Προς το περιεχόμενο

Από nx300 σε compact..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ασχετο-σχετικο με το θεμα.

Ειμαι σχεδον πεπεισμενος οτι βλεπεις τοσο εντονα τις ασπρες (που παρεπιπτωντως οι πιο εντονες ειναι οι πρασινες) κουκιδες λογω κακων μονιτορ.

Εαν εκαναν τοσο μπαμ οσο φαινονται στη φωτογραφια με το κινητο θα τις εβλεπα και εγω ενω και ειμαι σχεδον σιγουρος γιατι στα print screen που εκανες δε βλεςπω κατι διαφορετικο απο τα κανονικα αρχεια raw.

 

Εχω αναφερει και σε αλλο θεμα οτι οταν μιλαμε για ωηφιακη φωτογραφια τοτε το Α εως το Φ ειναι η οθονη που θα γινει η επεξεργασια και το ΧΥΩ το συστημα. Δεν εχει νοημα να κανουμε διορθωση/επεξεργασια φωτογραφιας οταν το μονιτορ τη δειχνει εξ'αρχης λαθος.

 

Πιθανολογω οτι η LG του 2010 θα ειναι με ΤΝ panel ή κακιστης ποιοτητας IPS (οπως ολα τα φθηνα) και σιγουρα η τηλεοραση ερχετ απο μαμα σε προφιλ με υπερβολικο gamma και vivid χρωματα για εντυπωσιασμο στο ματι.

 

Προσπαθησε με αυτο https://quickgamma.de/indexen.html και με αυτο http://www.lagom.nl/lcd-test/ να φερεις το μονιτορ (στη τηλεοραση θα πρεπει λογικα να φτιαξεις custom profile και εχει ιδιαιτερες ρυθμισεις) οσο πιο κοντα γινεται στα σωστα-αποδεκτα.

Φυσικα μη περιμενεις θαυματα, τα χρωματα παλι θα ειναι εκτος απλα φερνοντας το gamma πιο κοντα στο σωστο 2.2 σε ολα τα καναλια δε θα εχεις χρωματα που ξεχωριζουν σαν τη μυγα μες το γαλα.

 

Οταν τελειωσεις ριξε παλι μια ματια στις φωτογραφιες, παλι κανουν μπαμ αυτα τα pixel που βλεπεις εσυ και οχι εγω ; :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατάλαβα.

Πριν λιγο πηγα σε φιλο που εχει τον τελευταιο imac 27'' 5k οθόνη κλπ και άνοιξα το αρχείο raw με το 2000 iso. Κουκίδες δεν είδα μόνο αρκετά σημάδακια ελαφρώς κοκκινα.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που θα πρεπει να δεις ειναι ακριβως αυτα που βλεπεις στο screenshot μου.

 

ΥΓ. Καλο τοπ mac αλλα θελει και αυτο καλιμπραρισμα στην οθονη του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατάλαβα.

 

Είπα στον φίλο ότι αν θέλει μπορεί να καλιμπράρει του imac του και χέλαγε λέγοντας μου ''σίγα, δεν είμαι επαγγελματίας, απλά λίγο editing θα κάνω στις φωτό τώρα μιας και έχω πάρει την d3300''. Εγώ στη θέση του θα έφτιαχνα ένα καλιμπραρισμένο προφιλ (αν γίνεται) και να γυρίζω σε αυτό όταν θέλω να κάνω editing, αλλά ναι, οκ, είναι ότι θέλει ο καθένας.


παρακατω ειναι τι βλεπω εγω στο δικο σου ISO2000 που εστειλες σε μεγενθυνση 400%


κανε κλικ πανω στις εικονες για να ανοιξουν σε φουλ μεγεθος

 
Z3bru7p.jpg
 
qeK7VwZ.jpg



Φανταζομαι δε κανεις προεπισκοπηση τα raw απο το προγραμμα το windows ετσι ;

 

Το μακ πάντως ήταν κοντά σε αυτό που βλέπεις εσύ, τώρα που βλέπω πάλι τις φωτό σου. Έτσι έβγαζε κόκκινα κλπ.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Edit:

 

Δες και μια στην οθόνη της μηχανής (την τράβηξα τώρα για να δεις πως δείχνει, μέσα στο σπίτι, με τον 18-55, shutter speed 1/15, iso 800 σε χαμηλά φωτισμένο χώρο.. οι κουκίδες πάλι φαίνονται πιο φωτεινές και παχιές, λόγω της κάμερας του κινητού που από όσο καταλαβαίνω επηρεάζεται από μια φωτεινή μπάρα που υπάρχει στο κάτω μέρος της οθόνης της nx300)

 

 

post-182562-0-37079700-1504133249_thumb.jpg

 

 

ΥΓ: Στην οθόνη της κάμερας έχω κάνει διπλό κλίκ για ζοομ στη φωτογραφία, για να έρθουν κοντά οι κουκίδες, δεν είναι η φωτό ανοιχτή τελείως και φαίνονται έτσι.

 

 

ΥΓ2: Και για να καταλάβεις ακριβώς τί βλέπω στο pc σε μια φωτό μου με iso 1600+, δες την πρώτη φωτό στο θέμα αυτό την raw πάνω δεξιά στο μαύρο  https://forums.adobe.com/thread/1138426  (η ίδια εικόνα μόνη της εδώ: https://forums.adobe.com/servlet/JiveServlet/showImage/2-5008328-283774/grainy_raw.jpg)

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορρυ που αργησα αλλα εμπλεξα.

Οπως σου ειπα θορυβος ειναι, οχι κατι που δεν μπορεις να το διαχειριστεις με το Lightroom ή/και το photoshop η/και τo nik collention.

Εαν μαθεις τη μηχανη σου και εφαρμοζεις μερικα κολπα σαν αυτο που σου ανεφερα πιο πανω θα το βελτιωσεις και αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κανένα πρόβλημα.

 

Οκ, θα δοκιμάσω όσα μου είπες μόλις έχω χρόνο.

 

Έχω lightroom και nik collection.

 

Απλά μου είχε κάνει εντύπωση, γιατί σε 2 d3300 φίλων δεν έχουν αυτό το πρόβλημα με τον θόρυβο. Μπορεί σε σύγκριση με την nx300 να χάνουν κάποιες φορές σε ανεβασμένο θόρυβο περισσότερη λεπτομέρεια (με τους κιτ πάντα και η nx και οι d3300) από την nx300, αλλά δεν βγάζουν αυτά τα στίγματα.

 

nx300: http://i.imgur.com/cHD6AG0.jpg

 

d3300: http://i.imgur.com/Br8haVZ.jpg

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Προχθές βγάλαμε κάτι φωτό με ένα φίλο (που έχει το imac παραπάνω που λέγαμε για την οθόνη του κλπ), εγώ με την nx300 και εκείνος με μια nikon d750+50mm f1.4 και γυρίζοντας σπίτι του, περάσαμε τις φωτό μας στον σταθερό windows υπολογιστή του που είναι συνδεδεμένος σε μια sony 55w756c και κάτσαμε να τις δούμε στον viewer των windows 10 και στο lightroom. Τελικά και σε εκείνου τις φωτό με ανεβασμένο iso εμφανίζονται οι λευκές κουκίδες σε σκοτεινά σημεία όπως σε μένα οπότε δεν έχει θεμα η nx300 λοιπόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι, σε πίστευα, απλά μιας και έτυχε να το δω και από d750 κατάλαβα 100% ότι δεν είναι θέμα μηχανής και το ανέφερα εδώ στο θέμα.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...