Προς το περιεχόμενο

Από nx300 σε compact..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά αποφάσισα να κρατήσω την nx300, γιατί σκέφτομαι ότι και τα χρήματα για τις compact που λέμε είναι αρκετά αλλά και το αποτέλεσμα που παίρνω με την nx300 είναι πολύ καλό και θα είναι κρίμα να μπω σε όλη αυτή τη διαδικασία με μόνο κέρδος το μέγεθος και τίποτα άλλο. 

 

Σκέφτομαι λοιπόν να βάλω στο πρόγραμμα την αγορά ενός pancake φακού, ώστε να είναι μικρότερο το μέγεθος, να μην κουβαλάω τη τσάντα πάντα μαζί και να της πάρω και μια μικρή θήκη (ποιά προτείνετε; )Για φακό ποιον λέτε καλύτερα; Σταθερός θα είναι για landscapes κατα βάση. 16mm ή 20mm θα προτείνατε;; Υπάρχει και κάποιος άλλος μικρός που μου διαφεύγει;

 

Τέλος, εντυπωσιακές φωτό και με εξαιρετική επεξεργασία είδα στο flickr από έναν Έλληνα με μια nx300 και τον φακό 12-24. Η τιμούλα του όμως ξεφεύγει όπως και το μέγεθος... https://www.flickr.com/photos/eugeniosx/

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Pancake για τοπία τον 16αρη χωρίς συζήτηση.

Ο 12-24 είναι φανταστικός ανώτερος του 16 αλλά οι τιμή πλέον είναι απαγορευτική.

Βασικά όλοι οι φακοί πλην του 20 είναι από πολύ καλοί έως πάρα πολύ καλοί.

Συνεχίζω να προτείνω τον 30 pancake που είναι διαμάντι. Είναι βασικά ότι χρειάζεται κάποιος για φωτογραφίες εκδρομής και όχι μόνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα, σε συνεχεια του προηγουμενου post που ηταν γραμμενο βιαστικα απο κινητο, να προσθεσω :
Δυσττχως την ευκολιας-εμπειρια χρησης των ΝΧ μηχανων δε προκειται να τη δουμε ξανα, τουλαχιστο οχι συντομα.
Αυτο και μονο κραταει εμενα στο να μη δωσω την ΝΧ300 και ΝΧ1 μου για να παω σε κατι αλλο.
Οσον αφορα τους φακους της ΝΧ.
Οπως εγραψα ολοι οι φακοι ειναι πολυ καλοι για τη κατηγορια τους, πλην ισως του 20αρη και του 20-50. Ακομα και ο κιτ 18-55 ειναι καλυτερος απο τους αντιστοιχους κιτ αλλων μηχανων.
Στο θεμα σου, σιγουρα για φωτογραφιση τοπιων -οπως τουλαχιστον το εννοω εγω- χρειαζεσαι κατι wide.
Σε αυτη τη κατηγορια υπαρχουν ο 16 και ο 12-24.
Ο 16 ειναι ειναι πιο φωτεινος και ειναι μικρος σε μεγεθος. Ειναι πολυ soft στις ακρες, εχει αρκετη παραμορφωση και αρκετο vingetting, εχει ελαχιστο chromatic aberration στο κεντρο και λιγο περισσοτερο στις ακρες.
(Φυσικα το chromatic aberration ειναι κατι που διορθωνεται πανευκολα στο ps,lightroom).
Ο 12-24 ειναι οτι εχει μεγαλυτερη αναλυση, ειναι πολυ, πολυ πιο sharp ειδικα πηγαινοντας προς τις ακρες του καδρου (αρκετα εως πολυ σημαντικο για τοπια), ειναι zoom και εχει ελαχιστο vingetting και παραμορφωση, το βασικο μειονεκτημα ειναι οτι εχει αναλογα πως το βλεπει κανεις απο μετριο εως αρκετο chromatic aberration.
Για μενα ο 12-24 μαζι με τον 45 ειναι οι αγαπημενοι μου φακοι.
 
