Προς το περιεχόμενο

Από nx300 σε compact..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδώ και λίγο καιρό τραβάω μόνο raw. Πριν τραβούσα σε raw+jpeg super fine. Θα τραβήξω πλέον jpeg σκέτο σπάνια σε καμιά hdr αν κάνω μέσω μηχανής (γιατί σε raw είναι απενεργοποιημένη η επιλογή hdr) ή raw+jpeg αν θέλω να στείλω τη φωτό στο κινητό μου, γιατί μπορείς να στείλεις μόνο jpeg στο κινητο.

 

Όσον αφορά το lightroom, τελευταία έχω αρχίσει να το δουλέυω, μη φανταστείς τίποτα τρελό, μέχρι ώρας λίγο τις σκιές, γυαλάδες, φωτεινότητες, οξύτητα κλπ πειράζω. 

 

Όσον αφορα το nr θα το κοιτάξω, δεν είχα παρατηρήσει κάτι πιο σοφτ αλλά δεν έχω συκγρίνει πολλές ίδιες φωτό με και χωρίς για να ξέρω. Το μόνο πείραμα που έκανα είναι να βγάλω μια θέα νύχτα με σπίτια, φώτα κλπ και χωρις nr να έχω 10 hot pixel σε 15'' και με nr να έχω 4-5. Θα δω και τον τρόπο με την ένωση φωτογραφιών που αναφέρεις. Σε 1'' εως και 3-5'' όπως είπα δεν έχω δει hot pixel σε μένα.

 

'Οντως, τώρα που τις παρατήρησα περισσότερο τις φωτό σου, είδα αυτό που λες περί περισσότερων σκιών κλπ.

 

 

ΥΓ1: Από όσο είδα, με αυτή την ένωση των φωτό για να πάρεις το τελικό αποτέλεσμα, μετά στα στοιχεία λήψης στο flickr δεν αναφέρεται η ταχύτητα κλείστρου, σωστά;

 

ΥΓ2: Όσον αφορά την αφαίρεση των hot pixel ο Ευγένιος μου είπε συγκεκριμένα: ''Με το spot removal tool στο lightroom/photoshop

Λογικα υπαρχουν και πιο αυτοματοποιημενοι τροποι, με το noise reduction ισως αλλα δεν το εχω ψαξει''

 

ΥΓ2: Με επιφύλαξη αυτό που θα πω, αλλά παίζει η gf7 να μην έμφανίζει hot pixel ούτε σε 30''.


Σε 3-5" δεν εχω παρατηρησει κατι αν και εχω τραβηξει ελαχιστες, σε κατι 30+ που εχω τραβηξει υπαρχουν οντως αλλα τα αφαιρω απο το raw στην επεξεργασια.

 

Aλήθεια, με ποιά διαδικασία;

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ή πας σε κατι ξεκαθαρα πιο φορητο ή κρατάς την NX. Δεν εχει νοημα να ψαχνεις το χιλιοστο διαφορας.

 

Οι μεγαλοι αισθητηρες εχουν καλυτερη αποδοση αλλα και αναγκαστικο ογκο στο πακετο σωμα-φακος. Ακομη και οι compact με μεγαλους αισθητηρες δεν διαφερουν πολυ με την NX με pancacke.

 

Εαν πας σε μικροτερο αισθητηρα ετοιμασου και για τα μειονεκτηματα του σε χαμηλους φωτισμους.

 

Συμφιλιώσου με την μηχανή σου και τον ογκο/βαρος της. Παρε μια τσαντουλα βολική και ασε τις θηκες-γαντια.

 

Μια απιστευτα βολικη και μικρη τσαντα για εμενα ειναι πχ αυτη (μπαινει χιαστι και δεν κουραζει/φευγει):

https://www.aa-digitalphoto.gr/proionta/aksesouar/tsantes/national-geographic-ng-a4567-small-sling-bag-detail.html

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΥΓ1: Από όσο είδα, με αυτή την ένωση των φωτό για να πάρεις το τελικό αποτέλεσμα, μετά στα στοιχεία λήψης στο flickr δεν αναφέρεται η ταχύτητα κλείστρου, σωστά;

Οχι, ουτε η ταχυτητα αλλα και το iso ειναι οτι να'ναι καθως καθε φωτογραφια παιζει να εχει διαφορετικο.

