Προς το περιεχόμενο

Προβλημα εγκαταστασης linux mint


Karamol3golas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,εχω ενα netbook acer aspire es11,και θα θελα να εγκαταστησω σαν main os το linux mint cinamon 18.1 64bit..Χρησιμοποιησα το universal usb installer για να το γραψω σε ενα usb,και εκανα boot απο αυτο..Επελεξα το start linux mint 18.1 σε compability mode αλλα ενω για 2 δευτερολεπτα ετρεξε εντολες και μετα απο λιγα δευτερολεπτα εκανε εναν ηχο(μου φανηκε του στυλ οτι μπουταρε στο λινουξ :P),εχω μαυρη οθονη και δεν γινεται τιποτα..Να πω επισης πως στο bios δεν υπαρχει επιλογη uefi η legacy boot(εχω κανει update στο τελευταιο bios),και πως εχω δοκιμασει με κλειστο και ανοιχτο το secure mode...Τι μπορω να κανω?Να δοκιμασω το 32bit?Ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε να γραψεις το iso στο στικακι με καποιο αλλο προγραμμα για αρχη, πχ με το rufus (υπαρχει μονο για windows) ή με το unetbootin (υπαρχει για ολα τα λειτουργικα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκιμασα και με το rufus,και γινεται ακριβως το ιδιο..

 

EDIT:Δεν βρηκα τι εφταιγε,αλλα κατεβασα και προσπαθησα με την εκδοση 18.2 που ειναι beta,και εγινε μια χαρα,Μαλλον ειχε θεμα η εκδοση 18.1,η το αρχειο που κατεβασα>

 

Το θεμα μου τωρα ειναι οτι δεν δουλευει το touchpad..Επισης ο installer chashαρει στην οθονη που φαινονται τα partitions..

Επεξ/σία από Karamol3golas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να δοκιμασω mint γιατι μοιαζουν περισσοτερο με windows και μου αρεσουν περισσοτερο..Το θεμα με το ποντικι βρηκα πως να το φτιαξω(μαλλον) το θεμα μου τωρα ειναι οτι ο installer κρασαρει στην οθονη με τους δισκους..Μηπως φταιει οτι ο δισκος ειναι emmc?Αλλα δεν πιστευω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2305551

 

Γράφουν για UEFI secure boot κάπου, θα πρότεινα λοιπόν να κοιτάξεις στο BIOS κ να δοκιμάσεις με επιλογή Legacy Boot ή να απενεργοποιήσεις το UEFI. 

Δεν είμαι σίγουρος ποιές επιλογές έχει, ψάχτω λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2305551

 

Γράφουν για UEFI secure boot κάπου, θα πρότεινα λοιπόν να κοιτάξεις στο BIOS κ να δοκιμάσεις με επιλογή Legacy Boot ή να απενεργοποιήσεις το UEFI. 

Δεν είμαι σίγουρος ποιές επιλογές έχει, ψάχτω λίγο.

Το θεμα ειανι οτι οπως γραφω στην αρχη δεν μπορω να επιλεξω αναμεσα στα 2 μεσω bios..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασα να bootαρω μεσω gparted live για να κανω φορματ κλπ τον δισκο μηπως και αλλαξει κατι,αλλα φαινεται πως ουτε εκει εμφανιζεται καν ο δισκος..Μηπως ειναι αδυνατο να εγκαταστησω κατι αλλο εκτος windows σε emmc δισκο?Επισης να το μηνυμα που παιρνω με τον installer του mint 

111mmwg.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε κ με κάποια άλλη διανομή για να έχεις καλύτερη εικόνα τότε.

Θα προτιμουσα τα mint απο ubuntu γιατι με μια γρηγορη ματια η μεταβαση απο windows θα ειναι πιο ευκολη,και επισης εχω την εντυπωση δεσμευουν λιγοτερο χωρο,κατι σημαντικο λογω του πολυ μικρου σκληρου..Εκτος αυτου απο οσα διαβαζω ειναι και πιο ελαφρια,και δεδομενου οτι το netbook ειναι αρκετα αδυναμο θα με βολευε και αυτο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε μια λυση στο προβλημα με ενεργοποιημενο UEFI.

 

 

-In order for the system to recognized the installed OS, you must ensure the system is using UEFI boot mode as well as enabling Firmware TPM BEFORE installation. Secure boot MUST be off for installation and after installation. Legacy Option ROM should be disabled. After install, the system will recognize the OS and boot properly after the TPM check which will only occur at the very first bootup and never occur again."

 

https://askubuntu.com/questions/879986/emmc-boot-installation-compatibility

 

Αν δεν πιασει το πρωτο δοκιμασε να απενεργοποιησεις το CSM( Compatibility support Module) στο BIOS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκιμασε μια λυση στο προβλημα με ενεργοποιημενο UEFI.

 

 

Αν δεν πιασει το πρωτο δοκιμασε να απενεργοποιησεις το CSM( Compatibility support Module) στο BIOS

το θεμα ειναι οτι αυτες οι επιλογες δεν υπαρχουν στο bios..Εψαξα να βρω πως τα ενεργοποιω/απενεργοποιω αλλα δεν βρηκα κατι

EDIT:Δοκιμασα να εγκαταστησω την τελευταια εκδοση των ubuntu,αλλα ενω εκανα wipe τον δισκο και εκγατασταθηκαν σωστα συμφωνα με το μηνυμα που μου εβγαλε,οταν ανοιγω το netbook μου λεει boot device not found...Δοκιμασα να το φτιαξω με το boot repair αλλα δεν αλλαξε κατι.Τι μπορω να κανω εδω?Υπαρχει περιπτωση να φταιει ο δισκος που ειναι emmc?

Επεξ/σία από Karamol3golas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...