Προς το περιεχόμενο

Kali σε TurboX laptop


TsoliasGR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Θα ήθελα να εγκαταστήσω τα kali σε ένα τούβλοΧ λαπτοπάκι w650EH.

Specs (above average)

i5 2450M

12GB DDR3 @1333 LP

VGA Intel HD3000+Nvdia 740M

 

Προσαρμογείς δικτύου...

Realtek RTL8723AE Wireless LAN 802.11n PCI-E NIC

 

Tο θέμα ειναι θα λειτουργήσει σωστά η θα έχω θέματα;

Έχει κανείς εικόνα;

Η εναλακτικά εκτός απο kali ποιο distro να βάλω για να προσπαθήσω να εντρυφήσω σε security penetration που ΘΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ σωστά;

Γενικά τα linux έχουν μια αγάπη στην realtek και πρόσεξα να έχει πριν το πάρω...

 

Μέχρι τώρα έχω δουλέψει ΜΟΝΟ σε UBUNTU 12.04 LTS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βασικο προβλημα σου ειναι αυτο

 

VGA Intel HD3000+Nvdia 740M

δηλαδη το optimus, μιας και η υποστηριξη του στο λινουξ εινια ανυπαρκτη απο πλευρας nvidia, οποτε θα αναγκαστεις να μπλεξεις με ματσακονιες τυπου bumblebee. 

 

Το αλλο προβλημα σου (ισως να) ειναι το οτι η καρτα σου δεν υποστηριζει monitor mode, το οποιο ειναι απαραιτητο αν θες να δουλεψεις με aircrack-ng. Στον πινακα εδω, ο rtl8723ae εχει ερωτηματικο στην στηλη monitor

 

http://linuxwireless.org/en/users/Drivers/

 

Οποτε, αν θες τη γνωμη μου, με τοση μνημη και τετοιον επεξεργαστη, καλυτερα να βαλεις windows για να εχεις σωστη υποστηριξη για το optimus, vmware/virtualbox, μια διανομη που να σου αρεσει μεσα εκει (σχεδον ολες εχουν το aircrack-ng) και τελος μια καλη καρτα σε usb για να την χρησιμοποιεις στο virtual machine που θα εχεις, πχ την tn722n που υποστηριζεται απο τον ath9k_htc που κανει τα παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι με 10ρια και oracle vm αλλά έχω επιφυλάξεις για το αν θα δουλέψει σωστά.Δεν έχω δουλέψει κάνενα distro απο vm όμως θα το δοκιμάσω.Για την Tp-link tn722 θα την πάρω σε λίγες μέρες αν είναι μόλις πληρωθώ.Ευχαριστώ και θα σε κρατήσω ενήμερο σχετικά.

Αν και απο θεμα καρτών ακόμα και με τα intergrated πάλι δεν έχω θέμα αν θα λειτουργεί διότι κονσόλα θέλω να τρέξω και όχι κάτι "βαρύ".

 

Y.Γ. Πέρα απο το aircrack-ng που μου ειναι απαραίτητο, επίσης απαραίτητο είναι το reaver...

 

UPD. Δεν υπάρχει πλέον καινούρια η tn722n οπότε θα αγοράσω μια άλλη και θα καβατζόσω την υπάρχουσα απο τον πατέρα μου (μιας και ειμαι τυχερός και την έχει) XD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το airmon-ng (η εντολη) ειναι μερος (εκτελεσιμο) του aircrack-ng (ειναι στο ιδιο πακετο), οποτε... τι προσπαθεις να εγκαταστησεις?

 

Εκτος αυτου, η εντολη airmon-ng βλεπεις οτι υπαρχει, απλα πεταει error επειδη δεν βρισκει wifi καρτα.

 

Βαλε με το καλο μια καρτα συμβατη, και εδω ειμαστε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο στην εικονα ειναι απο virtual machine? Αν ναι, λογικο ειναι να σου βγαζει οτι σου βγαζει, μιας και το vm εχει μονο ενσυρματη συνδεση με τον υπολοιπο κοσμο εφοσον δεν του εχεις δωσει καποια ασυρματη usb καρτα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι ειναι απο virtual machine.

Παραδόξως χωρίς καμία ρύθμιση όμως έχω πρόσβαση στον ιστό από τον Firefox στο kali...

Και μου έκανε και μένα εντύπωση διότι ήμουνα συνδεδεμένος ασύρματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασυρματα ειναι το λαπτοπ, αρα τα windows 10, με το ρουτερ σου. Το vm με το kali και τα windows 10 ειναι συνδεδεμενο "ενσυρματα" και σε nat, γιαυτο εχεις και ιντερνετ στο vm. Αν στο vm πχ δωσεις ενα 

 

ls /sys/class/net

θα δεις κατι τετοιο

 

$ ls /sys/class/net/
eth0  lo

που σημαινει ενα ενσυρματο interface (eth0) και το lo (loopback).

 

Βασικα, θα δεις να λεει "enkati" εκει αντι για "eth0" που λεει σε εμενα, επειδη στο δικο μου εχω βαλει να δειχνει τις παλιες ονομασιες των network interfaces (προ systemd 197).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...