μονο το focal lenth ειναι σωστο

 

 

ΥΓ2: Όσον αφορά την αφαίρεση των hot pixel ο Ευγένιος μου είπε συγκεκριμένα: ''Με το spot removal tool στο lightroom/photoshop

Λογικα υπαρχουν και πιο αυτοματοποιημενοι τροποι, με το noise reduction ισως αλλα δεν το εχω ψαξει''

 

Aλήθεια, με ποιά διαδικασία;

Ειτε με το spot removal εαν ειναι λιγα ειτε με dark frame subtraction εαν ειναι περισσοτερα ειτε και με τα δυο, αναλογα το ποσο θελω να ασχοληθω...

 

ΥΓ2: Με επιφύλαξη αυτό που θα πω, αλλά παίζει η gf7 να μην έμφανίζει hot pixel ούτε σε 30''.

 

Δε ξερω, δε γνωριζω, υποθετικα μιλησα.

Για μενα ποτε δεν ηταν παραγοντας τα hot pixel για να ασχοληθω ιδιαιτερα μαζι τους...

Γενικα, για μενα η διαδικασια του editing ειναι το ιδιο ή και περισσοτερο διασκεδαστικη απο τη διαδικασια ληψης της φωτογραφιας.

Δε βγαζω φωτογραφιες γιατι απλα μου αρεσει ενα θεμα, αλλα την ωρα που βλεπω το θεμα σκεφτομαι πως θα ηθελα να ειναι αφου το περασω απο editing και βγαζω τη φωτογραφια με τις αναλογες ρυθμισεις/καδρο κλπ.***

Βεβαια για να κανεις σχεδον αυτοματα το παραπανω θα πρεπει να κατεχεις λιγο παραπανω απο το μεσο ορο το ps/lightroom/whatever.

 

Ειναι πολυ σημαντικο να μαθεις τον εξοπλισμο σου και τι μπορει να κανει, το να αλλαζει καποιος εξοπλισμο καθε λιγο δεν τον κανει καλυτερο. Εαν μαθεις τον εξοπλισμο σου θα εκπλαγεις απο τι φωτογραφιες μπορεις να παρεις ακομα και χωρις editing.

 

Οπως επισης σημαντικο ειναι να μαθεις πως αποτυπωνεται μια φωτογραφια ειδικα οι Long exposure. Ειδικα για αυτες συνηθως δεν εχεις επιλογη για πολλες προσπαθειες οποτε πρεπει να φανταζεσαι το αποτελεσμα με βαση την εμπειρια. Και η εμπειρια ερχεται με 1. τη χρηση και 2 μαθαινοντας τον εξοπλισμο σου.

YΓ. HDR ειναι απαραδεκτο της μηχανης, τραβα raw με διαφορετικο ev και παιξε ειτε με ps/lightroom ειτε με καποιο απο τα πολλα hdr προγραμματα που κυκλοφορουν.

Ετσι δε σε περιοριζει στoν αριθμο ληψεων. πχ μπορεις να τραβηξεις ενα σετ με -2 0 +2 και αλλο ενα με -3 0 3+ και αλλο ενα -4 0 +4 και να τα ενωσεις ολα μαζι ή να κρατησεις οποια θες. Πχ μπορει να θες να τονισεις τις σκιες οποτε κρατας τις -4 -3 -2 0 +2 και τις ενωνεις σε HDR.

 

***

 

Πχ αυτη ειναι απο τις πρωτες φωτογραφιες που τραβηξα με την nx300

35199863033_7b2e07d0af_m.jpg

 

Φαινεται μια βραδινη φωτογραφια στο φως του φεγγαριου ή καποιου προβολεα.

Η φωτογραφια ειναι τραβηγμενη καπου στις 12 το μεσημερι χειμωνα (αλλωστε και απο το exif φαινεται οτι ειναι αδυνατο να βγει τετοια φωτογραφια με αυτες τις ρυθμισεις), με τον ηλιο να ειναι στα πλαγια ωστε να φωτιζει μονο συγκεκριμενα σημεια του θεματος αμεσα και τα οποια φαινονται τονισμενα/φωτισμενα σαν νυχτερινη.