Πηγαινοντας παρακατω, εαν εννοει καποιος τοπια σε φαση "πηγαμε εκδρομη, τι ωραιος μερος -κλικ) μαλλον χρειαζεται τον 30αρη.
Εξαιρετικος φακος απο ολες τις αποψεις, κατωτερος μονο του 45 σε αναλυση.
Ειναι αρκετα wide για φωτογραφιες ταξιδιου αλλα και τοπιων με καποιους συμβιβασμους στο καδρο, και αρκετα στενος για φωτογραφιες με ανθρωπους, αντικειμενα κλπ.
O 16 θα σε περιορισει αρκετα εαν θες να εχεις ανθρωπους στις φωτογραφιες σου καθως ειναι πολυ wide...
Ριξε μια ματια εδω για τον 30αρη https://www.flickr.com/search/?text=samsung%2030mm&media=photos
 
Προσωπικα οπως εχω γραψει εχω τα παντα απο την ΝΧ (nx300, nx1, ολους τους φακους συν τους δυο S πλην το 60macro, 2 metz flash κλπ κλπ).
Ο αγαπημενος μου συνδιασμος ειναι  nx300 + 12-24 + 45.
12-24
35871647386_094ca07b91_m.jpg

35103145413_0232f6bcb2_m.jpg

45

31850523293_c5e7951aae_m.jpg
 
 31819821544_28e7a66c67_m.jpg
 
Εαν ομως επρεπε να παρω μονο ενα φακο μαζι μου τοτε θα επερνα τον 30αρη.
 
Πριν αποφασισεις τη φακο θες, δοκιμασε εαν σε βολευει το εστιακο μηκος του καθενα.
Τραβα στα 18 οτι θα τραβαγες με τον 16 ή 12-24 και κρινε εαν θα το ηθελες οντως πιο wide.
Τραβα μονιμα στα 30 οτι φωτογραφιζεις γενικως και κοιτα μηπως τελικα βολευει περισσοτερο για all - around, εαν το καδρο σου φαινεται στενο προσπαθησε εαν μπορεις να το ζυγιασεις λιγο απομακρυνομενος απο το θεμα κλπ.
 
Σιγουρα καθε επιλογη prime φακου εχει μειονεκτηματα κυριως στην ευκολια που καδραρεις, οποτε εαν δε σκοπευεις να παρεις αλλους φακους, ζυγισε εαν προτιμας οντως εαν wide φακο που θα σε περιορισει σε πιο κοντινες ληψεις ή εναν πιο all-around με περιορισμο στο wide.
 
Ελπιζω να μη κουρασα ουτε να σε μπερδεψα.

Επεξ/σία από panoc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για την αναλυτική απάντηση.

 

Όχι, δεν με μπέρδεψες καθόλου. Ίσα ίσα..

 

Όσον αφορά αυτά που λες για τον 16mm είναι όλα σωστά και όντως μπορεί να με περιορίσει λίγο αν έχω μόνο αυτόν μόνιμα μαζί μου ώστε να έχω μικρότερο μέγεθος και ο 30mm να είναι καλύτερος (είναι και αυτός μικρός, νομίζω και πιο μικρός) για all arround χρήση και μόνιμα πάνω στη μηχανή. Θα τα σκεφτώ.

 

Όταν λεω landscapes εννοώ μια χώρα ενός νησιού από ψηλά, μια παραλία, long exposures νυχτερινά κλπ, γιαυτό και σκέφτομαι να έναν αρκετά ευρυγώνιο ώστε να ''χωράει'' μέσα όσο περισσότερο ''μέρος'' μπορεί.

 

Υπάρχει θήκη διακριτική και όχι κάποια τέτοια που να μπορεί να είναι η μηχανή με κουμπωμένο τον 16mm ή τον 30mm και να κρατιέται από λουράκι στο χέρι;

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τελευταία ερώτηση για να σταματήσει να με τρώει το μικρόβιο της αλλαγής..

