Προς το περιεχόμενο

LinuxMint-DualBoot-Windows10-Αλλαγή_Boot_Επιλογής


UnchainedPhoenix

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

 

Αρχικά δεν ήξερα ακριβώς σε τι τομέα είναι το θέμα επέλεξα αυτό γιατί μου φάνηκε πιο κοντά σε αυτό που θα χρειαστώ. Έχω προ-εγκατεστημένα Windows 10 και αποφάσισα να δοκιμάσω και τα linux Mint για ακαδημαϊκούς λόγους. Εφόσον το έκανα dualboot έχω και τα 2 να λειτουργούν κανονικά απλά όταν κάνει boot το pc μου βγάζει 4 επιλογές, η 1η είναι να μπω στα Mint και η 3η τα windows. Για δική μου ευχέρεια καθώς όπως ξέρετε όταν τα windows κάνουν updates χρειάζεται επανεκκίνηση θα ήθελα να αλλάξω την σειρά του boot δηλαδή να δέχεται σαν προεπιλογή πρώτα τα windows όπως κάνει τώρα με τα linux και εάν μόνο θέλω να χρησιμοποιήσω τα βελάκια για να επιλέξω τα Mint,(δηλαδή τώρα με το που κάνει boot έχει σαν προεπιλογή τα Mint και μέσα σε 20 δευτερόλεπτα μπορώ να χρησημοποιήσω βελάκια για τα Windows). Επειδή τα Mint μαζί με την εγκατάσταση τους φτιάχνουν και τον grub φοβάμαι μην κάνω βλακεία μην χάσω την πρόσβαση σε ένα από τα 2 ή και τα 2. Κοίταξα στο google αλλά δεν βρήκα ακριβώς αυτό που έψαχνα, ίσως έκανα και λάθος αλλά εάν κάποιος μπορεί να βοηθήσει θα το εκτιμούσα. 

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την περιπτωση σου το καλύτερο ειναι το Grub-Customizer. Το εχω δουλεψει σε περιπτώσεις που βαριόμουν να φτιάξω χειροκίνητα το grub order

 

Διαβασε τα παρακατω προσεκτικά και μετά ακολουθησε τις οδηγίες (εχει ετοιμο και για mint). Επισης μείωσε το χρόνο. 20 δευτερα ειναι πολλα'για αναμονη

 

https://www.pcsteps.com/1053-change-grub-boot-order-linux-mint-ubuntu/

https://itsfoss.com/windows-default-os-dual-boot-ubuntu-1304-easy/

https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?t=230650

 

ps. Λέμε ΤΑ windows, αλλά ΤΟ linux, πχ ΤΟ mint, ΤΟ debian, κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αν θες να το κανεις χωρις καποιο εξτρα προγραμμα, ανογεις το /etc/default/grub

 

sudo gedit /etc/default/grub

βρισκεις τη γραμμη που λεει 

 

GRUB_DEFAULT=0

και την κανεις 

 

GRUB_DEFAULT=2

εφοσον τα windows εινια η 3η επιλογη (εξηγηση παρακατω), σωζεις και κλεινεις το gedit, τρεχεις ενα

 

sudo update-grub

και εισαι ετοιμος. Στην επομενη εκκινηση, η default επιλογη θα ειναι τα windows.

 

Η εξηγηση:

Η αριθμηση των entries του grub ξεκιναει απο το 0, δηλαδη το 

 

Ubuntu
Ubuntu recovery mode
Windows 10
Memtest

που βλεπεις εσυ οταν εμφανιζεται ο grub, ο grub την βλεπει ετσι

 

0) Ubuntu
1) Ubuntu recovery mode
2) Windows 10
3) Memtest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εναλλακτικά, αντί να κάνεις default κάποιο συγκεκριμένο, μπορείς να κάνεις τον bootloader (grub) να ορίζει κάθε φορά σαν default λειτουργικό αυτό το οποίο χρησιμοποίησες τελευταίο.

Για να το κάνεις αυτό:

sudo gedit /etc/default/grub

βρίσκεις τη γραμμή που λέει:

GRUB_DEFAULT=0

λογικά θα είναι κάπου στην αρχή του αρχείου, αλλάζεις το 0 με saved και προσθέτεις άλλη μια γραμμή από κάτω. Θα το κάνεις δηλαδή έτσι:

GRUB_DEFAULT=saved
GRUB_SAVEDEFAULT=true

αποθηκεύεις το αρχείο και για να ενημερωθεί ο grub γι'αυτές τις αλλαγές εκτελείς:

sudo update-grub

Reboot και έτοιμος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...