkor καποια μεταχειρισμενη D5100/d5200/d5300 εαν ειχες μεινει ευχαριστημενος απο την εργονομια.

Εαν ηθελες περισσοτερα κουμπια d7100/d7200

 

Υ.Γ Πως γρατζουνιστηκε ο αισθητηρας?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@topos.....εγώ την έκανα την @αλακία......προσπάθησα να τον καθαρίσω, όπως είχα δει σε video, αλλά δεν τα κατάφερα..........

Ευχαριστώ Κώστα, την βλεπω την 7200.......€900.....μήπως από Δευτέρα βγει σε προσφορα σε κανενα πολυ-μάγαζο.....από την άλλη βέβαια εάν έπαιρνα πάλι την 5200, θα μπορουσα να ξοδεψω τη διαφορά σε φακό.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@topos.....εγώ την έκανα την @αλακία......προσπάθησα να τον καθαρίσω, όπως είχα δει σε video, αλλά δεν τα κατάφερα..........

Ευχαριστώ Κώστα, την βλεπω την 7200.......€900.....μήπως από Δευτέρα βγει σε προσφορα σε κανενα πολυ-μάγαζο.....από την άλλη βέβαια εάν έπαιρνα πάλι την 5200, θα μπορουσα να ξοδεψω τη διαφορά σε φακό.......

 

 

Σιγουρα φακο γιατι εν τελει το αποτελεσμα θα ειναι παρομοιο, αλλα η d5xxx σειρα, καπου κουραζει με τις ελλειψεις της.

 

Μπορεις να βρεις μια μεση λυση, οπως μια μεταχειρισμενη D7100.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγουρα ο εξοπλισμος συνετελεσε στο απονενοημενο.αν παρεις την 7200,να εισαι προσεκτικοτερος,διοτι   ειναι πιο μπαμπατσικη...........

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dollyyy19 xaxaxa, ναι με την 7200 δεν σηκώνει και πολύ ''μαγκιά''..........πρέπει να προσέχω διπλά και τρίδιπλα, έχεις δίκαιο.......ευχαριστώ!

Κατ αρχήν περαστικά.... :)  Σε καταλαβαίνω γιατί πολλές φορές έχω φτάσει κοντά σε κάτι παρόμοιο, αλλα΄ευτυχώς την εχω γλυτώσει :)

Απο την άλλη, θελει και λιο τολμη η φαση (και τύχη κατ συνέπεια)

 

Γιατι δεν σκέφτεσαι να πάρεις την 7200 που ειναι εργαλείο μέγιστο? αν σε παιρνει οικονομικα παντα

 

Εγω ειχα την 5200, την πουλησα χαρτι και πηρα την 7200.... τεραστια διαφορα (κυρίως στην χρήση που καθιστα το χομπου πιο απολαυτικο)

Καλημέρα,

Κώστα, με την 7200 μου μένουν άχρηστα αρκετά από την 5200, όπως η μπαταρία (15 η 7200, 14 η 5200), όπως και οι φακοί (52 η 5200, και 67, νομιζω η 7200), όπως και τα φίλτρα,..........σωστά???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα Χρήστο

 

Το μόνο που σου μένει άχρηστο είναι η μπαταρία..... αλλά ειδικά αν είναι μία μόνο.... έ εντάξει δεν το λες και απώλεια :D

 

Οι φακοί κάθονται ακριβώς το ίδιο, και έχουν ακριβώς το ίδιο πεδίο θέασης σε οριζόντιες και κάθετες μοίρες. Επίσης η 7200 υποστηρίζει και φακούς που δεν έχουν ενσωματωμένο μοτέρ. 

 

Και φυσικά τα φιλτρα σου μένουν.....  είναι ίσως ένα μεγάλο οικονομικό βήμα, δεν ξέρω πιο φακό θα έπαιρνες με αυτά τα παραπάνω χρήματα, αλλά άμα κατσεις μαζί της ένα μήνα δεν θα ξαναγυρίσεις πίσω..... το μόνο ίσως που μου έλειψε από την 5200 ήταν η σπαστή οθόνη.... αλλά με όλα αυτα που προσφέρει το ξεπέρασα γρήγορα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την μπαταρια την δινεις ενα 20ευρω ευκολα στις αγγελιες(εαν εχεις και 2η την δινεις και αυτη)

Επιπλεων οι d7x00 εχουν αρκετα μεγαλυτερες μπαταριες οποτε δεν ειναι απαραιτητο να εχεις και δευτερη.

 

Φιλτρα/φακοι/τηλεχειρηστηριο κουμπωνουν και στην d7x00 κανονικα.

Επεξ/σία από @topos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στους φίλους,

Αίσιο τέλος :)......Τελικά πήρα την 7200 με τον 18-140..........παραλίγο να είχα πάρει την 7100, ..... αλλά διαβάζοντας συγκρίσεις (πολύ λίγες διαφορές,  -3- τελικά), πρόσεξα την μία, που όπως διάβασα αφορούσε το AF...... γρηγορότερο στην 7200...  Επειδή με την 5200 πράγματι αρκετές φορές υπέφερα, κυρίως σε φωτογράφηση ιπτάμενων, πήγα στην 7200. Παραλαβή την ερχόμενη Δευτέρα.

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απόψεις και συμβουλές σας!

Επεξ/σία από chris pap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοριζικη, εκανες πολυ καλη επιλογη που θα σε ενθουσιασει..... η πρωτη αισθηση μπορει να ειναι λιγο χαοτικη σε σχεση με την 5200, αλλα μολις μπεις στο κλιμα..... δεν υπαρχει πισωγυρισμα :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...