Προς το περιεχόμενο

επιλογή αδιάβροχης φωτογραφικής μηχανής...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλησπέρα σας

ψαχνω να βρω φωτογραφικη μηχανη η οποια να αντεχει καπως σε λιγο σκληρες συνθηκες....

εννοω οτι πχ και στα χτυπηματα και στην θαλασσα...ειχα καταληξει να παω για action cam.αλλα ψαξε ψαξε ειδα οτι δεν θα ηταν εξυπηρετικο αυτο γιατι αυτες ειναι πιο καλα για βιντεο το οποιο δεν ειναι πιο πολυ αυτο που θελω οπως οι φωτογραφιες....

απο ερευνα που εκανα εχω δει αυτα τα 4 μοντελα...

 

1)NIKON COOLPIX AW130      279EYRO

 

2)SONY CYBERSHOT TX30    269EYRO

 

3)CANON POWERSHOT D30   259EYRO

 

4)NIKON COOLPIX W100V       137EYRO

επισης πιστευω σε αυτες τις κατηγοριες θα εχουμε και βιντεο αλλα οχι πχ οπως μια βιντεοκαμερα?σωστα?

 

EINAI ΚΑΙ ΟΙ 4 ΑΔΙΑΒΡΟΧΕς ΚΑΙ ΑΝΤΕΧΟΥΝ ΣΕ ΧΤΥΠΗΜΑΤΑ..

ΕΔΩ ΟΜΩς ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΟΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ???

 

 

ΠΧ ΝΙΚΟΝ COOLPIX S33 ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΗΝ ΒΑΖΩ ΚΑΝ ΣΤΗΝ ΛΙΣΤΑ ΦΙΛΟΣ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΣΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ ΑΡΧΙΖΕΙ ΚΑΙ ΘΟΛΩΝΕΙ Ο ΦΑΚΟς ΜΠΡΟΣΤΑ....

 

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩς ΚΑΙ ΔΙΚΕς ΣΑς ΠΡΟΤΑΣΕΙς ΜΕΧΡΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΕΣ.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΙς ΑΠΟΨΕΙς ΣΑΣ...

Επεξ/σία από proceed
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά η Nikon W100 είναι μία s33 με Wi-Fi και κάποιες ακόμα μικροδιαφορές. Έπειτα η AW 130 έχει πολύ άσχημες κριτικές online. Ενδιάμεσα στην Sony και στην Canon, εγώ θα επέλεγα την canon, γιατί έχει σταθεροποιητή εικόνας, έχει gps και επίσης αν και πιο ογκώδης και πιοβαριά έχει καλύτερο κράτημα και θα βολεύει στο χέρι (πραγματικά έχει σημασία). Εγώ έχω χρησιμοποιήσει μία s32 και είναι vfm. Τέλος αυτό το πρόβλημα που σε είχε πει ο φίλος σου εμφανίζεται όταν αλλάζει απότομα η θερμοκρασία (από την ζέστη και την έκθεση στον ήλιο στο νερό). Το έχω αντιμετωπίσει πολύ λίγες φορες και είναι λογικό και μπορεί να συμβαίνει και σε πολλές υποβρύχιες κάμερες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημερα και ευχαριστω για την απαντηση σου..

τι ειναι το vfm??? ,value for money??

και δευτερον το προβλημα αυτο αρα θα υπαρχει διοτι πχ εχεις βουτηξει θαλασσα και βγαινεις εξω που στην παραλια εχεις 40+++ βαθμους οποτε παντα θα βγαζει θολωμα στην καμερα μπροστα??

και τριτον σαν εταιρια η canon ειναι καλη??

ευχαριστω και συγνωμη αν σας κουραζω απλα θελω να δωσω καποια χρηματα και να παρω κατι που να ειναι καλο οχι σε ενα χρονο κουβα!!!

συμφωνα ομως με αυτο η nikon ειναι καλυτερη νομιζω!!

https://www.youtube.com/watch?v=KdgXMtnTX2s

Επεξ/σία από proceed
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΚΑΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ

 

Η μοναδική που αξίζει ειναι η:

Olympus Stylus Tough TG-4/TG-5

 

Κι αυτό γιατι ειναι η μοναδική που εχει φωτεινό φακό (στο τερμα wide εστω). Κατι που εαν σε ενδιαφερει η υποβρυχια φωτογραφηση ειναι απαραιτητο. Υποψην οτι ακομη και μερα μεσημερι μεσα στην θαλασσα σε βαθος 1,5 μετρο η φωτεινοτητα μπορει να ειναι η μιση.