 

Θα άξιζε (λογω μεγέθους) να δώσω nx300 να βαλω και αλλα 150 ευρώ για μια gf7 new με τον μικρό 12-32? Απο ποιότητα jpeg πως παει; Φακούς οικονομικούς έχει για αργότερα;

 

Νομίζω αυτή θα μπορώ να την εχω στον καρπό μου με λουρακι,σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mε τον 12-32 η GF7 ειναι 336γρ καi η δικη μου nx300 με τον 30mm ειναι 407γρ.
Οσον αφορα τις διαστασεις η GF7 ειναι 1,5εκ πιο μικρη σε πλατος οι αλλες διαστασεις δεν εχουν μεγαλες διαφορες.
μπορεις να δεις εδω μια συγκριση http://cameradecision.com/compare-size/Panasonic-Lumix-DMC-GF7-vs-Samsung-NX300
Η nx300 με panckake ειναι περιπου οσο ειναι στη φωτογραφια η μπλε γραμμη του 18-55.
 
O 12-32 ειναι και σαν 20-50 οσον αφορα το FOV.
Aπο εκει και περα το IQ μαλλον ειναι αρκετα υπερ της ΝΧ300 ειδικα σε χαμηλο φωτισμο.

Σε απευθειας jpg βεβαια, ολες οι καμερες κανουν διορθωσεις στα flaw τους.

 

Μπορεις να δεις εδω https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison/fullscreen?attr18=daylight&attr13_0=panasonic_dmcgf7&attr13_1=samsung_nx300&attr13_2=canon_eos5d&attr13_3=canon_eos5d&attr15_0=jpeg&attr15_1=jpeg&attr15_2=jpeg&attr15_3=jpeg&attr16_0=400&attr16_1=400&attr16_2=400&attr16_3=400&normalization=compare&widget=1&x=0.877466522701203&y=-0.043609400399459555 συγκριση, σε raw και jpg, με διάφορα iso και φωτισμους.

(βαζε και το κερσορα πανω στο (i) κατω διεξια απο καθε φωτο για να δεις τις ρυθμισεις φωτογραφισης που χρειαστηκαν για να βγει στις ιδιες συνθηκες το ιδιο αποτελεσμα με καθε μηχανη).

 

Βγαλε απο την nx300 το φακο και βαλε στο σωμα το προστατυκο καπακι, θα εχει περιπου το ιδιο βαρος με τη GF7. Κρεμασε τη απο το καρπο σου ; Εισαι ανετα ; Ετσι θα ειναι και η GF7 μειον 1,5εκ στο πλατος.

Εγω παντως δεν ειμαι ανετα να κουβαλαω στο καρπο 350γρ και ειδικα 350 γρ που κοστιζουν ενα 500αρικο :P

Στη τσεπη ναι, στο καρπο απο ενα λουρακι με ενα κρικο που σε οποιδηποτε κινηση τα 350γρ πολλαπλασιαζονται λογω αδρανιας με τη καμια.

Επεξ/σία από panoc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σωστα λες..

 

Θα το σκεφτώ.

 

Βρηκα στο εβαυ εναν 16μμ απο Ρωσσια καινούριο στα 155 ευρώ μαζί με μεταφορικά και το σκέφτομαι και αυτο αν την κρατήσω.

 

Να εχω θεμα με τελωνείο υπάρχει περίπτωση ; Σαν δωρο θα το στείλει.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε γνωριζω απο τελωνιο, αλλα κοιτα αυτους εδω

16mm 160E Iταλια http://www.ebay.com/itm/Samsung-lens-16-mm-F-2-4-white-Usato-come-DEMO-Garanzia-Tuttofoto-com-/201590720007?hash=item2eefbe4607:g:Dk0AAOSwDV1XRHYd

30mm 180Ε Kροατια http://www.ebay.com/itm/Samsung-NX-30mm-f-2-Lens-Black-/263080003822?epid=99726253&hash=item3d40ca48ee:g:7NUAAOSwcgNZI~RA

(αμφοτερες χωρες στην ΕΕ)

http://www.ebay.com/itm/Samsung-NX-30mm-f-2-Lens-Black-/263080003822?epid=99726253&hash=item3d40ca48ee:g:7NUAAOSwcgNZI~RA

Οτι και να κοιταξεις μιλα με τους πωλητες για τη κατασταση των φακων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά και από Ρωσσία used είναι απλά λέει mint condition, οπότε θα δω τί θα κάνω.

