Προς το περιεχόμενο

windows πρόγραμμα σε linux


IKARIWTHS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα παιδιά ,εχω ένα πρόγραμμα που αφορα το επάγγελμα μου, το πρόγραμμα δε χρειάζεται εγκατάσταση είναι ένα .exe και η μοναδική  απαίτηση είναι το netframework 2.5 .

Στο φορητό μου έχω βάλει το τελευταίο  linux mint kde.Ο φορητός εχει αδύναμο επεξεργαστή ,υπαρχει ελπιδα να τρέξω το πρόγραμμα χωρίς να βάλω virtual machine?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα δοκιμαζεις με σκετο wine και, επειδη δεν ειναι καποια γνωστη εφαρμογη για να την τσεκαρεις στο appdb του wine, δεν ξερεις απο πριν ποσο καλα θα παιζει.

Αν ειναι παντως σε .net, το mono ειναι η πιο σιγουρη λυση, μιας και ειναι το .net framwork του λινουξ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταλαβα ,να ενημερωσω σε περιπτωση που χρειαστεί σε καποιον μελλοντικα οτι η εφαρμογη δε τρεχει με καμια αλλη έκδοση net framework οποτε θα δουμε αν κανει για το 2.5 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως εβγαλε αυτο το λαθος WARNING: The runtime version supported by this application is unavailable. 

Using default runtime: v4.0.30319

Unhandled Exception:
System.IO.FileNotFoundException: Could not load file or assembly 'Microsoft.VisualBasic, Version=8.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=b03f5f7f11d50a3
a' or one of its dependencies.
File name: 'Microsoft.VisualBasic, Version=8.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=b03f5f7f11d50a3a'
[ERROR] FATAL UNHANDLED EXCEPTION: System.IO.FileNotFoundException: Could not load file or assembly 'Microsoft.VisualBasic, Version=8.0.0.0, Culture=neut
ral, PublicKeyToken=b03f5f7f11d50a3a' or one of its dependencies.
File name: 'Microsoft.VisualBasic, Version=8.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=b03f5f7f11d50a3a'

 

εχω μιντ και εβαλα το mono complete μεσω software manager 


ενω το wine μου δινει αυτο το σφαλμα 

 

https://ibb.co/chB38Q

 

https://ibb.co/dc7Mv5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε  αν δεν υπαρχει καποια λυση για τα παραπανω μενει να δοκιμασω σε φορητο με αργο celeron το virtualbox ,στα αποθετήρια βρισκω παλιοτερη έκδοση χ86 ,να δοκιμασω με αυτη ή η εκδοση που υπαρχει στο site της oracle η 64bit ειναι πιο γρηγορη? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το mono, υπαρχει η παραμετρος --runtime για να το κανεις να τρεξει με συγκεκριμενη (=παλιοτερη) εκδοση του, γιατι απο default τρεχει με αυτη που ειναι εγκατεστημενο (4.6.κατι οπως αναφερει). Το θεμα ειναι τι να βαλεις για εκδοση? Πχ

 

mono --runtime=v2.0.50727 mitsos.exe

 

Για το virtualbox, απλα βαζεις οτι αρχιτεκτονικη εχεις στο συστημα που τρεχεις. Αν εισαι σε 64αρα εκδοση τοθ mint, βαζεις το 64αρι virtualbox.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παταω  mono --runtime=v2.5 Start.exe


 και δινει τα παρακατω : WARNING: The runtime version supported by this application is unavailable.                                                                                  

Using default runtime: v4.0.30319    .

 

Το virtualbox σερνεται με ρυθμους απελπιστικούς και δε μπορω να κανω δουλεια ,το wine δε τρεχει το προγραμμα .

Οποτε το να βρω λυση με το mono μαλλον ειναι μονοδρομος.

​υπαρχει τροπος να βρω τις διαθέσιμες εκδόσεις του net framework που υποστηριζει το μονο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον το "mono --runtime=ταδε" δεν ακολουθει το ιδιο versioning με το κανονικο .net, οποτε για δοκιμασε οπως λεω παραπανω με 

 

mono --runtime=v2.0.50727 mitsos.exe

μιας και το v2.0.50727 ειναι αντιστοιχο του .net 2.x.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη ενδεχεται να μην εχω βαλει το σωστο mono μπορεις να μου πεις απο που να το κατεβασω για να ειμαι σιγουρος?


αυτο που κατεβασα το βρηκα απο εδω

http://www.mono-project.com/download/

 

παλι μου εβγαλε το ιδιο προβλημα ομως 

 

 mono --runtime=v2.0.50727 start.exe  
WARNING: The runtime version supported by this application is unavailable.
Using default runtime: v4.0.30319
Cannot open assembly 'start.exe': No such file or directory.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παταω  mono --runtime=v2.5 Start.exe

 και δινει τα παρακατω : WARNING: The runtime version supported by this application is unavailable.                                                                                  

Using default runtime: v4.0.30319    .

 

Το virtualbox σερνεται με ρυθμους απελπιστικούς και δε μπορω να κανω δουλεια ,το wine δε τρεχει το προγραμμα .

Οποτε το να βρω λυση με το mono μαλλον ειναι μονοδρομος.

​υπαρχει τροπος να βρω τις διαθέσιμες εκδόσεις του net framework που υποστηριζει το μονο?

Με wine δοκίμασες απλά να το τρέξεις? Και εκεί ενδεχομένως να χρειάζεται περαιτέρω ρύθμιση. Θα χρειάζεται την εγκατάσταση του net framework για αρχή(μπορείς να το κάνεις με το winetricks). Ίσως επίσης να λείπει και κανένα άλλο πακέτο. Αν τρέξεις την εφαρμογή μέσω κονσόλας, δηλαδή κάπως έτσι: "wine /my/path/my/program/start.exe", θα μπορείς να δεις τι σφάλμα/σφάλματα βγάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο σύνδεσμος που έβαλες αφορά trial έκδοση του προγράμματος και κατεβάζει αρχείο εγκατάστασης. Πάντως το δοκίμασε με το wine, η εγκατάσταση έγινε κανονικά, το πρόγραμμα άνοιξε, εμφανίστηκε η οθόνη για την εισαγωγή email και κωδικού. Βάζοντας ένα τυχαίο email και κωδικό, έβγαλε κάποιο σφάλμα ότι δεν μπορεί να δημιουργηθεί αναγνωριστικό, που υποθέτω ότι είναι στοιχείο της εφαρμογής. Λογαριασμό στο site δεν κάνω οπότε δε γίνεται να προχωρήσω περισσότερο. Μέχρι εκεί φαίνεται εντάξει πάντως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...