 

Αυτη φαινεται σαν να ειναι ταρβηγμενη σε στουντιο μπροστα απο πανι

35199865693_55f43e78b4_m.jpg

 

Στη πραγματικοτητα ειναι τραβηγμενη στο σπιτι του ζευγαριου, μπροστα απο λεπτη κακασχιμη κουρτινα με τον ηλιο πισω και δεξια να βαραει στο σπιτι μεσα απο τη κουρτινα.

Τραβηχτηκαν 5 φωτογραφιες -2 0 +2 +3 +5. Απο τις αυτες που ειχαν επερεκθεση κρατησα μονο το background για να εχω το αποτελσμα που φαινεται και να κανω blend με το χερι και το ρολοι που "σβηνουν" στο φως...

 

Φυσικα δε παρουσιαζω τις φωτογραφιες (τις οποιες φωτογραφιες) σαν masterclass απλα για να σου δειξω το τροπο που σκεφτομαι.

 

 

 

Επεξ/σία από panoc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τις βοήθειες σας.

 

Ναι, δεν έχει νόημα να ψάχνω το κάτι λίγο μικρότερο, αφού στην ουσία δεν θα μου προσφέρει πολύ μεγαλύτερη άνεση και ακόμα στην προκειμένη η gf7 έχει και μικρότερο αισθητήρα όπως είπαμε.

 

Όσον αφορά panoc ότι οι συνεχείς αλλαγές εξοπλισμού δεν σε κάνουν καλύτερο είναι το μόνο σίγουρο, το πιστεύω και εγώ (όπως είχε πει και ένας γνωστός μουσικός παραγωγός σε μια συνεντευξή του, όσο λιγότερα εργαλεία έχεις τόσο πιο δημιουργικός και εφευρετικός είσαι...). Εγώ ο καημένος :P με μια tz7 είμαι από το 2009 και τώρα πήρα την nx300 που θέλησα να αναβαθμιστώ. Απλά σκέφτηκα να την αλλάξω με κάποια μικρότερη μόνο και μόνο για το θέμα της φορητότητας που όπως βλέπω όμως είναι αρκετά ακριβή η αλλαγή αν θες να την κάνεις ''σωστά'' ( σε τσέπη πχ gx7, rx100, lx15 κλπ) όπως λέει ο senninha, αλλά και πάλι χάνεις σε άλλα πράγματα.

 

Hdr έκανα παλαιότερα με το oloneo. Τώρα σπάνια κάνω hdr. Αργότερα ίσως ασχοληθώ περισσότερο.

Συμφωνώ ότι το hdr της μηχανής δεν λέει πολλά (επι τη ευκαιρεία το hdr της α5000 μου φαίνεται καλύτερο μιας και την έχει φίλος μου από το hdr που κάνει η nx300). Απλά έγραψα πιο πάνω ότι βάζω jpeg όταν θέλω να κάνω hdr on camera, επειδή έτυχε να κάνω 4-5 πειράματα στην αρχή όταν την πήρα και πριν 1-2 μέρες πάλι τράβηξα μια φωτο την οποία την επεξεργάστηκα και λίγο στο lightroom. (βασικά τώρα που το είδα, δεν είναι από αυτές που τράβηξα προχθές αλλά από τις πρώτες απλά την επεξεργάστηκα και την ανέβασα χθες - προχθές)

 

Καλά έκανες και έβαλες φωτό σου, δεν νομίζω κανείς να παρεξήγησε την πρόθεση σου, καταλαβαίνω ακριβώς τί θες να πεις.

 

 

ΥΓ: Όσον αφορά το λουράκι που έλεγα για τον καρπό στην gf7 είναι επειδή μου είχε κολλήσει η φωτογραφία μιας αγγελίας (αλήθεια αν τότε που την είχε βάλει την αγγελία δεν είχα διάφορα έξοδα θα την είχα πάρει.. με ούτε 400 κλικ την είχε δώσει ο πωλητής 220 ευρώ)

 

post-182562-0-35702600-1500411496_thumb.jpg

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λουρακι αυτο ειναι απλα ασφαλεια για να μην σου φυγει η μηχανη την ωρα που φωτογραφίζεις. Δεν ειναι για μεταφορα της μηχανης κρεμασμενη απο τον καρπο σου. Θα βρεις πολλα τετοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Nαι, αρχίζω να το χωνεύω σιγά σιγά. 

