Προς το περιεχόμενο

Acer revo και Linux


billymos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Λοιπον, ειπα να δοκιμασω πρωτα μια εγκατασταση μαζι με τα win που εχω. Αποφασισα να περασω τα λινουξ σε εξωτερικο δισκο,στον οποιο εκανα διαχωρισμο και δημιουργια 3 διαμερισματων.

Πραγματι, κανοντας boot τη πρωτη φορα απο φλασακι που ειχα τα λινουξ, εκανα την εγκατασταση στον εξωτερικο δισκο... Ολα καλα, εκανα καποιες δοκιμες και μια μικρη περιηγηση να δω πως ειναι αυτο το λειτουργικο... 

Ετσι, αποφασισα να το ξανακανω με καθαρη εγκατασταση πλεον στον εσωτερικο δισκο...Πριν κανω αυτο, ακολουθησα τις οδηγιες, ωστε να εχω σαν αρχικο λειτουργικο, τα win και αφαιρεσα και το φλασακι (αφου τελειωσε η εγκατασταση) και τον εξωτερικο δισκο (αφου θα τα περασω στον εσωτερικο)

Στο πρωτο reboot λοιπον,μου βγαζει grub rescue και δε προχωρα, παρα μονο οταν βαλω τον εξωτερικο δισκο και απο κει κανω επιλογη λειτουργικου....

 

Χαμος................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα εβαλε τον grub στον εξωτερικο σκληρο, αρα επρεπε ΠΡΙΝ κανεις την εγκατασταση στον κανονικο σκληρο να ειχες αποσυνδεσει τον εξωτερικο.

Οποτε ή κανεις την εγκατασταση απο την αρχη, χωρις να εχεις πανω τον εξωτερικο σκληρο, ή επαναφερεις/βαζεις τον grub στον εσωτερικο ετσι

 

https://help.ubuntu.com/community/Boot-Repair

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα εβαλε τον grub στον εξωτερικο σκληρο, αρα επρεπε ΠΡΙΝ κανεις την εγκατασταση στον κανονικο σκληρο να ειχες αποσυνδεσει τον εξωτερικο.

Οποτε ή κανεις την εγκατασταση απο την αρχη, χωρις να εχεις πανω τον εξωτερικο σκληρο, ή επαναφερεις/βαζεις τον grub στον εσωτερικο ετσι

 

https://help.ubuntu.com/community/Boot-Repair

Τελικα, σε προλαβα και μετα απο λιγο ψαξιμο στο διαδικτυο, εφτιαξα ενα cd repair απο τα windows μου και μεσω command propt, διορθωθηκε....

 

Απο αυριο προχωραω σε καθαρη εγκατασταση και βλεπουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα εβαλε τον grub στον εξωτερικο σκληρο, αρα επρεπε ΠΡΙΝ κανεις την εγκατασταση στον κανονικο σκληρο να ειχες αποσυνδεσει τον εξωτερικο.

Οποτε ή κανεις την εγκατασταση απο την αρχη, χωρις να εχεις πανω τον εξωτερικο σκληρο, ή επαναφερεις/βαζεις τον grub στον εσωτερικο ετσι

 

https://help.ubuntu.com/community/Boot-Repair

Δεν έγινε αυτό. Αντίθετα ο grub εγκαταστάθηκε στον εσωτερικό δίσκο(πιθανότατα ήταν ο πρώτος δίσκος) και κατά την εκκίνηση, αφού έχει ως default λειτουργικό το linux, ψάχνει τον εξωτερικό για να το βρει και γι' αυτό βγάζει το grub rescue αν δεν είναι επάνω. Κανονικά θα πρέπει να τον εγκαταστήσει στον εξωτερικό, πράγμα που γίνεται χωρίς να χρειαζεται επανεγκατάσταση του λειτουργικού, από το live cd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αν ο grub είναι στον εξωτερικό, αυτό σημαίνει ότι ο εσωτερικός έχει διατηρήσει τον bootloader των windows. Οπότε όταν ο εξωτερικός δεν είναι συνδεδεμένος δε θα έπρεπε να υπάρχει καν grub. Το ότι εμφανίζεται το grub rescue χωρίς να είναι επάνω ο εξωτερικός, δείχνει ότι έχει εγκατασταθεί αλλού(ο grub) και όχι στον εξωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζει και ενα ενδεχομενο ο grub να αναγνωρισε τον εσωτερικο ως sdb και τον εξωτερικο ως sda, υπηρχαν περιπτωσεις σε persistent usb ubuntu live απο φλασακι οταν εδινα στο τερματικο cfdisk sda το εδινε στο φλασακι αντι για τον σκληρο, απλα οταν εχει κουμπωμενο τον εξωτερικο ο grub ψαχνει για εξωτερικα volumes και τον εσωτερικο τον βλεπει ως sdb, μονος τροπος για να αποκλεισει αυτο το ενδεχομενο με live cd ανοιγμα με επεξεργαστη κειμενου να δει αν ο grub στον εσωτερικο ειναι δηλωμενο ως sda αν οτιδηποτε αλλο ως sdb οπου παραμετρος sdb διορθωση sda