 

Στο μέγεθος από ότι βλέπω οι διαφορές είναι σχεδόν 1 εκατοστό στο πλάτος (μάλλον όμως μετράει στην nx300 και το πιάσιμο της που η gf7 δεν έχει) και 1.5 εκατοστό στο μήκος.

 

Τέλος, ενω σε όλα μου είναι οκ η nx300 και από όσο βλέπω reviews, απόψεις χρηστών κλπ η nx300 υπερτερεί σε σχέση με την gf7 (και νομίζω πέραν του σενσορα, των χρωμάτων κλπ, είναι πιο εύχρηστη εννοώντας και ότι το menu είναι ''καλύτερα φτιαγμένο'' αλλά και ότι χρειάζεται λιγότερος χρόνος στο να αλλάξεις ρυθμίσεις για την κάθε λήψη) μου τη σπάνε τα hot pixels σε long exposure λήψεις άνω των 3'' - 5'' δευτερολέπτων που κάνουν την εμφανισή τους. Με ενεργοποιημένο το long term nr τα πράγματα είναι καλύτερα με λιγότερα hot pixels αλλά και πάλι υπάρχουν κάποια. Το ίδιο μου επιβεβαίωσε και το Έλληνας χρήστης του flickr eugenios_x που έβαλα το προφιλ του στην προηγούμενη σελίδα (έχει την nx300 με τον 12-24 και τραβάει αρκετές μακράς έκθεσης). Μου επιβεβαίωσε ότι και εκείνος παίρνει hot pixels και τα αφαιρεί στην επεξεργασία.

 

Από όσο είδα η gf7 δεν έχει τέτοιο θέμα και είναι ακόμα ένας λόγος που τη σκέφτομαι.

 

Αλήθεια panoc, εσύ έχεις θέμα με hot pixels σε μακράς έκθεσης λήψεις;

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε 3-5" δεν εχω παρατηρησει κατι αν και εχω τραβηξει ελαχιστες, σε κατι 30+ που εχω τραβηξει υπαρχουν οντως αλλα τα αφαιρω απο το raw στην επεξεργασια.

Γενικα δε προτιμω το nr της μηχανης γιατι τινει να κανει πιο soft την εικονα.

 

Επισης αφου μιλαμε για 2 μηχανες με διαφορετικους αισθητηρες, θα πρεπει αν υπολογισεις και τις συνθηκες - ρυθμισεις που σε ενδιαφερουν. Η nx300 μπορει να χρειαζεται 10s για iso100 f2.4 και ενω η gf7 να μην εχει hot pixel μεχρι τα 10s επειδη για την ιδια ληψη θα χρειαζεται πχ 15s να εμφανισει...

 

Δε ξερω εαν τραβας raw ή jpg ή το υποβαρθο σου σε ps - lighhtroom αλλα καλο ειναι να τραβας raw και να μαθεις να διορθωνεις αυτα που δε μπορει να κανει η μηχανη.

Εαν τραβας jpg τοτε θαρρω πως καμια μηχανη της κατηγοριας δε σου κανει εαν αναζητας το τελειο... θες κατι πουλυ πολυ πιο ακριβο :P

 

 

 

 

Γενικα παντως εγω προτιμω να τραβαω πολλες ληψεις του μεγιστο 1s και να τις ενωνω στο ps, image stacking δηλαδη, και επισης μου αρεσει να το κανω αυτο σε μεγαλο χρονικο διαστημα ->

Οι 2 φωτο παραπανω (το καστρο και η εκκλησια) ειναι ενα σετ απο 50+ φωτογραφιες τραβηγμενο (το καθε σετ) σε διαστημα 10 λεπτων ωστε ο ηλιος και οι σκιες να εχουν αλλαξει ριζικα θεση. Γιαυτο πχ βλεπεις εκτεταμενες σκιες κλπ. Κατι που δε μπορεις να κανεις με 5-10s εκθεση ουτε καν με 1 λεπτο εκθεση.

Ετσι τα οποια hot pixel ειναι λιγα και ειναι πολυ ευκολο να αφαιρεθουν στο ps με dark frame subtraction.

 

Επεξ/σία από panoc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...