 

Απλά έχω ένα παρόμοιο στην tz7 που την έβαζα στο καρπό να κρέμετε μέσα στη θηκούλα της και νόμιζα ότι και με κάποια mirrorless θα έκανα το ίδιο.. :P

 

Αλήθεια, με τη gm1 γίνεται; (ενημερωτικά ρωτάω..)

 

Edit: Από όσο είδα σε μια φωτό τώρα (μιας και έψαχνα καμια φωτογραφία μου με hot pixels) που είχα τραβήξει παλαιότερα, στα 3'' είχα πάρει hot pixel τελικά. Τη βάζω λίγο cropαρισμένη για να τα δείτε πιο εύκολα:

 

post-182562-0-82168800-1500414410_thumb.jpg

 

Και σε τόσο πληθυσμό μπορούμε να τα αφαιρέσουμε λοιπόν;

 

Θα προσπαθήσω κάποια στιγμή στη φωτο αυτή να βγάλω με τους τρόπους που μου είπες τα hot pixels να δω.

 

Edit2: Με το spot removal είναι αρκετά εύκολο. Έσβησα μερικά.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να τον τσιμπήσω;

 

http://www.ebay.com/itm/Samsung-NX-30mm-f-2-Lens-Black-/122606346470?epid=99726253&hash=item1c8be860e6:g:0yYAAOSwuFpZb03n

 

Από Τουρκία μπορεί να έχω θέμα σε κανα τελωνείο;

 

Κάτι άλλο που με προβληματίζει (αν και του έστειλα προσωπικό μήνυμα να δω) είναι ότι αποστέλει λέει μετά τη πληρωμή μέσα στις επόμενες 20 μέρες..

 

Από όσο είδα, 145 ευρώ βγαίνει σύνολο.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα αναφέρει ένα μικρό πρόβλημα που είχα στο φακό 18-55, ότι όταν τραβάω στα 18 οι φωτό είναι στα 19mm.

 

Πριν λίγες μέρες τον έκλεισα λιγό πιο απότομα για να δω, τράβηξα φωτογραφία και είχε βγει στα 18.

 

Τί σημαίνει αυτό; Ότι δεν τερματίζει τέλεια; Έχει κολλήσει κάτι; Τον εμποδίζει κάτι; Και στα 19mm όταν βγαίνουν, πάλι η ένδειξη μηχανής φακού τα 18mm δείχνει στο φακό όπως κοιτάμε τη μηχανή από πάνω σαν στη φωτό:

post-182562-0-87415700-1500635902.jpg

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα παρατηρησει μια αντιστοιχη δυσκολια σε ιδιο κιτ φιλου.

Δεν νομιζω πως αξιζει να κανεις κατι για αυτο περα απο το να το συνηθισεις..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παει καιρος τωρα (την ειχα δανειστει για δοκιμη 2 μερες) αλλα θυμαμε πως εκανε ενα σαφεστατο μαγκωμα στα ~20mm.Εαν επεμενες ακουγοτανε ενα "κλακ" και πηγαινε στο ευρυγωνιο.

Του χα πει να την παει στο service μιας και ηταν καινουργια τοτε αλλα βαρεθηκε..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα αναφέρει ένα μικρό πρόβλημα που είχα στο φακό 18-55, ότι όταν τραβάω στα 18 οι φωτό είναι στα 19mm.

 

Πριν λίγες μέρες τον έκλεισα λιγό πιο απότομα για να δω, τράβηξα φωτογραφία και είχε βγει στα 18.

 

Τί σημαίνει αυτό; Ότι δεν τερματίζει τέλεια; Έχει κολλήσει κάτι; Τον εμποδίζει κάτι; Και στα 19mm όταν βγαίνουν, πάλι η ένδειξη μηχανής φακού τα 18mm δείχνει στο φακό όπως κοιτάμε τη μηχανή από πάνω σαν στη φωτό:

 

Ο φακος εχει μηχανικο οδηγο (δεν ειναι power zoom με μοτερακι) οποτε εφοσον τον τερματιζεις με το χερι και η διαδρομη οντως τερματιζει τοτε φτανει στο τερμα του.

