Προς το περιεχόμενο

Από nx300 σε compact..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και μια εικόνα (raw+jpeg) για να καταλάβετε καλύτερα τί εννοώ (σαν χρυσόσκονη):

 

http://www.mediafire.com/file/yditnol3nszx8rc/SAM_1792.SRW

 

http://www.mediafire.com/file/ytk2atu645dpyv4/SAM_1792.JPG

 

 

ΥΓ: Κάτι περίεργο που παρατήρησα πριν λίγο είναι ότι:

 

Βλέποντας σε φουλ size μια φωτό από αυτές που έχω με αυτές τις πολλές άσπρες κουκίδες στην οθόνη της κάμερας ή στον viewer των win 10 ή στο lightroom φαίνονται κανονικά οι κουκίδες αυτές. Όταν ανεβάσα μια από αυτές στο flickr είδα πώς εκεί δεν φαίνεται τίποτα.

 

Εσάς στις 2 παραπάνω φωτό που ανέβασα σας φαίνεται το ''πρόβλημα'';;

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Βαλε το καπακι στο φακο, τυλιξε και με ενα πανι το φακο γυρω απο το καπακι ωστε να μη μπαινει φως απο τις ενωσεις, και τραβα με τις ιδιες ρυθμισεις.

Κανε το με οσους φακους διαθετεις.

Οι κουκιδες ειναι εκει ; Ειναι σε ολους τους φακους στο ιδιο σημειο ; κλπ κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τις παιρνω τις κουκιδες και με τον 18-55 και με τον canon fd 50mm. Ενημερωτικα, καθαρισμος αισθητηρα εγινε πριν περιπου 1,5 μηνα αν παιζει ρολο.  (παντως και πριν και μετα τον καθαρισμο οι κουκιδες υπηρχαν σε ανεβασμενο iso)

 

Τις κουκιδες (δεν ειναι παντα στο ιδιο σημειο αλλα οπου ειναι πολυ χαμηλος ο φωτισμος στις φωτο) τις παιρνω μονο με iso πανω απο 400 -600 κλπ σε χαμηλο φωτισμο, οχι πχ αν βγαλω μερα που θελω να πιασω κατι που κινειται και βαλω γρηγορη ταχυτητα κλειστρου και ανεβασω το iso για να εχει το σωστο φως.

 

Θα κανω το τεστ που λες το απογευμα.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάνο, από όσο είδα με τον canon fd 50mm f1.8 με το καπάκι του πάνω σε τέρμα σκοτεινό δώμάτιο τραβόντας φωτό με iso 800, 1250, 1600, 2000, έχω πάλι τις κουκίδες, γενικά και όχι (αν είδα καλά) κάπου συγκεκριμμένα. Σου παραθέτω και τις φωτό σε συμπιεσμένο αρχείο  (7zip αλλά αποσυμπιέζεται και με winrar, winzip κλπ) σε ένα λινκ από mediafire να τις δεις και εσύ όταν και αν έχεις χρόνο.

 

Από όσο είδα, εμφανίζονται στα srw αρχεία και όχι στα jpeg ή όσο ανεβάινει το iso ίσως εμφανιστηκαν 1-2 κουκίδες στα jpeg.

 

 

Αρχείο φωτό: http://www.mediafire.com/file/3067fd9n20xx8kn/panoc.7z

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε βλεπω κατι περισσοτερο απο θορυβο, πανω κατω τα ιδια με τη δικη μου ΝΧ300 ειναι.

Επεξ/σία από panoc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το απογευμα θα βαλω και ενα print screen εδω απο φωτο που θα την βλεπω στον υπολογιστη, μηπως φαινονται εκει να δεις τι βλεπω (ισως στο print screen φαινονται)

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε αυτή με το 2000 iso εγώ βλέπω τις κουκκίδες όπως φαίνονται παρακάτω:

 

(στην οποία τώρα που την ανέβασα δεν φαίνεται τίποτα από το πρόβλημα που θέλω να δειξω και έτσι δεν ασχολούμαι άλλο, προφανώς στην αναπαραγωγή στο pc εμφανίζονται μόνο, βάζω όμως και φωτό που τράβηξα με το κινητό την ίδια εικόνα που ανέβασα να δείτε τί βλέπω).

