Προς το περιεχόμενο

windows πρόγραμμα σε linux


IKARIWTHS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω την έκδοση 2.12. Εγκατέστησα το net framework 2.0 μόνο, που βέβαια για να εγκατασταθεί πρέπει να φτιάξεις ένα 32bit wineprefix αν είσαι σε σύστημα 64bit. Εδώ για παράδειγμα υπάρχουν οδηγίες για το πως να φτιάξεις και να τρέξεις εφαρμογή με 32 wineprefix.

https://askubuntu.com/questions/177192/how-do-i-create-a-32-bit-wine-prefix

Εγώ το είχα ήδη φτιάξει πριν καιρό, οπότε έκανα τα παρακάτω:

Έτρεξα το winetricks με αυτή την εντολή

WINEPREFIX=~/.wine32 WINEARCH=win32 winetricks

Εγκατέστησα από το winetricks το net framework 2(έβγαλε κάποια σφάλματα αρχικά αλλά εγκαταστάθηκε χωρίς πρόβλημα τελικά).

Μετά, επειδή ήδη είχα κάνει εγκατάσταση της εφαρμογής σε 64ρι prefix, έτρεξα την εντολή δίνοντας τη διαδρομή του εκτελέσιμου που βρίσκεται στο φάκελο .wine, όχι στον .wine32. 

Δηλαδή:

WINEPREFIX=~/.wine32 WINEARCH=win32 wine "/home/τοΟνομαΧρηστηΣου/.wine/drive_c/Program Files (x86)/Dent-O-Soft/Start.exe"

Επειδή είναι πιθανόν λόγω του ότι το πρόγραμα είναι ελληνικά αυτά να εμφανίζονται ως κουτάκια, μπορείς να κάνεις και το εξής:

δίνεις την εντολη 

WINEPREFIX=~/.wine32 WINEARCH=win32 regedit.exe

Όταν ανοίξει η εφαρμογή πας στην αναζήτηση και ψάχνεις για το "Tahoma"(με F3 βρίσκει την επόμενη καταχώρηση). Είναι 2 καταχωρήσεις που πρέπει ν' αλλαχθούν και είναι κάπου στο FontSubtitude. Θα το καταλάβεις επειδή έχει καταχωρήσεις και για άλλες γραμματοσειρές. Απλά αλλάζεις αυτές τις δύο σε "Arial"(είναι η μία κάτω από την άλλη) και κλεινεις το regedit.

 

Σε μένα έτσι λειτούργησε(μέχρι εκεί που μπορούσα να πάω και δε μου έβγαλε κανένα σφάλμα. Με λάθος στοιχεία μου έβγαλε(σωστά φαντάζομαι) ότι δεν μπορεί να ενεργοποιηθεί η δοκιμαστική έκδοση, ενώ πατώντας το "Άκυρο" έκλεινε η εφαρμογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη ειμαι καινουριος στο χωρο μου φανηκε αρκετα δυσκολο και δε το εκανα ακομα,ισως μεσα στο σαββατοκυριακο που θα εχω αρλετο χρονο στη διαθεση μου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...