Ποιο πιθανο ειναι να χανει ο αισθητηρας που αναφερει τα mm στη μηχανη.

Λογικα αυτο στο κανει εαν το πας σιγα σιγα.

 

Παει καιρος τωρα (την ειχα δανειστει για δοκιμη 2 μερες) αλλα θυμαμε πως εκανε ενα σαφεστατο μαγκωμα στα ~20mm.Εαν επεμενες ακουγοτανε ενα "κλακ" και πηγαινε στο ευρυγωνιο.

Του χα πει να την παει στο service μιας και ηταν καινουργια τοτε αλλα βαρεθηκε..

 

Αυτο ειναι εντελως αλλο προβλημα και ειναι μηχανικο προβλημα. Ειτε εχει καποιο σκουπιδακι ο μηχανισμος μεσα ειτε ειναι ελλατωματικος απο κατασκευης. Πολλες φορες συμβαινει και πο κτυπημα / πεσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμενα υπαρχουν μηχανες που χωρανε σε τσεπη και μηχανες που δεν χωρανε σε τσεπη.

 

Για να χωρεσει μια μηχανη (της προκοπης) σε τσεπη ειτε θα ειναι 1'' και θα εχει μικρο zoom, ειτε θα ειναι aps-c και θα φοραει σταθερο 18-19mm.

 

Οποτε αυτες ειναι οι επιλογες που εχει καποιος για κατι πολυ μικρο, δεν προκειται να χωρεσεις aps-c με στανταρ zoom στην τσεπη, δεν προκειται να χωρεσεις καμια aps-c στην τσεπη με pancake, γιατι παλι θα εχεις focal plane shutter αναμεσα και οχι leaf shutter, θα εχεις και το mount και ο αντιστοιχος 16-20mm f2.8 θα προεξεχει τουλαχιστον ακομα 3cm απο τα ανεκτα 3.5cm που εχει π.χ. η ricoh gr για να μπει σε τσεπη.

 

Ο μαγικος αριθμος ειναι μεχρι 40mm, πιο μεγαλη δεν μπαινει σε τσεπη παντελονιου και μετα τα 60-70mm ειναι αβολες και σε πολυ φαρδιες τσεπες παλτου, σε ψιλο στενο μπουφαν δεν μπαινει aps-c με στανταρ φακο, ακομα και retractable.

 

http://camerasize.com/compact/#394.102,454,555,651,ha,t

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτήσω κάτι αν είναι λογικό..

 

Οκ, να παίρνω hot pixels (λευκά και που και που κανένα κόκκινο) σε μακράς έκθεσης λήψεις, παίρνουν και άλλοι και με την nx300 και με άλλες (ακόμα και με την d810 nikon) αλλά έχω να ρωτήσω αν είναι λογικό το να παίρνω σε φωτογραφίες που τις έχω βγάλει σε χαμηλό φωτισμό, με iso 800 - 1000 - 1250 - 1600 (ίσως και σε 640 iso) πολλές άσπρες κουκίδες σε αντικείμενα με μαύρο χρώμα και όχι μόνο ...  (ειδικότερα σε σκούρες κακοφωτισμένες περιοχές)

 

Οκ, τα hot pixels τα διορθώνεις στο editing αλλά σε αυτό δεν μπορείς να κάνεις κάτι.

 

Σε μέτριο φωτισμό με iso 800 δεν παίρνω τέτοιες κουκίδες που λέω παραπάνω ή αν παίρνω είναι ελάχιστες, δεν φαίνονται κλπ.

 

Λογικά είναι ο θόρυβος του iso αυτές οι κουκίδες που λέω παραπάνω και τις παίρνω και σε raw και σε jpeg είτε έχω την αποθορυβοποίηση στο off είτε στο low/medium/high κλπ.

 

 

Από όσο είδα σε 2 d3300 φίλων μου δεν υπάρχει αυτό το ''πρόβλημα'' σε αυτές τις τιμές iso (σε παραπάνω δε δοκίμασα)

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...