 

Φωτό με screen shot από το pc:

 

post-182562-0-75968300-1504029334_thumb.png

 

 

Ένα μέρος τις ίδιας φωτό τραβηγμένη από το κινητό:

 

post-182562-0-00343100-1504029728_thumb.jpg

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε βλεπω τετοια εντονα πραγματα...

παρακατω ειναι τι βλεπω εγω στο δικο σου ISO2000 που εστειλες σε μεγενθυνση 400%

 

 

κανε κλικ πανω στις εικονες για να ανοιξουν σε φουλ μεγεθος

 

 

Z3bru7p.jpg

 

qeK7VwZ.jpg

 

 

 

Φανταζομαι δε κανεις προεπισκοπηση τα raw απο το προγραμμα το windows ετσι ;

Επεξ/σία από panoc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το πρόγραμμα των Windows το κάνω προεπισκόπηση αλλά τις ίδιες κουκίδες βλέπω και στην οθόνη της μηχανής και στο lightroom.

 

Τις φωτό που μου έστειλες θα τις δω μετά στον υπολογιστή γιατι ειμαι εκτός τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο ειναι με καποιο τροπο να μου δωσεις συντεταγμενες που ειναι αυτες οι κουκιδες ωστε να κοιταμε το ιδιο σημειο.

 

Ανοιξε το raw με το photoshop, κανε δεξι κλικ στο χαρακα και επελεξε να σου δειχνει pixels, κανε zoom 200% πηγαινε το ποντικι παντικι πανω σε ενα τετοιο εντον ο φωτεινο σημειο και κοιτα τις συντεταγμενες στο χαρακα.

 

Απλα πες μου σε ποιο απο ολα τα αρχεια που μου εχεις στειλει θα το κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι τόσο έντονα, απλά εκεί έχω κάνει ζοομ στην φωτογραφία για να τη βγάλω με το κινητό και κάποια εμφανίστηκαν μεγαλύτερα.

 

Το τί βλέπω στο iso 800 πχ είναι αυτό:

 

post-182562-0-31238200-1504046357_thumb.png

 

 

Και πχ κουκκίδες με 18-55 σε 400 iso σε εσωτετικό χώρο (φωτό κροπαρισμενη για να δείξω μόνο λίγο μέρος της να φαίνονται καθαρά):

 

post-182562-0-94692000-1504046621_thumb.png

 

 

Δεν έχει να σου δείξω με τον χάρακα όπως λες, έντονα φωτεινά σημεία όπως φαίνονται παραπάνω που τράβηξα με το κινητό. Είναι όλο πολύ μικρές μικρές άσπρες κουκίδες.

 

 

ΥΓ: Και με έξτρα ψηφιακό ζοομ η τελευταία (μεγάλωσαν λόγω του ζοομ και η κουκίδες):

 

post-182562-0-43359500-1504047016_thumb.png

 

 

 

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θορυβος ειναι και ειναι λογικο να υπαρχει ακομα και σε base iso οταν ειναι πολυ σκοτεινα ή/και εχεις σχετικα μεγαλους χρονους shutter.

Μπορεις να μειωσεις δραστικα το grain του θορυβου οταν ρυθμιζεις τη μηχανη να κανει υπερεκθεση στη φωτογραφια (σε λογικα πλαισια παντα, πχ μεχρι tπολυ +2 στην nx300, λογικα δε χρειαζεται πανω απο 1,3 αλλα παντα εξαρταται απο τον τρεχο φωτισμο) και αφου το κανεις αυτο αυτο να επαναφερεις τα νορμαλ επιπεδα εκθεση στο photoshop.

Θα τα εχεις ηδη διαβασει αλλα ριξε μια ματια στα παρακατω.

 

 


EDIT : Τί οθόνη εχεις ;

Ρωταω γιατι εγω οσο και να ζουμαρω τις κουκιδες δε τις βλεπω τοσο εντονες ουτε μεσα απο το κινητο, και υπαρχει παντα η πιθανοτητα λογω κακης οθονης ή κακου gamma να βλεπεις τις πιο εντονες κουκκιδες πολυ πιο εντονες απο οτι ειναι στη πραγματητκοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...