Προς το περιεχόμενο

Προβλημα εγκαταστασης linux mint


Karamol3golas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επαναφερω το θεμα γιατι πλεον η σχολη χρειαζεται terminal unix,οποτε χρειαζονται τα linux,και δεν μπορω να τα εγκαταστησω στο σταθερο γιατι φευγω συχνα..Εχω δοκιμασει να εγκαταστησω ubuntu,mint,kali(που ειναι η μεγαλυτερη προτιμιση μου για να μαθω και καποια βασικα πανω στην ασφαλεια),το καθενα εχει τα δικα του προβληματα,αλλα θα μιλησω για το kali..Ως καποια χαρακτηρηστικα του υπολογιστη που απο οσο εχω δει κανουν τη δφιαφορα ειναι:εχει eMMC 32gb(αναφερω το emmc γιατι εχω δει θεματα),και το μονο που αναφερθηκε και μπορω να πειραξω στο bios ειναι το secure boot..Δεν υπαρχει επιλογη για legacy bios και csm..Εβγαλα λοιπον το secure boot,και εβαλα το φλασακι που ειχα φτιαξει με το rufus (ως dd και οχι ως iso γιατι εβγαζε θεμα οτι δεν το αναγνωριζε)..Η εγκατασταση εγινε μια χαρα,ομως παρατηρησα οτι οταν γινοταν το partition δεν υπηρχε η ετικετα primary πουθενα(υπηρχαν τα swap κλπ αλλα απο οσο εχω δει σε βιντεακια μου τα εβγαζε λιγο διαφορετικα)..ως τη στιγμη που λεει οτι κανει επανεκινηση και πρεπει να βγαλω το φλασακι καλα,αλλα οταν ξανανοιγει,ενω εχω βαλει τον eMMC 1ο στο boot list και εχω δοκιμασει να εχω ανοιχτο/κλειστο το secure boot,μου βγαζει no bootable device...Δοκιμασα να εγκαταστησω ξανα το grub μεσω του boot repair disk,αλλα ενω ακολουθω τις οδηγιες ως το σημειο που μου λεει να βαλω εντολες στο terminal,καπου εκει κολλαω και αν και τις βαζω(απο οσο καταλαβα ειναι για να απεγκαταστησει το grub,καπου κολλαει και μου λεει δεν μπορω να συνεχισω γιατι το grub ειναι ακομα εγκατεστημενο...Τι μπορω να δοκιμασω?Μηπως φταιει πως ο δισκος ειναι eMMC οποτε να το παρατησω τελειως?Ευχαριστω και συγγνωμη για το μακροσκελες ποστ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...