Προς το περιεχόμενο

Επιλογη DSLR


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ!

 

Θα ήθελα τη βοήθεια σας σε μια απορία σχετικά με την αγορά μιας νέας dslr καμερας για ερασιτεχνικη χρηση. Βρίσκομαι μεταξύ δύο επιλογών. 

 

1) η κλασική D3300 με το φακό 18-55 τον VR.

2) η ναι μεν κατώτερη 1200d , μα με συν ένα τηλεσκοπικό φακό. 

http://www.kotsovolos.gr/site/imaging/digital-cameras/dslr/157020-canon-eos1200d-kit-usm

 

Σίγουρα η 2η επιλογή με εξιτάρει λίγο παραπάνω λόγω του δεύτερου φακού, καθώς το ελάχιστο οπτικό ζουμ του 18-55 με ξενερώνει, μα οι γνώστες του αθλήματος θα ήθελα να μου απαντήσουν αν αξίζει ο επιπρόσθετος φακός το μειονέκτημα του οτι το  body της canon ειναι κατώτερο.

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να διαβάσεις και αντίστοιχα νήματα που υπάρχουν με ακριβώς τις ίδιες ερωτήσεις.

 

Εν συντομία εγώ θα προτιμούσα την 3300 για τα καλύτερα χαρακτηριστικά, το ποιοτικότερο σώμα απο κατασκευαστικής πλευράς, και το ίσως ελαφρά καλύτερο αποτέλεσμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επιλογη μιας DSLR σημερα στην εποχη των εξαιρετικων πια mirrorless σημαινει για εμενα σοβαρη ερασιτεχνικη χρηση. Οποτε με αυτο το δεδομενο η επιλογη παει ξακαθαρα στο σαφεστατα καλυτερο σωμα της Nikon.

 

Εαν παλι μιλαμε για περιστασιακη ερασιτεχνικη χρηση τοτε δεν θα δεις διαφορες οποτε πας στην Canon, αλλα τοτε παλι, μαλλον και οι δυο επιλογες σου ειναθ λαθος και θα επρεπε να κοιταξεις σε mirrorless.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Απ ότι καταλαβαίνω αφενός στο κομματι των dslr η Νικον υπερτερει τοσο πολυ της Κανον σε αυτη τη κατηγορια μηχανων, που δεν αξίζει ο τηλεφακός "δώρο".

Και αφετέρου ως προς το θέμα των mirrorless θεωρείτε οτι για παραδειγμα η a5000 της sony (που ειναι στα χρηματα που εχω να διαθεσω) ειναι  οκ; Σε τι υστερει και σε τι υπερτερει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπερτερει σε μεγεθος, βαρος, φορητοτητα. Υστερει σε επιλογες και κοστος φακων. Αλλα ειδικα για ερασιτεχνικη χρηση ειναι κατι παραπανω απο μια χαρα και ενα επιπλεον φακο zoom τον αγοραζεις ανετα. Θα σε βολεψει πολυ περισσοτερο απο μια DSLR και μονο εαν φτασεις εσυ πρωτα σαν φωτογραφος σε υψηλο επιπεδο θα ζητησεις κατι παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην κολλας στον 50-200.Εαν τον χρειαστεις βρισκεις ευκολα εναν με λιγοτερα απο 100ευρω.

Απο εκει κ περα θα σου ελεγα να δεις καποια απο την σειρα d5x00/d7x00 μεταχειρισμενη.

Η σειρα 3x00 εχει κομμενα χαρακτηριστικα->λειπει το timelapse,εχει λιγοτερα σημεια εστιασης,δεν εχει επιλογη του 1/3 του stop και τελος δεν εχει την βολικοτατη σπαστη οθονη(σε σχεση με την d5x00)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον είναι η 1η σου αγορά, πάρε mirrorless και πήγαινε σε Sony. Το μόνο που υστερεί είναι η ποικιλία φακών αλλά δεν σε απασχολεί αυτό εσένα. Όταν και αν σε απασχολήσει, θα έχει βγει ποικιλία φακών και για τη Sony.

 

Αλλά από την άλλη, προσπάθησε να δεις και πως τραβάει η κάθε κάμερα. Εμένα για παράδειγμα (και σε πολύ κόσμο) αρέσουν τα χρώματα της Canon. Ειδικά ο τρόπος που καταγράφει το ανθρώπινο δέρμα, δίνει πολύ πιο "ζεστές" φωτογραφίες.

...που υποθέτω μπορείς να το κάνεις με post processing αλλά το θέμα είναι να σε ευχαριστεί και η φώτο όπως βγαίνει από την κάμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για του λόγου το αληθές (κλικ)

 

Νέος φακός F1,1* για APSC που θα βγει αρχικά για Canon και Sony (και όχι Νικον!!!). Μελλοντικά λένε θα βγάλουν έκδοση και για Fuji.

A και κοστίζει 170 δολλάρια, δηλαδή μπορεί να τον αγοράσει κανείς.

 

*αντιστοιχεί περίπου σε F1,8 για Full Frame.

Επεξ/σία από nickolas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως ακριβως αντιστοιχει σε 1.8 σε FX?

Εισαι τρελός; Ρωτάς τον μικρό Νικόλα; Αφου ξερεις οτι θα σε αρχισει στα equivalent σε σχεση με το βαθος πεδιου κλπ. Συνεχιζεις να ασχολεισαι με αναρτησεις του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O φακός αυτός στο F1,1 50mm με APSC αισθητήρα με crop 1,6 όπως οι Canon δίνει ακριβώς την ίδια φωτογραφία με F1,8 80mm σε FF.

 

Οι φωτογραφία που θα πάρεις θα είναι ακριβώς η ίδια. κάδρο, βάθος πεδίου, ολικό φως που χτυπά τον αισθητήρα για δεδομένο χρόνο έκθεσης θα είναι τα ίδια.

Το μόνο που δεν θα είναι το ίδιο θα είναι το ISO. Θα είναι μικρότερο στον APSC αισθητήρα και η ποιότητα της φωτογραφίας που θα παίρνεις ισοδύναμη (αν υποθέσουμε ίδιες τεχνολογίες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαι εγω θα ελεγα προχωρα στη Nikon...canon δεν θα επαιρνα

 

Στα ιδια λεφτα (450+) βρισκεις και την Sony A68 μεταχειρ. στο ebay αλλα μονο σωμα (την εχω και ειναι φοβερο value)

 

Αν θες mirrorless μπορεις να βρεις φοβερες τιμες στο ebay σε παλιοτερα μοντελα...πχ εγω αγορασα μονο σωμα την NEX 5R στα 100 ευρω με μονο 5k clicks

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πλαισιο εχει σε προσφορα τωρα την d3300 με 2 φακους(τον κιτ και εναν με ζουμ),θηκη και τριποδα στα 499 ευρω!!δεν ξερω αν ειναι καλος ο ζουμ φακος αλλα η τιμη γενικα ειναι καλη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...