Προς το περιεχόμενο

επιλόγη φωτογραφικής μηχανής εώς 200€


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην κοινότητα .

 

Ενδιαφέρομαί να αγοράσω μια φωτογραφική μηχανή εώς 200€

 

έχω δει αυτή Canon PowerShot SX530 HS

 

πιστευέτε ότι  μπορώ να βρώ κάτι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα ?

 

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει πολύ μικρό αισθητήρα και πολύ μεγάλο φακό. Χοντρικά, σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού το αποτέλεσμα θα είναι απογοητευτικό! Θα πρότεινα να κοιτάξεις κάτι με μεγαλύτερο αισθητήρα, έστω και μεταχειρισμένο, ώστε να έχεις καλό αποτέλεσμα. Όσο για το 50Χ zoom, νομίζω οτι είναι υπερβολικό και δύσκολα θα το χρησιμοποιήσεις. Τζάμπα το βάρος που θα κουβαλάς μόνιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αναφέρεις τις ανάγκες σου. Τι θέλεις να φωτογραφίζεις; Χρειάζεται τόσο μεγάλο zoom; Μιλάμε για 24-1200 mm (!!!) σε 35mm. Μ' αυτό βγάζεις και πλανήτες ακόμα.

 

Έχω μηχανή με παρόμοια φιλοσοφία (SX620) και θα σου πω ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο τραγικά όσο -ίσως- θ' ακούσεις. Ναι, ο αισθητήρας 1/2,3" με φακό f/6.5 δεν ακούγεται πολλά υποσχόμενος συνδυασμός για χαμηλό φωτισμό ή γρήγορες σκηνές, αλλά θα σου πω ότι δε με προβλημάτισε ποτέ. Δε θα προσπαθήσω καν βέβαια να φωτογραφήσω το γλάρο που βουτάει στο νερό μετά το ηλιοβασίλεμα, δε θα βγάλω καν τη μηχανή απ' την τσάντα. Τη νύχτα όμως μπορώ να βγάλω πανεύκολα την πόλη από ψηλά (και με τρελό zoom!) με έκθεση στα 5"-10" με τριποδάκι. 

 

Εγώ πλέον την έβαλα για πούλημα - λόγω του ότι ψάχνω κάτι διαφορετικό. Αλλά όσο ήταν η κύρια μηχανή μου, γνωρίζοντας πάντα τι κρατάω στα χέρια μου, δεν απογοητεύτηκα. Μην ακούς μηδενιστές, αν πίστευα κι εγώ όσα διαβάζω εδώ μέσα, θα έλεγα ότι οτιδήποτε κάτω από 5D δεν αξίζει καν να το σκεφτείς. Αλλά επειδή καμία μηχανή δεν είναι "κακή", έχω βγάλει αρκετές όμορφες φωτογραφίες με μηχανή που για πολλούς εδώ δεν αξίζει καν να σκεφτείς να την αγοράσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ειμαι αρχαριος στο θεμα φωτογραφιας . θελω να βγαζω κατι καλυτερο απο το lg g4 και το iphone 7 . θελω να ειναι ευχρηστη (η αληθεια ειναι οτι προτιμω compact) . Εχω βρει και αυτη Canon PowerShot SX700 HS σε καλη τιμη μεταχειρισμενη εδω μεσα αλλα ειναι εκτος εγγυησης και το φοβαμαι  . Επισης εχω βρει εδω μεσα μια Canon PowerShot SX720 HS (μαζί με τρίποδο κ κάρτα μνήμης ) μεταχειρισμενη και εχω διαβασει οτι ειναι κορυφαια . απλα αυτη ειναι λιγο αλμυρη (265€ μεταχειρισμενη 6 μηνων) . Τι άποψη εχετε ? κατι σαν τις 2 τελευταιες θα προτιμουσα


Δεν αναφέρεις τις ανάγκες σου. Τι θέλεις να φωτογραφίζεις; Χρειάζεται τόσο μεγάλο zoom; Μιλάμε για 24-1200 mm (!!!) σε 35mm. Μ' αυτό βγάζεις και πλανήτες ακόμα.

 

Έχω μηχανή με παρόμοια φιλοσοφία (SX620) και θα σου πω ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο τραγικά όσο -ίσως- θ' ακούσεις. Ναι, ο αισθητήρας 1/2,3" με φακό f/6.5 δεν ακούγεται πολλά υποσχόμενος συνδυασμός για χαμηλό φωτισμό ή γρήγορες σκηνές, αλλά θα σου πω ότι δε με προβλημάτισε ποτέ. Δε θα προσπαθήσω καν βέβαια να φωτογραφήσω το γλάρο που βουτάει στο νερό μετά το ηλιοβασίλεμα, δε θα βγάλω καν τη μηχανή απ' την τσάντα. Τη νύχτα όμως μπορώ να βγάλω πανεύκολα την πόλη από ψηλά (και με τρελό zoom!) με έκθεση στα 5"-10" με τριποδάκι. 

 

Εγώ πλέον την έβαλα για πούλημα - λόγω του ότι ψάχνω κάτι διαφορετικό. Αλλά όσο ήταν η κύρια μηχανή μου, γνωρίζοντας πάντα τι κρατάω στα χέρια μου, δεν απογοητεύτηκα. Μην ακούς μηδενιστές, αν πίστευα κι εγώ όσα διαβάζω εδώ μέσα, θα έλεγα ότι οτιδήποτε κάτω από 5D δεν αξίζει καν να το σκεφτείς. Αλλά επειδή καμία μηχανή δεν είναι "κακή", έχω βγάλει αρκετές όμορφες φωτογραφίες με μηχανή που για πολλούς εδώ δεν αξίζει καν να σκεφτείς να την αγοράσεις.

την εχω δει την αγγελια σου και την δινεις σε καλη τιμη αλλα ρε γαμωτο εισαι κρητη ...

Επεξ/σία από dletkas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...