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν κανω αυτο, ακολουθησα τις οδηγιες, ωστε να εχω σαν αρχικο λειτουργικο, τα win και αφαιρεσα και το φλασακι (αφου τελειωσε η εγκατασταση) και τον εξωτερικο δισκο (αφου θα τα περασω στον εσωτερικο)
Στο πρωτο reboot λοιπον,μου βγαζει grub rescue και δε προχωρα, παρα μονο οταν βαλω τον εξωτερικο δισκο και απο κει κανω επιλογη λειτουργικου....

Τι λέει λοιπόν? Αφαίρεσε τον εξωτερικό(μαζί με το φλασάκι). Κάνει επανεκκίνηση και βγαίνει το grub rescue, ενώ ο μόνος δίσκος που είναι συνδεδεμένος είναι ο εσωτερικός. Τι σημαίνει αυτό? Ότι ο grub βρίσκεται στον εσωτερικό(αφού οι άλλες συσκευές που θα μπορούσαν να τον περιέχουν έχουν αφαιρεθεί). Αν δεν είχε εγκατασταθεί στον εσωτερικό δίσκο, θα έπρεπε να εκκινηθεί ο bootloader των windows κανονικά, όπως και πριν την εγκατάσταση του linux. Όπως και να τον αναγνώρισε λοιπόν, με βάση τα παραπάνω, εγκαταστάθηκε τελικά στον εσωτερικό των windows και αντικατέστησε τον bootloader τους. Και γι' αυτό και με το repair διορθώθηκε, αφού έγινε επανεγκατάσταση του bootloader των windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Οπως και να εχει, το προβλημα λυθηκε, αν και δεν ημουν πολυ αισιοδοξος.....

 

 Μετα λοιπον απο αυτη τη δοκιμη, ξεκινησα να κανω την εγκατασταση στο revo... Εφτιαξα ενα φλασακι με το rufus στο λαπτοπ μου και στη συνεχεια αλλαξα το reboot στο revo, ωστε να ξεκινησει απο το φλασακι με το linux mint cinnamon.

Και πραγματι, ανοιξε το μενου,οπου εχει τις αρχικες επιλογες...Επελεξα τη πρωτη (start linux mint) και αφου το σκεφτηκε για περιπου 20'', η οθονη εγινε μαυρη με μια παυλα να αναβοσβηνει πανω αριστερα. Μετα απο 10'' εσβησε και αυτη και μετα.... τιποτα..... Δε κανει κατι... Μεχρι και η οθονη εβγαλε no signal ειδοποιηση με το που εσβησε αυτη η παυλα και μετα απο 5' ειμαστε ακομα ετσι....

 

Ιδεες? Σα πολυ στραβα ξεκινησε η υποθεση....

 

ΥΓ: Ξεχασα να αναφερω οτι το στικακι το δοκιμασα στο λαπτοπ και δεν κολλαει καπου. Κατι συμβαινει με το revo. Στο ιντερνετ καπου διαβασα οτι ισως να βοηθουσε να απενεργοποιουσα το safe mode για το usb στα bios, αλλα δεν εχω τετοια επιλογη... 

Επεξ/σία από billymos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μενού μόλις επιλέξεις την επιλογή Start Linux Mint δε θα πατήσεις enter αλλά e (νομίζω) και στο τέλος της γραμμής θα γράψεις acpi=off ή noapic, nolapic αν δε δουλέψει το 1ο όπως φαίνεται στην εικόνα. Enter μετά (ή F10) και θα bootάρει κανονικά.

 

1857497_original.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο μενού μόλις επιλέξεις την επιλογή Start Linux Mint δε θα πατήσεις enter αλλά e (νομίζω) και στο τέλος της γραμμής θα γράψεις acpi=off ή noapic, nolapic αν δε δουλέψει το 1ο όπως φαίνεται στην εικόνα. Enter μετά (ή F10) και θα bootάρει κανονικά.

 

1857497_original.jpg

 

 

Εχει το Tab απο κατω, μπηκα απο κει και με εβγαλε στο μενου για την εγκατασταση.

Επεξ/σία από billymos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...