 

Υγροποιήσεις και θολουρες στον φακο μπορει να σου παρουσιαστουν συχνα. Αναμενομενο. Ειναι υγρασια του εσωτερικου αερα που υγροποιείται οταν υπαρχει διαφορά θερμοκρασιας και δεν ειναι υγρασια που εχει περασει στο εσωτερικο.

 

Υποψην οτι:

- Καμια δεν δινει εγγυηση για χρηση σε θαλασσινο νερο.

- Καμια εταιρεια δεν τιμα την εγγυηση της ακομη και σε καμερα μιας ημερας εαν μπει υγρασια και χαλασει. Τα ριχνουν σε εσενα για κακη χρηση.

- Η εγγυηση εξακολουθει να ισχυει μονο εαν πας να αλλαξεις καθε χρονο τις τσιμουχες στεγανοποιησης σε επισημο service με αρκετο κοστος

- Καμια δεν θα σου κρατησει αρκετα με χρηση παραλιας εαν δεν ξεπλενεις με κρυο νερο και δεν φροντιζεις να μην εχεις αμμο και αλλατι γυρω απο τις τσιμουχες

- Καμια δεν εχει την αδιαβροχοποιηση των action cams ή των ειδικων θηκων για υποβρυχια φωτογραφηση

 

Απο ποιοτητα εικονας οι τρεις που αναφερεις ειναι αθλιες και η Olympus αποδεκτη εως μετρια.

 

Μια action cam θα σου αντεξει πολυ περισσοτερο και παιζει να βγαλει καλυτερες φωτογραφιες τις περισσοτερες φορες. Εχει παραμορφωσεις οι οποιες διορθωνονται αυτοματα πια και πολυ πιο φωτεινο φακο.

 

Μια καλη επιλογή σου ειναι και αυτο το μεταχειρισμενο κιτακι (δεν εχω σχεση με την αγγελια):

http://www.insomnia.gr/classifieds/gadget/cameras/825879-sony-nex-5-kit16mm1855100mm-macro/

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα φιλε μου καλα ολα αυτα που λες αλλα εδω ανεβαινω πολυ με την Olympus Stylus Tough TG-4/TG-5...

την ειχα δει και γενικα νομιζω οτι ειναι απο της πολυ καλες εταιριες σε αυτο το κομματι αλλα ειναι πολυ ψηλα το χρηματικο μερος....τωρα απο θεμα action camera ειχα δει και αυτη

 

https://www.katerelos.gr/product/43327/easypix-goxtreme-vision-4k-ultra-hd-silver.html?ref=3

 

βεβαια εχει και hdr....αλλα δεν εχει φλασ πανω οποτε νυχτα το χασαμε τελειως....

 

αν εχω καπου λαθος διορθωστε με διοτι δεν ειμαι και πολυ σχετικο με την φωτογραφια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το να θεωρεις οτι με ~200€ υπαρχει περιπτωση να βρεις κατι καλο σε αδιαβροχη την στιγμη που ουτε απλη compact φεν υπαρχει αξιολογη, ειναι απλα ουτοπικό.

 

Το μεγιστο κακό ειναι οτι καμια τους δεν εισαι σιγουρος οτι θα σε βγαλει πανω απο χρονο σε χρηση θαλασσας και καμια εταιρεια δεν θα σε καλυψει με εγγυηση σε περιπτωση βλαβης απο υγρασια (εστω γλυκου νερου).

 

Θα κανεις συμβιβασμους. Ποιους ακριβως μονο εσυ ξερεις.

 

Προσωπικα θα επαιρνα σε αυτη την τιμη μονο action cam. Ειχα τη S31 για τον πιτσιρικα και τα επαιξε στον 1,5 χρονο. Οι αλλες δεν εχουν καλυτερα reviews για την αντοχη τους σε νερι. Ποιοτητα απο κακή εως στην καλυτερη οριακα μετριοτατη. Η TG-4/5 δεν ειναι σουπερ αλλα τουλαχιστον εχει φωτεινο φακο για να βγαλεις καπως καλουτσικες φωτο σε βυθο.

 

Βρισκεις και την TG-2 μεταχειρισμενη στα ~200€ παντως.

 

Εγω απλα παραθετω καποια δεδομενα. Εσυ αποφασιζεις.

 

Για επιλογη action cam δες τα σχετικα θεματα. Δεν ξερω πολλα να σε βοηθησω.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα μπηκε και ακομα μια στο παιχνιδι η οποια δεν την ειχα δει αλλα εχει καλα νομιζω χαρακτηριστικα

fujifilm finepix xp120

και μαλλον εδω θα καταληξω διοτι και συγκριτικα που ειδα εχει καλα σχολια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...